Round Lab ve Torriden markalı ürünler Çarşamba akşamı stoklarda

Sivilce Çıkmasını Engellemek İçin Neler Yapılmalı? Uzman Check Listesini İnceleyin


Sivilce oluşumu özellikle yüz bölgesinde oluşan estetik açıdan olumsuz bir görüntüye sebep olsa da genel olarak bir cilt problemidir. Yağ bezlerinin tıkanmasıyla oluşur ve komedon oluşumuna sebep olur. Ergenlik dönemiyle birlikte artış gösteren sivilceler, kadın erkek her bireyde görülmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli detay öncesinde düzenli bakım yapmak ve sivilce çıkmasını önlemeye yardımcı olmaktır.

sivilce çıkması nasıl engellenir

Tedavi edilmeyen sivilceler ciltte kırmızı görüntüler oluşturabilir ve iltihap görüntüsü yaygınlaşır. Burada aktif olan sivilce ve siyah noktalara elle müdahale yapılmaması önemlidir. Cilt yüzeyinde kalıcı izlere sebep olabilen sivilceler yüz, kol, sırt ve bacak bölgesinde görülebilir. Siyah noktalar için maske bu aşamada oldukça etkili olacaktır.

Derin izler bırakan sivilceler tahribat oluşturduğu için bakımı çok daha zor ve geçmesi uzun zaman alan cilt hasarlarıdır. Uzman tavsiyeleri faydalı olacaktır. İşte uzmanlardan sivilceli ciltlere fayda sağlayacak basit ama etkili adımlar:

  • Sağlıklı besinler almak

Sağlıklı bir cilt için birçok meyve ve sebzeden yararlanabilirsiniz. İçerisinde bol miktarda vitamin olan bu yiyecekler cilde içten fayda sağlar; aydınlık bir görünüm vermeye yardımcı olur.

  • Düzenli uyku rutinleri

Hücre yenilenmesi cilt için oldukça önemli bir adımdır. Yetişkin bir bireyin 7-8 saat aralığında uyuması gerekmektedir. Burada hücre yenilenmesi gerçekleşir.

  • Bol su tüketimi

Sivilceli bir cilt nemli bir yapıya ihtiyaç duyar. Burada her ne kadar dışarıdan nemlendirici kremler etki etse de direk bol su tüketimi gereklidir. Gün içerisinde devamlı olarak sıvı alınmalıdır.

  • Spor yapmak

Burada spor ile elde edilmek istenilen asıl amaç vücuttan toksinlerin atılmasıdır. Buda ter ile mümkündür. Arınan cilt, bir süre sonra kendini yenilemeye ve sıkılaşmaya gider.

  • Sağlıksız gıda ve ortamlardan uzak durmak

Ortamda bulunan sigara dumanı cildi etkileyen bir diğer faktördür. Ayrıca hazır gıdalar, fast food gibi hızlı atıştırmalıklar da sivilceli bir cilde sebep olur. Sivilce nasıl geçer sorusunun cevabı tüm bu maddelerde saklıdır.

sivilceli cilt bakımı

Sivilce Oluşumuna Hangi Faktörler Etki Eder?

Genç yaştan itibaren görülen ve zamanla ileri yaşlarda da tekrarlayan sivilceler dikkatli incelenmelidir. Aylık regl dönemleri hariç sivilce oluşumu ileri yaşlarda kalıcı hasarlar verebilir. Dolayısıyla kendinize uygun bir bakım rutini oluşturmalı; aktif içeriklerden faydalanmalısınız.

Sivilce oluşumunda dikkat edilmesi gereken pek çok nokta vardır. Kişi sivilceye sebep olan durumları olabildiğince uzak tuttuğu sürece çok daha temiz ve parlak bir cilde sahip olabilir. Burada sivilceye sebep olan faktörler nedir diye maddelemek gerekirse:

  • Genetik faktörler,
  • beslenme şekli,
  • hormonlar,

ilk sıralarda yer almaktadır.

Özellikle kişinin günlük rutinleri sivilce oluşumunu etkilemektedir. Hazır gıdalar, yağ ve şeker oranları yüksek olmasından dolayı sivilce oluşumuna sebep vermektedir.

Hormon ve anti-depresan ilaçları bazı kişilerde sivilce ve leke oluşumunu tetiklemektedir. Burada sivilce oluşumunu engellemek için bir bütün olarak bakılmalı ve her detay  incelenmelidir. Aynı şekilde su içiminin azlığı , hareketsiz hayat tarzı ve bazı düzenli ilaç kullanımları da yan etki yapabilmektedir.

Ergenlik ve bayanlarda regl periyotlarına bağlı olarak yüzde sivilcelenmeler görülmektedir. Ergenlik döneminde ağrılı sivilce oluşumu sonrası azalma görülmüyorsa muhakkak bir dermatolog kontrolü sağlanmalı; tedbiren önlemler alınmalıdır. Vücudun içten tüm kontrolleri yapıldıktan sonra dışarıdan sivilce oluşumunu engelleyici bakımlar dahil edilmeli; bütüncül bir rutin oluşturulmalıdır.

