C Vitamininin Cilde Faydaları


C vitamini denildiği zaman ilk olarak meyveler gelir öyle değil mi? Bu vitaminin fazla olduğu meyveler, sebzeler ilk düşünülen şeylerdir. Elbette yanlış sayılmaz. Ancak sizlerin de bundan sonra c vitamini denilince aklınıza ilk gelen şey meyve değil de, cilt bakımı olacak. C vitaminli cilt bakımları sözünü daha önce duydunuz mu bilemeyiz. Bundan sonra vazgeçilmeziniz ve c vitaminini en fazla tercih ettiğiniz alan olacak. Neden mi? Ciltte meydana getirdiği parlaklığın yanı sıra doğal yollarla yaptığı peeling etkisini çok sevecek, cildinizde meydana gelen gelişmeleri mutlulukla izleyeceksiniz.

C Vitamin Cilt İçin Nasıl Kullanılır?

C vitamini kullanımı hakkında akla ilk gelen soru eminiz ki şudur; bu vitamini yiyerek mi kullanabilirim yoksa uygulayarak mı? Cilt için kullanılacak olan vitaminler minik şişeler ya da tüplerde mevcut. Ancak şunu eklemek isteriz ki, c vitaminini besinlerde de tüketmek cildiniz için olumlu bir etki yaratacaktır. Aynı zamanda C vitamini takviyeleri de almanız, hem sağlığınız hem de cildiniz için gayet yerinde bir kullanım olacaktır. Kullanım şekliniz ne olursa olsun, sonuç olarak istenilen etki meydana gelecektir.

Bu vitaminin vücut için faydaları saymakla bitmez. En başta bağışıklığı güçlendirdiği gibi bazı hastalıkların oluşumunu ciddi oranda azaltır. Basit bir nezle de bile ilk başvurulan vitamin olan C vitamini, vücutta iltihaplanma olasılığı yüksek bölgelerde kalkan görevi görmektedir. Bunca önemi bulunan c vitamini, hayatımızın ciddi anlamda ayrılmaz bir parçası olmalıdır.

Ancak, cilde faydaları söz konusu olduğunda, C vitaminini doğrudan cilde uygulamak daha net ve kısa vadeli faydalar gösterir.

Askorbik Asit Nedir?

Tabiri caizse C vitamininin diğer bir ismidir Askorbik Asit. Aynı zamanda insan vücudunun en fazla ihtiyaç duyduğu asitlerin de başında gelmektedir. Önemi pek çok insan tarafından iyi bir şekilde biliniyor olsa da kısaca bahsetmek isteriz. Askorbik Asit yani c vitamini, kanser tedavisi başta olmak üzere kalp sağlığı üzerinde de ciddi anlamda olumlu etkileri vardır. Bu direkt tüketilen besinlerle de ekstra takviyeler ile de vücuda alınabilir. 

 

Cilt İçin Neden C Vitamini Kullanılmalıdır?

Günlük cilt bakım rutinleri, bazı işlemlerden oluşur. Temizlik, nemlendirme, maske, peeling gibi. Ancak şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki, bir kez kullandıktan sonra c vitaminleri günlük hayatınızın özellikle cilt bakım rutininizin vazgeçilmezi olacak. Bu vitamini kullanmanın sonucunu kısa vadede oldukça faydalı bir şekilde alacaksınız. Genel olarak c vitamininin cilt üzerindeki faydalarına baktığımız zaman aşağıdaki belli başlı maddeleri görmekteyiz.

  1. Cilt tonunu eşitler ve cilde parlaklık kazandırır!

Cilt tonunun bozulması ne yazık ki elimizde olan bir durum değildir. Güneş, beslenme alışkanlıkları, sivilce gibi bazı sorunlar ne yazık ki cilt tonunun değişmesine neden olmaktadır. Tedavisi elbette mümkündür. Ancak cilt tonunun bozulduğunu hissettiğiniz anda ilk tercih etmeniz gereken ürün kesinlikle c vitaminleri olmalıdır. Serum şeklinde formlarda bulunan ve oldukça kolay kullanım sunan bu vitaminleri kullanmaya başladığınız andan itibaren cilt renginizin eşitlendiğini farkedecek bunun yanında sağlıklı ışıldayan bir parlaklık kazandığını göreceksiniz. Unutmayın parlak cilt, sağlıklı olduğu izlenimi uyandırmaktadır.

  1. Doğal bir antioksidan özelliği taşır!

En doğal antioksidan özelliğine sahip olan c vitaminleri, hücre ve dokulara zarar verebilecek her şeye karşı savaş açar. Bunun yanında vücudun herhangi bir yerinde oluşan yaraların tedavisini çok kısa bir süre içinde gerçekleştirir ve oluşacak yara izlerinin de önüne geçer. Bunca yararı bile c vitamini kullanmak için oldukça etkiliyken, güneş yanıklarını önlemesi de özellikle yaz mevsiminde bilinçsizle güneşlenme sonucu meydana gelen yanıkları tedavi edecek en önemli güç olacaktır. Yüzünüz ya da vücudunuzda kızaran, tahriş olan bir bölge olduğunda, yaraya uygulayacağınız bir kaç damla c vitamini ile kısa sürede bir tedavi gerçekleştirmiş olacaksınız.

