Kışın Soğuk Havalarda Dudak Bakımı Nasıl Yapılmalıdır? Nelere Dikkat Edilmesi Gerekmektedir?


Dudak, yüz bölgesinde en hassas olan bölgelerden biri olup sağlığınız için nemli tutmak oldukça önemlidir. Özellikle cilt bakımında ihmal edilen dudak bölgesi, sağlıklı ve canlı bir görünüm için özel formüle edilmiş ürünlerle bakımı yapılmalıdır. Yaz aylarında olduğu gibi kış aylarında da dudak oldukça hassaslaşır. Soğuk hava, rüzgar ve kuruluk dudak bölgesini olumsuz etkiler. Bu sebeple dudak ve dudak kenarlarına bakım yapmakla birlikte SPF’li ürünlerden faydalanabilir ve nemli dudaklara sahip olabilirsiniz. Peki kışın dudaklar nasıl korunur?

dudak bakımında nelere dikkat edilir

Kış mevsiminde soğuk havanın etkisiyle sıklıkla iç mekanlarda vakit geçirilir. Fakat bu sefer iç mekanların nemsizliği ve kuruluğu dudakları etkiler. Ani hava değişiminden etkilenen dudak bölgesi için muhakkak dudak bakım ürünleri kullanmalı ve korumaya alınmalıdır. Vücudun diğer bölgeleri havaya bağlı olarak korunması mümkünken diğer yandan bunu dudaklar için söyleyemeyiz. Hava değişimlerini göz önünde tutarak dudakları ihmal etmemeli ve bakım aşamasında nelere dikkat edilmeli detaylıca öğrenmeliyiz. İşte dudaklarınızı canlandırıp güzelleştirecek bakım önerileri!

Dudak Bakımında Nelere Dikkat Edilmeli?

Cilt sağlığına önem vermenin bir diğer aşaması dudak bakımıdır. Yoğun formüle edilmiş ürünler ile dudak çatlaması gibi acılı ve olumsuz görüntüye sebep olan sonuçlardan kurtulabilirsiniz. Fakat kuruluktan çatlayan ve soluk bir görünüme sahip olan dudaklar için neler yapılmalı?

Öncelikle dikkat edilmesi gereken ilk adım, su içme alışkanlığını kazanmaktır. Su içmek, cildi nemlendirirken toksinlerin atılmasına da fayda sağlar. Diğer yandan en önemli konulardan biri güneş kremi kullanmaktır. Her ne kadar özellikle cilt ve vücut için üretilen güneş kremleri tercih edilse bile dudak içinde aynı şey geçerlidir. Güneşin zararlı ışınlarından korunmak için SPF içeren dudak bakım ürünleri tercih edilmeli; leke, kuruluk ve çatlama gibi sorunların önüne geçilmelidir. Güneş kremi aynı zamanda çok iyi bir nemlendirici ürünüdür ve dudak balmları ile uyum sağlayacaktır.

kış ayında dudak bakımının önemi nedir

Bir diğer dikkat edilmesi gereken nokta ise; kaliteli dudak bakım ürünleri kullanmak. İçeriğinin özel formüle edilmesi ve dudakları koruması ilk hedeflenen amaçtır. Yumuşatıcı ve besleyici dudak bakım ürünleri ile kendinizi daha iyi hissedebilir ve günlük olarak rahatça kullanabilirsiniz. Diğer yandan haftada bir kez olmak üzere dudak peeling yapmak bir diğer alternatiftir. Hafif tanecikli ürünler ile dudaklarınıza mikro çizikler oluşturmadan yapacağınız peelinglerin olumlu pek çok etkisi vardır. Dudak üzerinde oluşan fazla tabakayı nazikçe soyarken aynı zamanda kan akışını hızlandırır. Bu sayede dudaklar olduğundan daha canlı ve pürüzsüz görünür.

Kışın Dudak Bakımında Pratik Öneriler

Kış aylarında makyaj yapmaya devam eden bir kişi, öncelikle kurutan ruj çeşitlerinden uzak durmalıdır. Nemsiz dudaklar üzerine sürülen mat bitişli rujlar, dudakları olduğundan daha da fazla kurutacak. Ayrıca kalıcı rujların dudaktan zor çıkmasından dolayı dudaklar oldukça nemsiz kalacaktır. Buna engel olabilmek için yağ bazlı temizleyiciler için yüz bölgesi tamamen yumuşatılmalı ve nazik ürünler ile makyaj ciltten çıkarılmalıdır. Gün sonunda besleyici dudak balmları ile bölge yumuşatılmalı ve gün içerisinde tekrar edilmelidir.

Yanınızda taşıyabileceğiniz ürünler bu noktada çok önemlidir. Sürümü kolay ve taşınabilir ürün çeşitliliği ile Kore marka ürünler dudak bakımında sıklıkla tercih edilir. İster evde ister seyahatte olun her zaman yanınızda olan ürünler ile dudaklarınızı sert havaya karşı koruyabilir; hassasiyetin önüne geçebilirsiniz. Dudaklarınıza renk vermek için ise renkli dudak balmlarını tercih edebilirsiniz. Bu sayede ruj görünümünü yakalarken aynı zamanda dudaklara bakım yapmış olursunuz.

 dudak bakımı için pratik cilt bakım önerileri

Dudak Bakımına İyi Gelecek En Etkili Ürünler

Kış aylarında doğru dudak bakımı yapmak için ürünlerin etkisi oldukça önemlidir. Tüm ciltlere uygun ve hızlı sonuç alabileceğiniz dudak bakım ürünlerini sizler için derledik. İşte besleyici ve etkili dudak bakım ürünleri;

I'm From - Honey Lip Balm; Yumuşatıcı ve Besleyici Ballı Krem; doğal bal ile formüle edilmiş dudak ürününü hem maske olarak hem balm olarak kullanabilirsiniz. Yapışkan olmayan yapısı ile günlük kullanımda da oldukça kolaylık sağlayacaktır.

Amuse - Vegan Green Lip Balm; vegan olması sebebi ile cildinizde reaksiyon göstermeyecek ve farklı renk seçenekleri ile doğal bir görünüm sunacaktır. Vitamin dolu içeriği ile dudakları nemlendirirken diğer yandan etkili bir bakım sunar.

Kurumuş, çatlamış ve mat bir dudak görünümünden kurtulmaya ne dersiniz? Korendy Türkiye ile dudak bakım ürünlerini inceleyebilir; nemli, pürüzsüz dudaklara sahip olabilirsiniz.