Cilt Lekeleri için Doğru Rutin Nasıl Oluşturulur? Cilt Bakımında Açık ve Koyu Tenlilere Özel Tüyolar!


Cilt lekeleri, pek çok insanın muzdarip olduğu konulardan biridir. Cilt sorunları arasında yer alan ve oluşturduğu kötü görüntüden dolayı rahatsızlık hissi veren lekelerin oluşumu çeşitli nedenlere bağlıdır. Kimi lekeler hamilelik döneminde ortaya çıkıyor olsa da en bilindik cilt lekeleri hiç kuşkusuz güneşten kaynaklanmaktadır. Güneşin neden olduğu yüzdeki güneş lekeleri, cildin bazı bölümlerinin kahverengi görünmesine neden olur. Güneş lekelerinin yanı sıra yine sivilce lekeleri de yüzde her ne kadar mevcut sivilce olmasa da iyileşmiş sivilcelerin neden olduğu izler nedeniyle lekeler halinde kendini gösterir. Bu adımda en iyi cilt bakımı ürünü güneş kremi seçeneğidir.

lekeler için doğru cilt bakımı adımı nelerdir

Kim istemez mi pürüzsüz bir cilde sahip olmayı? Peki pürüzsüz bir cilde sahip olmak sizce ne kadar zor olabilir? Cilt hava şartlarından, stresten ve çeşitli nedenlerden hemen etkilenen ve sorunlar oluşan bölgelerden biridir. Kişinin vitrinidir bir nevi. Sağlıkla ışıl ışıl parlayan bir cilt hayal ediyor ve lekelerden arındırılmış cildiniz ile mutlu olmak istiyorsa, kendinize uygun bakım rutininizi mutlaka oluşturmanız gerekmektedir.

Cilt Bakım Rutini Nedir?

Cilt bakım rutini, cilde uygun ürünler ile cilt sağlığını korumak ve bu sağlığı devam ettirebilmek için uygulanan işlemleri kapsar. Bu rutin alışkanlık haline getirilmesi gereken konulardan biridir. Birbirinden farklı cilt tipleri bulunur ve her cildin ihtiyaç duyduğu bakım farklıdır. Cildinize özel uygulayacağınız cilt bakım rutini ile zaman içinde oluşabilecek yaşlılık belirtileri, ince çizgi görünümü, leke, matlaşma, kuruluk, sivilce ve daha pek çok cilt sorunun ciddi anlamda önüne geçmiş olacaksınız.

lekeli ciltler için cilt bakım adımları

Cilt Lekeleri İçin Bakım Rutini Nasıl Oluşturulur?

Cilt bakım rutini sıralaması belirli adımlardan oluşur. Bu adımlara dikkat etmek ve gerekli ürünleri kullanmak, her gün tekrarlanması gereken işlemleri kapsar. Dikkat edilecek ufak tefek detaylar ile rutininizi oluşturabilirsiniz. Nasıl mı?

1 -  Cilt Temizliği; cilt bakım rutininin ilk sırasında hiç kuşkusuz cilt temizliği gelmektedir. Temiz bir cilde kullanılacak her türlü ürün daha etkili olacak ve direkt cilde nüfuz edecektir. Temizlenmemiş bir ciltte siyah nokta, sivilce, lekelenme gibi sorunlar ortaya çıkar. Bundan dolayı cilt bakım rutininin ilk maddesi olan temizlik hiçbir zaman atlanmaması gereken bir konudur.

2 – Tonik; cilt temizliğinin önemli aşamalarından olan tonik kullanımı, gözenek temizliği için gerekli uygulamalardan biridir. Cilt temizliğinde kullanılan jeller ya da köpükler, derinlemesine bir gözenek bakımı sağlamaz. Gözeneklerden biriken yağ ve kiri temizlemek için tonik kullanımı şattır.

3 – Serum Kullanımı; cilt serumları, çeşitli ihtiyaçlara yönelik hazırlanmış olan ve pek çok cilt lekesine savaş açan önemli ürünler arasında yer alır. Direkt olarak deri altına etki etmesinden dolayı geniş çaplı bir bakım sunan serumlar, lekeli cilt bakım rutini dendiğinde atlanmaması gereken bir konudur.

4 – Güneş Kremi; güneş ne yazık ki cilt üzerinde pek de olumlu etkiler bırakmaz. Mevcut cilt lekelerinin pek çoğu güneşe bağlı olarak meydana gelmiştir. Bunun için güneş kremi kullanımı yaz kış devam etmelidir.

5 – Peeling Yapmak; peeling, cildi ölü hücrelerden arındıran bir cilt temizliği işlemidir. Cildi derinlemesine temizlemek aynı zamanda cilde nefes aldırmak için uygun bir peeling ile cilt temizliği oldukça önem taşır.

6 – Maske Kullanımı; lekeli ciltlere özel pek çok maske bulunmaktadır. Leke tedavisinde en çok kullanılan ürünlerden olan maske, leke karşıtı bakım yaptığı gibi cildin sağlığına kavuşması açısından da önemli bir rol oynar.

cilt üzerinde leke neden oluşur

Lekeli Ciltlerin Kullanabileceği En Etkili Bakım Ürünleri

Cilt bakımında en etkili tedavi bakımdır. Mevcut cilt sorunları oluşmadan önce yapılacak ve uygulanacak cilt bakım rutini ile pek çok sorunun önüne geçmek mümkündür. Kore kozmetik markaları, lekeli ciltlere özel ürünler geliştirerek lekelere savaş açmaktadır. İşte onlardan bazıları;

Klairs - %5 Freshly Juiced Vitamin C Serum - Parlatıcı Çoklu Vitamin Serumu; kahverengi leke oluşumunu önleyen ve cilt tonunu parlatmaya yardımcı olan bu serum, ince çizgi bakımı yaparak yaşlılık belirtilerinin önüne geçer.

Beauty of Joseon - Glow Deep Serum Rice + Alpha-Arbutin (Aydınlatıcı Pirinç Serumu); Hiperpigmentasyonu önleme ve cilde doğal parlaklık verme gibi özellikleri bulunan bu ürün, besin ve nem takviyesi ile cilt sağlığını korur.

Jumiso - All Day Vitamin Pure C 5.5 Glow Serum (Leke Karşıtı Parlatıcı Saf C Vitamini Serumu); leke karşıtı bakım yaparak yeni leke oluşumunu da engelleyen bu ürün, cildin aydınlık bir görünüm kazanmasını sağlar.

I'm From - Rice Toner (Parlatıcı ve Aydınlatıcı %77 Pirinç Toniği); Ciltte bulunan atıkları gidererek donuk cilt görünümünün giderilmesine yardımcı olan bu tonik, cildi neme doyurarak cilde aydınlık ve parlak bir görüntü kazandırır.

Kullanacağınız ürünler ve uygulayacağınız rutinler ile siz de lekelerinizden kurtulmak istemez misiniz? Korendy Türkiye sayfasını ziyaret ederek bu ürünleri inceleyebilir, lekelerinizden kurtulmak için ilk adımınızı atabilirsiniz 😊