  1. Ciltte meydana gelen pigmentasyonlarına son verir!

C vitamininin bilinen en etkili özelliklerinden birisi, yaşa bağlı olarak ciltte meydana gelen kahverengi lekelerin oluşumunu engellemesidir. Melaninin yaşa bağlı olarak artması sonucu ne yazık ki önüne geçilemeyen lekelerin oluşumuna neden olmaktadır. Bunun yanı sıra akne ve sivilce tedavisi sonucunda oluşan lekelerin de tedavisi için ilk tercih edilen bileşen kesinlikle c vitaminidir ve cilt tonu eşitleme için en etkili içeriktir.

  1. C vitamini kullanmak kolajen üretimini artırır!

C vitamini içerdiği asitler nedeniyle kolajen üretimine fazlasıyla yardımcı olmaktadır. Peki bu ne anlama gelmektedir? Kolajen üretimi, bir nevi cildi iyileştirmek ve gençleştirmektir. Cildin genç bir görünüm kazanmasında oldukça etkili rol oynayan kolajen, c vitamini sayesinde üretimini hızlandırır bu da cildin daha diri görünmesine yardımcı olur. Özellikle elastikiyetini kaybetmiş ciltlerin en başta kullanması gereken bileşenlerden olan c viatimin, cildi sıkılaştırarak ince çizgi görünümünü de ciddi oranda azaltır. Şunu unutmamak gerekir ki, kolajen üretemeyen cilt elastikiyetini kaybeder bu da erkenden yaşlılık belirtilerinin oluşmasına neden olur. Ve tabi sağlıksız bir cilt meydana gelir. Ancak c vitaminini ne kadar düzenli kullanırsanız cildiniz sağlığına kısa yoldan ulaşacaktır.

  1. C vitamini kullanmak cildi güneşin zararlı etkilerine karşı korur!

Güneşi çok sevsek de ne yazık ki içerdiği UVA ve UVB ışınları cilde ciddi anlamda zarar vermektedir. Leke oluşumu ve ince çizgilerin görünümünü artıran bu ışınlarla savaşan en önemli madde kesinlikle c vitaminleridir. C vitaminleri içerdikleri pek çok özellik yanında cildin doğal görünümünü sağlayan bileşenleri korur ve güneşin meydana getireceği kaşıntı ya da kızarıklığı önler. Bunun için mevsim farkı gözetmeksizin c vitamini kullanmaya özen göstermek gerekir.

C Vitaminleri Günlük Bakım Rutinleri İçin Nasıl Kullanılmalıdır?

C vitaminleri, kolay kullanım sağlayan serumlar sayesinde günlük bakım rutinlerinde rahatlıkla tercih edebileceğiniz bileşenlerdir. Kozmetik dünyası, kadınlara pek çok kolaylık sunmaktadır. Kolay kullanılan serumlar, ambalajlar ya da içerikler, kadınların güzellik ve bakım rutinlerinde oldukça kolaylık sağlamaktadır. Piyasada oldukça rahat bir şekilde bulabileceğiniz c vitamini serumları, damlalar halinde kullanılarak rutininize ekleyebileceğiniz bir rahatlık sunmaktadır.

Şeffaf şişe ve tüplerde bulunan c vitaminlerinin günlük kullanımı %5 oranında olmalıdır. Bu oran cilt için oldukça uygun bir kullanım oluşturmaktadır. Çok fazla karşılaştığımız şikayetlerden olan ve sizin de en fazla kullandığınız cümlelerden olan ‘bu kadar ufak şişe ne kadar uzun süre kullanılabilir ki?’ Haklı bir isyan olarak gözükse de şunu unutmamak gerekir ki, c vitaminleri başta olmak üzere serum formunda satılan vitaminlerin tek bir damlası tüm cilt için yeterli olacaktır. Şişelerin küçük olması sizi endişelendirmesin. Tek bir damla ile ışıl ışıl bir cilde kavuşabilecek ve bu kullanım günlük bakım için fazlasıyla yeterli olacaktır.

C Vitaminlerini En İyi Kullanma Şekli Nedir?

Günlük bakım rutini denilen bir güzellik alışkanlığı vardır. Peki gece yapılan bakımlar yok mudur? Elbette vardır. C vitaminleri gibi serum şeklinde bulunan ürünlerin özellikle gece yatmadan kullanılması cilt üzerinde daha etkili olacak, sabaha kadar cilt bu vitaminler sayesinde kendini yenilemeye başlayacaktır. Çok değil toplam 3 damla damlatarak cildinize masaj yaparak yağları yedirebilir, uygulayacağınız yavaş masaj hareketleri ile kan dolaşımını hızlandırabilirsiniz. C vitaminleri kullanımını her ne kadar gece kullanım için öneriyor olsak da gündüz de kullanabilirsiniz. Ancak eğer dışarıya çıkacaksınız güneş koruyucu kullanmayı unutmamanızı öneririz. 

C Vitamini Serumlarını Tüm Cilt Tipleri Kullanabilir mi?

