Yüz Kızarıklığı Neden Olur? Ne İyi Gelir? Uzman Tavsiyelerini İnceleyin!


Yüz kızarıklığı yaygın olarak görülen bir cilt rahatsızlığıdır. Özellikle yanaklara yayılan yanma, tahriş ve kızarıklık görüntüsü hem can yakıcı olurken hem psikolojik açıdan kişiyi olumsuz etkiler. Yüz kızarıklığı sorunu geçici olsa dahi kişi, toplum içinde kendini utanmış ve yorgun görüntüsüyle hisseder. Bu sebeple kişi kızarıklık cilt sorunundan kurtulmak ister.

yüzde hassasiyet neden olur

Yüz kızarıklığına yüzeysel bakmamak ilk adımdır. Kapatıcı ürünler kullanarak kızarıklık ve tahriş olan bölgeye uygulama yapmak kalıcı bir çözüm değildir. Bu sebeple öncelikli olarak cilde nefes aldırmalı ve geçmeyen bir yüz kızarıklığı durumu var ise dermatoloğa muhakkak danışılmalıdır. Kozmetik ürünlerin yanı sıra özel cilt bakım ürünleri tercih edilebilir; doktorunuzdan detaylı bilgileri alabilirsiniz. 

Yüzde Kızarıklık Oluşmasının Sebepleri Nelerdir?

Yüz kızarıklığının pek çok sebebi olabilir. Özellikle kişiden kişiye değişen bu durum detaylıca incelenmelidir. Önemsenmeyen rutinler, ciltte ki hassasiyetin artmasına neden olabilir. Kişinin gün içerisinde kullandığı gıdalar, bulunduğu ortam oldukça önemlidir. Detaylıca incelenmesi yüz kızarıklığı sorununun hızlı iyileşmesine  neden olur. Bu sebeple kişi kendine çok iyi bakmalı ve hangi durumlarda ciltte hassasiyet meydana geliyor odaklanmalıdır.

kızarıklık oluşmasının sebepleri nelerdir

Doktor kontrolünde muhakkak tüm olumsuz durumlar paylaşılmalıdır. Diğer yandan kişi kendine dikkat ederek pek çok cilt sorunun üstesinden gelebilir. Cilt probleminize uygun kozmetik ürünlerin kullanılması faydalı olacaktır. Hassas ciltlere özel ibaresiyle ürünlerin açıklamalarına dikkat edilmelidir. Soyucu özellikte bulunan AHA, BHA asit serumları dikkatli kullanılmalıdır. Gün içerisinde cildi korumaya almak adına başlangıçta muhakkak en iyi güneş kremlerinden seçim yapılmalıdır.

Cildinize uygun güneş kremi sonrası koruyucu nemlendirici kremler rutine eklenmelidir. Hassasiyet yaratan makyaj malzemelerinden uzak durulması faydalı olacaktır. Makyaj sırasında cilde vurulan sert fırça darbeleri hareket hızından dolayı cilde zarar verebilir. Aynı şekilde suya dayanıklı makyaj ürünlerini çıkarmak için alkollü temizleme suları da cildi yorabilir. Bu sebeple doğal içerikli ve sakinleştirici etkili ürünler tercih edilebilir.

Yüzde Alerjik Kızarıklık Nasıl Ayırt Edilir?

Yüz kızarıklığının sebepleri birden fazla olduğu için bir hastalık habercisi de olabilir. En doğru sonuca doktorunuz karar verecektir.  Fakat bunun öncesinde yüzde kızarıklık hangi sebeplerden olur? İşte en çok karşılaşılan yüzde kızarıklık sebepleri şunlardır:

  • Düzenli kullanılan ilaçlar,
  • Stres ve kaygı,
  • Şeker ve tansiyon gibi hastalıklar,
  • Hormonal bozukluklar,
  • Hamilelik, ergenlik gibi geçiş süreçleri,
  • Ani hava geçişleri,
  • Roza ve gıda alerjileri gibi tüm reaksiyonlar da yüzde kızarıklığa neden olabilir.

