Round Lab ve Torriden markalı ürünler Çarşamba akşamı stoklarda

Vücutta Bulunan Sivilceler Neden Çıkar? Nasıl Geçer? [2023 Uzman Yorumları]


Cilt üzerinde yer alan salgı bezlerinin tıkanması sonucu ortaya çıkan iltihaplı dokuya sivilce denmektedir. Yüz bölgesinde çıkabileceği gibi vücut üzerinde de görülebilir. Peki sivilce neden çıkar? Sorusu sıklıkla sorulan ve çözümü aranılan bir durumdur. Bunun nedenini bilmek için öncelikle tıkanan gözeneklere neler sebep olmaktadır? Diye sormak önemlidir.

vücutta sivilceler nasıl geçer

Cilt dokusuna zarar veren iltihaplanma önlenmediği takdirde zaman içerisinde kızarıklık, şişkinlik ve ağrılı bir akneye dönüşür. Hatta bazı durumlarda leke olarak sivilce izleri kalıcı hale gelebilmektedir. Vücutta çıkan sivilceler genellikle mor ve kırmızı renkte olup başlangıçta hemen anlaşılmayabilir. Özellikle 25 yaş sonrasında çıkan sivilceler daha derin, ağrılı ve iz bırakan türde olabilmektedir. Peki vücutta çıkan sivilceler için nelere dikkat edilmelidir? Yazımızda tüm ayrıntıları ile vücutta çıkan sivilcelere değinmek üzere bilgilendirme yaparak önlem almaya çalışalım.

Vücutta Sivilce Çıkmasına Sebep Olan Faktörler Nelerdir?

Sivilceler belli nedenlere bağlı olarak çıkan ve kişinin hayatını etkileyen olumsuz bir sağlık problemidir. Yüz bölgesinde çıkan sivilceler en çok rastlanan kısma girmektedir. Fakat bazı kişilerde özellikle sırt bölgesinde sivilce oluşumu görülür. Kısmen boyun, karın ve göğüs bölgesinde de sivilce görülse de genellikle sırt bölgesinde daha yoğundur. Fakat sebepler bilindiği ve önlemler alındığı takdirde önlemek elbet mümkündür.

vücutta çıkan sivilcelerin bakımı nasıl yapılır

Vücutta sivilce çıkmasına sebep olan durumlar nelerdir?;

 • Ergenlik, regl gibi hormonal değişkenlikler,
 • Romatizmal hastalıklar,
 • Hamilelik,
 • Düzenli kullanılan ilaç tedavileri,
 • Fast food tarzı yiyecekler,
 • Su içimine dikkat edilmemesi,
 • Cilt hijyenine dikkat edilmemesi,
 • A ve E vitamini eksikliği

Tüm bu maddeler ile birlikte duş jeli gibi ürünlerin de dikkatli kullanılması gereklidir. Cilde kullanılan ürünlerde PH değeri önemli bir kriterdir. Sırt bölgesi gibi hijyenin daha zor sağlandığı bölgelerde gözenek tıkayan kozmetik ürünler sivilce oluşumuna neden olabilmektedir. İlaç tedavileri, hamilelik gibi dikkat edilmesi gereken zaman dilimlerinde muhakkak doktorunuza danışmalı ve dermatolog muayenesi ile net sonuca ulaşılmalıdır.

Vücutta Çıkan Sivilce Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Sivilce oluşumunun asıl nedeni belirlendikten sonra sonraki adım cilt bakım rutininin sağlanmasıdır. Günlük hayatta kişi hem görsel olarak hem verdiği rahatsızlık hissinden dolayı vücut sivilcelerinden endişe duyabilmektedir. Vücutta çıkan sivilce bakımı nasıl olmalıdır diye sıralayacak olursak ilk adım cildinizi tanımak olacaktır. Yağlı ciltler her zaman sivilcelenmeye daha müsait bir yapıya sahiptir. Fakat yağlı bir cildim var diye nemlendirmemek oldukça yanlıştır. Doğru bir temizleme rutini ve nemlendirici ürünü ile sivilcelenmeyi engelleyebilirsiniz. Destekleyici ürünler burada en önemli adımdır. Su bazlı temizleyici ile vücuttan tüm kiri arındırırken gözeneklerin nefes almasını sağlayabilirsiniz.

vücutta çıkan sivilceler nasıl önlenir

Vücutta sivilcelenmeyi engellemek için bakım önerileri şunlardır;

 • Cildi tahriş edecek yüksek asitli ürünlerden uzak durmak,
 • Gözenek tıkayıcı makyaj malzemelerini rutinden çıkarmak,
 • Ağırlık yapmayan su bazlı ürünler kullanmak,
 • Vücudu sıkmayan rahat kıyafet kullanmaya özen göstermek,
 • Sivilce oluşumu varsa sıkmamak ve iltihabı bölgeye yaymamak,
 • Cildi korumak için güneş kremi kullanmak ve tazelemek.

Vücut sivilcelendikten sonra oldukça hassas bir dönemdedir. Lekelenmeye müsaittir ve güneş kremi ile muhakkak koruma altına alınmalıdır. Yağsız güneş kremleri bu noktada tercih edilmesi faydalı olacaktır. Gün içerisinde yağsız nemlendiriciler ile de cilt desteklenmelidir. AHA BHA asitli tonikler, serumlar ile peeling etkisi yapılarak cildin yenilenmesi sağlanmalıdır. Ne kadar pürüzsüz ve lekesiz bir cildiniz varsa kişi kendini iyi hissedecektir.

Vücutta Çıkan Sivilcelere İyi Gelen Ürünler Nelerdir?

İçeriği etkili ve temiz pek çok ürün, vücutta çıkan sivilcelere faydalı olmaktadır. Özellikle Kore kozmetik ürünleri ile çözüme ulaşabilirsiniz. İşte vücut sivilcelerine iyi gelecek en etkili ürünler;

Cosrx - AHA/BHA Tonik; düşük asit oranı ile herkesin kullanabileceği tonik, cildi mat görünümden kurtarırken diğer yandan ölü derilerden arındırır. Asitli tonik ürünü sayesinde vücutta oluşan beyaz nokta, siyah nokta ve geniş gözenek görünümünü azaltır.

Some By Mi - AHA BHA Parlatıcı Tonik; leke karşıtı bakım yapmayı hedefleyen tonik, nem kaybını önlerken cildi AHA BHA içeriği sayesinde ölü derilerden arındırır. Cilt yenilenirken geniş gözenek görünümü de önlenmeye yardımcı olur.

By Wishtrend Kimyasal Peeling; içerisinde bulunan mandelik asit sayesinde vücudu tahriş etmeden cildi pürüzsüz ve parlak yapmaya yardımcı olur. Ayrıca diğer cilt bakım ürünleri ile iyi anlaşır ve destekler. Bu sayede etkisi kısa sürede etkili bir şekilde görülür.

Beauty of Joseon Meyve Asitli Tonik; bitkisel özleri sayesinde besleyici etkiye sahiptir. Ölü derileri vücuttan arındırarak cildi doğal güzelliğine kavuşturur. Hızla emilen yapısı sayesinde günlük hayatta kullanım kolaylığı sağlar.

Vücutta sivilce oluşumu zaman zaman sorun haline gelse de çözümü Korendy Türkiye ile elbet mümkündür. Cildinizi iyi tanımak ve en etkili ürünler kullanmak cildinize iyi gelecek ve kendinizi iyi hissetmenize sebep olacaktır. En etkili ürünleri hemen inceleyerek vücudunuza bakmaya ne dersiniz?