Round Lab ve Torriden markalı ürünler Çarşamba akşamı stoklarda

Yüzdeki Sivilce Lekelerini Yok Etmek İçin Etkili Kore Cilt Bakım Yöntemleri


Kore cilt bakım ürünleriyle sivilce lekelerinin görünümünü nasıl azaltabileceğinizi ve nasıl duru bir cilde kavuşabileceğinizi biliyor musunuz? Sizler için aşağıdaki soruları cevapladık:

 • Skar ve sivilce lekelerinden nasıl oluşur?
 • Sivilceler ciltte neden hiperpigmentasyona sebep olur?
 • Kore cilt bakım ürünleriyle skar ve sivilce izlerini nasıl azaltabiliriz?
 • Sivilce lekeleri için adım adım bakım rutini nasıl yapılır?
 • Sivilce lekelerini yok etmek için AHA/BHA, C vitamini ve niasinamid birlikte nasıl kullanılır?
 • Hassas ciltler dahil tüm cilt tipleri için uygun serum ve kremler nelerdir?
 • Akneli ciltler için uygun güneş koruyucuları nelerdir?
 • Sivilce lekeleri için örnek cilt bakım rutini tavsiyesi.

Derin İzler (Skarlar) ve Sivilce Lekeleri

En sık karşılaşılan cilt sorunlarının başında gelen sivilceler sanılanın aksine sadece ergenlik dönemindeki kişilerde değil yetişkinlerde de görülen bir cilt problemidir. Sivilcelere karşı bazı önlemlerin alınması (cildin doğru temizlenmesi ve cildin nemlendirilerek güneşe karşı korunması gibi) ve sivilcelerin doğru bir şekilde tedavi edilmesi bu sorundan ardında iz bırakmadan kurtulmayı sağlar. Fakat bu önlemler alınmaz ve sivilceler doğru tedavi edilmezlerse ciltte istenmeyen izler bırakırlar.

Bu kapsamda ciltte meydana gelen iki ayrı iz vardır:

 1. Skar yani derin izler
 2. Cilt lekeleri

Öncelikle skarların çeşitlerinden ve bu izlerin görünümünü iyileştirmek için nasıl bir yöntem izleyebileceğinizden bahsederek başlayalım.

Skarlar (Derin İz)

Sivilcenin ciltte yarattığı hasar çok fazla olduğunda cilt fazla doku oluşturarak ya da aksine çok az doku oluşturarak skar yani derin ize neden olur.

En çok karşılaşılan dört çeşit skar şunlardır:

 • Boxcar skar: Yuvarlak/oval şekilli, keskin kenarlı, krater görünümlüdürler. Su çiçeği izlerine benzetilebilir.
 • Ice pick skar: Kolajen eksikliğinden dolayı oluşurlar, ciltte çok derin delik bir görünüm bırakırlar, çivi ile delinmiş gibidir.
 • Rolling skar: Cilt yüzeyinde dalgalı bir görüntüye sebebiyet verirler.
 • Keloid skar: Fazla kolajen üretimi sonucunda oluşan, cilt yüzeyinde çıkıntılı bir görünüme sahip olan izlerdir.

Skarların Görünümünü Nasıl İyileştirebiliriz?

Ciltte derin iz ve çukur olarak tanımladığımız boxcar ve ice pick skarlarının görünümünün iyileşmesi için temel mantık kolajen üretimini tetikleyerek bu yüzeysel çukurların bir miktar dolmasını sağlamaktır. Bunun için kolajen üretimini teşvik eden içeriklerin bakım ritüeline eklenmesi ve özellikle bu bölgelere uygulanması büyük önem taşır.

Korendy’den boxcar ve ice pick skarlarının görünümünün iyileşmesine yardımcı olan ürünler:

I’m From Ginseng Serum, içeriğindeki yoğun kırmızı ginseng özü ile kırışıklıkların görünümünü azaltmaya ve cildin elastikiyetini tekrar kazandırmaya yardımcı olur. Ayrıca antioksidan özelliği ile cilde canlı bir görünüm kazandırır.

Barulab 530 S Peptide Ampoule, ampül bakım içerdiği S peptit sayesinde kolajen üretimini teşvik etmeye yardımcı olarak cilt hücrelerini yenilemeyi destekler ve sacran içeriği ile cilde yoğun nem sağlar.

Klairs Midnight Blue Youth Activating Drop, yoğun gece serumu formülünde yüksek oranda EGF-F ve bFGF peptitlerini barındırır. Vücutta doğal olarak bulunan bu büyüme faktörleri yaş ilerledikçe azalır ve ciltte gözle görülür kırışıklıklar belirir. Bu serumsa cildin kaybettiği bu büyüme faktörlerini yerine koyar, böylece cildin daha genç görünmesine yardımcı olur.

Öte yandan skarların görünümünün iyileşmesi için profesyonel bir yardım almak isteyenlere ise dermatoloğa danışmanlarını tavsiye ederiz.

Cilt Lekeleri

Skarların aksine cilt lekeleri pembe, kırmızı, mor ve hatta kahverengi renk değişimleri şeklinde meydana gelir. Bunlar derin olmayan, yüzeysel renk farklılıklarıdır. Sivilceler dışında hiperpigmentasyonun tetikleyici sebepleri ise; koruyucu kullanmadan güneşe maruz kalmak, hormonal dengesizlikler, genetik ve sağlıksız beslenme olarak sıralanabilir.

Lekeler oluşum nedenlerine ve ciltteki görünümlerine göre ikiye ayrılırlar:

1- Post Inflammatory Hyperpigmentation (PIH)

Cilde rengini veren melanin pigmentinin, cildin kendini koruması için fazla üretilmesi sonucunda meydana gelen genellikle kahverengi, siyah renklerde benler, doğum lekeleri, güneş lekeleri, hamilelik lekeleri ve çiller gibi lekelerdir.

2- Post Inflamatory Erythema (PIE)

Genellikle sivilce sonrası meydana gelen pembe, kırmızı, mor renkte lekelerdir. Kimyasal yanıklar, kesikler, çizikler sonrası oluşan lekeler de bu kategoriye dahil edilir.

Neden Sivilceler Ciltte Hiper Pigmentasyona Sebep Olur?