Sorunun cevabı oldukça basit; evet c vitamini serumları tüm cilt tipleri için gayet uygundur. Cildiniz ister kuru olsun ister yağlı isterse de karma. 1-2  damla c vitamini serumu, cildinizde bebeksi görünüm oluşturacaktır. C vitaminlerinin hiç bir zararı yoktur tam tersi cilde pek çok faydasını yukarıda sizlere sıraladık. Cildiniz ne kadar hassas olursa olsun, günlük bakım rutininize bir kaç damla c vitamini damlasını eklemeyi ihmal etmeyin. C Vitamini Serumu Nasıl Kullanılır yazımıza ayrıca göz atabilirsiniz.

Kore Kozmetik Markalarından Klairs ve By Wishtrend

Kore kozmetiği, son yıllarda tüm dünyada oldukça takip edilen markaları ile pek çok kadına hizmet etmektedir. Cildin ihtiyaç duyduğu ürünleri hazırlamaları ve piyasaya sunmaları, güzellik ve bakım rutinlerinin değişmesine neden olmuştur. Daha sağlıklı ve doğal yollarda bakımlarına devam eden kadınlar, tercih ettikleri belirli markalar ile alışkanlıklarını sürdürmektedir. 

Bu markalardan birisi de Klairs’tir. Birçok ürünün yanında c vitamini serumları ile de dikkat çeken marka, doğal bakım sağlayan ürünler ile de oldukça tercih edilmektedir. Bir diğer markalardan olan By Wishtrend de, yine fazlasıyla tercih edilen markalardan biri olmasının yanında tamamen doğal yollarla hazırlanan vitamin serumları ile c vitaminin tüm yararlarını tek bir şişede toplamaktadır. Çok değil kısa süreli kullanım sonucunda da bu serumların ve vitaminlerin etkisini görmeye başlayacak, kendinizi fazlasıyla mutlu hissedeceksiniz. Güzel görünmek her kadını mutlu eder. Siz de cildinize iyi gelecek vitaminler ile güzelliğini taçlandırabilirsiniz.

Günlük bakım ve güzellik rutininize rahatlıkla ekleyebileceğiniz bu ürünleri, düzenli olarak kullanabilirsiniz. Unutmayın tek bir damlasında bile sağlık barındıran c vitaminleri serumları, tüm cilt tipleri için uygundur. Ancak bu ürünleri özellikle gece rutininize ekleminizi tavsiye ederiz. Gece boyunca dinlenen cilde bu vitaminler daha hızlı nüfus edecek, cilt hasarlarıya ciddi bir savaş verecektir.

Kimler C Vitamini Serumlarını Kullanabilir?

Şunu çok rahat söyleyebiliriz ki, güzellik ve bakımına özen gösteren herkes c vitamini serumlarını gönül rahatlığı ile kullanabilir. C vitaminlerinin yararlarını yukarıda açıkladık. Tamamen doğal içeriklere sahip oldukları için cildi doğal yollarla tedavi eden ve hasarları onaran c vitaminleri, cilt tipiniz ne olursa olsun rahatlıkla günlük rutininize ekleyebilirsiniz. Sıkıntı yaşadığınız cilt sorununuz nedir ve C vitamini serumu ne işe yarar diye soracak olursak buna cilt lekeleri, sivilce izleri, kızarıklık gibi sorunları örnek gösterebiliriz. Hepsi için tek bir tedavi yöntemi diyemeyiz belki ama en önemli ve etkili tedavi kesinlikle c vitaminlerinden geçmektedir. Üstelik bir kaç damlası bile yeterliyken.

Ayrıca şunu da özellikle eklemek isteriz ki, cilt için c vitamini ne kadar önemli ve faydalı desek de bu vitamini E vitamini ile desteklemek tam anlamıyla cilt mucizeleri yaratacaktır. Bu iki vitaminin birbirlerini destekleyen fonksiyonları sayesinde özellikle ciltteki pürüzler kısa sürede ortana kalkacak, mat görünüme sahip olan ciltler ışıl ışıl parlamaya başlayacaktır. Bunu iki süper gücün birleşmesi olarak da yorumlayabilirsiniz. Elbette iki vitamin özellik olarak birbirlerinden ayrılmaktadır. C vitamini daha yüzeysel bakım yaparken E vitamini cildin ana yapısına iner ve derinlerden tedaviye başlar. Bunun için ikisinin aynı anda kullanılması, ciltte hiç ummadığınız güzelliklerin ortaya çıkmasına neden olacaktır.

Yukarıdaki yazılarda da bahsettiğimiz üzere c vitaminleri serumlarını en etkili kullanan markalardan olan Klairs, bu bileşenler ile hazırladığı serumları, maskeleri ve nemlendiricileri ile cilt için gerekli tüm sağlığı tek bir şişede sizlere sunmaktadır. Cilde iyi gelen vitaminleri ayrı ayrı kullanmanıza gerek bırakmayan bu ürünler ile tek bir dokunuşla cilt bakımınızı yerine getirebilir, cilt bariyerini fazlasıyla güçlendirebilirsiniz.