Yaz Aylarında Cilt Bakımı Nasıl Olmalıdır?


Mevsimlere göre cilt bakımı değişir mi sizce? Kışın yapılan cilt bakımı ile yazın yapılan aynı mıdır? Kimine ilginç gelse de kimisi için mevsimsel geçişlere ve mevsim şartlarına göre cilt bakımı yapılmalıdır. Doğru olan da budur aslında. Her mevsim cildi sağlıklı tutmalı ve cilt bakımını yerine getirmek gerekir. Güzellik ve bakımın yazı - kışı olmaz. Ancak mevsimlerin kendine göre sahip oldukları şartlar, cildi olumlu ya da olumsuz yönde etkilemektedir. Kışın soğuk ve zorlu hava koşulları karşısında cilt yeteri kadar direnç gösteremez ya da yazın güneşin kavurucu etkisi cildi yorgun bırakabilir. İşte bu noktada evet mevsimlere göre cilt bakımı değişmektedir. Peki yazın kendini hissettirdiği şu günlerde, sıcak havalarda ve elbette yaz mevsiminde cilt bakımı nasıl olmalıdır dersiniz? 

Yaz Mevsiminde Cilt Tipine Göre Bakım Rehberi

Her cilt tipi birbirinden farklıdır. Bakımlı ve güzel olmak için her cildin uygulayacağı bakım birbirinden farklıdır. Tıpkı mevsimler gibi. Öncelikle cilt tiplerini kısaca inceleyelim; Karma ciltler; en fazla karşılaşılan cilt tipi olup, genellikle T bölgesinde yağlanma ve parlama görülen cilt tipidir. Yanaklar diğer bölgelere göre kurudur. Yağlı ciltler; Cildin her yerinde aşırı sebum üretimi sonucu aşırı yağ ve parlama görülen ciltlerdir. Özellikle güneşli havalarda sebum üretimi daha da hızlanır. Kuru ciltler; cildin her tarafının kuru olması, herhangi bir yağlanma olmayacağı gibi tam tersi ciltte pul pul dökülmeler meydana gelir. 

Cilt tipleri birbirinden farklı olduğu için uygulanacak bakımlar da değişiklik gösterecektir. Her cildin kullanacağı bakım ürünleri aynı değildir. Ve eğer tek bir ürün her cilt için kullanılırsa orada sıkıntı var demektir. Çünkü her cildin ihtiyacı farklıdır. Her cildin istediği bakım da birbiriyle aynı değildir. Bunun kozmetik dünyasında birbirinden farklı ürünler mevcuttur. 

Peki yaz mevsiminde cilt bakımı nasıl olmalıdır? Güneşin cilt üzerinde olumlu olumsuz pek çok etkisi vardır. Cilde ve vücuda D vitamini bakımından gayet sağlıklı bir etkide bulunan güneş ışınları, lekelenmelere neden olabileceği gibi erken yaşlanma gibi istenmeyen bir olumsuzluk da oluşturabilmektedir. Bunun için yaz mevsiminde daha fazla maruz kalınan güneş ışınlarından korunmak gerekir ve bu mevsime uygun cilt bakımı yapmak zorunludur. Zorunludur diyoruz çünkü eğer cildin ihtiyacı ona verilmezse istenmeyen kırışıklıklar, sarkmalar, lekelenmeler gibi durumlardan kaçmak fazlasıyla zorlaşacaktır. Yazın fazla üretilen sebum, özellikle yağlı ciltleri fazlasıyla etkilemektedir. Güneşin sebum üretimi üzerinde etkisi büyüktür. Bunun için yağlı ciltler için yaz mevsimi bakımı biraz daha farklıdır. Yağlı ciltler için özel olarak üretilen yağ dengeleyici cilt bakım ürünleri, bu mevsimde en fazla tercih edilecek ürünlerden olmalıdır. Fazla sebum üretimini azaltmak ve yağlanmayı kontrol altında tutmak için özel olarak üretilen tonikler, yüz yıkama jelleri, cilt bakım ürünleri tercih edilmelidir. 

Kuru ciltler için yaz mevsimi bakımı, yağlı ciltlere nazaran daha kolaydır. Ancak güneşin kuru ciltleri daha erken yaşlandırdığı da bir gerçektir. Bunun için yaz mevsiminde clidin özellikle güneşten korunması birinci kuraldır. Yüksek koruma faktörlü güneş kremi kullanmadan dışarı çıkılmamalı, bunun yanında cildin bakımı nemlendirme içeriği yüksek olan ürünler ile yapılmalıdır. Güneş sebum üretimini kuru ciltlerde de artıracaktır ancak kuru ciltler ekstra neme ihtiyaç duyduğu gibi cilt temizleme ürünleri ve bakım ürünleri nemlendirme özelliği göstermelidir.

Karma ciltler için yaz mevsimi bakımı, kuru ve yağlı ciltlere göre daha basittir. Birçok ürün üzerinde her cilt tipi için ibaresi bulunur. Bu durum aslında karma ciltler için de daha uygundur diye yorumlanabilir. Karma ciltler, aynı anda yağlı ve kuru bir cilde sahip olduğu için dengeleme oranı yüksek ürünler ile cilt bakımını yerine getirmelidir. Yaz mevsiminde karma ciltler, fazla sebum üretimini dengelemek adına daha su bazlı ürünler tercih etmelidir. Tonik ve temizleme jelleri de yine yağı dengelemek üzerine hazırlanmış ürünlerden oluşmalıdır. Aksi halde T bölgesinde yaz mevsiminde daha fazla yağlanma ve parlama meydana gelecektir. Bu noktada kullanabileceğiniz bazı harika Kore bakım ürünleri aşağıdaki gibidir.

 

Mevsimlerin Cilt Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

Mevsimlerin cilt üzerinde meydana getirdikleri etkiler yadsınamaz. Çünkü yaz güneşi nasıl ki leke problemi oluşmasına neden oluyorsa, kışın kar ve soğuk hava da cildi fazla kurutmakta ve cildin pul pul dökülmesine neden olmaktadır. Bunun yanında soğuk ya da sıcak hava, cilt yaşlanması üzerinde de belirleyici roller oynar.

Yaşlanma evet yaş ile alakalı bir durumdur. Ancak erken yaşlanmanın önüne geçmek kullanılacak kozmetik ürünler ile bir nebze mümkündür. Kışın soğuğundan cildi korumak için nemlendirici ve bakım yapan ürünler tercih edilmeli, yazın sıcağından cildi korumak için de su bazlı ürünler ve yüksek güneş korumalı kremler kullanılmalıdır. Şunu unutmamak gerekir ki, cildi kontrol altında tutmak ve ona ihtiyacını vermek sağlıkla nefes almasını sağlayacaktır.

Korendy Türkiye’de cildinize uygun ürünleri kullanarak yaz ve kış cildinize en iyi bakımı verebilirsiniz.