Peeling Nedir Ne İşe Yarar? Cilt Uzmanımızın Tavsiyelerine Kulak Verin


Peeling, ciltteki ölü deriyi soyma ve bunları temizleme işlemine verilen isimdir. Tam anlamıyla bir cilt temizleme işlemi de denilebilir. Cilt temizliği için kullanılan pek çok yöntem ve ürün vardır. Peeling bu anlamda en etkili ve devamlı yapılması gereken bakım rutinlerinin başında gelir. Şunu çok iyi bilmek gerekir ki en bakımlı cilt, kirden arınmış temiz bir cilttir. Bunun bilincinde olan insanlar cilt temizliğine önem vermekle birlikte, yepyeni maske ve peeling önerilerine de uygulamaktadır.

Güzellik ve bakım rutinleri dendiğinde çok fazla karşılaşılan bir terim olan peeling, maske ve jel formuyla da satışı yapılan bir üründür. Gözle görülmese de ciltte zaman içinde özellikle de iyi temizlenmemiş bir ciltte ölü deri adı verilen bir katman oluşur. Bu katman gözenekleri tıkadığı için cildin nefes almasını engeller. Cildi temizlemek önemlidir ancak devamlı uygulanacak peeling ile ölü deriyi temizlemek daha da önemlidir.

Peeling Yapmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

peeling nedir

Peeling yapmak oldukça kolaydır. Ancak peelingin nasıl yapıldığına geçmeden önce özellikle altını çizmek istediğimiz önemli hususlar vardır. Bunlardan ilki peeling, maske gibi ciltte dakikalarca bekletilen bir ürün değildir. Bir cilt temizleme ürünüdür ancak ciltte bekletilmeye uygun bir ürün değildir. Bir diğer konu ise peeling yapmadan önce cildin iyice temizlenmiş olmasına dikkat etmek gerekir. Peki "peeling bir cilt temizleme ürünü ise neden öncesinde cildi temizlemek gerekir?" diye düşünenlere şunu açıkça söyleyebiliriz ki, peeling ölü deriyi temizlediği için gözeneklere nüfus etmesi gerekir. Temizlenmemiş bir cilde uygulanacak peeling gözeneklere ulaşamaz yalnızca yüzey temizliği yapar.

Bunların yanı sıra peeling yapılacak ciltte herhangi bir cilt problemi olmaması gerekir. Şöyle ki, tedavi görülen bir cilt problemi mevcut ise peeling yapmadan önce doktorunuza danışmanızda fayda vardır. Makyajlı bir cilde peeling yapılmayacağını unutmamak da gerekir. Peeling yaparken cildin ne çok ıslak ne de çok kuru olmaması gerekir, hafif nemli bir cilde yapılacak peeling daha etkili olacaktır.

Peeling Nasıl Yapılır?

Peeling, cilde parmak uçları yardımı ile masaj yaparak uygulanır. Ciltte beklemez ya da peeling ile yüz yıkanmaz. Ellerinize ya da yüzünüze yayacağınız peelingi parmak uçları ile yüzün her tarafına göz çevresine gelmeyecek şekilde eşit miktarda dağıtmak ve dairesel hareketler ile cilde 1-2 dakika masaj yaparak uygulamak gerekir. Hepsi bu kadar. Peeling tüm yüze uygulanmakla birlikte özellikle siyah nokta ve sebumun fazla olan burun bölgesi ve çeneye daha fazla ağırlık vermek gerekir. Çünkü peeling aynı zamanda fazla sebumu da kontrol altına alarak cildin aşırı parlamasının da önüne geçen etkili cilt ürünlerinden biridir.

Peeling Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

evde peeling nasıl yapılır

Kozmetik sektörüne baktığımız zaman karşımıza cilt temizliği için kullanılan pek çok ürün çıkmaktadır. Peeling de bunlardan biridir. Peeling işlemi aktif içerikleri barındıran, soyucu etkisi olan bir cilt temizleme adımıdır. Etkisi gözle görülür şekilde kuvvetli olsa da peeling sonrasında dikkat edilmesi gereklidir. Cilt üzerinde hassasiyet, tahriş yapabileceği gibi cildi lekeye müsait bir hale getirebilir. Ancak bunu önlemek bizim elimizdedir. Havanın bulutlu ya da güneşli olup olmamasına bakmadan güneş kremleri muhakkak kullanılmalıdır.

