Yüz, Kol ve Sırt Gibi Tüm Ciltteki Kahverengi Sivilce Lekeleri Nasıl Geçer? [2023 Uzman Yorumları]


Sivilce izleri zamanında tedavi edilmezse cilt üzerinde kırmızı ve kahverengi leke olarak kendini gösterir ve çukurlaşma gibi cilt sorunları haline gelir. Sivilceler ilk olarak ergenlik çağı ile başlar ve yaş aldıkça hormonal etkilerle birlikte kalıcı hale gelebilir. Sivilce oluşumunu tetikleyen başlıca unsurlar şunlardır:

  • Ergenlik,
  • Rutin olarak alınan ilaçlar ve antibiyotik tedavileri,
  • Hormonal değişiklikler,
  • Stres,
  • Düzensiz uyku,
  • Vitamin eksiliği ve kötü beslenme gibi tüm detaylar cildi etkileyen faktörlerdir.

Bunun yanı sıra cilt tipine bağlı olarak sivilcelenme sorunu dönemsel çıkabilmektedir. Bunun önüne geçebilmenin elbet çözümü vardır. Sağlıklı ve lekesiz bir cilde sahip olmak için tüm adımlara dikkat edilmeli ve pürüzsüz bir cilt için önlem alınmalıdır.

kahverengi sivilce neden oluşur nasıl geçer

Kahverengi Sivilce Lekeleri Neden Oluşur?

Kahverengi sivilce lekeleri neden oluşur sorusuna gelecek olursak öncelikle cildin yapısını bilmek gereklidir. Cildin gözenekleri zaman içerisinde tıkanıklıklara neden olur. Genişleyen gözenekler iltihaplanmaya müsaittir ve siyah nokta görünümüne neden olabilir. Yağ ve kir ile tıkanan cilt gözenekleri temizlenmediği durumlarda komedona sebep olur ve ciltte iltihaplanma durumu görülür.

Cildin iltihaplanması sonucunda ise folikül duvarlarında yırtılma ile birlikte kızarıklık, çukurlaşma ve lekelenmeler görülür. Bu lekelenmeleri önlemek adına iltihaplanmanın önüne geçilmeli; cilt bakımı ile her zaman gözenekler temiz tutulmalıdır. En iyi yüz temizleme jellerini tercih edebilirsiniz.

Kahverengi Sivilce Leke Tedavileri Nelerdir?

Sivilce lekelerinin cilt üzerinde kalıcı hale gelmeden tedavi edilmesi en önemli adımdır. Leke tedavileri belirli periyotlarda uygulanan kalıcı ve hafif şekilde olabilen cilt sorunudur. Kahverengi sivilce leke tedavisinde kullanılan yöntemler genellikle şu şekildedir:

  • Lazer uygulamaları,
  • Akne mezoterapisi,
  • Enzim peeling tedavisi,
  • Asit kullanımı ile cildi soyma uygulamaları sıklıkla tercih edilmektedir.

 

kahverengi sivilce tedavisi nelerdir

 

Kahverengi Sivilce Lekeleri Zamanla Geçer Mi?

Sivilce izleri cilt yüzeyinde kalıcı hale gelebilir.  Bu durum kişileri psikolojik açıdan rahatsız etse de tedavisi mümkün olabilmektedir. Fakat kısa süreli bir tedavi yöntemi lekelerde beklenmemelidir. Lekeler uzun süreli tedaviler oldukları için kullanılan ürünler sonrası etkileri 3-6 ay sonrası gözlemlenebilir. Soyucu ürünler, leke kremleri, cilt yenileyici nemlendiriciler gibi ürünler bir bütün olarak kullanılır. Cildinize en uygun cilt bakımı rutini için bir dermatolog muayenesi olmalı ve doğru ürünler ile tedavi başlanmalıdır.

Soyucu ürünler kullanımına dikkat edilmelidir. Kahverengi sivilce lekelerine ne iyi gelir sorusuna karşı doğru tedavi yöntemleri ilk adımdır. Soyucu ürünler doğru kullanılmadığı durumlarda cildi soyacağı için güneş gibi etkenlere maruz kalırsa kol, omuz ve cilt üzerinde lekeler büyür ve hatta yeni lekeler çıkabilir. Etkili güneş kremi kullanmak ve gün içerisinde yenilemek oldukça önemlidir.

kahverengi sivilce lekeleri nasıl önlenir

Aynı şekilde asit ürünlerinin soyucu etkisi olduğu için gece kullanılmalı ve güneşe maruz kalmadan mevsimlere dikkat edilmelidir. Gün başlangıcında ise yüksek SPF ile güneş kremi kullanılmalı ve uygun tonik ve nemlendirici ürünleri ile desteklenmelidir. Leke tedavisinde cilt bakımı ürünlerinin kimyasal peeling ve retinol gibi içeriklerine sahip olacağından dolayı hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktora danışmak gereklidir.

Sivilce Lekelerini Önlemek İçin Neler Yapılabilir?

Sivilce lekelerini önlemek için bakım adımlarına dikkat edilmelidir. Cildinizi güneşten korumak ilk dikkat edilen adım olmalıdır. Yaz aylarında kol, sırt ve yüz bölgesine dikkat edilmeli; uzun kollu giysiler giyilmeli ve güneş kremi tekrarlanmalıdır.

Sivilcenin çıkmasını baştan önlemek adına cildi temiz tutmak ve yüz temizleme jeli kullanmak lekelerin oluşumuna sebep olmadan önlem alınmasını sağlamaktadır. Ardından nemlendirici krem ile cildi kurumalara karşı koruyabilirsiniz.

kahverengi sivilce izleri nasıl önlenir

Tonik ürünleri, yağsız kremler, retinol, c vitamini, meyan kökü, niasinamid gibi maddeleri içeren tüm ürünler cilt bakımına dahil edilmesi lekelere karşı savaş açmaya yardımcı olacaktır. Doğru ve etkili bir cilt bakımı için dermatoloğa danışmalı ve rutin bozulmadan her gün bakıma devam edilmelidir. 

Kahverengi Sivilce Lekeleri İçin En Etkili Ürün Önerileri

Sağlıklı ve pürüzsüz bir cilt için lekelerden arınmak oldukça önemlidir. En etkili Kore cilt bakımı ürünleri şu şekildedir:

Beauty of Joseon Aydınlatıcı Pirinç Serumu%100 vegan içeriği ile pirinç kepeği suyu cildi mat bir görünümden korumaya yardımcı olur. 

By Wishtrend Leke Karşıtı Vitamin C SerumuSaf C vitamini ile cilde aydınlık bir görünüm vermeye yardımcı olur. 

By Wishtrend -  Kimyasal Peeling ToniğiMandelik asit içeriği ile tahriş etmeden cildi ölü derilerden arındırır.

Klairs Parlatıcı Çoklu Vitamin SerumuCentella Asiatica ve peptitler ile zenginleştirilmiş formülü sayesinde kahverengi lekelerin oluşumunu engeller. 

Cildinize bakmanın ilk adımı lekeler oluşmadan önlem almaktır. En etkili serum, peeling ürünleri için Korendy Türkiye adresini ziyaret edebilir; cildinize uygun ürünleri seçebilirsiniz.