Vücutta Kaşıntı ve Kızarıklık Neden Olur? Ne İyi Gelir?


Kaşıntı ve kızarıklık, kişinin yaşam kalitesini bozan ve dolayısıyla olumsuzlukları beraberinde getiren rahatsızlık verici bir belirtidir. Sebebinin ne olduğu doktor tarafından belirlenmelidir fakat kişi hangi durumlarda vücutta kızarıklık ve kaşıntı durumlarıyla karşı karşıya kalıyor? Bazen nadir görülen kızarıklık ve kaşıntı hali zamanla kronik bir hal alıyorsa muhakkak bir doktora danışılmalı ve sebebi kesinleştirilmelidir.

vücutta kızarıklık ve kaşıntı için ne iyi gelir

Vücutta Kızarıklık ve Kaşıntı Nedenleri Nelerdir?

Vücutta görülen kızarıklık ve kaşıntı belirli bir zaman içerisinde azalmıyor ya da tamamen geçmiyorsa altta yatan sebeplere bakılmalıdır. Özellikle 2 hafta içerisinde vücuda yayılması önemli bir göstergedir. Peki geçmeyen kızarıklık ve kaşıntı nedenleri nelerdir? ;

 • Bazı besin ve ilaçlara gösterilen yan etki,
 • Karaciğer ve böbrek hastalıkları,
 • Hamilelik,
 • Diyabet,
 • Psikolojik nedenler,
 • Tahrişe sebep olan kozmetik ürünler,
 • Kimyasal ürünler,
 • Deri kuruluğu da sıklıkla görülen kaşıntıya sebep olan nedenler arasındadır.

Özellikle yaş ilerlemesi ile birlikte deride kuruluk hissi artar. Sebebi ise derinin esnekliğini ve nem tutma özelliğini kaybetmesidir. Kaşıntı ve kızarıklık hissi tam bu noktada ortaya çıkar. Zayıflayan deri tabakasını muhakkak nemlendirmeli ve neme doyan cildi dış etkenlere karşı korumaya almalıdır.

vücutta kızarıklık ve kaşıntı nasıl tedavi edilir

En etkili nemlendirme özellikli ürün güneş kremidir. Güneş kremi, cildi kuruluktan korurken diğer yandan kızarıklıklara ve güneş yanıklarına karşı koruma sağlar. Her gün düzenli olarak güneş kremi kullanımı sonrası ciltte iyileşme görülür. Cildinize iyi bakmak için bir an önce cilt bakımı rutini oluşturmalısınız. Yaşlanma belirtilerini kozmetik ürünlerle önlemek mümkünken diğer yandan parlak, aydınlık ve nemli bir cilde kavuşabilirsiniz. Aleo vera jel ürünleri ile cildinize destek olabilirsiniz.

Vücutta Kızarıklık ve Kaşıntı Nasıl Geçer?

Uzun süreli devam eden vücutta kaşıntı ve kızarıklık hissi kişiyi rahatsız etmektedir. Hastalık ve ilaç gibi nedenlerden dolayı oluşan kızarıklığa uygulanacak tedaviler doktor kontrolünde yapılmalıdır. Fakat kişinin yaşam kalitesine bağlı olarak gelişen hassasiyet hissi azaltılabilir. Özellikle stres gibi. Stres, kişiyi devamlı olarak etkileyen fakat dıştan bir müdahale bulunamayan etkendir. Önlemek için kişi kendi yaşam kalitesini artırmalı ve stresi azaltacak aktivitelerde bulunmalıdır.

Peki kişinin vücutta kızarıklık ve kaşıntı için uygulayabileceği yöntemler nelerdir?