Bunun yanı sıra cilt üzerinde hassasiyeti tetikleyen başka sebepler olabilir. Detaylı şekilde incelenmesi için tahlil istenebilir ve cilde daha yakından muayene yapılabilir. Öncelikle cildin rahatlatılması ve asıl sebebin bulunması için bir hekime başvurulmalı ve sonrasında doğru bakım ürünleri ile bir rutin oluşturulmalıdır.

alerjik kızarıklık sebepleri nelerdir

Alerjik sebeplerden oluşan kızarıklıklar kolay kolay geçmez. Özellikle hassasiyet yaratan gıdaların alımı ve cilde sert müdahaleler süreci uzatabilir. Bu sebeple yüze oldukça nazik davranılmalıdır. En nazik yüz temizleme jeli ürünlerini inceleyebilirsiniz. Bu sayede bakımlı bir cilde kavuşurken hassasiyetin önüne geçebilirsiniz.

Yüzde Kızarıklık Nasıl Geçer?

Yüzde kızarıklık nasıl geçer sorusu tüm süreci kapsayan oldukça zorlu adımları içeren bir bakım rutinidir. Seçilen ürünlerin en iyisi ve cilde en uygunu tercih edilmelidir. Burada iltihap giderici özel formüller önemli bir adımken nemlendirme adımı atlanmamalıdır. Hassasiyet oluşan ciltte kuruluk fazla görülür. Bu sebeple hafif yapılı, jel formda nemlendiriciler tercih edilebilir.

Yüz ve dudak kurumalarına karşı nemlendirilmeli, güneş kremi ihmal edilmemeli ve bariyer güçlendirici cilt ürünleri tercih edilmelidir. Belirginleşen damar görünümü için hassas ciltler için gözenek sıkılaştırıcı ürünleri inceleyebilirsiniz. Tüm bu ürünler ile daha canlı, parlak ve lekesiz bir cilde kavuşabilirsiniz.

kızarıklık nasıl geçer

Soğuk ve sıcak havaya karşı doğru ürünler ile cilt bariyeri koruma altına alınmalıdır. Özellikle hassas cilde sahip kişiler ürünlerin içeriklerine dikkat etmelidir. Diğer yandan ilk olarak ürün deneyimini bilek içi gibi kısımlarda deneyebilir; tahriş yapmıyorsa cilt üzerinde uygulamaya geçebilir.

Doğal ürünler iyi gelir sloganı ile satılan ürünlere dikkat edilmelidir. Her doğal ürün cilt üzerinde iyi bir sonuç vermez. Dolayısıyla formülasyona dikkat edilmelidir. Cilt üzerinde evde yapılan limon, kahve, karbonat gibi içeriklerin kullanımı oldukça yanlıştır. Yarardan çok zarar veren bu ürünler hassas cilt yapısına sahip kişiler tarafından uzak durulması gereklidir.

Yüz Kızarıklığına İyi Gelen En Etkili Ürünler Nelerdir?

I'm From - Mugwort Essence Rahatlatıcı Esans: yorgunlk ve mat görünüm karşıtı misk otu içeriği ile tüm cilt tiplerine uygundur. Zararlı hiçbir katkı maddesi içermediği içinrahatlıkla tercih edebilirsiniz.

Jumiso Nemlendirme Etkili Serum: yüksek oranda içerdiği Centella ve Aloe Vera içeriği ile nemi hapsederken cildi sakinleştirir. Ürün %100 vegan ve 7 farklı Hyaluronik asit içerir. Berrak bir görünüm için bu etkili serumu tercih edebilirsiniz.

By Wishtrend - Bariyer Koruyucu Peptit Ampulü: akneye meyilli ciltler için uygun olan serum, bariyer koruyucu özelliği ile karşınıza çıkmaktadır. Tüm ciltler için uygun ve kremsi bir dokuya sahiptir.

Klairs Yatıştırıcı Centella Kremi: leke karşıtı yoğun formülü ile tüm cilt tiplerine uygunluk sağlar. Hassasiyeti hızla geçiren içerikleri ile nazik bir bakım kremidir.

 

Kendinizi mutlu hissedeceğiniz, yorgun ve kızarıklıklardan uzak, parlak bir cilde sahip olmak için yapmanız gereken Korendy Türkiye sitesini ve ürünlerini incelemek! Cildinize en uygun ürünler ile cilt problemlerinize veda edebilirsiniz.