Sivilceyi sıkma, ezme gibi uygulanan yanlış yöntemler sonucu o bölgeden geçen küçük kan damarlarına zarar verilir, bu şekilde cilt bir travma yaşar ve leke oluşur. Genelde ciltte kırmızı leke olarak beliren sivilce lekeleri güneşe maruz kaldıkları takdirde kahverengiye dönebilirler. En iyi sivilce kremi ile cilt sorunları engellenmeye çalışılmalı; cilt hasarının önüne geçilmelidir.

New York’da bulunan Mount Sinai Hastanesi’nde dermatoloji bölümünde kozmetik ve klinik araştırma direktörü olan doktor Joshua Zeichner’a göre bu lekeler dokunulduklarında pürüzsüzlerdir, skarların aksine kalıcı bir kolajen hasarına neden olmamışlardır ve bu nedenle doğru seçilmiş cilt bakım ürünleriyle tedavi edilmeleri skarlara göre çok daha kolaydır.

Kore Cilt Bakım Ürünleriyle Sivilce İzlerini Nasıl Azaltabiliriz?

Sivilce lekelerine ne iyi gelir diye soracak olursak en önemli şey travma yaşamış cilt bariyerini kuvvetlendirmek ve lekelerin görünümünü iyileştirecek içerikleri bakım rutinine eklemektir. Centella asiatica, C vitamini, niacinamide, A vitamini gibi içerikler hem cildi yatıştırıcı ve lekeleri aydınlatıcı etkilere sahiptirler hem de cilt bariyerini kuvvetlendirerek bu tarz oluşumların önüne geçmeye yardımcı olurlar.

Cilt tonu eşitleme ve lekeler için uygulanacak bakımdan sonuç almanın düzenli ve sabırlı bir süreç gerektirdiğini (bazen 3-6 ay) hatırlatarak sivilce lekeleri için adım adım Kore cilt bakım rutinini sizlerle paylaşıyoruz.

Sivilce Lekeleri İçin Adım Adım Cilt Bakım Rutini

 • Adım 1 : Duru Bir Cildin İlk Adımı Çift Aşamalı Temizlik
 • Adım 2 : Lekeli Ciltlerin Olmazsa Olmazı Eksfoliasyon
 • Adım 3: Sivilce Lekelerinin Görünümünü Azaltmak için Serum ve Ampullerin Gücünden Faydalanın
 • Adım 4: Sivilce Lekelerine Etkili Bir Çözüm için Nemlendirme Adımını Atlamayın!
 • Adım 5: Lekeleri Hedef Alan Cilt Bakım Yağlarından Faydalanın
 • Adım 6: Leke Bakımında Güneş Koruyucu Sürmeyi İhmal Etmeyin

Adım 1 - Duru Bir Cildin İlk Adımı Çift Aşamalı Temizlik

Cildi bir duvar olarak düşünürsek, tuğlalar cilt hücrelerindeki proteini, harç da lipit ve yağları temsil eder. Duvarı bir arada tutan harç ve tuğlalar zedelenirse, duvar hasar görür. Aynısı cildimiz için de geçerlidir.

Sert ve aşırı temizlik yöntemleri, yanlış tedavi, cildin yeterli nemlendirilmemesi gibi nedenlerden dolayı bu lipit tabakası ve proteinler hasar görür. Böylece cilt savunmasız kalır, alerjenlere karşı daha geçirgen hale gelir ve var olan sivilceler ve izler daha geç iyileşir. Kısacası cildin dengesi ve koruyucu kalkanı bozulur.

Bunun önüne geçmek için cildi nazikçe fakat tamamen kirden arındıran çift aşamalı temizlik yöntemi uygulanır. Çift aşamalı temizlikte önce yağ bazlı bir temizleyici, ardından su bazlı bir temizleyici kullanılır. Sabah sadece su bazlı bir temizleyici ile cildi temizlemek, akşam ise çift aşamalı temizlik uygulamak gerekir.

Korendy’de sivilce lekesi sorunu yaşayan tüm cilt tiplerine uygun yağ bazlı ve su bazlı temizleyiciler

Yağ Bazlı Temizleyiciler

Klairs - Gentle Black Sugar Deep Cleansing Oil, sebum üretimini kontrol altına almaya yardımcı olur. Hassasiyeti yatıştırmak üzere siyah fasulyeden elde edilen doğal yağlar içerir. Ayrıca susam yağı, siyah kuş üzümü tohumu yağı gibi vitamin ve antioksidan deposu içerikler ile cildi nemli tutar. En hassas ciltler için dahi uygun bir formülasyona sahiptir.

Manyo - Pure Cleansing Oil, içeriğinde bulunan soya fasulyesi yağı, jojoba yağı, üzüm çekirdeği yağı, squalene, pirinç kepeği yağı gibi 10 çeşit yağ, temel amino asitler, yağ asitleri ve vitaminler ile gözenekleri tıkamadan siyah noktaları ve sivilceleri gidermeye yardımcı olur. Yapısı sayesinde derinlere nüfuz ederek kirleri çözüp dışarıya iter, cildin yenilenmesine katkıda bulunarak cilt bariyerini güçlendirmeyi, kırışıklıkları azaltmayı ve cilt tonunun iyileştirmeyi destekler.

Heimish - All Clean Balm, anti-bakteriyel, anti-mikrobiyal ve anti-akne (çay ağacı yağı ile) özellikler sağlayan antioksidan deposu birçok bitki özüyle doludur. Cildi irritasyona uğratmadan, makyajı ve güneş kremini kolaylıkla temizler, sebum ve kiri hızlıca çözerek ciltten uzaklaştırır. E vitamini özleriyle cilde nem verir, hipoalerjenik formülüyle hassas ciltler dahi kullanabilir.

Su Bazlı Temizleyiciler

Heimish - All Clean Green Foam, içeriğinde bulunan centella asiatica ile cildi yatıştırmaya ve kızarıklıkları yok etmeye destek olur. Fazla sebumu cildi kurutmadan temizleyerek yağ dengesini yeniden sağlamayı destekler. Cadı fındığı özü ile cilt bariyerini güçlendirmeye ve pürüzsüzlük sağlamaya yardımcı olur.

