Ergenlik Döneminde Sivilce Gibi Problemleri Önlemek İçin Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?


Sivilce ve akne pek çok insanın korkulu rüyalarından biridir. Cilt kusurları ve problemleri arasında yer alan sivilce, ergenlik döneminde kendini daha fazla gösterir. Bu durum kadın erkek pek çok kişinin ergenlik de yaşamış olduğu cilt problemlerinin başında gelir. Kimisi beslenmeyle ilişkilendirir sivilce oluşumunu kimisi de yanlış kozmetik ürün kullanımından. Peki ergenlik döneminde sivilce oluşumunun nedeni nedir?

Ergenlik dönemindeki sivilceler incelendiğinde aileden kaynaklı kalıtsal izlenimlere de rastlanmaktadır. Anne babada ya da kardeşlerde olan sivilce, sizde de görülebilir. Ancak en önemli neden bu değildir. Sivilcenin oluşum nedenleri incelendiğinde karşımıza ilk olarak sebum artışı ve yağ bezlerinin tıkanması çıkar. Cildin fazla yağ üretmesi ve bu yağ sonucu gözeneklerin tıkanması başta sivilce ve akne olmak üzere pek çok cilt sorununu da beraberinde getirir. Özellikle yağlı ciltlerde kuru ciltlere nazaran sivilce oluşumu daha fazla gözlemlenmektedir. Bunda da cildin sebum üretimindeki artışı neden olarak gösterilebilir.

ergenlik sivilceleri nasıl geçer

Ergenlik Sivilceleri Hangi Yaşlarda Görülür?

Ergenlik dönemi, beraberinde bazı psikolojik ve hormonal değişiklikleri getirdiği gibi sivilce gibi cilt sorunlarının da ortaya çıktığı dönemdir. Ergenlik sivilceleri, ergenliğe girilen yaş aralıklarında meydana gelir ve bazı kişilerde kısa süre içinde geçen sorunlar olsa da bazı durumlarda kalıcı izlere neden olmaktadır. Bunun için ergenlik sivilcesi deyip geçmemek gerek. Cilde uygun gerekli tedavi yöntemleri ile ergenlik sivilcelerinden kurtulmak mümkündür. Peki sivilce nasıl geçer ve hangi yaşlarda sıklıkla görülür?

Ergenlik dönemi, kızlarda 11-16 erkeklerde ise 14-18 yaş aralığı olarak ifade edilir. Ortalamaya bakıldığında gençlerin %85-90’nında ergenlik sivilcelerine rastlanmaktadır. Bu sivilceler genellikle yüz, sırt ve omuzlarda kendini göstermektedir. Görüntüsü ile oldukça rahatsızlık oluşturan sivilceler, özellikle ergenlik dönemindeki gençlerde kendine güven sorunu da oluşturabilmektedir.

Ergenlik Döneminde Sivilce Oluşumu Neden Önlenir?

Sivilce oluşum nedenleri nedir diye bakıldığında karşımıza pek çok faktör çıkmaktadır. Bunlardan bazıları ne yazık ki doğru bilinen yanlışlardır. Özellikle cilt sorunları hafife alınacak ya da kulaktan dolma bilgilerle idare edilebilecek problemler değildir. Bundan dolayı sivilce oluşum nedenleri iyice öğrenilmeli ve buna uygun tedavi yöntemlerine başvurulmalıdır.

ergenlik döneminde sivilceler nasıl önlenir

Sivilcelerin oluşum nedenleri oldukça çeşitli sebeplere dayanmaktadır. Bunda psikolojik sorunlarda oldukça ciddi rol oynamaktadır. Endişe ve stres gibi psikolojik sorunların da sivilce oluşumunu tetiklediği asla göz ardı edilmemesi gereken konulardandır. Bunun yanı sıra, bazı beslenme alışkanlıkları (aşırı yağlı ve baharatlı) yiyeceklerin de sivilce oluşumuna neden olduğu bilinmektedir. Yeteri kadar temizlenmemiş ciltte tıkanan gözeneklerde yine sivilce en çok rastlanan sorunlardandır. Aşırı terleme, makyaj gibi durumlar da yine sivilce oluşumuna zemin hazırlamaktadır. Ergenlik döneminde cilt tipine uygun yüz temizleme ürünleri ile cilt temizliğine özen göstermek gerekir. Bu temizlik gözeneklerde biriken yağı ve kiri temizleyerek sivilce, siyah nokta gibi sorunların oluşumunu ciddi oranda engelleyecektir. Ayrıca kil maskesi ürünleri ile cildinize destek olabilirsiniz.

Ergenlik Döneminde Sivilce Tedavisi Nasıl Olur?

Öncelikle şunu kesinlikle belirtmek gerekir ki, akne ve sivilce tedavisi mümkün olan cilt sorunlarındandır. Evet görüntüsü ile moral bozukluğu ve öfke oluşturabilir. Ancak düzenli bir tedavi sonucunda bu problemlerden kurtulmak mümkündür. Bu konuda sivilce yapısının da göz önündü bulundurulması gerekir. Bazı sivilceler kullanılacak kozmetik ürünler ile tedavi edilebilirken bazılarında uzman bir hekime başvurmak ve uygun bir tedavi yöntemi geliştirmek gerekmektedir. Bu durumu göz ardı etmemekte yarar vardır.

ergenlik sivilceleri nasıl tedavi edilir

Küçük sivilceler, cilde uygun yüz temizleme jelleri ve sivilce losyonları gibi ürünler ile kolayca tedavi edilebilir. Ancak akne gibi büyük ve iltihaplı sivilcelerde mutlaka dermatolog kontrolünde planlı ve programlı bir tedavi yöntemi izlenmesi gerekir. Ve hatta uzman hekim ile akne tedavisi alan bireylerin hekim tarafından verileceği beslenme ve vitamin alımı gibi programları da ihmal etmemesi gerekir.

Sivilceli Ciltlerin Kullanması Gereken En Etkili Kozmetik Ürünler

Sivilcelerin tedavisi evet mümkündür. Ancak burada önemli olan tedaviye gelmeden önce bu sorunların oluşumunu engellemektir. Cilt bakımı en iyi cilt tedavisi demektir. Bunun için sivilce oluşumuna meyilli ciltlerin kullanabileceği kozmetik ürünler ile cildinizi kontrol altına alabilirsiniz.

By Wishtrend - Cera-barrier Soothing Ampoule - Bariyer Koruyucu Dengeleyici Centella ve Peptit Ampulü; cildi hızlı bir şekilde koruma altına alan bu ürün, cilt bariyerinin hasar görmesini engelleyerek canlandırıcı bir bakım uygulamaktadır.

By Wishtrend - Mandelic Acid 5% Skin Prep Water; içinde bulunan mandelik asit ile cildi ölü hücrelerden temizleyen bu ürün, pürüz oluşumunu engelleyerek canlı bir cilde kavuşmayı sağlar.

Klairs - Midnight Blue Calming Cream - Yatıştırıcı Onarıcı Centella Kremi; leke karşıtı bakım sağlayan bu krem, cildi rahatlatan formülü ile cildin nefes almasını sağlar.

Klairs - Supple Preparation Facial Unscented Toner; cildin ph dengesinin korunmasına yardımcı olan bu ürün, cildi nemlendirerek cilt bariyerini güçlendirir.

Güzel ve sağlıklı bir cilt sivilce sorunu hafife alınmamalıdır. Korendy Türkiye adresinden temin edebileceğiniz bu ürünler ile cilt sağlığını koruyabilir ve sivilcelere meydan okuyabilirsiniz 😊