Tekrarlayan Akneler: Neden Geri Geliyorlar? Engellemek İçin Neler Yapılmalı?


Kişinin yaşam kalitesini etkileyen cilt problemlerinin başında tekrarlayan akneler gelmektedir. Peki akneler neden tekrarlar? Ergenlik döneminden itibaren başlayan siyah nokta ve sivilce sorunu önlem alınmadığı takdirde yetişkin döneme kadar uzamaktadır. Hormonal farklılıklar ile etkilenen cilt yüzeyi sivilcelenmeye meyilli olabilmektedir. Özellikle ilerleyen yaşlar ile birlikte yeniden çıkmaya başlayan sivilceler, kalıcı izler ve çukurlaşmalar olarak kendini gösterir. Kişinin özgüvenini de etkileyen sivilcelerin çıkmasını önlemek için muhakkak doğru bir cilt bakım rutini oluşturulmalıdır. Bu sayede pürüzsüz ve aydınlık bir cilt ile birlikte sağlıklı bir görünüm elde edebilirsiniz.

tekrarlayan akneler nasıl önlenir

Tekrarlayan aknelerin sebepleri nelerdir?;

  • Düzensiz uyku ve beslenme rutini,
  • Ergenlik, hamilelik ve regl gibi hormonal değişiklikler,
  • Antibiyotik, hormon ve doğum kontrol ilaçları,
  • Genetik faktörler,
  • Cilt bariyerinin zayıflaması,
  • Yanlış cilt bakımı ürünlerin kullanımı,
  • Güneşe fazla maruz kalmak,
  • Stres ve çevresel faktörler tekrarlayan aknelerin nedenleri olabilmektedir. Birden fazla seçenek sizde mevcut ise akne kaçınılmaz olabilmektedir.

Yüz bölgesi dışında vücutta da sıklıkla ağrılı akneler çıkmaktadır. Erkeklere nazaran kadınlarda daha çok görülen akneler kırmızı, beyaz ve mor gibi farklı renklerde kendini göstermektedir. Yüz bölgesi dışında akneler genellikle boyun, sırt ve kol bölgesinde de görülmektedir. Temizleme jelleri ile aknelerin büyümesini önleyebilir; iltihaplı bölgenin azalmasına yardımcı olabilirsiniz.

Tekrarlayan Akneler İçin Çözüm Önerileri Nelerdir?

Akne tedavisinde vücudunuz ve rutinleriniz dahil pek çok alana dikkat etmelisiniz. Tekrarlayan akne çözüm önerilerinin başında bağışıklık güçlendirme gelecektir. İçeriden beslenen cilt her zaman daha sağlıklı bir cilt yapısına sahiptir. Bol su tüketimi ile birlikte yağlı yiyeceklerden uzak durmak gereklidir. Diğer yandan spor yapmakta gözenekler açısından oldukça faydalıdır. Fakat hareketli bir hayatınızın olmasına rağmen sürekli tekrarlayan akne probleminiz var ise muhakkak hekiminize danışmalısınız.

tekrarlayan akneler için cilt bakım önerileri nelerdir

Tekrarlayan aknelerin çözümünü ararken profesyonel bir şekilde değerlendirmek en sağlıklısı olacaktır. Vücutta ağrılı ve devamlı çıkan akneler bir hastalığınızın habercisi olabilir. Gerekli testler sonucunda hekiminiz tarafından tekrarlayan aknelerin nedeni anlaşılacak ve gerekli görüldüğü zamanlarda ilaç tedavisine başlanması sağlanacaktır.

Güneşe maruz kalan ciltte genellikle sivilce ve leke sorunları görülmektedir. Özellikle yağlı ciltler bu noktada dikkatli olmalıdır. Sebum dengesini kontrol etmekte zorlanan yağlı ciltler, güneşe maruz kalmayla birlikte yağ dengesini kontrol edemeyebilirler. Cildinize uygun yağsız güneş kremlerini tercih edebilirsiniz. Ayrıca gün içerisinde güneş kreminizi yenilemek cildi korumaya alacaktır. Stick güneş kremi pratik kullanımı ile gün içerisinde vücudunuzu korumaya almaya yardımcı olacaktır. Diğer yandan stick güneş kremleri makyaj üzerine de kolaylıkla uygulanabilir.