Cosrx - Good Morning Gel Cleanser, içeriğinde bulunan çay ağacı yağı ile fazla sebumu ve ölü derileri ciltten temizleyerek yağ dengesini kontrol altına almayı destekler. Doğal BHA ile gözenekleri derinlemesine fakat nazikçe temizleyerek siyah nokta oluşumunu engellemeye ve kızarıklıkları yok etmeye yardımcı olur. İçeriğinde lotus çiçeği özü, yeşil çay özü, allantoin gibi pek çok yararlı içerik bulundurur.

Adım 2 : Lekeli Ciltlerin Olmazsa Olmazı Eksfoliasyon

Eksfoliasyon cildin üst katmanını nazikçe soyarak cildi ölü hücrelerden arındırmak anlamına gelir. Ölü hücrelerden arınan cilt daha aydınlık, daha pürüzsüz ve daha canlı hale gelir. Bunun yanı sıra mevcut cilt sorununa bağlı olarak doğru seçilmiş bir eksfoliasyon yöntemi ile siyah noktalarınızdan kurtulabilir ya da cilt lekelerinin görünümünü azaltabilirsiniz.

Eksfoliasyon, peeling ürünleri ya da soyucu etkili toniklerle iki farklı şekilde sağlanabilir.

a) Peeling (Soyma)

İki tip peeling yöntemi mevcuttur; fiziksel peeling ve kimyasal peeling.

Fiziksel peeling ürünleri partiküllü yapıya sahiptirler. Bu partiküllerin cilde dairesel hareketlerle uygulanması sonucu fiziksel bir kuvvete maruz kalan ölü hücreler ciltten uzaklaştırırlar.

Kimyasal peelingde ise, fiziksel bir baskıya gerek duymadan, ürünü cildinize tıpkı bir nemlendirici sürüyormuş gibi uygular, ürün talimatında belirtildiği süre kadar ürünü cildinizde bekletir, ardından durularsınız. Kimyasal peeling ürünlerinde yer alan asitler (AHA ve BHA) ve enzimler ölü hücrelerin birbirlerine tutundukları bağları eriterek ciltten atılmalarını sağlarlar.

Bu noktada biraz AHA ve BHA’lardan bahsetmekte fayda var. AHA’lar (alfa hidroksi asit) suda çözünen bir yapıya sahiptirler. Cildin üst katmanını nazikçe soyar, aynı zamanda yeni hücre oluşumunu teşvik ederek düzenli kullanımda lekelerin yaratmış olduğu ton eşitsizliklerini gidermeye ve cildi aydınlatmaya yardımcı olurlar. AHA’lar cilt bakımında glikolik asit, laktik asit, mandelik asit, malik asit, tartarik asit ve sitrik asit olarak karşımıza çıkarlar. Her bir AHA’nın moleküler yapısı farklı olup, her biri farklı cilt tipleri için idealdir. Örneğin hassas ciltler için mandelik asit önerilirken, hassas olmayan ve asit kullanımına alışık ciltler için glikolik asit tercih edilebilir. Salisilik asit olarak da bilinen BHA (beta hidroksi asit) ise yağda çözünen yapısı ile özellikle siyah nokta sorunu yaşayan ciltlerin tercih etmesi gereken bir asittir.

Hem AHA’lar hem de BHA’lar ürün formüllerinde aynı anda bulunabilirler. Bu asitler en sık karşımıza kimyasal peelinglerde çıksalar da, her ikisi de fiziksel peelinglerde de kullanılabilirler.

Her iki peeling yöntemi de cildi ölü hücrelerden arındırır ve cildin üst katmanında beliren lekelerin görünümünde iyileşme sağlamaya yardımcı olur. Hangi peeling yöntemini seçeceğiniz size kalmış olsa da, sivilce sorunu yaşayan ciltler, sivilcelerin yayılmasına sebebiyet vermemek için, fiziksel peeling yerine kimyasal peelingi tercih etmelidirler.

Peelinglerin uygulanma sıklığı üründen ürüne farklılık gösterdiği için kullandığınız ürünün talimatlarına uyarak hareket etmek hem cilde fayda sağlamak hem de cildi irite etmemek adına oldukça önemlidir. Ayrıca peelingler, aha bha serum ürünleri cildi güneşe karşı hassas hale getireceğinden gündüz mutlaka güneş koruma faktörü içeren bir nemlendirici kullanılmalıdır. 

Ürün Tavsiyesi: Korendy’de sivilce lekelerine karşı en etkili peelingler

Kimyasal peeling

By Wishtrend - Mandelic Acid 5% Skin Prep Water cildi tahriş etmeden ölü derileri temizler, cildinizin rahat bir şekilde oksijen almasını sağlayarak nem verir ve sonrasında uygulanacak ürünlerin emilimini arttırır. İçeriğinde bulunan mandelik asit bir AHA türevidir, fakat AHA’dan daha geniş moleküllere sahip olduğu için derinlere nüfuz etmez, bu nedenle hassas ciltler için bile uygundur. İltihaplı aknelere karşı etkili olan antibakteriyel özellikler bulundurur. Beta-glukan cilde nem verip, kızarıklığı yatıştırmayı destekler, panthenol ise nem vererek iltihabı önler. Hyaluronik asit nemi ciltte hapsederek eksfoliasyon sonrası olası kuruluğu engeller. Centella asiatica ciltte yaşanan tahrişi azaltmaya katkı sağlayarak yatıştırıcı etki sağlar.

Manyo - Galactomy Clearskin Toner formülünde bulundurduğu üç çeşit AHA ile (laktik asit, citric asit ve malik asit) cilt yüzeyindeki ölü derileri temizlerken, BHA ile gözeneklere nüfuz ederek fazla sebumu, kiri ve bakterileri yok etmeyi destekler. Galactomyes özütü ile cilt tonunu aydınlatmaya ve eşitlemeye, cadı fındığı yağı sayesinde sebum kontrolü sağlamaya ve cildi yatıştırmaya yardımcı olur. Centella asiatica ise cildi rahatlatır ve cildin yeniden yapılanmasını destekler. Pirinç kepeği cildi temizler, nemlendirir ve ölü derilerden arındırır, papaya enzimleri de cildi beslemeye yardımcı olur.

