Uzmanlardan Gözenek Sıkılaştırıcı Ürün Önerileri Rehberi- En Etkili Tüyolar


Gözenek sıkılaştırıcı ürünler

Ciltteki gözenek, kıl köklerinde bulunur ve cildin hava almasını sağlayarak nemini koruyan küçük çukurlar yani yuvalardır. Kimisinde gözenekler gözle görülür derecede büyük ve geniş olurken, kiminde ise oldukça sıkıdır ve rahatsız edici bir görüntü oluşturmaz. Gözenek genişliği bir cilt sorunu ya da problemi değildir ancak rahatsız edici bir görünüme sahiptir. Bundan dolayı gözenekleri sıkılaştırmak cildin daha pürüzsüz görünmesine neden olacak ve kişiyi de mutlu edecektir.

Gözenekler, cildin alt katmanına oksijen girmesini sağlar ve alt tabakada bulunan sıvının nem olarak cilde ışıltı katmasına neden olur. Bundan dolayı gözenekler cilt üzerinde etkili bir rol oynar. Ancak gözenekler ne kadar temiz tutulur ve sıkılaşması için çalışılırsa, cildin güzel görünmesine bir o kadar yardımcı olur. Cilt için bir nefes kaynağı olan gözenek bakımı, sağlıklı bir cilt için de oldukça önemlidir.

Geniş Gözeneklerin Nedeni Nedir?

Geniş gözeneklere zamanla kir, yağ ve toz fazlasıyla dolmaya başlar. Ve kir ile dolan gözeneklerde akne başta olmak üzere pek çok cilt sorunu meydana gelir. Bundan dolayıdır ki gözenek bakımı ve temizliği önemli bir konudur. Gözenek büyümesinin en önemli nedenlerinin başında genetik faktörler gelir. Bunun yanında yağlı ciltlerde, cilt fazla yağ salgıladığından dolayı geniş gözenekler meydana gelir. Daha kuru ya da karma ciltlerde yağ salgısı daha az olduğundan gözenek görünümü daha sıkıdır.

Gözeneklerin genişlemesinin pek çok faktörü arasında, gözeneklerin yeteri kadar temizlenmemesi de gelmektedir. Temizliği yapılmayan gözeneklerde biriken yağ, kir ve toz gözenekleri genişleterek kötü bir görünüm oluşturur. Bu kötü görüntünün yanı sıra akne ve sivilce gibi cilt sorunları, mat ve sağlıksız bir cilt görünüme de geniş gözeneklerin neden olduğu sorunlar arasında yer almaktadır. Cilde bunca etkisi bulunan gözeneklerin temizliğine ne kadar dikkat edilirse, cilt o kadar sağlıkla ışıldayacak ve doğal nem dengesini koruyarak parlak bir görünüme sahip olacaktır.

Gözenek sıkılaştırıcı cilt bakım ürünleri

Gözenek Bakımında Cilt Temizliğinin Önemi

Gözenekler, cilt ile bir bütün olarak değerlendirilmeli ve cilt bakımı ile birlikte gözenek temizliği de sağlanmalıdır. Yalnızca gözeneklerin sıkılaşması için değil, sağlıklı bir cilt için de temizlik fazlasıyla dikkat edilmesi gereken bir konudur. Çünkü sağlıklı bir cilt aynaya baktığınızda sizi mutlu edecektir. Doğal bir güzellik oluşturmak ve en önemli vitrin olan cildin bakımına dikkat etmek gerekir.

Her cilt tipinin bakımı birbirinden farklıdır. Yağlı ciltler fazla yağı kontrol altına almak için cilt yağı dengeleyici ürünler kullanırken, kuru ciltler de cildinin nemlenmesini sağlayacak ürün kullanımına dikkat eder. Karma ciltler için yağ dengeleyici ürünler ile mevcut cilt bakımını yapmak yeterli olacaktır.

