Kışın Soğuk ve Kapalı Havalarda Güneş Kremi Kullanılır Mı? Uzman Tavsiyelerini İnceleyin


Güneş kremi, cilt sağlığının en iyi dostlarından biridir desek yanılmış olmayız. Cilt bakım ürünleri içerisinde yer alan ve her mevsim kullanılması gereken güneş koruyucu kremler, güneşin zararlı etkilerine karşı kalkan görevi görürler. Ancak bu ürünler hakkında ne yazık ki pek çok kişi hala tam olarak bilgi sahibi değildir. Güneş kremleri neden kullanılır ya da neden kullanılması gerekir gibi sorular bazı insanlarca tam olarak bilinmemektedir. Oysaki cildin en fazla ihtiyaç duyduğu bakım ürünlerinden olan güneş kremleri hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak ve bu ürünleri elimizin altından asla eksik etmememiz gerekir.

güneş kremi nasıl kullanılır

Güneş Kremi Neden Kullanılır?

Güneş kremi kullanmak için nedenler dendiğinde akla pek çok madde gelmektedir. Bu ürünler cildi yalnızca güneşten korumaz aynı zamanda cilde bakım yaparak cilt sağlığını koruyan önemli yardımcılardır. Pek çok kozmetik markasına baktığımız zaman karşımıza çeşit çeşit güneş kremi örnekleri çıkmaktadır. Bunca ürün çeşitliliği ve markaların çalışmaları da bizlere bu ürünlerin ne kadar önemli olduğunu göstermektedir. Peki neden? Güneş kremi kullanmak için nedenler nelerdir diye sıralamak gerekirse karşımıza ilk olarak şu maddeler çıkacaktır;

  • Ciltte oluşabilecek yanıkları önler,
  • Güneşin zararlı ışınlarına karşı cildi korur ve kalkan görevi görür,
  • Oluşabilecek cilt kanseri gibi hastalıkların önüne geçer,
  • Cildin erken yaşlanmasını önler,
  • Ciltte mimik ya da cilt yapısı ile ilgili oluşabilecek ince çizgi görünümünü engeller,
  • Güneşe bağlı ciltte oluşacak kahverengi lekelenmeleri önler,
  • Ciltteki renk tonu eşitsizliklerini önler,
  • Cildi nemlendirir.

Tüm bu özelliklerine bakıldığında güneş koruyucu ürünler kullanmak için nedenler gayet net bir şekilde kendini göstermektedir. Cildini seven ve onu her daim korumak isteyenlerin güneş kremi kullanmaması gibi bir neden olamaz, olmamalıdır da. Nemlendirici krem ürünleri ile de cilt desteklenebilir. Cilt bakımında her şey bir bütündür ve adımlara dikkat edilmelidir.

güneş kremi çeşitleri nelerdir

Güneş Kremleri Kışın Kullanılır Mı?

Evet güneş kremleri kışın da kullanılır. Bu ürünlerin kullanımı hakkında en fazla karşılaşılan sorun ve hata da bu konudur; güneş kremlerinin kışın ya da kapalı havalarda da kullanılması gerektiği konusu. 

Yazın güneş ışınları cildi daha fazla yıpratıcı bir etkiyle yer yüzüne ulaşır. Ve bu durum cilt üzerinde pek çok olumsuz etki oluşturur. Bu olumsuzlukları önlemek için uzmanlar yaz mevsiminde mutlaka güneş kremi kullanılması gerektiğini söylemektedir. Ancak güneş kış aylarında da cilt üzerinde yine olumsuz etkiler oluşturur. Öncelikle şunu çok iyi bilmek gerekir ki, güneş ışınları her ne kadar D vitamini deposu olsalar ve vücut bu vitamine ihtiyaç duysa da cildin asla dostu değildir. Kışın güneş ışınları yaz mevsiminde olduğu için fazla etkili değildir ancak yine de cilt üzerinde açık bir şekilde olumsuz izler bırakmaktadır. Karlı havalarda da tıpkı yaz mevsiminde olduğu gibi güneş kremi kullanmak gerekir. Çünkü karın beyaz zeminine yansıyan ve oluşturduğu parlaklık ile cildi yıpratan bu yansımalar da yine cildi olumsuz etkilemektedir. Tüm bu etkiler nedeniyle mevsim farkı gözetmeksizin güneş kremleri her mevsim kullanılmalıdır. 

güneş kremi kışın kullanılır mı

Güneş Kremi Nasıl Kullanılır?

Güneş kremleri de tıpkı nemlendiriciler gibi direkt cilde uygulanabilen ve yumuşak hareketlerle tüm cilde yedirilen ürünlerdir. Son zamanlarda stick formlarıyla da fazlasıyla tercih edilen güneş kremleri, makyaj altına da rahatlıkla kullanılabilir. Dışarıya çıkmadan hemen hemen 30 dakika önce uygulanması gereken güneş kremleri, özellikle güneşin yoğun ve dik açılarla geldiği yaz mevsiminde günde 2 kez tekrarlanabilir. Yağ bazlı temizleyici ile gün sonunda güneş kremi, makyaj, toz gibi tüm kalıntılar ciltten arındırılabilir.

Yüksek Koruma Sağlayan En Etkili Güneş Kremleri

Güneşin cilt için dost olmadığı unutulmamalı ve yüksek koruma faktörü içeren ürünler özellikle hassas cilde sahip kişiler tarafından daha fazla tercih edilmelidir. Güneşe karşı en etkili koruma sağlayan en önemli güneş koruyucu ürünleri sizler için derledik, işte onlardan bazıları;

Beauty of Joseon - Relief Sun: Rice + Probiotics SPF50+ PA++++ (%30 Pirinç Özlü Su Bazlı Güneş Kremi); cilt parlatma ve nemlendirme özelliği bulunan bu ürün, uv ışınlarına karşı oldukça yüksek bir koruma sağlar.

Klairs - All Day Airy Sunscreen SPF 50+ PA++++ Hafif Dokulu Su Bazlı Güneş Koruyucu Krem; cildi yatıştıran ve etkin bir koruma sağlayan bu krem, antioksidan özelliği ile de cildi besler.

By Wishtrend - UV Defense Moist Cream SPF 50+ PA++++ Su Bazlı Yüksek Korumalı Güneş Kremi; mavi ışık ve kızılötesi ışınım kalkanı ile tam bir koruma sağlayan bu ürün, yaşlanma karşıtı bakım yaparak ince çizgi oluşumunu önler.

I'm From - Rice Sunscreen SPF 50+ PA++++ %41 Pirinç Özlü Mineral Fiziksel Filtreli Güneş Kremi; sağladığı yüksek koruma ile cildi rahatlatan bu krem, leke karşıtı bakım ile de güneşin zararlı etkilerini büyük ölçüde kırar.

Unutmayın; güneş cilde dost değildir. Yaşlanmayı geciktirmek ve cildinizi her mevsim mutlu etmek için Korendy Türkiye adresinden ulaşabileceğiniz bu güneş kremleri ile cildinize yüksek koruma sağlayabilirsiniz.