Cilt Bakımı Aşamaları Nelerdir? Sıralamayı Takip Etmek Neden Önemlidir?


Merak ediyoruz; cildine iyi bakmak istemeyen ya da cilt bakımına karşı olan insanlar var mıdır? Sanmıyoruz!

Belki cildiyle daha az uğraşan, bir rutinden ziyade belirli alışkanlıklarla cilt bakım ürünü kullanan ya da cildini şımartan insanlar vardır, özellikle de kadınlar. Ancak tek bir nemlendirici bile kullanılıyor olması cilde verilen önemi gösterir. “Cildim için bir şey yapmıyorum yalnızca nemlendirici kullanıyorum” demek bile cilt için yapılan bir eylemi ifade eder. Fakat tam bir sonuç alabilmek için cilt bakımında sırayı takip etmek çok önemlidir. Diğer yandan cildine bakmayan ya da onunla ilgilenmeyen kişilerin sayısı eminiz ki bir elin parmağını geçmez.

cilt bakımı adımları nelerdir

Peki cilde neden bakım yapmak gerekir dersiniz? Cilt bakımının önemini yer yerde görüyoruz. Güzellik sitelerinde, artan kozmetik ve cilt bakım ürünlerinde, mevcut mağazalarda ya da sosyal medyada. Öneminden bu kadar bahsedilen cilt bakımı için önemden ziyade gereklidir desek daha doğru olur. Çünkü cilt bir vitrindir. Güzelliğe dair en önemli tüyoları veren ve insanların ilk önce baktıkları yerdir. Ancak sadece bunlardan dolayı cilt bakımı yapmak yeterli midir? Elbette hayır. Cilt, ne kadar sağlıklı olursa sizi o kadar mutlu eder. Mevcut yaşınızda da ilerleyen yaşlarda da diri ve canlı bir cilde sahip olmak zamanında yapılmış olan bakımlara bağlıdır. Kolajen içeren kremler cilt bakım rutininde yaşlanmayı önlemek adına önemli adımlardan bir tanesidir. Ne yazık ki cilde iyi bakılmadığı sürece lekelenmeler, kırışıklıklar, matlık gibi sorunların oluşması kaçınılmazdır. 

Cilt Bakımı Yapmak Neden Önemlidir?

Öneminden bahsedilen cilt bakımının gerekliliğini maddelemek gerekirse;

 • Sağlıklı ve güçlü bir cilt bariyeri oluşturmak için,
 • Akne, siyah nokta gibi cilt sorunlarını önlemek ve gidermek için,
 • Güneş ya da hamilelik lekelerinin tedavisi için,
 • Elastikiye kaybını önlemek için,
 • Doğal bir aydınlık görüntü sağlamak için,
 • Kırışık oluşumunu önlemek ve mevcut kırışıkları gidermek için,
 • Yumuşak ve pürüzsüz bir görünüm oluşturmak için,
 • Yaş göstermemek hep genç görünmek için,
 • Mevut ton farklarını gidermek için,
 • Bebeksi bir görünüme sahip olmak için.
cilt bakımı yapmak neden önemlidir

Cilt, sağlıklı ve sorunsuz bir görüntüye sahipse bir o kadar kişiyi de mutlu eder. Tam tersi eğer mat, kırışıkların olduğu, sarkmış, lekeli gibi sorunlar varsa ne yazık ki ister istemez kişiyi bu görüntü mutsuz eder. Aynaya baktığınızda eğer yüzünüzde hoş bir tebessüm oluşuyorsa cildiniz sizi mutlu ediyor demektir. Kimse istemez cildinde akne olmasını ya da siyah noktaların cildini istila etmesini. Siyah nokta temizleme ürünlerine göz atabilir; cildinize uygun ürünü cilt bakım rutininize dahil edebilirsiniz.

Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Cilt bakımı yapmak, cilde uygun ürün kullanımı ile yapılmalıdır. Burada en önemli olan etkenler; cildin ihtiyacını belirlemek, cilt tipini iyi bilmek ve buna uygun ürün kullanımında bulunmaktır. Eğer cilt tipinizi bilmiyorsanız kullandığınız basit bir nemlendirici bile olsa herhangi bir faydasını göremeyeceksiniz. Kuru ciltleri daha da kurutacak bir nemlendirici nasıl ki pul pul dökülmeye ve ciltte matlık oluşturmaya başlayacaksa, yağlı ciltleri daha da yağlandırıp sebum üretimini artıracak bir ürün kullanımı da yağdan fazlasıyla parlayan bir cilt oluşmasına neden olacaktır. Bunun içindir ki doğru cilt bakım ürünü kullanımı cilt tipini doğru bilmek ile alakalıdır.

Cilt bakımı aşamaları;

 • Cilt temizliği,
 • Peeling uygulaması,
 • Maske yapımı,
 • Tonik ve serum uygulamaları,
 • Nemlendirici

Doğru ürün, doğru aşama ile cildinizde meydana gelecek olumlu değişimleri kısa bir süre içinde gözlemleyecek ve cilt bakımı rutini oluşturmak alışkanlık haline gelecektir. Burada önemli olan cilt tipinizi bilmek ve adım adım cilt bakım ürünleri aşamalarını uygulamak olacaktır. 

cilt bakım adımları nasıl olmalıdır

Rutininizin en başında güneş kremi kullanmak oldukça etkili olacaktır. Lekelenmeyi önlerken diğer yandan nemlendirici etkisi cildinizi rahatlatacaktır. Hayat rutini içerisinde gözeneklerinize dolan kir, toz, makyaj kalıntılarını temizlemek için yüz temizleme jeli ürünlerini tercih edebilirsiniz. sonrasında ise nemlendirici adımı ile cilt bakımınızı bitirebilirsiniz. Fakat sivilceye meyilli bir cildiniz varsa salisilik asitli bir tonik ya da mat bir görünümden rahatsız oluyorsanız C vitamini serumu tercih edebilirsiniz.

Her cilt kendine özeldir. Bu sebeple kişi, kendi rutinini ve cilt sorunlarını göz önüne alarak bakım adımlarını oluşturmalıdır. yüzde leke, çil, derin çukur izleri varsa uzman bir doktordan yardım alabilir. Bu gibi durumlarda bir uzmana danışmak cilt bakımında sonuca hızlı ulaşmayı sağlayacaktır.

cilt bakımı nasıl yapılır

Vazgeçemeyeceğiniz Cilt Bakım Ürünü Tavsiyeleri

Cilt tipinize en uygun ürün seçimini yaptıktan sonra  farklı amaçlara hizmet eden etkili ürünleri rutininize ekleyebilirsiniz. İşte cildinizle dost olacak 5 ürün tavsiyesi;

Rovectin Temel Bakım Seti; temizleme ürününden güneş koruyucusuna kadar tüm cilt tipleri için uyumlu ürünler ile cildinize A’dan Z’ye bakım yapabilecek ve bu set ile rutininizi oluşturabileceksiniz.

Cosrx Cilt Parlatıcı Vitaminli Günlük Eksfoliasyon Serumu; besleyici vitamin serumu desteği ile bakım yapan bu ürün cildi ölü deriden temizleyerek pürüzsüz bir görünüm oluşturacaktır.

By Whistrend Bariyer Koruyucu Centella ve Peptit Ampulü; cilt bariyerini güçlendiren bu ürün ile cilt sıkılaşacak ve yaşlılık belirtileri ortadan kalkacaktır.

Rovectin Kızarıklık Karşıtı Leke Giderici Konsantre Centella Ampul; cildi yatıştırıcı bir bakım uygulayan bu ürün tahriş ve tahribatı tedavi ederek cilde canlılık kazandıracak aynı zamanda sivilce gibi sorunları tedavi edecektir.

Jumiso Kırışıklık Karşıtı Derin Nemlendirici Seramidli Serum; bu ürün içeriğindeki hyaluronik asit ile cilde nem takviyesi sağlayacak, pürüzsüz görünüm kazandıracak ve çizgi bakımı yaparak cildi sıkılaştıracaktır.

Siz de cildinizde uygulayacağınız temel bakım ile tüm cilt tipleri için uygun yukarıdaki ürünleri Korendy Türkiye adresinden temin edebilir, yeni ürünleri inceleyebilirsiniz. Üstelik en doğal içerikli cilt bakım ürünleri ile cilt bakımı yaparak.