Cildi temiz tutmanın en önemli nedeni sağlıklı bir görünüm kazanmaktır. Sağlıklı cilt doğal bir şekilde parlayacak, ince çizgi görünümüz azalacak, yaşlanmayı geciktirecek ve sizleri de mutlu edecektir. Böylece geniş gözeneklerde de ciddi bir sıkılaşma söz konusu olacaktır. Ancak cilt temizliği ve gözenek bakımını birbiriyle karıştırmamak gerekir. Evet geniş gözeneklerin bakımı cilt temizliği ile doğru orantılıdır ancak geniş gözenekler için gözenek sıkılaştırıcı ürünlerin kullanımı özellikle dikkat edilmesi gereken bir konudur. Bunun için özel olarak üretilen pek çok cilt bakım ürünü mevcuttur. Cildin yapısını bozmadan gözenek sıkılaştırıcı maske kullanmak geniş gözenek sorununu ortadan kaldıracak ve gözenekleri küçülterek cildin daha sağlıklı görünmesine neden olacaktır.

Gözenek Sıkılaştırıcı Cilt Bakım Ürünleri İçin Uzman Tavsiyeleri

Gözenek sıkılaştırmak için mevcut pek çok ürün bulunmaktadır. Ancak her ürün gözenek sıkılaştırmaya yaramayacağı gibi cildin doğal yapısını da bozacaktır. Bunun için cilt tipinizi bilerek ürün seçimi yapmak oldukça önemlidir. Aynı zamanda içeriği kaliteli, uzmanların da tavsiye ettiği ürün kullanımına dikkat etmek yerinde bir gözenek bakımı sağlayacaktır. Akla gelebilecek tüm cilt problemleri ve bakımı için tüm dünyanın örnek aldığı markalar Kore’ye aittir. Kore cilt bakım ürünleri içinde kullanacağınız gözenek sıkılaştırıcı ürünler, cildinizin aynı zamanda beslenmesini de sağlayacaktır. Peki uzmanların tavsiye ettiği gözenek sıkılaştırıcı ürünler nelerdir?

Klairs - Yatıştırıcı Sakinleştirici Nem Maskesi: Tüm cilt tipleri için uygun olan maske, sebumu dengeler ve gözenek bakımı yapar.

Beauty of Joseon - Kırmızı Fasülyeli Gözenek Kil Maskesi: Donuk görünüme karşı özel üretilmiş olan bu maske tüm cilt tipleri için idealdir.

Nineless - B Boost 10% Niacinamide Serum: Leke ve kırışıklık karşıtı olan serum, iritasyon özelliği düşük olacak şekilde üretilmiştir.

Ma:nyo - Galactomy Niacin 2.0 Essence: Cildinize yoğun bakım yaparak pürüzsüzlük etkisi sağlar.

By Wishtrend - Mandelic Acid 5% Skin Prep Water: Mandelik asit ile cildi ölü hücrelerden arındırır.

Beauty of Joseon - Meyve Asitli Nazik Peeling Toniği: Bitkisel özleri ile cildi beslerken diğer yandan gözenekleri sıkılaştırır.

Cosrx - Siyah Nokta Önleyici Tonik: Komedon ve cilt pütürlerini cildi nazikçe eksfoliye ederek pürüzsüz bir görünüme kavuşturur.

 

Jumiso - Siyah Nokta Sebum Arındırıcı Nazik BHA Temizleyici: %100 Vegan içeriği ile siyah nokta ve geniş gözenek bakımı yapar.

Kaine - Gözenek Karşıtı Biberiyeli Vegan Temizleyici Jel: Siyah nokta karşıtı jel, vegan sertifikalı ve düşüh pH lıdır.

Anua - Siyah Beyaz Nokta Karşıtı Gözenek Temizleyici Yağ: Ölü deri ve kalıntıları cildi germeden yok eder.

 

Siz de Korendy Türkiye’den rahatlıkla temin edeceğiniz bu gözenek sıkılaştırıcı maske gibi tüm diğer ürünler ile cildinizin sağlıklı görünmesine katkı sağlayabilir ve aynaya bakınca mutlu bir yüz ile karşılaşabilirsiniz.