Manyo - Active Refresh Herb Peel, hem fiziksel hem de kimyasal peeling olarak kullanılabilen bu organik bitkisel peeling; pirinç tozu, buğday tohumu, lavanta özü, adaçayı ve fesleğen içeriğiyle cildi ölü hücrelerden arındırırken aynı zamanda cilt tonunu aydınlatmaya ve kan dolaşımını hızlandırmaya yardımcı olur, hücre yenilenmesini destekler. Kimyasal peeling olarak kullanmak için ciltte 1-5 dakika kadar bekletip, ardından iyice durulamak gerekir.

Fiziksel peeling

Klairs - Gentle Black Sugar Facial Polish, Bu ürün bol miktarda ölü cilt hücrelerini ve siyah noktaları gidermeye yardımcı olan esmer şeker içerir. Kuru cildi kolaylıkla pul pul dökerek, cildin parlak ve pürüzsüz görünmesine katkı sağlar.

b) Soyucu Etkili Tonikler

Her tonik aynı değildir. Bazı tonikler içerdikleri asitlerle her kullanımda cildi nazikçe soyarak eksfoliasyon görevi görürler. Ayrıca bu tonikler ardından kullanılacak leke karşıtı bakımların cilt tarafından emilimlerini ve etkilerini artırmaya yardımcı olurlar. Böylece sivilce lekelerinin görünümünün iyileşmesini desteklerler.

Ürün Tavsiyesi: Korendy’de sivilce lekelerine karşı kullanılabilecek soyucu etkili tonikler

Some By Mi - AHA BHA PHA Tonik, içeriğinde bulunduran AHA cilt yüzeyini pürüzsüzleştirmeye yardımcı olurken, BHA sivilce ve siyah noktalarla savaşır, ölü hücreleri ve fazla sebumu ciltten uzaklaştırarak gözeneklerin temizlenmesini sağlar. Hassas ciltler için geliştirilmiş nazik bir asit olan PHA ise eksfoliasyon sırasındaki nem kaybını önlemeye yardımcı olur. Ayrıca içerisindeki niacinamide ile cilt tonunu düzeltmeyi ve sodyum hyaluronat ile iyileşme sürecini hızlandırmayı destekler.

Jumiso - Yes I am Toner AHA 5% %5 oranda glikolik ve laktik asitten oluşan AHA içeriğiyle her kullanımda cildinizi nazikçe eksfoliye eder; ölü hücrelerden arınan cilt daha pürüzsüz ve canlı bir görünüme kavuşur. Üstelik alkol içermeyen formülü sayesinde cildi kurutmaz, gözeneklerin görünümünü iyileştirir ve donuk cilde aydınlık bir görünüm kazandırmaya yardımcı olur.

Adım 3 : Sivilce Lekelerinin Görünümünü Azaltmak için Serum ve Ampullerin Gücünden Faydalanın

Serum ve ampuller cilt sorununa yönelik, yoğun ve konsantre ürünlerdir. Etkilerini maksimum düzeyde görmek için cilde esanstan sonra, nemlendiriciden önce uygulanırlar. Ampuller serumlara kıyasla daha konsantre yapıdadırlar ve serumdan sonra uygulandıklarında serumun etkinliğini artırırlar.

Sivilceye ne iyi gelir diyecek olursak, bir serum ya da ampül seçerken dikkat etmeniz gerekirken diğer yandan lekeler üzerinde iyileştirici etkisi kanıtlanmış içeriklere sahip olmalıdır. Böylece lekelere karşı mücadelede maksimum fayda sağlayabilirsiniz. Bu kapsamda başlıca içerikler C vitamini ve niasinamid yani B3 vitaminidir.

Serum ve ampullerde sivilce lekelerine karşı etki eden aktif içerikler cildi güneş ışınlarına karşı daha hassas ve savunmasız hale getireceğinden, bu ürünleri akşam uyguluyor dahi olsanız, gündüz mutlaka cildinizi güneşin zararlı ışınlarına karşı güneş kremleri ile korumanız gerekir.

Aydınlık Bir Cilt için C Vitamini

C vitamini özellikle cildin üst katmanı olan epidermiste yoğun olarak bulunur fakat yaşlanma ve UV ışınlarına maruz kalmak ciltteki C vitamini oranını düşürür. C vitamini ciltte kolajen üretimini arttırdığı gibi aynı zamanda melanin üretimini azaltarak lekelerin görünümünün iyileşmesine yardımcı olur ve cilt bariyerini güçlendirerek yenilerinin oluşmasının önüne geçer. C vitamininin cildi aydınlatma, sivilce iltihabını ve kızarıklığını alma ve serbest radikalleri etkisiz hale getirme özellikleri de bulunur. C vitamini kullanırken dikkat edilmesi gereken, tıpkı AHA ve BHA kullanımında olduğu gibi, cildin mutlaka güneşe karşı korunmasıdır. Ayrıca cildi C vitamini kullanmaya alıştırmak ve irrite olmasını önlemek için en düşük dozda başlamak ve kullanım sıklığını yavaş yavaş arttırmak çok önemlidir.

Cildinizin hassasiyet durumuna göre aşağıdan seçiniz.

Korendy’de hassas ciltlere uygun C vitamini serumları:

Klairs Freshly Juiced Vitamin C Serum, sivilce lekeleri, güneş lekeleri gibi cilt problemlerini yok etmeye yardımcı olurken, aynı zamanda yeni leke oluşumunun önüne geçmeyi destekler. Ciltteki ton farklılıklarını yok etmeye, cilde aydınlık bir görünüm vermeye ve centella asiatica ile brokoli özleriyle cildi yatıştırarak onarımını hızlandırmaya yardımcı olur. İçerdiği %5 oranında C vitamini ile hassas ciltlere uygundur.

Jumiso - All Day Vitamin Brightening&Balancing Facial Serum su yerine %86.14 oranda vitamin ağacı özü kullanıldığı için adeta bir vitamin deposu olan bu serum cilt tonunu eşitlemek ve aydınlık bir görünüm sağlamak için idealdir. İçeriğinde bulunan centella asiatica, papatya özü ve hyaluronik asit içerikleriyle cildi yatıştırır, yağlı bir his bırakmadan nemlendirir ve elastikiyet kazandırmaya yardımcı olur.

