Hangi Kimyasal Asidi Tercih Etmeliyim?


Hangi cilt sorununa hangi asit iyi gelir? Hangi asit hangi cilt tipinde daha iyi çalışır?

Aşağıdaki asit türlerinden tüm cilt tipleri faydalanabilir ancak maksimum etki alabilmeniz için hangi cilt sorununa hangi tür asitlerin daha iyi geleceği ve hangi cilt tipinde hangi tür asitlerin daha iyi çalışacağı belirtilmiştir.

1. AHA (Alfa Hidroksi Asitler)

Bu asitler, meyve türevi bir karboksilik asit ailesidir. AHA’lara örnekler: Acı bademden mandelik asit, şeker kamışından glikolik asit, sütten laktik asit, turunçgillerden sitrik asit vb.

AHA hangi ciltler için yıldız içeriktir?

 • Pürüzlü cilt dokusu olanlar,
 • Ciltte cansızlık-donukluk sorunu olanlar,
 • Hiperpigmentasyon sorunu olanlar,
 • Beyaz noktalar (Komedon) sorunu olanlar,
 • İnce çizgileri ve elastikiyet kaybı olanlar
 • Akne izleri olanlar

 Korendy'de bulunan AHA içerikli ürünler

By Wishtrend - Mandelic Acid 5% Skin Prep Water cildi tahriş etmeden ölü derileri temizler, cildinizin rahat bir şekilde oksijen almasını sağlayarak nem verir. AHA’dan daha geniş moleküllere sahip olduğu için derinlere nüfuz etmez, bu nedenle hassas ciltler için bile uygundur.

Cosrx AHA/BHA Clarifying Treatment Toner %0.1 AHA ve %0.1 BHA içeriği ile hem cilt yüzeyindeki ölü derileri yok eder, hem de gözeneklerin içine nüfuz ederek gözenek görünümünü azaltmayı destekler.

Some By Mi AHA BHA PHA Toner içeriğinde bulunduran AHA ile cilt yüzeyini pürüzsüzleştirmeye yardımcı olurken, PHA ve BHA ile sivilce ve siyah noktalarla savaşır. 

Jumiso - Yes I am Toner AHA 5%  %5 oranda glikolik ve laktik asitten oluşan AHA içeriğiyle her kullanımda cildinizi nazikçe eksfoliye eder, cilt daha pürüzsüz ve canlı bir görünüme kavuşur.

Manyo - Galactomy Clearskin Toner formülünde bulundurduğu üç çeşit AHA ile cilt yüzeyindeki ölü derileri temizlerken, BHA ile gözeneklere nüfuz ederek fazla sebumu, kiri ve bakterileri yok eder.

Cosrx - AHA 7 Whitehead Power Liquid %7 oranında glikolik asit ile beyaz nokta (kapalı komedon) probleminin çözümüne odaklanırken, cilt tonu eşitliği ve pürüzsüzlüğü sağlamaya yardımcı olur.

Some By Mi - AHA BHA PHA 30 Days Miracle Serum AHA sayesinde ciltteki ölü derileri ve birikmiş sebumu temizlerken, BHA gözeneklerin içine nüfuz ederek derinlerdeki yağı, kiri ve bakterileri yok eder. Piyasada ki en çok tercih edilen AHA BHA serum ürünleri arasında yer almaktadır.

Some By Mi - AHA BHA PHA 30 Days Miracle Cream  AHA, ciltteki ölü derileri ve kirleri temizleyerek cildi pürüzsüzleştirmeye, BHA gözeneklere nüfuz ederek yağı, kiri ve bakterileri temizlemeye yardımcı olur.

2. BHA (Salisilik Asit)

Kozmetikte beta hidroksi asit terimi, spesifik olarak salisilik asite karşılık gelir. Salisilik asit esas olarak eksfoliant olarak çalışır. Salisilik asit ayrıca akne tedavilerinde enflamasyonla mücadele için kullanılır.

AHA’lar gibi cilt yüzeyinde değil, cildin daha alt katmanlarında çalışır, gözenek içine inerek dermise ulaşabilir. Bu nedenle daha etkili bir gözenek temizliği sağlar, siyah nokta ve geniş gözenek gibi problemlerde etkilidir.