Sivilceli Cilt Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Sivilce tedavi edilebilir bir cilt hastalığıdır ve zamanında doğru uygulamalar ile başarı elde edilebilir. Sivilceli cilde uygun solüsyonlar, nemlendirici ve yüz yıkama jelleri burada aktif rol oynamaktadır. Günlük olarak güneş kremi kullanımı cildi dış etmenlerden koruyacaktır. Diğer yandan cilde (ph değerine uygun) sabah ve akşam olmak üzere yüz yıkama jelleri, sebum dengeleyen solüsyonlar faydalı olacaktır.

Burada dikkat edilmesi gereken cildi güneşten korumak, yağlı cilt yapısını düzenlemek ve uygun bir nemlendirici ile bakımı sonlandırmak. Bu şekilde cildi ölü derilerden arındırırken temizlenmiş gözeneklere bakım uygulamak sivilceli cilt bakımının adımlarıdır. Temiz gözeneklere pirinç maskesi gibi ürünlerin kullanılması, sivilce sonrası aydınlık bir cilt görünümü için oldukça faydalı olacaktır.

Kendinize ve bedeninize gerekli önemi gösterdikten sonra ürün seçiminde aktif çalışan içerikleri tercih edebilirsiniz. Cilt altında düzenli çalışan antioksidan, retinol, çinko, salisilik asit gibi destekleyici içerikli ürünler kullanmakta oldukça önemlidir. Bu içeriğe sahip olan serum ve maskeler gibi. 

Aynı şekilde çay ağacı yağı, cadı fındığı, propolis ve aloe vera içerikli kozmetik ürünleri de tercih edebilirsiniz. En iyi sivilce kremi ürünleri alternatif olarak doğru bir seçim olacaktır.

sivilceli cilt bakımı nasıl olmalıdır

Sivilceli Ciltler Nelerden Uzak Durmalıdır?

Cilt bakımı bir bütün halinde olmalıdır. Hızlı sonuç almak ve bakımlı bir yüze sahip olmak için öncesinde ve sonrasında neler yapmalıyız sorusunun cevabını net olarak vermeliyiz. Dermatolog kontrolleri, cilt bakım rutinleri ve sağlıklı yeme-içme rutinlerinden sonra nelere dikkat etmeliyiz sorusu akıllara geliyor.

Hassas olan cilt yüzeyine gerekli önem verilmezse tahriş meydana gelecektir. Özellikle açık cilt rengine sahip olan bireylerde sivilce, kendini kızarıklık olarak gösterirken koyu cilt tonuna sahip kişilerde sivilce kalıcı iz bırakır. Bu sebeple kesinlikle el ile sıkmaktan, hassasiyet oluşturan peeling ürünlerinden uzak durulmalıdır.

Kore cilt bakımı bu adımda yardım alabileceğiniz ve oldukça geniş ürün yelpazesine sahip cilt bakımı ülkesidir. Birbirinden farklı birçok ürünü ve aktif içerikleriyle sivilce oluşumuna savaş açmaktadır. C vitamini gibi bir içerik iz oluşumunu engellerken parlaklık veriyor. Diğer yandan çay ağacı yağı sebum dengesini kontrol altına alır.

Sizlerde kendinize en uygun cilt bakım rutinini Korendy Türkiye ile oluşturabilir; canlı, pürüzsüz ve lekelerden arınmış bir cilde kavuşabilirsiniz.

Sivilceli Ciltler İçin En Etkili Ürünler Nelerdir?

 

Sivilce ve siyah noktalara karşı yüz yıkama jelleri sivilce söndürücü şeffaf bantlar ve daha birçok ürün için Korendy Türkiye ziyaret edebilirsiniz. Kendinize uygun cilt bakımı rutini oluşturmak için aşağıda ki ürünlere tıklayabilir; içerik listesine göz atabilirsiniz. İşte o ürünler:

By Wishtrend – Mandelic Acid 5% Skin Prep Water

Cildi tahriş etmeden ölü hücrelerden temizleyen mandelik asit cildi nemlendirir. Bütün cilt tipleri için uygundur ve diğer cilt bakım ürünlerinin etkisini arttırır.

Cosrx – Akne Sivilce Söndürücü Şeffaf Bant 24’lü

Sivilceye karşı tahriş özelliği düşük yapıda üretilmiştir. Diğer yandan şeffaf yapıda olduğu için makyaj üzerine dahi kullanılabilir. Cilt yüzeyine çıkan sivilceleri geceden sabaha kadar söndürülmesinde destek olur.

Heimish - All Clean Green Foam - Nazik Temizleme Köpüğü

Akneye sebep olan bakterilerin yayılmasını önleyen temizleme köpüğü vegan dostudur. İçeriğinde zararlı madde içermezken diğer yandan sebum dengesini sağlar. İçerisinde aktif şekilde cadı fındığı bulunur. Cildi sakinleştirmeyle birlikte sivilceli cilt yüzeyinde iyileşme gösterir.

 

Stres, sağlıksız bir yaşam döngüsü, hormonlar ve ilaçlar gibi pek çok faktörün etkilediği sivilceli cilt problemlerinden kurtulmak için cilt bakım ürünlerini rutinlerinize ekleyebilirsiniz. Yüz yıkama jellerinin yanı sıra nemlendirici ve yatıştırıcı ürünler oldukça faydalı olacaktır. Canlı ve pürüzsüz bir cilt için nazik bakım uygulayabilir; cildinizde yaşadığınız estetik kaygıya son verebilirsiniz.