Round Lab ve Torriden markalı ürünler Çarşamba akşamı stoklarda

Cilt Toniği Faydaları Nelerdir Ne Zaman Uygulanır? Etkili Uzman Önerilerini Şimdi İnceleyin!


Cilt temizliği için kullanılan ürünler arasında bulunan cilt toniği, temizlik rutini içinde kesinlikle olmazsa olmazlardan biridir. Evet yüz temizleme jelleri, yüz temizlemede kullanılan önemli ürünlerden birisi olsa da tonik yapmış olduğu detaylı gözenek temizliği ve bakımı için mutlaka kullanılması gereken bir üründür. Tonik nedir diye bakacak olursak; yüz temizleme işleminden sonra ciltte kalan kir, toz, yağ gibi artıkları ortadan kaldıran bir cilt ürünüdür. Tonik kullanmadan cilt temizliği tamamlanmış sayılmaz.

cilt toniğinin faydaları nelerdir

Temizleme jelleri genel bir yüz temizliği yapıyor olsa da gözeneklerde birikmiş olan yağ ve kiri tam anlamıyla temizleyemez. Bunun için daha etkili bir ürün kullanmak gerekir ki tonik de burada devreye giren bir üründür. Ayrıca cilt toniği kullanımı, uygulanacak bakım ürünlerinin de cilt tarafından kolayca emilmesini sağlaması açısından oldukça önemlidir.

Cilt Toniği Kullanmanın Faydaları Nelerdir?

Cilt toniği için yalnızca klasik bir yüz temizliği yapan cilt bakım ürünüdür diyemeyiz. Çünkü cilt için sağlamış olduğu faydalar ile cilde bakım da yapan özellikler göstermektedir. Özellikle gözenek temizliği ve bakımı dendiğinde ilk akla gelen ürün olan tonik, bakım rutini dahilinde mutlaka kullanılması gereken belli başlı ürünler arasında kendine oldukça ciddi bir yer edinmiştir. Peki cilt toniği kullanmanın cilde faydaları nelerdir dersiniz?

  • Tonik kullanmak cildin ph dengesinin korunmasını sağlar,
  • Geniş gözenek görünümü azaltarak gözenekleri küçültür,
  • Cildi sıkılaştırır, elastikiye kaybını en aza indirir,
  • Derinlemesine bir cilt temizliği yapar,
  • Cildi tazeler ve cildin nefes almasını sağlar,
  • Gözenek temizliği yaptığı için akne ve siyah nokta oluşumunu önler,
  • Karma ve yağlı ciltlerdeki fazla parlaması önler,
  • Kullanılacak cilt bakım ürünlerinin cilt tarafından dala kolay emilmesini sağlar.

Tonik kullanımının faydalarına baktığımızda, cildine önem verenlerin neden bu ürünü kullandığı ve neden tonik kullanılmasını gerektiği daha iyi anlaşılmaktadır.

Cilt Toniği Nasıl Kullanılır?

Cilt bakımı ya da temizliği için kullanılan ürünlerin kullanımı farklılık gösterebilir. Kimi ürün köpürtülerek uygulanır, kimisi pamuk yardımı ile. Bazı ürünler masaj yapılarak cilde yedirilir, kimi ürünler ise damla yardımı ile. Bunun için bir ürünü kullanmaya başlamadan önce o ürün için en etkili kullanım yöntemi nedir sorusuna cevap bulmak oldukça önemlidir. Cilt toniği kullanımı da bu anlamda dikkat edilmesi gereken bir kullanım alışkanlığı sunmaktadır.

cilt bakımında cilt toniğinin önemi nedir

Öncelikle tonik için şunu kesinlikle söylemek gerekir ki, günlük cilt bakım rutini içinde mutlaka kullanılması gereken bir üründür. Bu rutin içinde bulunmalı ve her gün kullanılmasına dikkat edilmesi gerekir. Kullanımı ise oldukça basittir. Yüz temizlendikten sonra pamuğu birkaç damla tonik ile ıslatıp, ufak dairesel hareketler ile ürünü cilde uygulamak ve yüzü silmek gerekir. Özellikle burun üstü ve çevresi temizliği bu anlamda oldukça önemlidir. Temizleme işlemi bittikten sonra pamuğa bakarsanız cilt ne kadar temizlenmiş olursa olsun tonik sayesinde hafif bir kir tabakası yine göze çarpacaktır. Bunun için cilt temizliği tonik kullanmadan bitmiş sayılmaz. Cilt bakımınızı sonrasında nemlendirici krem ürünü ile bitirebilirsiniz. 

Tonik Nasıl Seçilir?

Tonik seçimi, cilt tipine göre belirlenmelidir. Sahip olunan cilt tipi ve özelliklerine göre seçilecek toniğin faydaları da ona göre daha etkili olacaktır.

Karma ciltler için tonik seçimi; içinde alkol bulundurmayan, temizlik yaparken aynı zamanda cildi nemlendiren bir ürün olmasına dikkat etmek gerekir. Karma ciltler hem kurumaya hem de aynı zamanda yağlanmaya oldukça meyilli bir cilttir. Bunun için kullanılacak ürün ne yoğun bir nemlendirme özelliği göstermeli ne de yoğun alkol içererek cildi kurutmalıdır.

tonik seçimi nasıl yapılmalıdır

Yağlı ciltler için tonik seçimi; yağlı ciltlerin en büyük sorunlarından birisi olan aşırı yağlanma, kullanılacak doğru ürün ile kontrol altına alınabilir. Bunun için seçilecek tonik kesinlikle yoğun nemlendirme özelliği göstermemelidir. Haftada bir kez olmak üzere kil maskeleri ile de yağlanmayı dengelemeye yardımcı olabilirsiniz.

Kuru ciltler için tonik seçimi; pul pul dökülme sorunu yaşayan bir cilt tipi olan kuru ciltler, tonik seçerken kesinlikle ürünün nemlendirme özelliği bulunmasına dikkat etmesi gerekir. Böylece kullanılacak tonik hem cildi temizleyecek hem de nem takviyesinde bulunarak etkili bir bakım ürünü olacaktır. 

En Etkili Cilt Tonikleri Nelerdir?

Tonik seçerken ürünün içeriği ve özelliklerine dikkat etmek gerekir. Her ürün cilt tipine uygun olmayabilir ya da beklenen performansı göstermeyebilir.

I’m From Parlatıcı Pirinçli Tonik; nemsizliği önleyen bu ürün, cildi doğal yoldan parlatarak daha canlı bir görünüme kavuşmasını sağlar.

By Wishtrend Badem Özlü Pürüz Önleyici Kimyasal Peeling Toniği; ciltte pürüz oluşumunu engelleyen bu ürün, cildin tahriş olmasını önler ve cildi nemlendirerek canlılık kazandırır.

Jumiso Pürüz Önleyici Tonik; cildi ölü deriden arındıran bu ürün gözenek bakımı yaparak pürüz oluşumunu engeller.

Doğal içerik ve özellikleri ile Korendy Türkiye sayfasından rahatlıkla bulabileceğiniz bu ürünler ile cildinizi derinlemesine temizleyerek nefes almasını sağlayabilirsiniz. Sizce de kulağa çok hoş gelmiyor mu 😊