Kış Aylarında Cilt Bakım Rutini Nasıl Yapılır? Rutininizi Birlikte Planlayalım!


Cilt bakım rutini, kişiden kişiye değişkenlik gösteren ve her adımının özenle karar verilmesi gereken bir bakım ritüelidir. Cilt bakım adımlarını etkileyen pek çok faktör bulunmaktadır. Kişinin yaşı, hastalıkları, cildinin yapısı ve hatta mevsimsel değişiklikler. Yaz aylarında daha çok cilt bakımına ihtiyaç duyulsa da aslında mevsimlere uygun hareket edilmesi gereklidir. Peki kışın cilt bakımında nelere dikkat etmeliyiz? Kış ayında cilt bakım rutinimizi nasıl oluşturmalıyız?

cilt bakımı aşamaları nelerdir

Yaz aylarına nazaran kış aylarında daha fazla kuruyan cilt, savunmasız hale gelmektedir. Özellikle hassas cilde sahip olanların kuruluk ve tahriş yaşaması olası durumlar arasındadır. Cilt, kış ayıyla birlikte daha fazla sert havaya maruz kalır. Özellikle sivilceli, akneye meyilli ve atopik cilt için kış mevsimi dikkat edilmesi gereken bir dönem olarak kabul edilir. Bunun yanı sıra kışın güneş kremini ihmal etmek, en büyük yanlışlar arasındadır. Güneş kremi, yaz kış demeden kullanılmalı; güneş ışınlarının her zaman cildi etkilediği unutulmamalıdır.

CİLT SOĞUK HAVALARDAN NASIL KORUNUR?

Cilt, kişinin hassasiyetlerine bağlı olarak değişen hava şartlarına karşı reaksiyon gösterebilir. Özellikle soğuk hava karşısında genellikle iç mekanlarda vakit geçirmek ve nemsiz havaya maruz kalmak cildi kurutabilir. Aynı şekilde dışarıda soğuk havaya uzun süre maruz kalan ciltte tahriş gibi etkilerle karşılaşabilir. Burada en önemli nokta cildin devamlı olarak nemli kalabilmesidir. Nemlendirici krem ürünleri bu aşamada en etkili cilt bakım ürünleridir.

kışın cilt nasıl korunur

İç mekanlarda ise kişi cilt bakım rutinini ihmal etmemeli ve özellikle güneş kremi gibi birden fazla özelliği taşıyan kremleri rutine dahil etmelidir. Doğru yıkama jelleri ile kişi hem aydınlık hem temizlenmiş bir cilde kavuşurken diğer yandan nemlendirici ürünler ile cilt bakım rutinini tamamlamış olur. Peki kışın doğru cilt bakım rutini nasıl oluşturulur?

KIŞ MEVSİMİNE UYGUN CİLT BAKIM RUTİNİ NASIL OLUŞTURULUR?

Kış mevsiminde cilt bakım rutini oluştururken koruması yüksek ve hassasiyet giderici ürünler tercih sebebidir. Bunun nedeni ise öncelikle cildi sert ve soğuk hava karşısında korumak ve cilt bariyerini güçlendirmektir. Cilt bakım rutininize dahil ettiğiniz ürünlerin nemlendirici adımında yetersiz kalması ile alternatif ürünlerin tercih edilmesi gerektiğini gösterir. Örneğin yüz temizleme jelinizin cildinizi kışın kuruttuğunu fark edebilir ve bu sebeple nemlendirici özellikli yüz temizleme jeli kullanmaya başlayabilirsiniz.

Kış mevsiminde cilt bakımında ilk adım güneş kremi olmalıdır. Güneş, kış aylarında cildi etkilemeye devam eder. Özellikle yaşlanma etkilerini azaltmak ve leke görünümünü minimuma indirmek için güneş kremini her gün kullanmalı ve gerekli durumlarda yenileme işlemi gün içerisinde yapılmalıdır. Stick güneş koruyucular bu aşamada oldukça pratik ürünlerdir. İkinci aşama ise doğru yıkama jeli tercihidir. Kuru, karma, yağlı olmak üzere cilt tipinizi tam olarak gözlemlemeli ve buna uygun yüz temizleme jeli cilt bakım rutininin olmazsa olmazıdır. Sıvı formda olan temizleme jelleri yerine balm temizleyici ürünleri tercih edilmesi kuru ciltler için oldukça faydalı olacaktır.

kışın cilt bakımı nasıl yapılır

Üçüncü aşama ise nemlendirici krem seçimidir. Kışın cilt bakımında seçeceğiniz nemlendirici kremin etkisinin kalıcı olması beklenir. Bu sayede cilt bariyeri zarar görmez ve cildin tahriş olma riski düşer. Sabah ve akşam olmak üzere kullanılan nemlendirici kremler cildinize yeterli gelecektir. Diğer yandan kişinin ihtiyacına bağlı olarak vücut nemlendirici krem ürünleri ve el kremleri cilt bakım rutinine dahil edilebilir. Tüm bu cilt bakım adımları ihmal edilmeden uygulandığı takdirde daha aydınlık, genç ve pürüzsüz bir cilde sahip olabilir; etkili bir rutine ulaşabilirsiniz. Güneşten korunmak, doğru yüz temizleme adımları ve sonrasında cildinizi nemlendiren kremler ile cildinize tam bir bakım uygulayabilirsiniz. Derinlemesine temizlik ve bakım adımları için Kore markalarını tercih edebilirsiniz.

KIŞ AYLARINDA KULLANILACAK EN ETKİLİ CİLT BAKIM ÜRÜNLERİ

Kış aylarında tercih edebileceğiniz etkili ürünlere Kore cilt markaları ile ulaşabilir; en iyi cilt bakım adımlarını uygulayabilirsiniz. Bariyer güçlendirici ve kış ayına uygun cilt bakım ürünlerini sizler için derledik;

Klairs Yatıştırıcı Onarıcı Centella Kremi; hassas ciltler için etkili olan leke karşıtı kremin rahatlatıcı özelliği sayesinde cilt kısa sürede sakinleşir.

I'm From Bal Kompleksli Anti-Aging Krem; bal kompleksi sayesinde cilt neme doyar. Diğer yandan kırışıklıklara da etkili olan krem, cildin aydınlık bir görünümüme kavuşmasına yardımcı olur.

By Wishtrend Bariyer Koruyucu Dengeleyici Centella ve Peptit Ampulü; içerisinde bulunan 7 çeşit peptit sayesinde zarar görmüş cilt bariyerini onarmaya yardımcı olur. Hassasiyet, kuruluk ve tahriş gibi tüm olumsuz cilt sorunlarına faydalı olurken kullanım açısından tüm ciltlere uygundur.

Kaine Cilt Bariyeri Koruyucu Rahatlatıcı Vegan Kombuça Tonik; vegan sertifikalı tonik cilt bariyerini onarmaya yardımcıdır. Gün boyu cildi aydınlık ve nemli tutar.

Yaz kış demeden cilt bakımına özen göstererek cildinizi her zaman sağlıklı tutabilirsiniz. Genç bir görünüm ve etkili bir cilt bakımı için sizleri Korendy Türkiye ile buluşturuyoruz.