Kimyasal Asitli Cilt Bakım Ürünlerini Kullanırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?


Kimyasal asitli ürünler, ciltteki ölü ya da hasarlı hücreleri zamanla soyarak yeni cilt  hücrelerinin oluşmasına yardımcı olur. Bu sayede kimyasal asitli cilt bakım ve kozmetik ürünleri leke, siyah nokta, geniş gözenekler gibi birçok cilt sorununa tedavi imkanı sağlar. Bu ürünleri kullanmadan önce belli kullanım inceliklerine dikkat etmemek cilt üzerinde istenmeyen etkilerin oluşmasına neden olur. Yanlış, aşırı ya da yanlış ürünler kullanmanın sonucu olarak cilt bariyeri ciddi oranda hasar görür. Bu yüzden istenmeyen sivilceler, lekeler ve çeşitli cilt sorunları ortaya çıkabilir. Cilt bakım sıralaması uygulamak ve doğru adımlarla ilerlemek sorunları en aza indirecektir. Güzellik ve bakım elbette çok önemlidir.

Kozmetik ürün kullanımı ne kadar gerekli olsa da, yanlış kullanım sonucu geri dönüşü olmayan pişmanlıklar yaşanmasına da neden olabilir.

Kimyasal Asitli Ürünleri Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kozmetik dünyası ne kadar geniş ve ne kadar da çok ürün çeşidine sahip öyle değil mi? Makyaj ürünleri, cilt bakım ürünleri, saç bakım ürünleri, temizleme ürünleri derken istenilen tüm cilt ya da saç sorununa karşı kısa sürede kozmetik çözüm bulmak mümkün. Günümüzde daha da rahat bir şekilde, istenilen ürüne kavuşmak, her şeyin bir tık kadar uzağımızda olması yararlı olduğu kadar zararlı etkilere neden olabiliyor. Nasıl mı?

Kadınlara yönelik en geniş sektörlerden olan kozmetik, fayda sağlama özelliği taşısa da ne yazık ki son yıllarda merdiven altı diye tabir edilen kalitesiz ürün satışı artmaya başlamıştır. Şık bir kutuya kalitesiz ya da içeriği ispatlanmamış içerikler koyarak satılmaya başlanmış, bu da cilt ya da saç üzerinde kötü sonuçlar doğurmuştur. Fiyat yönünde uygun diye hiç bilinmeyen, kalitesinden emin olunmayan ürünlerin kullanılması kesinlikle en zararlı davranışlardan biridir. Bunun için sizlere önerimiz, sağlıklı içeriği kanıtlanmamış olan, hiç bilinmeyen ürünlerden uzak durmanızdır. Fiyat performansı aynı zamanda kalitesi bilinen ürünler, her zaman kozmetik açıdan en büyük yardımcınız olmalıdır.

Kimyasal Asit Kullanımı

Asitli ürünler, haftada 1 defa akşamları kullanılması uygun olan ürünlerdir. İçeriğindeki kimyasal bileşenlerin fazla kullanımı cilde yarardan çok zarar sağlayacaktır. Cildin tolere etme durumuna göre haftada en fazla 3 akşam kullanılmalıdır. Haftada 3'ten fazla yapılan eksfoliasyon cilt bariyerine zarar verebilir. Cildinizin özel bir hassasiyeti ya da cilt sorunu varsa, C Vitamini serumu ya da asitli ürünlerin kullanımı tavsiye edilmez. Kullanmadan önce lütfen doktorunuza danışın. Aynı rutinde üst üste iki kimyasal asit ürün kullanılmamalıdır. (AHA, C Vitamini, BHA, Mandelic Asit vb.)

Ne yazık ki pek çok insan tarafından en sık yapılan yanlışlardan birisi de, fayda sağlar düşüncesi ile aynı anda birden çok ürün kullanmaktır. Ne de olsa şu ürün de faydalı mantığı ile düşünmek, bir araya gelmemesi gereken iki asidi birleştirmek oldukça sıkıntılı cilt sorunlarına neden olmaktadır. Yanma, tahriş, kalıcı cilt kızarıklığı gibi sorunlar meydana gelebileceği gibi çeşitli cilt hastalıklarına da neden olabilir. Asitli ürünler, ayrı ayrı kullanıldığı zaman cildi ya da saça fayda etmektedir. Ancak tek başına kullanmak kaydıyla. Siz siz olun, içeriğini ya da etkilerini bilmediğiniz iki farklı asidi aynı anda kullanmaya çalışmayın.

Asitli ürünler kullandıktan sonra, yaz/kış, özellikle dışarıda her 2-3 saatte bir güneş koruyucu kullanmayı ihmal etmeyin. Uv koruyucular, yalnızca asitli ürün kullandıktan sonra değil. Evden çıkmadan muhakkak, mevsim farkı gözetmeksizin kullanmanız gereken ürünlerdir. Şu unutulmamalıdır ki güneş kremi kullanmak, cilt bakımı için gerekli ilk ve en önemli adımdır. Beyazlatıcı krem oldukça tercih edilen cilt bakım ürünleridir. Fakat burada da güneş kremine dikkat edilmelidir. Sağlıklı cilt için koruyucu kullanmak şarttır.

Cildinizin hassasiyet gösterdiği dönemlerde, kimyasal asit içeren ürünleri bırakın, sadece cilt bariyerini onarmak için düzenli olarak onarıcı içerikli kremlerle nemlendirin ve güneşten koruyun. Cilt emin olun ki akıllı tepkimeler göstermektedir. Uygun görmediği ürünleri kullandığınız takdirde çeşitli sorunlar ile uyarı vermektedir. Gerek kızarıklık, gerek kaşıntı, gerek pul pul dökülme. Bu ve daha farklı sorunlar gözlemlediğinizde kullandığınız ürünü bırakmanızı ve en kısa sürede dermatolog ile görüşmenizi tavsiye ederiz.

Cildime Uygun Kimyasal Asitli Bakım Ürünleri Nasıl Seçebilirim?

Cilt için en doğru ürün seçimi için öncelikli cildi iyi tanımak gerekir. Cilt bakımını da, herhangi bir sağlık ve sorunu gibi düşünülmelidir. Baş ağrıdığı zaman nasıl ki ağrı kesici alınıyor ya da sağlık ile ilgili bir sıkıntı yaşandığı zaman konuyla alakalı hekime başvuruluyorsa, cilt sağlığını da aynı şekilde ele almak gerekmektedir. İhtiyacınızı bilmediğiniz takdirde cilde sağlıklı bir bakım yapmak mümkün değildir. Bunun için cilt ihtiyacını belirlemeli buna göre en uygun ürünler seçilmelidir.

Kuru ciltlerin de yağlı ciltlerin de kullanacakları ürünler birbirinden farklıdır. İki cilt için ortak ürünler kullanılması nadirdir. Kuru ciltler neme, yağlı ciltler yağ dengelemeye ihtiyaç duyar. Buna göre ürün seçimi yapılmalıdır. Vitaminler için de durum aynıdır. C Vitamininin oranı %10’dan fazla ise ürünü cilt alıştırılarak kullanmak gerekir.

Güzel bir cilde sahip olmak asla zor değildir. Yeter ki doğru ürün ile doğru bakımı uygulayın. Her haliyle güzel olan cildi, çok daha güzel yapacak gücünüz mevcut; unutmayın :)