Tekrarlayan Akneler İçin Cilt Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Ciltte oluşan pek çok sorun gibi akne tedavisinde de cilt bakımı önemli bir yere sahiptir. Cilt bakımı düzenlilik isteyen ve soruna odaklı bir rutin oluşturulması sağlanan adımlardan oluşur. Özellikle yetişkin dönemde çıkan sivilce, leke, kızarıklık gibi cilt sorunları kalıcı olabilmektedir. Elbette bunun önüne geçmek mümkündür. Tekrarlayan akne için Kore cilt bakım adımları oldukça etkili olacaktır.

Çift aşamalı temizlik, gözeneklerin temizlenmesinde en etkili yöntemlerden birisi olarak kabul edilmektedir. Öncelikle yağ bazlı bir temizleyici ve ardından su bazlı temizleyici ile çift aşamalı temizlik sonlandırılmalıdır. Güneş kremi, makyaj kalıntıları, kir gibi tüm olumsuz kalıntılar yağ bazlı temizleyici ile gözeneklerden temizlenir. Bu sayede cilt nefes alır ve nemlendirici kullanımına hazır hale gelir. Burada C vitamini içeren serum ve tonikler de tamamlayıcı ürünler olacaktır.

akne tedavisinde kullanılan en etkili yöntemler nelerdir

Unutulmaması gerekir ki yağlı bir cilt her zaman akneye daha müsaittir. Bu sebeple muhakkak yaz-kış demeden güneş kremi kullanılmalı ve güneşin olumsuz etkileri ciltten uzaklaştırılmalıdır. 2 saat aralıklarla güneş kremini yenilemek bir diğer önemli adımdır. Serum, tonik ve nemlendirici ürünlerle desteklenen cilt, zamanla aknelerden kurtulacaktır. Elbette kısa süre içerisinde aknelerin tamamen bitmesi mümkün değildir. Fakat etkili cilt bakım ürünleri ile hem aknelerden hem aknelerin bırakmış olduğu lekelerden cildinizi koruyabilirsiniz. Aloe vera jel ürünleri ile cilt hassasiyetini minimum seviyeye indirebilirsiniz. Dolayısıyla aydınlık ve pürüzsüz bir cilde sahip olurken sağlıklı bir cilt bakım rutinini hayatınıza dahil etmiş olacaksınız.

Tekrarlayan Akneler İçin En Etkili Ürünler Nelerdir?

By Wishtrend Retinal Gece Kremi; sivilce rutininize iyi gelecek A vitamini ile zenginleştirilen formülü sayesinde gözenek görünümden kurtulabilir; pürüzsüz bir cilde kısa sürede ulaşabilirsiniz. Tekrarlayan akne tedavisi için A vitamini ve niacinamide içeriklerini tek üründe bularak eşsiz bir gece kremine sahip olabilirsiniz.

By Wishtrend Kimyasal Peeling Toniği; cildi ölü derilerden arındıran Mandelik asit içeriği ile birlikte diğer yandan Pantenol ile cildi destekler. Diğer kullandığınız cilt bakım ürünlerine de destek olarak etkili bir tonik ürününe sahip olmanızı sağlar.

By Wishtrend Bariyer Koruyucu Ampul; akneden oluşan bariyer zayıflamasına karşı koruyucu ürünleri tercih edebilirsiniz. By Wishtrend ampul ise 7 çeşit peptit içermesiyle birlikte cildi canlandırır ve bariyer hasarını gidermeye yardımcı olur.

By Wishtrend Nemlendirici Propolis Ampülü; yüksek oranda propolis içeriği ile sivilce lekeleri ile savaşırken, leke karşıtı bir bakım sunar. Antioksidan özelliği yüksek olduğu için etkisini kısa sürede görmenize yardımcı olur.

Akne oluşumu sonrasında leke karşıtı ürünlerin cilt üzerinde önemi elbette çok büyüktür. Kalıcı lekelerden ve tekrarlayan aknelerden kurtulmak için etkili cilt bakım ürünleri sunan Korendy Türkiye adresini ziyaret edebilir; cildinize iyi bakmaya başlayabilirsiniz!