Manyo - White Vita·C Liquid Serum, deniz geyik dikeni, kuşburnu ve limondan elde edilen doğal C vitamini ile cilt bariyerini onarmaya, cilt lekelerininn görünümünü aydınlatmaya ve yeni leke oluşumlarını engellemeye yardımcı olur. İçeriğindeki P vitamini ise yaşlanma karşıtı bir etki sağlarken, C vitamini oksidasyonunu engellemeyi ve emilimini arttırmayı destekler.

Korendy’de hassas olmayan & C vitaminine alışık ciltlerin kullanabileceği serum:

By Wishtrend - Pure Vitamin C21,5% Advanced Serum, içerdiği %21,5 oranında saf C vitamini ve gelişmiş emilim teknolojisiyle cildi aydınlatmayı, sivilce lekelerinin görünümünü iyileştirmeyi ve ton eşitliği sağlamayı destekler. Ayrıca vitamin ağacı özü, allantoin ve pantenol ile cildi nemlendirir.

C Vitamininin Etkisini E Vitaminiyle Arttırın!

Sivilce lekeleriniz için C vitamini içeren bir ürün kullanırken etkisini maksimum düzeye çıkarmak için, antioksidan ve nemlendirici özelliği ile tanınan E vitamininden faydalanabilirsiniz. C ve E vitamini bakım ritüelinde tamamlayıcı bir birliktelik oluşturarak leke tedavisinde en etkili sonucu verirler. Nemden yoksun bir cilt kolayca tahriş olabilir ve sivilce oluşumuna açık hale gelebilir. E vitamini nemi cilde hapseden koruyucu bir yağ bariyeri oluşturarak sivilce ve sivilce lekelerinin oluşumunun önüne geçmeye yardımcı olur.

Bu iki vitamini bir arada farklı şekillerde kullanabilirsiniz. Örneğin C vitamini içeren serumu kullandıktan sonra E vitamini içeren bir ampul tercih edebilir ya da esans veya nemlendirici adımlarında E vitaminli bir ürün kullanabilirsiniz.

Ürün Tavsiyesi: Korendy’de sivilce lekelerine karşı C vitaminli serumlarla birlikte kullanılabilecek E vitamini içeren ampul

Manyo - Skin Renew Vita·E Ampoule, içeriğinde bulunan saf E vitamini ile cilt bariyerini güçlendirir, vitamin ve besinlerin cildin alt katmanlarına dek ulaşmasını sağlamaya yardımcı olarak cildin iyileşme süresini kısaltmayı destekler. Avokado özü, C ve E vitamini, karotenoid ve squalane sayesinde cilt yüzeyinin ve cilt esnekliğinin daha hızlı onarılmasına yardımcı olur, cilt tonunu eşitlemeyi destekler. C vitamini içeren serumu cildinize uyguladıktan sonra Manyo Factory - Skin Renew Vita·E ampulden bir kaç damla cildinize masaj yaparak uygulayabilirsiniz.

Hem Sivilce Lekeleri Hem de Gözenek Görünümü Üzerinde Etkili İçerik: Niasinamid

B3 vitamini olarak da bilinen niasinamid, niasinin aktif şeklidir. Suda çözünen bir vitamin olarak genellikle su bazlı ürünlerde bulunur. Bu yapısıyla cildi yağlardan ve yağlı bazlı ürünlerden hoşlanmayanlar için iyi bir alternatif sunar. Aynı zamanda, nötr pH'lı, cilt bakımında daha stabil aktif bileşenlerden biridir. Bu yüzden alfa ve beta hidroksi asitlerin, L-askorbik asitin (C vitamini) ve retinoidlerin aksine, asidik değildir, bu nedenle cildi asitlerle anlaşamayan hassas ciltler için dahi uygundur.

Niasinamid pigmentasyon, yaşlılık lekeleri ve melazma için mükemmel bir tedavi olduğunu çeşitli araştırmalara konu olarak kanıtlamıştır. Çalışmalara göre hiperpigmentasyonun önler ve aynı zamanda etkili bir cilt aydınlatıcı olarak işlev görür. Araştırmalar niasinamidin bazı foto-koruma özelliklerine sahip olduğunu göstermiş ve güneşin zararlı etkilerine karşı koruma sağladığını belirtmiştir (fakat yine de güneş kremi yerine geçmez). Yapılan başka bir araştırma ise niasinamidin UV hasarından sonra DNA onarımına yardımcı olduğunu göstermiştir.

Ürün Tavsiyesi: Korendy’de niasinamid içeren sivilce lekelerine karşı etkili serumlar

Manyo - Bifidalacto Complex, içeriğinde bulunan Bifidalacto Complex %90 oranda bifidobakteriya ve lactobacilli enzimleri, hexapeptide-8, adenozin, maya mantarı ve niasinamid içerir. Cilt bariyerini güçlendirmeyi desteklerken, kırışıklıkların görünümünü azaltmaya ve cilt tonunu eşitlemeye yardımcı olur.

Some By Mi - AHA BHA PHA 30 Days Miracle Serum, içeriğinde bulunan çay ağacı yağı ile sivilcenin yarattığı iltihabı yok etmeye yardımcı olurken, AHA sayesinde cilt yüzeyindeki ölü derileri ve birikmiş sebumu temizler. BHA gözeneklerin içine kadar nüfuz ederek derinlerdeki yağı, kiri ve bakterileri yok eder. PHA ise cildinizde nazikçe eksfoliasyon yaparken bir yandan da nem verir. Ayrıca %14,5 centella asiatica içeren bu serum cilt bariyerini güçlendirerek hassasiyeti azaltmayı destekler. Niasinamid içeriği ile sivilce lekelerini aydınlatmaya yardımcı olur.

Heimish - Bulgarian Rose Mist Serum, %88 oranında Bulgar gülü suyu dışında aydınlatma etkisiyle bilinen niasinamid, kırışıklıklarla mücadelede etkili adenosine ve sitrik asit içerir.

C Vitamini ve Niasinamid Aynı Rutinde Kullanılabilir mi?