 • Mümkün olduğunca kaşınan bölgeyi tahriş etmekten uzak durulmalı. Kaşımak ve el ile müdahale hassas bölgeyi daha kötü bir hale getirecektir. Bu sebeple hassas bölgeye hareketler nazik olunmalıdır.
 • Stresi hayatınızdan çıkarın. Stres tüm hastalıkların sebebi olduğu gibi kaşıntı ve kızarıklığında nedenleri arasındadır. Çok fazla stres yapan bir kişiliğiniz varsa yoga, spor, meditasyon gibi rahatlatıcı rutinlere dönebilir; stres seviyenizi minimuma indirebilirsiniz.
 • Mevsime uygun giysiler giymek. Kış ve yaz olmak üzere tüm kıyafetler özenle seçilmelidir. Aksi takdirde hem kış hem yaz kaşınma ve kızarıklık durumuyla karşı karşıya kalabilirsiniz. Kışın soğuğa çok maruz kalan tahriş olurken diğer yandan çok sıcak bölgede de hava almayan cilt hassasiyet gösterir. Ayrıca kullanılan ürünlerin kumaş kalitesi, iplik çeşidi ve ürünün darlığı gibi tüm etkenler cildi etkileyecektir.
 • Cilde uygun nemlendirici kullanmak. Özel formüle edilmiş nemlendirici ürünler burada en önemli faktörler arasındadır.

 

vücutta kızarıklık ve kaşıntı karşıtı ürünler nelerdir

Vücutta Oluşan Kaşıntı ve Kızarıklık Karşıtı En Etkili Ürünler Nelerdir?

Gelişen kozmetik sektörü ile kalıcı çözümler sunan ürünler devamlı olarak artmaktadır. Vücutta oluşan leke, sivilce, tahriş, kızarıklık ve kaşıntı gibi durumlar kişiyi olumsuz etkileyebilmektedir. Çözüm olarak özel formüle edilmiş krem, serum gibi pek çok ürün cilt bakım rutinine dahil edilmelidir. Cilt yapısına en uygun ve probleme yönelik ürün seçimleri kalıcı çözümler sunar. Cilt sağlığınızı korumanıza yardımcı olacak ve hassasiyet gideren ürünleri sizler için listeledik. Tüm bu ürünlerin yanı sıra doktorunuza danışmalı ve 2 hafta süreyle geçmeyen kaşıntı ve kızarıklık belirtisini danışmanızı öneririz. İşte kızarıklık ve kaşıntı karşıtı en etkili ürünler sizlerle!

I'm From Rahatlatıcı Bitkisel Krem; zararlı katkı maddesi içermeyen ve yapışkanlık hissi bırakmayan bitkisel krem arındırırken nemlendirme özelliği sunar. Özel bitkisel içeriği ile cilde aydınlık bir görünüm sunmaya yardımcı olur.

I'm From Rahatlatıcı Esans; terapi özelliği sunan Misk otu ile yatıştırıcılığı ön plana çıkmaktadır. Yorgun ve mat görünen cilt, rahatlatıcı esans sayesinde kısa sürede aydınlık bir görünüme kavuşur. Yüz misti olarak tercih edebileceğiniz esans aynı zamanda aşırı kuruluk hissedilen zamanlarda da kullanılması tavsiye edilir.

Klairs Ultra Nemlendirici Krem; yoğun nemlendirme özellikli içerikler ile formüle edilmiş olan nemlendirme kremini tüm mevsim kullanabilirsiniz. Kızarıklığı önlemek, azaltmak ve gözenek görünümü minimuma indirmek için tercih edebilirsiniz. Zengin içeriği ile cildi nemlendirirken diğer yandan nem bariyerini güçlendirir.

Klairs Rahatlatıcı Leke Karşıtı Krem; leke karşıtı formülasyonu ile cildin bariyerini güçlendirmeye yardımcı olur. Yoğun bir yapıya sahip olduğu için cildi kısa sürede rahatlatır ve hassasiyeti azaltır.

Vücutta hassasiyet yaratan kaşıntı ve kızarıklık gibi olumsuz etkileri en aza indiren Kore cilt bakım ürünleri ile hızlı bir şekilde sonuç alabilir; Korendy Türkiye adresi ile tüm ürünlere sahip olabilirsiniz.