AHA’lar suda çözünürken BHA (Salisilik Asit) yağda çözündüğü için yağlı ciltlerde daha iyi çalışır. Kızarıklık ve iltihabı iyileştirmeye de yardımcı olur. Ürünlerde konsantrasyonu 0,5 ile 5 arasında değişebilir. En iyi sonucu %1 ile %2 konsantrasyonunda ve 3 ile 4,2 ph aralığında verir. AHA’lar gibi ciltte güneş hassasiyetini arttırdıkları için salisilik asit içeren ürünlerle birlikte mutlaka düzenli güneş koruyucu kullanmak gerekir. Gözenek sıkılaştırıcı maske ürünleri ile akşam rutinlerinizi oluşturabilir; içeriği zengin cilt bakım ürünleri ile bakımınızı tamamlayabilirsiniz. Ayrıca aha bha serum ürünlerini ihtiyaca yönelik olarak tercih edebilirsiniz.

BHA hangi ciltler için yıldız içeriktir?
 • Siyah noktaları olanlar,
 • Geniş gözenek problemi olanlar,
 • Sivilce ve sivilce izleri olanlar,
 • Hassas ciltler (Rosacea’sı olanlar düşük oranlarda kullanabilir),
 • Normal, yağlı ve karma ciltler

 Korendy'de bulunan BHA içerikli ürünler

Cosrx - Good Morning Gel Cleanser içeriğinde bulunan çay ağacı yağı ve doğal BHA ile fazla sebumu ve ölü derileri ciltten temizleyerek yağ dengesini kontrol altına almaya yardımcı olur.

Jumiso - All Day Vitamin Clean & Mild Facial Cleanser Yabani İğde (Vitamin Ağacı olarak da bilinir) özü ve salisilik asit ile gözeneklerde biriken sebumu çözerek etkin bir temizlik hissi sağlar.

Cosrx - Salicylic Acid Daily Gentle Cleanser %0.5 oranda salisilik asit ve çay ağacı yağı içeren bu temizleyici ölü cilt hücrelerini giderirken sivilce oluşumunu da engellemeyi destekler.

Cosrx AHA/BHA Clarifying Treatment Toner %0.1 AHA ve %0.1 BHA içeriği ile hem ciltteki ölü derileri yok eder, hem de gözeneklerin içine nüfuz ederek gözenek görünümünü azaltmayı destekler.

Some By Mi AHA BHA PHA Toner içeriğinde bulunduran AHA ile cilt yüzeyini pürüzsüzleştirmeye yardımcı olurken, PHA ve BHA ile sivilce ve siyah noktalarla savaşır.

Cosrx - BHA Blackhead Power Liquid BHA ile gözeneklerin derinlerine nüfuz ederek yağı ve kiri çözer, gözenekleri arındırmaya ve dengeli bir cilde kavuşmanıza yardımcı olur.

Manyo - Galactomy Clearskin Toner üç çeşit AHA ile cilt yüzeyindeki ölü derileri temizlerken, BHA ile gözeneklere nüfuz ederek fazla sebumu, kiri ve bakterileri yok etmeyi destekler.

Cosrx - One Step Pimple Clear Pads Betain Salicylate cildi tahriş etmeden ölü cilt hücrelerini giderir, aynı zamanda cilt tonunu aydınlatmaya yardımcı olur. Ciltteki fazla sebum ve yağı alır.

3. PHA (Poli Hidroksi Asitler)

Polihidroksi asitler gluconolactone ve lactobionic acid gibi içeriklerdir. AHA’lara benzer etkiler gösterirler fakat daha büyük moleküler yapıda oldukları için ciltte hassasiyet yaratma riskleri daha düşüktür. Daha nazik bir eksfoliasyon sağlarlar, cilt yüzeyindeki pürüz ve lekelere iyi gelirler. Hassas ciltlerin de kullanımına uygun olan kimyasal asitlerdir. Ayrıca antioksidan işlevi görerek cilt yüzeyinin iyileşmesine de yardımcı olurlar.

PHA hangi ciltler için yıldız içeriktir?
 • Pürüzlü,
 • Lekeli,
 • Hassas ve kuru ciltler

 Korendy'de bulunan PHA içerikli ürünler

Some By Mi - AHA BHA PHA Toner içeriğinde bulunduran AHA ile cilt yüzeyini pürüzsüzleştirmeye yardımcı olurken, PHA ve BHA ile sivilce ve siyah noktalarla savaşır.