C vitamini ile niasinamid ard arda kullanıldıklarında niasinamid niasine dönüşür ve ciltte geçici kızarıklığa neden olabilir. Bu yüzden Niasinamid içeren ürünü gündüz, C vitaminli ürünü de akşam kullanmanız daha uygun olur. Buna rağmen bazı ürünler (ör. Jumiso Vitamin Serum) her iki içeriği birbiriyle uyumlu oranda ve yöntemle birleştirilmiştir.

Birinci ve İkinci Adımda AHA/BHA Kullanımından Üçüncü Bakım Adımına Güvenli Geçiş

AHA / BHA ile C vitamini ve Niasinamid Birlikte Uygulanabilir mi?

Birinci adımda temizleyicilerde ya da ikinci adımda peeling veya toniklerde AHA ve BHA içeren ürünleri tercih ettiğinizde, bunları üçüncü adımda C vitamini ve niasinamid ile birlikte kullanıp kullanamayacağınıza ya da ne şekilde en etkili sonucu alabileceğinize değinelim.

AHA / BHA ve C Vitamininin Birlikte Kullanımı

AHA ve C vitamini (L-askorbik asit) aynı rutinde kullanıldıklarında, birbirlerinin etkilerini arttıran aktif içeriklerdir çünkü her iki içerik de düşük pH seviyesinde en iyi performansı gösterirler. Bu iki içeriği birlikte kullanırken dikkat edilmesi gereken pH derecelerini göz önünde bulundurmak ve ürünlerin yağ bazlı mı su bazlı mı olduklarını bilmektir. Uygulanacak ürünlerin su bazlı ürünlerden yağ bazlı ürünlere doğru gitmesi, içeriklerin cilt tarafından emilimini kolaylaştıracaktır.

Ürünün yağ bazlı ya da su bazlı olduğunu anlamak için içerik listesine bakmak yeterli. İçerik listesinde ilk sırada su (water) yazısını görüyorsanız ürün su bazlı demektir. Yağ bazlı ürünlerde ise temel içerik su yerine yağlardır.

AHA içeren ürünler C vitamini öncesinde kullanıldıklarında cildi ölü deriden arındırarak emilime hazır hale getirirler ve C vitamininin en iyi çalışabileceği asidik ortamı yaratırlar. Cildiniz tolerans gösterdiği ölçüde her iki aktif içeriği aynı rutin içerisinde kullanmak mümkündür ve faydalıdır.

Cildiniz çok kuru ya da hassas ise veya ilk kez asit kullanımına başlıyorsanız irritasyon riskini engellemek adına bu içerikleri cildiniz alışana dek ayrı rutinlerde, dönüşümlü olarak kullanmanızı tavsiye ederiz. Örneğin, güneş kremini ihmal etmemek şartıyla, sabah rutininde AHA uygulayabilir, akşam rutininizde C vitamini kullanabilirsiniz. AHA / BHA ile C vitaminini ardarda aynı rutinde kullanmaya başlamadan önce ufak bir bölgede test etmenizi öneririz. Cildiniz kızarıklık, yanma, batma, kaşıntı gibi olumsuz bir tepki vermez ise artık aynı rutinde bu asitleri birlikte kullanmaya başlayabilirsiniz demektir.

Tıpkı AHA kullanımında olduğu gibi salisilik asit de, eğer cildiniz hassas değilse ve asit kullanımına alışıksa, önce cildin ufak bir bölümünde test edilip ardından aynı rutinde kullanılabilir. Salisilik asidin pH aralığı AHA’larla benzer olduğu için yine C vitamininden önce cilde uygulanabilir.

AHA / BHA ve Niasinamidin Birlikte Kullanımı

Niasinamid AHA ve BHA’larla aynı cilt bakım rutininde kullanılabilir. Yine de her zaman aynı rutinde kullanmaya başlamadan önce cildinizin ufak bir bölümünde test etmenizi öneririz.

Adım 4: Sivilce Lekelerine Etkili Bir Çözüm için Nemlendirme Adımını Atlamayın!

Yağlı ciltler dahil tüm cilt tiplerinin, sağlıklı bir cilt bariyerine sahip olması ve ciltten nem kaybının önlenmesi için mutlaka nemlendirilmeye ihtiyacı vardır. Sivilce lekeleri ile mücadele ederken nemlendirme özellikle atlanmaması gereken bir adımdır çünkü leke görünümünü iyileştirmeye yardımcı olan ürünler cilt yüzeyinde bir miktar soyulmaya neden olurlar. Bu durumda cildin hassaslaşmaması ve reaksiyon vermemesi için uygulanan leke bakımından sonra cildin mutlaka nemlendirilmesi ve ardından güneş kremi ile korunması gerekir. Nemlendiricinin cilt tonunu aydınlatıcı etkisi olması ise nemlendirme adımından sivilce lekeleriniz özelinde ekstra fayda görmenizi sağlar.

Bu kapsamda özellikle tercih edebileceğiniz etkili içeriklerin başında centella asiatica, kuşburnu yağı, E vitamini, niasinamid ve A vitamini gelir.

Centella asiatica dört farklı aktif bileşene (asiatik asit, madecassic asit, madecassoside ve asiaticoside) sahiptir. Antioksidan ve antimikrobiyal özellikleriyle sivilcelere karşı savaşırken, kızarıklıkları ve iltihabı yatıştırarak sivilce sonrası bakımda iz kalmamasına yardımcı olur. İyileştirme kapasitesi çok yüksek olan bu antienflamatuar bitki, cildin yeniden yapılanmasına yardımcı olur, leke oluşumunu minimize eder. Ayrıca çok zengin bir amino asit kaynağı olduğundan cildin ihtiyaç duyduğu neme kavuşmasını sağlar, cildi pürüzsüz bir kanvasa dönüştürür. Aynı zamanda bu antik bitki A, C, B1 ve B2 vitaminleri ile karoten, niasin içerikleri yönünden zengindir.

Antioksidan bakımından çok zengin olan kuşburnu yağı ise E,C,D,B, A vitaminleri bakımından zengin olan yapısıyla serbest radikallere karşı savaşarak cilt yenilenmesini hızlandırmayı destekler. C vitamini yönünden oldukça zengin olduğu için kolajen üretimini artırmaya ve lekeleri aydınlatmaya yardımcı olur. İçeriğinde bulunan E vitamini ise kurulukları yok eder, cilt bariyerini kuvvetlendirir.