Güneş kremi ihmal edildiğinde cilt savunmasız kalabilir. Bu aşamada güneş lekeleri, çil artışı hatta kahverengi tonlarda lekeler oluşabilir. Bu lekeler kalıcı olabilmektedir. Bu sebeple kişi günlük rutinine muhakkak dikkat etmelidir. Özellikle yaz aylarında peeling etkili ürünleri tercih ediyorsa fazlaca titiz olmalıdır. Diğer yandan peeling ürünlerini ilk kullanmaya başladığınızda yanma, kızarıklık gibi etkiler görebilirsiniz. Zaman içerisinde bu etki kaybolacaktır. Fakat belli bir süre içerisinde hassasiyet geçmiyor ve yüzeyde tahriş büyüyorsa muhakkak bir dermatoloğa danışmalısınız. Cildinizin yapısına göre size en uygun ürün önerisinde bulunacaktır. Tüm bu adımlar dikkat edildikten sonra peeling etkisini yüzünüzde pürüzsüz ve sağlıklı bir cilt  görünümü ile elde edeceksiniz.

peeling sonrası neler yapılmalıdır

Peeling Hangi Sıklıkta Yapılmalıdır?

Peeling, cildi daha diri ve parlak gösteren uygulamalardan biridir. Ancak her şeyde olduğu gibi fazla peeling uygulaması da cildin doğal kimyasını bozabilir. Bunun için peeling her gün değil haftada 1-2 kez uygulanmalıdır. Yalnız cilt tipine göre peelingin uygulanma sıklığı da değişebilmektedir. Genel olarak haftada 1 ya da 2 kez yapılması tavsiye edilen peeling için yağlı ciltler haftada 2, kuru ve hassas ciltler ise haftada 1 kez peeling yapmalıdır.

Kozmetik Peeling Önerileri

Evde doğal yollarla hazırlanacak pek çok peeling tarifi vardır. Cildin ihtiyaç duyduğu peeling uygulaması için yine doğal içeriklere sahip kozmetik peeling ürünleri de dikkat çeken bir cilt güzelliği oluşturmaktadır. Özellikle Kore markalı peeling ürünleri, dikkat çeken doğallığı ile ülkemizde de pek çok kadının ilk tercihlerinden biridir. İşte onlardan bazıları;

  • Klairs siyah şekerli peeling; içindeki esmer şeker cildin pürüzsüz ve daha parlak görünmesine yardımcı olur. Bunun yanında ciltte herhangi bir tahrişe neden olmayan bu ürün cildin beslenmesine de yardımcı olur.
peeling faydaları
  • Manyo enzim peelingi; içeriğindeki hyarülonik asit ve maya özü sayesinde mücadele edilen pek çok cilt problemine karşı savaş açan bu ürün ciltteki kuruluğu gidererek cildin daha nemli kalmasını sağlar.
peeling ne işe yarar
  • By Whistrend badem özlü peeling; bademin cilde olan faydalarını içeriğinde saklayan bu ürün aynı zamanda mandelik asit de içermektedir. Böylece cilt tonu eşitlerin ve fazla yağ kontrol altına alınmış olur. Antibakteriyel özellik gösterdiği için bu peeling cilt dokusunu da iyileştirmektedir.
kozmetik peeling önerileri
  • Shangpree pürüzsüzleştirici peeling; laktik asit ve yeşil çay içeren bu peeling cildin daha pürüzsüz ve canlı görünmesine yardımcı olmaktadır. Gözeneklerde ve ciltte biriken makyaj, toz, kir gibi kalıntıları derinlemesine temizlediği için cildin daha sağlıklı bir şekilde nefes almasını sağlamaktadır.
peeling nasıl yapılır

Tüm bu peelingler, cildin ihtiyaç duyduğu bakım ve temizliği yapmaya yardımcı oldukları için devamlı elinizin altında bulunması gereken ürünlerdir. Ancak uzmanların da devamlı belirttiği gibi, iyi temizlenmemiş bir cilde uygulanacak hiçbir işlem istenilen sonucu vermeyecektir. Cildinizi sağlıkla besleyin.