Cilt ve Yüz Toniği Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır? En Etkili Kullanım Yöntemlerini Hemen İnceleyin


Cilt toniği, cilt temizleme ürünüdür. En yalın haliyle tonik, cilt temizlemede kullanılan ürünlerden biridir. Losyon formunda bulunan cilt toniği, cildi derinlemesine arındırma özelliğinin yanında antiseptik özellik göstermesi açısından da cilt için önemli ürünlerin başında gelir. Bundan dolayı tonikler için bir nevi cilt dezenfektanıdır desek yanılmış olmayız. Cilt toniklerinin en önemli özelliği, gözeneklere kadar inerek ciltte derinlemesine bir temizlik yapıyor olmasıdır. Ancak şunu çok iyi bilmek gerekir ki tonik, yüz temizlendikten sonra uygulanan bir üründür. Yani makyaj temizlemek için kullanılması doğru değildir.

Yüz tonikleri ne işe yarar diye bakıldığında yüz temizleme ürünü olduğunu görmekteyiz. Detaylara bakıldığında ise ciltte meydana getirdiği olumlu özellikler bakımından da günlük cilt temizliği rutininde mutlaka bulunması gereken bir üründür. Tonik, yüz makyajdan arındırıldıktan sonra gözeneklerde birikmiş kir ve makyaj kalıntılarını derinlemesine temizleyen bir üründür. Yani bu ürün bir nevi gözle görülemeyen kir ve tozu yok eden etkili bir temizlik sağlar. Bundan dolayı cilt temizliği ve bakım rutininde mutlaka bulunması gerekir. Cilt temizliği sonrasında tercih edilen ve cildi aydınlık gösteren bir diğer ürün ise maskelerdir. Özellikle pirinç maskesi, doğal ve her cilde uyum sağlaması sebebiyle tercih edilebilir.

Cilt Toniğinin Faydaları Nelerdir?

cilt toniği faydaları

Cilt bakımı sıralaması yapıldığında kullanım kolaylığı açısından cilt toniği akla gelmektedir. Genellikle cilt temizleme ürünü olarak bilinmektedir. Ancak özellikleri saymakla bitmeyecek olan toniğin faydaları nedir diye bakılacak olursa;

-        Geniş gözenekleri küçültür,

-        Gözeneklerde birikerek sivilce ve akneye neden olan yağı ve kiri temizler,

-        Siyah nokta oluşumunu engeller,

-        Cildin ph ve sebum dengesini korur,

-        Cilt için kullanılan nemlendirici, temizleme jeli gibi ürünlerinin etkisini artırır,

-        Yüzdeki fazla parlamayı önler,

-        Cildi yenileyerek bir nevi nemlendirme görevi görür.

Gibi ciddi özellikler karşımıza çıkmaktadır. Kullanılan ürünlerden tam olarak fayda sağlamak için öncelikle doğru cilt bakım rutini oluşturulmalıdır. Ayrıca cilt lekeleri için oldukça tercih edilen tonik ürününü dikkatli kullanmakta fayda vardır. Lekeler uzun süreli bakım rutinleri ister ve devamlılık esastır. Sonuç olarak cilt lekeleri için doğru rutin oluşturulmalı ve en iyi tonik ürünü seçilmelidir.

Cilt Toniği Nasıl Kullanılır?

Günlük cilt bakım rutininde kullanılan pek çok ürün ve uygulanan basamaklar mevcuttur. Herkesin kullandığı ürünler farklı olsa da uygulanacak adımlar aynıdır. Cilt toniği, mutlaka kullanılması gereken bir cilt temizleme ürünüdür evet ancak bu ürünün nasıl kullanılacağını bilmeden uygulamak ciltte yarardan çok zarara neden olacaktır.