Eğer üçüncü adımda sivilce lekelerine yönelik C vitamini içeren bir serum kullanıyorsanız bu nemlendirme adımında seçeceğiniz nemlendiricinin E vitamini içermesini özellikle tercih edebilirsiniz çünkü yukarıda da açıkladığımız gibi, E vitamini C vitaminli serumun lekeler üzerindeki etkisini yüksek oranda arttırır. Böylece lekeler için bakım adımından maksimum fayda elde etmiş olursunuz.

Hem gözeneklerin görünümünü sıkılaştırıcı etkisi, hem de cilt lekelerine iyi gelerek cilde aydınlık bir görünüm vermesiyle özellikle karma, yağlı ve akneye meyilli ciltlerin tercih ettiği içerik niasinamid ise nemlendiricilerde yer aldığında lekeler için olan bakım rutininizin tamamlayıcı adımı olacaktır.

Son olarak yağda çözünebilen bir bileşik olan A vitamini, hücre ve doku gelişiminde büyük rol oynayarak özellikle yaşlanma karşıtı ve leke bakımı için olan ürünlerde farklı formlarda (retinol,retinyl palmitate, beta-karoten, alfa-karoten vb.) karşımıza çıkar. Cildin alt katmanlarında bulunan, cildin sıkı ve sağlıklı kalmasını sağlayan fibroblastları uyararak, daha sağlıklı ve bariyeri kuvvetli bir cilt elde edilmesine yardımcı olur. Ayrıca hücre döngüsünü tetikleyerek, hasar görmüş ve lekeli cilt yüzeyinin yenilenmesine yardımcı olarak daha eşit bir cilt tonu elde edilmesini destekler.

Kısacası nemlendiricide centella asiatica, kuşburnu yağı, E vitamini, niasinamid ya da A vitamininin yer alması sivilce lekeleri için uygulayacağınız bakımda tamamlayıcı bir rol üstlenecektir.

Korendy’de sivilce lekesi sorunu yaşayan tüm cilt tiplerine uygun cilde aydınlık görünüm veren centella asiatica, kuşburnu yağı, E vitamini, niasinamid ve A vitamini içeren nemlendiriciler:

Centella Asiatica

Jumiso - Soothing Calming Relief Teca Cream, Centella asiatica özü sivilcelerin iz bırakmadan iyileşmesini sağlamaya yardımcı olur. Kolajen sentezini teşvik etmeyi destekleyerek tahriş olmuş cildin yeniden yapılanma sürecini hızlandırmaya yardımcı olur. Ayrıca allantoin ile cildin koruyucu katmanını güçlendirerek nem kaybını engeller.

Klairs - Midnight Blue Calming Cream, içeriğinde bulunan papatya yağından elde edilen guaiazulene ile güçlü bir yatıştırma sağlayarak, sivilceleri ve kızarıklıkların görünümünü azaltmaya yardımcı olur. Centella asiatica ile cildin kendini yapılandırma sürecini hızlandırmayı ve iz oluşumunu engellemeyi destekler. Sivilceli ve hassas ciltlerin tercih edebileceği bir kremdir.

Cosrx - Centella Blemish Cream, sivilce lekeleri ve skarlar için bir bakım uygulayarak, hassas cildi yatıştırmayı destekler ve cildi nemlendirir. Antioksidan bakımından zengin centella asiatica ile cildin onarılmasını hızlandırmaya, kolajen üretimini tetiklemeye ve iltihabın lekelenmeye sebebiyet vermesini engellemeye yardımcı olur.

Kuşburnu yağı

Manyo - Rosehip Cream, %96 oranında doğal içeriğe sahip formülünde bulunan C vitamini ile cilt lekelerini aydınlatmayı, E vitamini ile cilt bariyerini kuvvetlendirmeyi, A vitamini ile kırışıklıkların görünümünü azaltmayı ve P vitamini ile cildi yatıştırmayı destekler. Özellikle kuru ciltlerin kullanımına uygundur.

E Vitamini

By Wishtrend - Vitamin 75 Maximizing Cream, formülünde su yerine %75 oranında vitamin ağacı suyu (deniz geyik dikeni) içeren bu nemlendirici aynı zamanda içerdiği E vitamini ile C vitamini serumu ürünlerinin faydasını maksimize eder, yaşlanma etkilerini aza indirmeyi destekler. Cildin elastikiyetini korumasına yardımcı olur ve koruma kalkanını güçlendirerek cildi nem sağlar.

Niasinamid

I’m From - Vitamin Tree Water Gel, yağ ve su yerine içerdiği %72.39 vitamin ağacı yaprağı ile cildi yatıştırıp arındırırken, içerisindeki niasinamid ile cilt tonunu aydınlatmaya ve daha berrak bir görünüm vermeye yardımcı olur. Serinletici etkisiyle kızarıklık ve hassasiyeti hızla giderir. Hafif yapısıyla ciltte ağırlık hissettirmezken, yağlı cilde gerekli nemi sağlar.

Some By Mi - AHA BHA PHA Miracle Cream, içeriğinde bulunduran %70.78 centella asiatica ile sivilce izlerinin görünümünü azaltmayı destekler. AHA, cilt yüzeyinde bulunan ölü derileri ve kirleri temizleyerek cildi pürüzsüzleştirmeye, BHA gözeneklerin derinlerine nüfuz ederek yağı, kiri ve bakterileri temizlemeye, PHA ise nazikçe eksfoliasyon yaparak, cilde nem vermeye yardımcı olur. Ayrıca niasinamid ile sivilcelerin arkalarında bıraktıkları lekeleri aydınlatmayı destekler.

A vitamini

By Wishtrend - Vitamin A-mazing Bakuchiol Night Cream, A vitaminine dönüşerek kısa zamanda kırışıklık, elastikiyet kaybı, gözenek görünümü karşıtı bakıma yardımcı olan çok yönlü kahraman içerik Retinal ile formüle edilen gece kremi eşsiz bir deneyim sunar. Düzenli kullanımda daha gergin ve pürüzsüz bir cilt görünümü sağlamaya yardımcı olur.

