Güneş Yanıklarına Ne İyi Gelir Nelere Dikkat Etmek Gerekir Uzman Tavsiyelerini İnceleyin


Yaz aylarının korkulu rüyası nedir diye sorsak pek çok insanın vereceği cevap aynı olur; güneş yanığı. Cildin güneş ışınlarına bir diğer adıyla ultraviyole ışınlara fazlasıyla maruz kalması sonucu oluşan iltihaplı yaralardır güneş yanığı. Her ne kadar geçici bir rahatsızlık ya da yaralar da olsa sonrasında ciltte istenmeyen kahverengi lekelere de yol açabilmektedir. Bunun yanı sıra güneş yanığı oluşan bölgede derin bir acı ve sızı hissedilir. Korunmadan güneşlenme sonucunda fazlasıyla gözlemlenebilen güneş yanıkları, açık tenli insanlar ve çocuklarda daha fazla görülebilmektedir.

güneş yanığı nasıl oluşur

Görüntü olarak kızarıklık şeklinde kendine gösteren bu rahatsızlık yoğun bir şekilde ağrı ve acı yaratmaktadır. Bu da kişide hem psikolojik hem de bedensel olarak olumsuz etkilere neden olur. Anlık olarak güneş yanıklarını yok etmek bazı yöntemler ile mevcuttur. Ancak sorunun tam olarak yok olması ve tedavisi birkaç gün sürebilmektedir. Kızarıklık giderici kremler bu aşamada önemli bir rol oynamaktadır. Böylesi sıkıntılar oluşmadan önce güneşe çıkmadan önlem almak oldukça önemli bir tedbiri teşkil eder.

Güneş Yanığı Neden Oluşur?

Güneş yanığının oluşum nedenleri nedir diye bakıldığında karşımıza ilk etapta güneş ışınlarının yoğun olarak geldiği saatlerde herhangi bir koruyucu unsur bulundurmaksızın bu ışınlara maruz kalmak çıkmaktadır. Güneş yanığı yalnızca gözle görülür yerlerde yani cildinizde meydana gelmez. Bu yanıklar sonucu ne yazık ki deri altı da hasar görür ve zaman içinde oluşmuş olan yanıklar cildin erken yaşlanması başta olmak üzere çeşitli hastalıklara davetiye çıkarır.

güneş yanığına sebep olan etkenler nelerdir

Güneş yanığı oluşturan önemli etkenler arasında sayılan güneş ışınları her ne kadar tek başına yanıklara neden olsa da bu konuda bilinen yanlışlar da yok değildir. Örneğin; güneş yanığına yalnızca güneş sebep olur. Evet büyük ölçüde en önemli rol oynayan faktör olsa da karlı kış mevsimlerinde de güneş yanığı oluşması mümkündür. Çünkü kar, su yüzeyleri gibi faktörlerde oluşacak yansımalar da cildin yanmasına neden olmaktadır. İşte tüm bunlardan dolayı güneş koruyucu ürünleri her mevsim şiddetle kullanmak gerektiği her fırsatta vurgulanmaktadır. Her ne kadar kış mevsiminde güneş yüzünü pek göstermese de, serin havalarda meydana gelecek parlak yansımalar da cilt yanıklarına neden olabileceği gibi güneş lekesi oluşumuna da zemin hazırlayacaktır. Bu sebeple yaz, kış demeden muhakkak en iyi güneş kremi ürünlerinden birini tercih etmeli; cilt bakım adımınızın ilk sırasında yer almalıdır.

Güneş Yanığının Belirtileri Nelerdir?

Güneş yanıkları çeşitli şekillerde kendini gösterir. Eğer yaz aylarında deniz kenarlarında güneşlenip bronzlaşmak suretiyle güneş altında fazlaca vakit geçiriyorsanız üstelik herhangi bir güneş koruyucu kullanmadan, vücutta ciddi şekilde yanıklar kendini göstermeye başlar. Deri ve cilt yanıkları genel olarak kızarıklık şeklinde oluşur. Durumun ciddiyetine göre kızarıklık yerini farklı şişlik ve iltihaplara da bırakabilir. Genel olarak güneş yanığının en belirgin özelliklerine bakıldığında;

 • Ağrılı deri yüzeyi ve yoğun bir kızarıklık,
 • Derinin normalden daha fazla şekilde gerilmesi, deride oluşan gerginlik hissi,
 • Birkaç gün içinde derinin soyulması.

Bu belirtiler güneş yanığı belirtileri arasındaki en yaygın özelliklerdir. Ancak durumun ilerlemiş olması halinde ne yazık ki daha şiddetli belirtiler de kendini göstermeye başlar. Bunlardan bazıları ise şu şekildedir;

 • Halsizlik ve bitkinlik hissi,
 • Üşüme ve titreme,
 • Deride iltihaplaşma,
 • Yüksek derecede ateş,
 • Bitmeyen susuzluk hissi,
 • Mide bulantısı,
 • Yoğun bir baş ağrısı,

İlerlemiş şiddetli yanıklar kişide susuzluğu yoğun olarak yaşatacağından dolayı tansiyon düşmesi, baygınlık hissi gibi durumlar da ne yazık ki sık karşılaşılan özellikler arasında bulunmaktadır.

güneş yanıkları nasıl tedavi edilir

Güneş Yanıkları Nasıl Önlenir?

Güneş yanıklarının tedavisi mümkündür. Öncelikle bunu belirtmek isteriz. Ancak her tedavi gibi yanıklarda da sorun oluşmadan önce önlem olmak oldukça önemlidir. Güneş yanığı oluşumunu önlemek hem kolay hem de çokça mümkündür. Bunun için yapılması gerekenler ise oldukça basittir.

 • Güneşin yoğun olarak hissedildiği saatlerde güneş ışınlarına maruz kalmamak,
 • Güneş koruyucu ürün kullanmadan dışarıya çıkmamak,
 • Özellikle yaz aylarında güneşten koruyacak eşyalar ve kıyafetler tercih etmek.
güneş yanıkları nasıl önlenir

Güneş Yanığı Tedavisi İçin Kullanılabilecek En Etkili Ürünler

Güneş yanığını önlemek mümkün olduğu gibi tedavisi de pek tabii ki mümkündür. Bunun için kullanılacak cilt bakım ürünleri ile güneş yanıklarını evde de basitçe tedavi edebilirsiniz.

Klairs Rahatlatıcı Leke Karşıtı Krem; cildi rahatlatma özelliği gösteren bu krem aynı zamanda leke oluşumunun da önüne geçer.

Jumiso Rahatlatıcı Cica Aloe Serumu; cildi rahatlatma ve besleme özelliği bulunan bu serum yüksek nem tutma kapasitesi ile cildin nemli kalmasını sağlamaktadır.

Jumiso Rahatlatıcı Krem; leke karşıtı özellik gösteren bu krem aynı zamanda cildi gerginleştirerek elastikiye kaybını önler.

Beauty Of Joseon Besleyici Yeşil Çay Serumu; cilde nem terapisi yapan bu serum cildin dinlenmesini ve sakinleşmesini sağlar.

Güneş yanıklarının korkulu rüyanız olmaması için dikkat etmeniz gereken hususların yanında yukarıda bulunan ve Korendy Türkiye sayfasından rahatlıkla temin edebileceğiniz ürünler ile yanık tedavisi yapabilir ve cildinize en iyi şekilde güneş bakımı yapabilirsiniz.