Güneş Lekeleri Nasıl Geçer? En Etkili 4 Ürünle Tanışın!


Pek çok insanın muzdarip olduğu güneş lekeleri, bir çeşit cilt problemidir. Cilt problemi ya da cilt sorunu dendiğinde akla ilk gelenlerden olan lekeler, çeşitli nedenlerle meydana gelmektedir. Bunlar arasında sivilce ve akne izleri, tahriş olmuş cilt lekeleri ve güneş lekeleri gelmektedir. Bu sorunlar tedavisi mümkün olmayan problemler değildir. Cilt lekesi, ne yazık ki yüzde kötü bir görüntüye neden olur. Hayat kalitesini düşürerek kişide mutsuz bir ruh hali oluşturur. Çünkü herkes doğal ışıltı ile cildinin pürüzsüz bir şekilde parlamasını ister. Bundan dolayı bu lekelerden kurtulmak için uygulanması gereken yöntemler, kullanılması gereken ürünler olduğu gibi burada esas dikkat edilmesi gereken husus, lekeler oluşmadan önce leke oluşumunu engellemek için önlem almaktır.

güneş lekeleri nasıl oluşur

Güneş lekeleri, kahverengi küçük lekeler şeklinde görülür. Genellikle yüzde elmacık kemiği ve yanak bölgesinde oluşan güneş lekesi yalnızca yüzde değil sırtta ve omuzda da görülebilen bir problemdir. Uzun yıllar önce oluşmuş ve yerleşmiş güneş lekeleri zaman içinde koyu kahverengi bir görüntü oluşturur ve bunun tedavi edilmesi biraz daha zaman alabilmektedir. Yeni oluşmuş lekeler için zaman kaybetmeden uygun tedavi işlemlerine başlamak, sorunun kısa süre içinde çözülmesini kolaylaştıracaktır.

Güneş Lekeleri Neden Oluşur?

Melanin adı verilen pigmentler cildin rengini belirler. Çeşitli sorunlardan dolayı cildin belirli bir yerinde savunma amacıyla yoğunlaşan melanin pigmentleri, ne yazık ki cilt lekelenmelerine neden olur. Bunların başında da en sık görülen güneş lekesi gelmektedir. Güneş lekelerinin oluşum nedeni güneşe fazla maruz kalmaktan kaynaklanmaktadır. Ancak burada altının çizilmesi gereken bir konu var ki, herhangi bir güneş koruyucu kullanmadan güneşe çıkmak leke oluşumunu hızlandıran bir etkendir. Devamlı ifade edildiği üzere bir sorunu başlamadan önlemek ve engellemek, uygulanabilecek en iyi tedavilerin başında gelmektedir.

güneş leke tedavisi nasıl olur

Güneş lekeleri;

  • Gün içinde güneş ışınlarına fazla maruz kalmak,
  • Güneş koruyucu kullanmadan güneşe çıkmak,
  • Cildin genetik yapısı.

Güneş ışınları yararlı olduğu gibi cilt için direkt temasta ne yazık ki istenmeyen sonuçlar doğurabilmektedir. Güneşlenmek, bronzlaşmak en sevilen aktivitelerden birisi olsa da uzun süre güneş ışınlarına maruz kalmak yanıklar oluşturabileceği gibi sonrasında uğraşılması gereken cilt sorunlarına da neden olur. Bu sebeple muhakkak cilt bakımının ilk adımında güneş kremi ürünlerini kullanmalısınız. Güneş lekeleri başta olmak üzere ciltte erken yaşlanma gibi durumlar da yine güneşe bağlı olarak oluşabilen sorunlar arasında yer almaktadır.

Güneş Lekelerinden Korunma Yöntemleri Nelerdir?

Güneş lekelerinden korunmak zor mudur dersiniz? Aslında hayır. Güneş lekelerinin oluşumunu önlemek, lekeleri tedavi etmekten daha kolaydır. Leke oluşumunu önlemek için yapılması gerekenler ise şu şekildedir;

  • Yaz kış güneş koruyucu ürün kullanmak,
  • Güneşten mümkün olduğunca korunmak,
  • Özellikle yaz aylarında güneşin altında uzun süre kalmamak,
  • Lazer ya da ağda gibi işlemlerden sonra kesinlikle güneşe çıkılmamalı,
  • Yaz mevsiminde güneş koruyucu ürünler gün içinde tazelenmeli en aza 2 kere tekrarlanmalı,
  • Güneşin yoğun olduğu günlerde şapka kullanmak.
güneş lekesinden korunma yöntemleri nelerdir

Güneş Lekesi Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Birçok cilt sorununda olduğu gibi güneş lekelerini tedavi etmek için de hem medikal uygulamalar yapılmakta hem de bazı kozmetik ürünler ile sorun giderilebilmektedir. Yapılan tıbbi ya da medikal uygulamalar arasında en fazla başvurulan güneş lekesi tedavi yöntemi lazerdir. Bu işlemlerde ciltte açılan küçük kanallar sayesinde deri altına leke için uygun ürün enjekte edilir. Uygulanacak seanslar lekenin durumu ve özelliğine göre farklılık gösterebilir.

güneş lekesi tedavi yöntemleri nelerdir

Leke tedavisi için uygulanan diğer bir medikal yöntem de kimyasal peeling işlemleridir. Bu işlemler derinin üst kısmını soyarak tedavi etmeyi amaçlar. Soyulan üst deri ile birlikte kısa süre içinde deri kendini toparlamaya başlar ve leke görümünü büyük ölçüde azalır.

Karbon peeling uygulaması da yine güneş lekesi başta olmak üzere çeşitli cilt lekelerinin tedavisi için tercih edilen yöntemlerden biridir. Bu uygulama ile kolajen doku canlandırılmakta ve cilt yenilenmesi sağlayarak lekeleri ortadan kaldırmaktadır. Etkisini artırmak için en iyi kolajen içeren serumları kullanabilirsiniz.

Güneş Lekeleri İçin Kullanılabilecek En Etkili Ürünler

Güneş lekeleriniz varsa aşağıdaki ürünleri gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz;

Klairs Parlatıcı C Vitamini Serumu; c vitamini takviyesi ile cildi besleyen bu serum, leke oluşumunu önleyerek var olan lekelerin ciddi oranda rengini açarak görünümünü azaltır.

By Whistrend Badem Özlü Pürüz Önleyici Kimyasal Peeling Toniği; cildi ölü hücrelerden arındırıp temizleyen bu tonik, pürüzsüz bir cilt oluşturmaya yardımcı olur.

By Whistrend Leke Karşıtı Vitamin C Serumu; leke önleyici bakım yapan bu serum, parlak bir cilt için kullanılacak en etkili ürünlerden biridir.

Beauty Of Joseon Parlatıcı Pirinç Serumu; cilde parlak bir görünüm katan bu serum, lekelerin rengini açarak yeni leke oluşumunu büyük orada azaltır.

Korendy Türkiye sayfasından bulabileceğiniz yukarıdaki doğal ürünler ile siz de cildinizde mükemmel bir görüntü yaratabilir, her daim cildiniz ile mutlu hissedebilirsiniz 😊