Adım 5: Lekeleri Hedef Alan Cilt Bakım Yağlarından Faydalanın

Cilt bakım yağları birçok farklı amaç için bakım rutininde kullanılabilir. Örneğin cilde nemi hapsedip nemin gün içerisinde ciltten uzaklaşmasını engellemek için, eğer cilt yağlı ya da karma ise cildin sebum üretimini dengeleyerek yağı kontrol altına almak için ya da hedefe yönelik olarak bakım yapmak için (örneğin kırışıklık karşıtı ya da leke bakımı gibi) kullanılır. Kullanacağınız yağın yapısına bağlı olarak nemlendiricinize ekleyerek kullanabilir ya da nemlendirici adımından sonra sadece hedef bölgeye bir miktar uygulayabilirsiniz.

Kuşburnu yağının lekeler üzerinde olan aydınlatıcı etkisinden dördüncü adım olan nemlendirmede detaylıca bahsetmiştik. Lekeler üzerinde oldukça etkili olan bu yağı dilerseniz dördüncü adımda nemlendiricinize karıştırarak ya da cilt bakım rutininizin son adımı olarak lekelerin bulundukları bölgeye direkt uygulayarak kullanabilirsiniz. Ardından cildinizi güneşe karşı korumayı ihmal etmeyin.

Manyo - Rosehip Oil, doğal bir C vitamini kaynağı olan kuşburnu yağı ile lekeleri aydınlatmaya, cildin yenilenmesini teşvik ederek skar görünümünü iyileştirmeye yardımcı olur. Omega 3, 6 ve 9 ile E, C, A ve P vitaminleri yönünden çok zengindir. Omega asitler kan damarlarının duvarlarının esnekliğini arttırırlar, kılcal damarları güçlendirirler. Hücrelerin bağışıklığını arttırırlar ve sivilce, egzama gibi cilt sorunlarıyla mücadeleyi kolaylaştırırlar. Ciltte anti-aging etki sağlamaya ve cilde pürüzsüz bir görünüm vermeye yardımcı olur. Bölgesel olarak uygulanabilir, ya da nemlendirici krem ile karıştırılabilir.

Adım 6: Leke Bakımında Güneş Koruyucu Sürmeyi İhmal Etmeyin

Güneş ışınları melanin pigmentini aktive eder, bu nedenle ciltte hali hazırda pembe, kırmızı renkli bir sivilce izi varsa güneş koruyucusu olmadan güneşe maruz kalmak bu izleri kahverengi, mor lekelere dönüştürebilir. Ayrıca güneş koruyucusu kullanmamak bu lekelerin iyileşme süresini uzatır hatta bazı durumlarda kalıcı olmalarına sebebiyet verebilir.

Ayrıca cilt lekelerine etki eden ürünlerin kullanımı cildin üst katmanını soyduğu için ciltte güneşe karşı hassasiyet meydana gelir. Bu nedenle sivilce lekelerine karşı uyguladığınız bakım rutininde mutlaka son adım olarak güneş koruyucu ile cildinizi güneşe karşı korumanız gerekir.

Korendy’de her cilt tipine uygun güneş koruyucuları:

Klairs - All Day Airy SPF 50 PA++++, su bazlı, jel formülüyle ciltte hafif ve yumuşak bitiş bırakır. Yüksek SPF ve PA seviyesi ile cildi UVA ve UVB'ye karşı herhangi bir yağlılık hissi veya beyaz kalıntı bırakmadan korur. İçeriğinde bulunan gliserin, niasinamid, beta-glukan gibi maddelerle yağ dengesini koruyarak nem verir, cildi aydınlatmayı ve berrak bir görünüm sağlamayı destekler.

Cosrx - Aloe Soothing Sun Cream, içeriğinde bulunan 5500 ppm aloe vera yaprağı suyu ile cildi güneşin zararlı ışınlarından korurken aynı zamanda cilde ihtiyaç duyduğu nemi sağlar. Kolay emilen yapısıyla yağlı bir his ya da beyaz kalıntı bırakmaz.

Sivilce lekelerine özel Kore cilt bakım rutini ile sivilce lekelerinin görünümünden kurtulmak için nasıl bir bakım uygulamanız gerektiğinden ve özellikle hangi içeriklerin etkili olduğundan bahsettik. Bu adımlarda önerdiğimiz ürünleri kendi cilt tipinize ve bütçenize göre seçerek sivilce lekelerine karşı kendi cilt bakım rutininizi oluşturabilirsiniz. Sivilce lekelerine karşı uygulayacağınız bakımın düzenli ve devamlı olması, ayrıca son adım olarak güneş kremini atlamamanız bu bakım rutininden olumlu sonuç almanıza büyük katkıda bulunacaktır.

Lekeler İçin Örnek Cilt Bakım Rutini: 

Bu rutin karma, asit kullanımına alışık hassas olmayan cilt için düzenlenmiştir. Siz kendi rutininizi oluştururken cildinizin durumu ve ihtiyacına göre yazıda açıkladığımız noktaları dikkate alarak rutininizi oluşturabilirsiniz.

Sabah Cilt Bakım Rutini

 1. Su bazlı temizleyici: Cosrx - Good Morning Gel Cleanser
 2. Tonik: Some By Mi - AHA BHA PHA 30 Days Miracle Toner
 3. Serum: Klairs - Freshly Juiced Vitamin C Serum
 4. Nemlendirici: By Wishtrend - Vitamin 75 Maximizing Cream
 5. Göz kremi: Rootree - Mobitherapy Age Defy Eye Cream
 6. Güneş kremi: Huxley - Sun Cream; Stay Sun Safe

Akşam Cilt Bakım Rutini

 1. Yağ bazlı temizleyici: Klairs - Gentle Black Sugar Deep Cleansing Oil
 2. Su bazlı temizleyici: Cosrx - Good Morning Gel Cleanser
 3. Tonik: Some By Mi - AHA BHA PHA 30 Days Miracle Toner
 4. Ampül: Manyo - Skin Renew Vita·E Ampoule
 5. Nemlendirici: Manyo - Rosehip Cream
 6. Göz kremi: Rootree - Mobitherapy Age Defy Eye Cream

Haftalık

 • Maske: I’m From - Rice Mask ve Klairs - Midnight Blue Calming Sheet Mask