Tonikleri kullanmadan önce eğer yüzde makyaj varsa kesinlikle ilk etapta makyaj temizlenmelidir. Cilt ile uyumlu makyaj temizleme suyu ya da sütü ile temizlenen cilt akabinde yüz temizleme jeli ile yıkanmalıdır. Yüzü yıkamak için tercih edilen pek çok titreşimli ya da fırçalı ürünler vardır. En iyi cilt bakımı için cilt için gerekli ürün kullanımından kesinlikle kaçınmamak gerekir. Yüz makyajdan arındıktan ve nemi alındıktan sonra pamuk yardımı ile cilde tonik uygulaması yapılmalıdır. Son olarak ise nemlendirici krem uygulamanız faydalı olacaktır.

Cilt tonu eşitleme için tonik kullanmak, disk ya da kare makyaj pamuk seçeneklerini tercih edebilirsiniz. Pamuğa birkaç damla tonik damlatılarak, yüzün her yerine minik dokunuşlar ya da yumuşak silme yöntemi ile yüz toniği uygulanmalıdır.

Yüz Toniği Hangi Sıklıkla Kullanılmalıdır?

cilt toniği hangi sıklıkla kullanılır

Yüz toniği kullanımı belirli periyotlar dahilinde gerçekleşmez. Bir tür temizleme ürünü olduğu için cilt temizleme rutini dahilinde her gün kullanılabilir. Ancak şunu da göz ardı etmemek gerekir, tonik gibi direkt temizleme ürünü olmayan ürünler sabah akşam kullanılmasından ziyade gün sonunda cilt temizliği yapıldıktan sonra kullanılması doğru olan ürünlerdir. Özellikle tahriş olmaya meyilli hassas ciltler için günde iki kere kullanımı doğru değildir. Bu sebeple tonik sonrası kuru ciltler için nemlendirici ürünler rutine dahil edilmelidir. 

Yüz Toniği Seçerken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Cildi iyi tanımak, seçilecek cilt bakım ürünleri etkilerinin yararlarını artıracaktır. Bu durum yüz toniği seçerken de geçerlidir. Yüz toniği seçerken dikkat edilmesi gereken konu, cilt tipine uygun özellik göstermesi olmalıdır. Yağlı, normal ve karma, kuru ciltler için kullanılacak olan tonik farklıdır. Yağlı ciltlerin kullanacağı tonik içerisinde yağ bulunmamalıdır. Kuru ciltler için yüz bakım seti seçerken ürünlerin nemlendirici olduğuna dikkat etmesi gerekir. Hassas cilt tipleri için de kullanılacak tonik içerisinde kesinlikle alkol bulundurmaması gerekir.

Cilde Faydalı Tonikler Nelerdir?

Tonik, cilde faydalı ürünlerden biridir. Ancak her tonik, sahip olduğu çeşitli içeriklerden dolayı cilde faydadan çok zarar verir. Bunun için yüz toniği seçerken dikkat edilmesi gereken konular arasında kesinlikle cilde sağlayacağı yararlar olmalıdır. Peki ciltle dost tonikler nelerdir?

I'm From - Parlatıcı ve Aydınlatıcı %77 Pirinç Toniği: Cildin nem dengesini sağlarken diğer yandan mat ve soluk görüntüyü alır.

Klairs - Supple Preparation Facial Toner: Zengin besleyici formülü ile kullanılan kremlerin etkilerini arttırmaya yardımcı olur. 

Kaine - Kombu Balancing Ampoule Toner: Vegan sertifikalı tonik, bariyer koruyucu etkisiyle ön plana çıkmaktadır. 

Jumiso - Nem Bariyeri Güçlendirici Tonik: Seramidler ile sizlere sunulan bu tonik cildi dış etkenlerden korumaya yardımcı olur.

Anua - Heartleaf 77% Soothing Toner: Ödüllü tonik, cilde ışıltı verirken ölü derilerden de arındırır.

Round Lab - Yoğun Nemlendirici ve Leke Karşıtı Tonik: Nem deposu olarak bilinen bu tonik, kolay emilir ve cilt lekelerine karşı savaşır.

Cilt için yararlı ve doğal içeriklere sahip tonik kullanmak, cildi canlandırıp erken yaşlanmasını önleyecektir. Kore markalı yüz tonikleri ile siz de cildinizi şımartabilirsiniz. Unutmayın, cilde ne kadar iyi bakılırsa zaman içinde sizi o kadar mutlu edecektir.