Some By Mi - AHA BHA PHA 30 Days Miracle Serum AHA ile cilt yüzeyindeki ölü derileri ve birikmiş sebumu temizlerken, BHA gözeneklere nüfuz ederek derinlerdeki yağı, kiri ve bakterileri yok eder. 

Some By Mi - AHA BHA PHA 30 Days Miracle Cream AHA, ciltteki ölü derileri ve kirleri temizleyerek cildi pürüzsüzleştirmeye, BHA gözeneklere nüfuz ederek yağı, kiri ve bakterileri temizlemeye yardımcı olur.

4. Lipohidroksi Asit (LHA)

Lipohidroksi Asit, ciltteki etkileri klinik olarak açıklanmış benzersiz özellikler taşıyan bir salisilik asit türevidir. Cilt yenileme konusunda, ölü derileri soyma konusunda ve akne tedavisinde etkilidir. 

Lipohidroksi asit cilde yavaş nüfuz eder, iritasyon riski salisilik asite göre çok daha düşüktür bu nedenle hassas ciltlilerin de tolere edebileceği bir asittir. Araştırmalar lipohidroksi asitin, ciltteki kolajen ve elastin üretimini uyararak dermal kalınlaşma sağladığını göstermektedir. Akne tedavisindeki olumlu etkileri klinik olarak kanıtlanmıştır.

LHA hangi ciltler için yıldız içeriktir?

 • Pürüzlü,
 • Donuk ve cansız,
 • Sivilceli ve sivilce lekeli,
 • Hassas ciltler

 Korendy'de bulunan LHA içerikli ürünler

Rovectin - Clean LHA Blemish Ampoule LHA ile cildi ölü derilerden arındırırken yatıştırıcı bakım sunar. %100 vegan içeriği ile tüm cilt tiplerine uygundur.

Round Lab - Soybean Cleansing Oil siyah nokta ve gözenek sorunlarına karşı etkili LHA asit içeriği ile cildi yormadan ölü derilerden arındırır. Ciltten tüm makyaj ve güneş kremi kalıntılarını arındırır.

Dr.Ceuracle - Pro-Balance Biotics Cleansing Pad PHA & LHA ile cilt pürüzlerden arındırılır. Ped olarak tasarlanması ile kullanım kolaylığı sağlar. Peeling özelliği ile gözenek bakımı yaparken aynı zamanda nem desteği de sağlar.

5. Azelaik Asit

Azelaik asit arpa, buğday ve çavdar gibi tahıllarda bulunan, doğal olarak oluşan bir asittir. Akne ve rozasea gibi cilt rahatsızlıklarının tedavisinde etkili olmasını sağlayan antimikrobiyal ve antienflamatuar özelliklere sahiptir. Bu asit akneye sebep olabilecek bakterileri gözeneklerden temizler ve yeni aknelerin oluşmasını engeller. Azelaik asit, glikolik ve salisilik asite göre daha nazik bir soyucudur. Bu nedenle hassas ciltlere daha uygundur.

Azelaik hangi ciltler için yıldız içeriktir?

 • Sivilce ve sivilce izi sorunu olan,
 • Hiperpigmentasyon sorunu olan,
 • Hassas ve rozalı ciltler

Asitlerle ilgili diğer konular

Kimyasal eksfoliasyon nedir, ne faydası vardır, tehlikeli midir?
Kimyasal eksfoliasyon hakkında bilmeniz gereken temel konulara bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

Kimyasal asit çeşitleri ve işlevleri nelerdir?
Cilt bakımında kimyasal asitlerden en doğru şekilde faydalanabilmek için öncelikle asit çeşitlerini tanımak, hangi amaçla kullanıldıklarını bilmek gerekiyor. Sizin için kimyasal asit türlerini bu sayfada açıkladık.

Hangi kimyasal asidi tercih etmeliyim?
En etkin düzeyde hangi cilt sorununa hangi asitlerin daha iyi geleceği ve hangi cilt tipinde hangi asitlerin daha iyi çalıştığını bu sayfadan öğrenebilirsiniz.

Kimyasal asitleri kullanırken nelere dikkat etmeliyim?
Kimyasal asitlerle birlikte hangi içerikleri aynı rutinde kullanmanın irite edici olabileceğini bu sayfada açıkladık.

Korendy Editör: Sema A.