Round Lab ve Torriden markalı ürünler Çarşamba akşamı stoklarda

Güneş Kremi Önerileri


 

Güneş kremi, diğer kozmetik ürünlerden farklı olarak etki mekanizmaları açısından güneşin zararlı ışınlarına karşı koruyucu bir kalkan görevi görürler. Bu kalkan görevi gören kimyasal ve mineral filtreli güneş koruyucuları yakından tanıyarak cildiniz için daha doğru bir tercih yapabilirsiniz. Güneş kremi kullanmak, cilt için en doğru ve öncelikli cilt ürünlerinden biridir. Neden mi? Çünkü koruma faktörlü güneş kremleri, cilt üzerinde ördükleri duvar ile güneşin zararlı ışınlarına karşı cilt tabakasını korur. Ne yazık ki güneş ışınları vücuda yararlı oldukları kadar cilde zarar da veren en önemli faktörlerdendir. İçerdikleri UV ışınları ne yazık ki cilt üzerinde leke oluşumu, erken yaşlanma, ince çizgi gibi istenmeyen etkiler meydana getirmektedir. Bundan dolayı mevsim farkı gözetmeksizin güneş kremlerini yanımızdan ayırmadan kullanmak gerekir. Sabahları evden çıkmadan mutlaka yüze güneş kremi uygulanmalı, hatta fırsat varsa gün içinde bir kere bile olsa tazelenmelidir.

Kışın Güneş Koruyucu Krem Kullanmalı Mıyım?

Bazı insanlar kışın güneş kremi kullanımını bırakır. Yaygın bir yanlış inanışa göre güneş kremleri yalnızca yazın ve güneş varken kullanılır. Hayır! Şunu çok iyi bilmek gerekir ki, kışın renkleri özellikle kar, ciltte yansıma yapacağından dolayı cilt üzerinde lekelenmeler daha fazla meydana getirir. Aynı zamanda güneş kremleri, rüzgarın sert etkilerinden de korur cildi. Hal böyle olunca yaz kış demeden güneş koruyucu kremleri kullanmak ve cildin ihtiyaç duyduğu korumayı her daim sağlamak gerekir. Güneş kremi satın almak, stresli bir iştir doğrusu. Pek çok marka arasında seçim yapmakta zorlanır, her gün yenilenen ürünler arasında kafamız karışır. Çoğu insan bitkisel içerikli ürünleri tercih ederken, kimisi kimyasal faktörlerin daha fazla koruduğuna inanır. Bu kadar farklı düşünce yapısı içinde cildinizi en iyi şekilde koruyacak, kaliteli ve güvenilir ürünleri tercih etmeniz kesinlikle önceliğiniz olmalıdır. Bu anlamda Korendy Türkiye, ihtiyaç duyduğunuz en doğal içerikli güneş koruyucularını size ulaştıran en güvenilir adres.

Kimyasal ve Mineral Filtreli Güneş Koruyucular

UV filtrelerine göre güneş koruyucular kimyasal ve mineral (fiziksel) olarak ikiye ayrılırlar.

Kimyasal güneş koruyucular, karbon molekülüne sahip olan organik bileşiklerden oluşurken, fiziksel güneş koruyucular inorganik bileşiklerden oluşur.

Titanyum dioksit (titanium dioxide) ve çinko oksit (zinc oxide) mineral koruyucu içerikleridir. Bunlar dışında göreceğiniz diğer içerikler ise (örneğin Avobenzone, Oxybenzone, Diethylamino Hydroxybenzoyl Hexyl Benzoate gibi) kimyasal filtrelerdir.

Mineral filtreler, doğal mineral renkleri gereği cilde uygulandıklarında ciltte bir miktar beyazlık bırakırken, kimyasal filtreler de böyle bir durum yaşanmaz. Mineral filtrelerin cilt üzerindeki beyaz görünümünü azaltmak için nano partiküller kullanılabilir. Bu durumda içerik listesinde titanyum dioksidin ya da çinko oksidin yanında parantez içerisinde nano yazar. Eğer nano ifadesi bulunmuyorsa, partiküller nano değil demektir. Öte yandan mineral filtrelerin gözenek tıkama ihtimali, kimyasal filtrelere göre daha düşüktür. Kimyasal filtreler ise ciltte daha hafif his bırakırlar.

