Round Lab ve Torriden markalı ürünler Çarşamba akşamı stoklarda

Stresin Cilt Üzerindeki Etkileri: Sağlıklı Bir Cilt İçin Bakım Önerileri Nelerdir?


Cilt, pek çok faktörden etkilenen bir özelliğe sahiptir. Çevresel faktörler en bilindik etkenler olsa da mevsim, hormonal değişiklikler ve elbette ki stres, ne yazık ki cilt üzerindeki yadsınamaz etkiler oluşturmaktadır. Hani derler ya; “stres insanın en büyük düşmanıdır” diye, işte bu durum cilt için de geçerlidir.

Ne yazık ki stresten çok da uzak durmak pek mümkün değildir. Hayatın her anında, yaşanılan her olumsuz olayda strese girmemek elde değildir. Bundan kaçınamayız ancak kontrol altında tutabiliriz. Stresten kaynaklı pek çok hastalık bulunmaktadır. Cilt hastalıkları da bunlar arasında yer almaktadır. Psikolojik sorunlar vücut için bazı hastalıkların habercisi olsa da cilt hastalıkları da tetikleyen oldukça güçlü etkiler yaratmaktadır. Uzun süre stres ve baskı altında olmak ya da bunu hissetmek, farkında olmadan cildi hastalıklarını tetiklemekle birlikte ciltte gözle görülür olumsuz etkiler meydana getirmektedir.

sağlıklı bir cilt için nelere dikkat edilmeli

Stresin Cilt Üzerinde Neden Olduğu Durumlar

Cilt, insan vücudunun en önemli parçalarından biridir. Cilde iyi bakmak sağlıklı kalmasını sağlayacak ve bizleri de mutlu edecektir. Bir düşünün; cildinizde sivilceler ya da kırışıklıklar çıktığında nasıl da mutsuz hissediyorsanız. Ve bu sorunlardan kurtulmak istiyorsanız. Peki pürüzsüz ve canlı görünen bir cildin sizi ne derece mutlu ettiğini hiç gözlemlediniz mi? Herhangi bir sorunu olmadan, bebek gibi bir cilt hayali kuran herkes cilt için yapılması gereken en iyi uygulamalar hakkında fikir sahibidir. Elbette kozmetik ürünler bu anlamda en büyük yardımcılardan biridir ancak iç ve dış faktörlerin cilt üzerindeki etkileri de unutulmaması gereken konular arasında yer almalıdır.

Stresin cilt üzerinde neden olduğu olumsuz etkiler nelerdir gelin şimdi hep birlikte inceleyelim;

Erken yaşlanma – cilt yaşlanması; ne yazık ki stresin cilt üzerinde meydana getirdiği en olumsuz etki yaşlanmadır. Pek çok insanın korkulu rüyası olan erken yaşlanma ve ciltte oluşan yaşlılık belirtileri, psikolojiyi de olumsuz yönde etkiler. İşte stres kaçınılan bu yaşlılık belirtilerini meydana getiren önemli etkilere sahiptir. Oldukça gergin ve stresli geçen bir günün ardından herkes yaşlandığını düşünmüştür. Gerek aynaya baktığında gerek yatağına uzandığında, “ne çok yaşlandım” düşünceleri herkesin aklından geçmiştir. Stres, cildin düşmesine daha doğrusu sıkılığını kaybetmesine neden olur. Çökmüş bir çehre, mat bir görüntü gün içinde maruz kalınan stresin cilt üzerinde bıraktığı olumsuz etkilere verilecek en önemli etkiler arasında yer alır.

stresin cilde zararları nelerdir

Cilt hastalıkları; mevcut pek çok cilt hastalığının oluşumuna bakıldığında karşımıza hiç kuşkusuz stres çıkmaktadır. Bundan dolayı pek çok cilt hastalığının nedeni bilinmemekle birlikte en bariz sebep strestir. Sedef, egzama, sivilce, döküntü gibi rahatsızların temelinde stres yatmaktadır. Bundan dolayı uzun süreli strese maruz kalmak ne yazık ki bazı cilt hastalıklarının tetikleyicisi olacaktır.

Ciltte aşırı yağlanma ya da kuruluk; strese bağlı olarak cilt kısa süre içinde aşırı yağlanıp aynı zamanda aşırı şekilde kuruma gösterebilir. Adrenalinin yüksek olduğu durumlarda vücut kortizol ve adrenalin hormonları salgılar. Bu da aşırı terlemeye neden olur. Bu da vücudun su kaybı yaşamasına neden olur. Eğer bu durumda yeteri kadar su içilmiyorsa ciltte kuruma meydana gelmeye başlar. Bu durum cilt yağlanması için de geçerlidir. Gözeneklerde meydana gelen yağlar stres anında daha belirgin bir hale gelir ve parlama kaçınılmaz bir hale gelir.

Strese Karşı Cildi Koruma Yolları

Herkes elbette ki güzel bir cilde sahip olmak ister. Bunun için de cilt bakım rutinini ihmal etmez ve cilt tipine uygun ürünler ile cildini korumaya çalışır. Peki stres ile nasıl baş edebiliyorsunuz? Stres kontrolü de cilt sağlığını korumak için dikkat edilmesi gereken konulardan biridir. Strese karşı cildi korumak için ne yapmalıyım sorusuna verilecek en iyi yanıt, stresten uzak durmak olacaktır. Ancak bunun oldukça zor olduğunun hepimiz farkındayız. Stresten uzak durmak için kendinize zaman ayırabilirsiniz. Sevdiğiniz işler ile uğraşmak, hobilere zaman ayırmak ve ruhunuzu dinlendirmek stresle baş etme yöntemleri arasında yer alır.

strese karşı cilt nasıl korunur

Stresin cildi etkilememesi için cilt bakımını asla ihmal etmemek gerekir. Bol su içmek stresi azaltacağı gibi cildin de ihtiyaç duyduğu nemi doğal yollarla sağlayacaktır. Cilt temizliği bakımın her daim ilk basamağı olmalıdır. Cildinizi aşırı yağdan temizleyin, peeling yaparak ölü hücreleri temizleyin ve gözenekleri rahatlatın, sonrasında da cildinize uygun nemlendirici ile cildinizi besleyin. Elbette ki haftalık maske kullanımını ihmal etmemenizi tavsiye ederiz.

Cilt ne yazık ki erken yaşlanan bölgelerden biridir. Stres hayatımızın içinde ne yazık ki ondan kaçmak mümkün değildir. Ancak sizi siz yapan değerlerin bilincinde olarak yapacağınız her olumlu aktivite stresinizi azaltacak, cildinizi de pek fazla etkilemeyecektir. Cildinize bakım yapıp, sağlığını koruyacak uygun ürünleri Korendy Türkiye sayfasından bulabilirsiniz. Kendinizi ve cildinizi sevin, onu koruyun ve ona zaman ayırın.