Saç Yağlanması Neden Olur Ne İyi Gelir? Etkili Uzman Görüşlerini Şimdi İnceleyin!


Sağ yağlanması bir cilt sorunu mudur yoksa saçlar için ciddi bir problem midir dersiniz? Nedeni her ne olursa olsun yağlı saçlardan muzdarip olanlar için saç yağlanması oldukça sıkıntı verici bir sorundur. Ve pek çok insan da saçlarının yağlanmasından şikayetçidir. Her insanın saç derisi ve yapısı birbirinden farklıdır. Kimisi kurumuş saç tellerinin sertlerinden şikayet ederken kimisi de bir günde yağlanan ve yapışan saçları için çözüm aramaktadır. Aslına bakılırsa her iki durum da saç için sağlıklı değildir. Kuruyan ve sertleşen saçlar daha mat görünüp erken dökülürken, yağlı saçlar da yaratmış olduğu kötü görüntüden dolayı istenmez.

saç yağlanmasının sebepleri nelerdir

Yağlı saçlar dendiğinde akla ilk gelen sorunlar; ağırlık hissi, kirli bir görüntü, şekil almayan sönük saçlardır. Ve en çok şikayet edilen durum ise, sabah yıkandığı halde henüz akşam olmadan diplerden yağlanıp parlamaya başlanan görüntüdür. Bu da saçların sönmesine, eğer fön varsa fönün bozulmasına en önemlisi de moral bozukluğuna neden olur. Bundan dolayı pek çok insan yağlı saçlarından şikayetçi olduğundan dolayı bu görüntüyü kapatmak için şapka, taç ya da değişik aksesuarlar kullanarak saçını kamufle etmek ister. Özgürce ve havalı bir şekilde kullanılamayan saçlar için pek çok çözüm önerisi bulunmaktadır. Gerek farklı içeriklere sahip saç bakım ürünleri, gerek doğal maskeler ile saç yağlanmasının önüne geçilmek istenir. Ancak şunu unutmamak gerekir ki, kulaktan dolma bir şekilde yapılacak her uygulama daha kötü sonuçlar doğurabilir. Bunun için saçın neden yağlandığının bilinmesi ve buna göre çözüm işlemleri uygulanması gerekir. Onarıcı saç serumları bu noktada iyi sonuç alacağınız saç bakım ürünleri olacaktır.

Saç Neden Yağlanır?

Saç derisi de tıpkı cilt gibi fazla sebum üretimi sonucunda saçın yağlanmasına neden olur. Nasıl ki ciltteki fazla parlama insanı rahatsız ediyorsa saç derisindeki fazla yağlanma da saçlarda kötü ve kirli bir görüntü oluşturduğu için fazlasıyla rahatsızlık hissi yaratmaktadır. Ancak tek bir neden saç derisinin sebum üretmesi değildir elbette. Dış faktörlere bağlı olarak da saçlarda yağlanma oluşumu en çok gözlenen nedenler arasındadır. Bunlar da genel olarak; dışarıdaki çevre tozları, hava kirliliği gibi durumlardır. Hava kirliliği ne yazık ki saçların daha çabuk kirlenmesine neden olduğundan dolayı bu durum da saçın yağlanmasını tetiklemektedir.

Genel olarak saç yağlanmasının nedenleri nelerdir diye incelendiğinde karşımıza ilk olarak şu sonuçlar çıkmaktadır;

 • Değişen hava şartları,
 • Saç tipine uygun olmayan kozmetik ürün kullanımı,
 • Saçın yanlış taranması ve fırçalanması,
 • Sahip olunan saç tipi,
 • Yanlış beslenme alışkanlıkları,
 • Gereğinden fazla ve farklı saç bakım ürünü kullanılması,
 • Yaşanılan stres ve hormonal değişiklikler,
 • Saç ile çok fazla oynamak,
 • Saç kreminin saç köklerine direkt uygulanması,
 • Fön, düzleştirici gibi işlemlerin fazlaca yapılması.
saç yağlanması nasıl önlenir

Bazı maddeler her ne kadar bilinmeyen ya da doğrudan yağlanmayı etkileyen durumlar değilmiş gibi görünse de ne yazık ki bilmeden yapılan yanlışlar saçların fazla yağlanmasına ve kötü görüntü oluşmasına neden olur. Örneğin, saç düzleştirmek ya da saç kreminin saç köküne uygulanması gibi. En fazla karşılaşılan sorunlardan birisi de saç bakım kreminin yanlış uygulanmasıdır. Saçın daha fazla nemlenmesi ve kolay taranabilmesi için tüm saça ve özellikle de saç diplerine yoğun bir şekilde uygulanan saç kremi, saçı olduğundan daha çabuk yağlandıracak en önemli nedenlerden biridir. Şunu çok iyi bilmek ve asla unutmamak gerekir, saç bakım kremi yalnızca saç uçlarına uygulanmalıdır. Saç bakım kremini doğru kullanmak, saça yapılacak önemli iyiliklerden birisi olacaktır.

Saç Yağlanmasının Önüne Nasıl Geçilir?

Saç yağlanmasını engellemek için yapılacak olan ve kazanılması gereken alışkanlıklar bulunmaktadır. Yukarıda saç yağlanmasına neden olan faktörler nelerdir başlığı altında bu sorunun altında yatan nedenleri sizler için derledik. Bu yanlışları yapmadan bazı konulara dikkat etmek, saç derisindeki fazla yağlanmayı büyük oranda önleyecektir. Saçın yağlanmasını önlemek için;

 • Doğru ve sağlıklı beslenme alışkanlıkları edinmek,
 • Saça uygun saç bakım ürünleri kullanmak,
 • Saçı doğru bir şekilde yıkamak,
 • Saçın fazla ısınmasına neden olan ürün kullanımını azaltmak,
 • Saç ile oynama alışkanlığından kurtulmak,
 • Saç kremini kesinlikle saç diplerine uygulamamak.

Bu maddelere dikkat edilmesi gerekir.

saç yağlanması nasıl önlenir

Saç Yağlanmasını Önleyecek Olan Ürünler Nelerdir?

Genel olarak market şampuanları kullanmaktan ziyade içeriğinde bitkisel özler bulunan şampuan ve saç bakım ürünleri kullanımı daha sağlıklı olacaktır.

Moremo Saç Derisi İçin Besleyici Mentollü Şampuan; direkt olarak saç derisine etki eden bu şampuan, saç derisindeki fazla yağlanma ve kepek sorununun önüne geçmektedir. Saçı yumuşatan bu ürün aynı zamanda saç derisine de yoğun bir bakım yaparak ferahlamasını sağlamaktadır.

Siz de erken yağlanan saçlarınızdan şikayetçiyseniz Korendy Türkiye adresinden rahatlıkla bulabileceğiniz saçınıza uygun ürünler ile yağlanma sorunlarına veda edebilirsiniz 😊