Sadece mineral ya da kimyasal filtrelerin yer aldığı güneş koruyucular bulunsa da kimyasal ve fiziksel filtreli koruyucuları aynı krem içerisinde de bulabilirsiniz. Hassas ciltler özellikle sadece mineral filtre içeren güneş koruyucuları tercih edebilirler. Çünkü hassas ciltlerin güneş kremi yanı sıra sade bir nemlendirici seçerken de daha çok mineral ve doğal içerikli ürünler üzerinde tercih yapmaları gerekir. Aksi takdirde ciltte kızarıklık ve kaşıntı kaçınılmaz bir durum olacaktır. Bunun dışında iyi formüle edilmiş, cilt için yatıştırıcı ve yumuşatıcı etkilere sahip içerikleri bünyesinde bulunduran kimyasal filtreli güneş kremleri de hassas ciltler rahatlıkla kullanabilir.

Ürün üzerinde 'fiziksel güneş koruyucu' ya da 'mineral güneş koruyucu' yazması ürünün sadece mineral filtre içerdiğini gösterir. Eğer herhangi bir açıklamada bulunulmuyorsa genelde sadece kimyasal filtre ya da her ikisini de içeriyor demektir. Kimyasal ve mineral filtreli güneş kremi ürünlerinin diğer farklarını öğrenmek için bu konudaki detaylı blog yazımıza buraya tıklayarak göz atabilirsiniz.

Cildim İçin En İyi Güneş Kremini Nasıl Seçebilirim?

Güneş kremi seçerken öncelikle yüksek koruma içerdiğinden emin olmanız gerekmektedir. Ve tercihlerinizi fiyat olarak çok uygun ürünlerden yana kullanmamanızda fayda var. Çünkü güneş kremleri direkt cilde koruma görevi üstlendiğinden ne kadar kaliteli ve etkili olursa o kadar sağlıklı bir sonuç alacaksınızdır. Buradan kastımız fahiş fiyatlar verip de koruyucu almanız değil elbette ancak fiyatı uygun diye bilmediğiniz bir marka ya da ürünü tercih etmemenizi şiddetle tavsiye ederiz.

Güneş Kremi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

   • Yüksek koruma sağlaması,
   • Cilde kolay uygulanabilir olmasına,
   • Cildin ihtiyacına göre koruma oranınız fazla olmasına,
   • Serbest radikallere karşı içerisinde antioksidan özelliği bulunan vitamin ve içeriklere sahip olmasına,
   • Cilt yapısına uygun olmasına özen göstermeniz faydalı olacaktır.

Su bazlı ya da oldukça yağ içerikli ürünler mevcuttur. Eğer cildiniz yağlı ise yağ içerikli güneş kremleri cildinizi fazlasıyla parlatacaktır. Bunun için su bazlı hafif formüllü ancak yüksek korumalı ürünleri Korendy Türkiye’den rahatlıkla tercih edebilirsiniz. Aynı durum kuru ya da karma ciltler için de geçerlidir. Tüm cilt tipleri için en uygun güneş koruyucular Korendy Türkiye’de. Kore’nin güvenilir kozmetik ürünlerini ayağınıza getiren Korendy Türkiye, cildiniz için en uygun ve güvenli ürünleri ile en büyük yardımcınız.

Korendy’de sadece fiziksel filtre içeren ve hem fiziksel hem de kimyasal filtreleri formülünde bulunduran en iyi güneş kremi çeşitlerini ayrıca aşağıdaki gibi görüntüleyebilirsiniz. 😊

Cosrx Yatistirici Gunes Kremi

 Moremo Kimyasal Güneş Kremi