Yüzdeki Sivilce Lekeleri Nasıl Geçer, Ne İyi Gelir? En Etkili Çözüm Önerileri


Sivilce, kıl kökleri ve yağ bezlerinin tıkanması ile oluşan bir tür cilt problemidir. Sivilce oluşumunun en önemli sebebi cildin yeteri kadar temizlenmemesidir desek yanlış olmaz. Cildin iyi temizlenmesi, gözenekleri ve yağ bezlerini tıkar. Buralarda zaman içinde biriken kir, yağ, toz gibi maddeler sivilce oluşumunu tetikler. Gözeneklerin tıkanması yalnızca sivilceye değil siyah nokta oluşumuna da zemin hazırlar. Kısacası, iyi temizlenmemiş bir ciltte sivilce başta olmak üzere istenmeyen pek çok sorun görülebilir.

sivilce izleri nasıl geçer

Cildi temizlemek neden önemlidir diye merak edenler için verilecek en önemli cevap yukarıda da bahsettiğimiz gibi sivilce, siyah nokta gibi sorunlardır. Sivilce ile oynamak ya da sivilceyi sıkmak tavsiye edilen bir durum değildir. Görüntüsünden rahatsız olanlar sivilceleri sıkarak yok etmeye çalışır. Ancak bu oldukça yanlış bir uygulamadır. Sivilce söndürücü bantlar, jeller, ürünler fazlasıyla mevcuttur. Asıl sorun sivilce lekelerinden kurtulmaktır. Sivilce lekelerinden kurtulmak için yapılması gerekenler, bundan sonraki süreçte sağlıklı bir cilt bakımıdır. 

 

Sivilce Hakkında Bilinmesi Gerekenler

  • Sivilce sadece ergenlikte görünmez, her yaşta görülebilir
  • Sivilce yalnızca yağlı ciltlerde oluşmaz,
  • Beslenme şekli sivilceyi tetikler,
  • Sivilce cilt hastalıklarından biridir,
  • Yanlış ürün kullanımı ve dış etmenler sivilce oluşumuna neden olur,
  • Güneşe fazla maruz kalmak sivilceleri tedavi edip, yağ bezlerini kurutmaz.

Ciddi bir rahatsızlık veren sivilce ve sivilce lekeleri ile mücadele için yapılması gerekenler oldukça basittir. Etkili içeriklerden oluşan cilt bakım ürünleri ve uzman doktorların rutin kontrolleri ile kısa süre içerisinde sivilce sorunlarınızdan kurtulabilir; sağlıklı ve pürüzsüz bir cilde sahip olabilirsiniz.

sivilce lekelerinin sebepleri nelerdir

Sivilceli Ciltler İçin Etkili Bakım Önerileri

Büyüklü küçüklü ya da kızarık gibi sivilce izleri ciltte kötü bir görüntüye neden olduğu için bir an önce bu lekelerden kurtulmak istenir. Küçük ama etkili adımlar ile sivilceli cildinizi rahatlatabilir; pürüzsüz bir cilt elde edebilirsiniz. Bunlardan birkaçı şunlardır:

  • Dikkat etmeniz gereken ilk adım güneş kremini ilk başta kullanmaktır. Yüksek korumalı güneş kremleri sizi güneşin zararlı ışınlarından ve leke oluşmasından korur. Her gün kullanarak cilt bakımınızın ilk ve en önemli adımını gerçekleştirmiş olursunuz.
  • Yüz yıkama jeli ile cildi temizleme etkili bir adımdır. Makyaj, kir ve toz gibi tüm sivilce yapabilecek sebeplerden çift aşamalı temizlik ile kurtulabilirsiniz.
  • Salisilik asit içeren kremler kullanabilirsiniz. Yağsız kremler cildinizi nemlendirirken ağırlık hissi vermez. Bu sayede nemli bir cilt ile tahriş hissinden kurtulmuş olursunuz.
  • Cilt bakımının son adımı olarak serum, tonik gibi hafif yapılı ama etkili kozmetik ürünleri tercih edebilirsiniz. 
sivilceli ciltler için bakım önerileri

Sivilce Lekeleri İçin Hangi Ürünler Kullanılmalıdır?

Sivilce izlerinden kurtulmak için kozmetik çözümler nedir bunları inceleyelim. Sivilce en fazla görülen cilt kusurlarından biridir. Bundan dolayı sivilceler için doğal ya da kimyasal pek çok ürün mevcuttur. Kore cilt bakımı konusunda tüm dünyaya örnek olacak ürünler ile sivilce problemine karşı ciddi bir savaş açmaktadır. İşte o ürünlerden bazıları;

Kaine - Leke Önleyici Parlatıcı C Vitaminli Kremsi Vegan Serum: Leke önleyici parlatıcı C vitamini içeren bu kremamsı vegan serum, cildinizi beslerken aynı zamanda lekeleri azaltmaya yardımcı olur.

Klairs - Parlatıcı Çoklu Vitamin Serumu: Parlatıcı çoklu vitamin serumu olan bu ürün, içerdiği C vitamini ile cildinizi canlandırır ve aydınlatır.

Beauty of Joseon - Aydınlatıcı Pirinç Serumu: Aydınlatıcı pirinç serumu olarak bilinen bu ürün, pirinç ve alpha-arbutin içeriği ile cildinizi aydınlatır ve eşit ton sağlar.

I'm From - Rice Toner (Parlatıcı ve Aydınlatıcı %77 Pirinç Toniği): Parlatıcı ve aydınlatıcı %77 pirinç toniği olan bu ürün, cildinizi nemlendirirken aynı zamanda canlandırır.

I'm From - Leke ve Akne Karşıtı Bariyer Koruyucu Konsantre Ampul: Leke ve akne karşıtı bariyer koruyucu konsantre ampul olan bu ürün, cildinizi rahatlatır ve korur.

I'm From - Leke ve Cilt Stresi Karşıtı Meyan Kökü Özlü 24 Saat Nemlendirici Krem: Leke ve cilt stresi karşıtı meyan kökü özlü 24 saat nemlendirici krem olan bu ürün, cildinizi sakinleştirir ve nemlendirir.