Güneş Koruyucu Kremler Ne İşe yarar?


Güneş ışınları yararlı olduğu kadar cilde zarar veren etkilere de sahiptir. D vitamini sağlaması açısından güneşten enerji almak vücut sağlığı için büyük önem taşır. Ancak ne yazık ki ciltte meydana getirdiği olumsuz etkileri bakımından güneş ışınlarına karşı cildi korumak gerekir. Bu konu hakkında hala pek çok doğru bilinen yanlış vardır bunlardan biri güneş koruyucu kremleri yalnızca yazın kullanmak gerektiğidir. Bu yanlışa düşmemek, yaz kış cildi güneşin zararlı UV ışınlarına karşı korumak gerekir. 

“Kışın güneş olmuyor, ya da kışın güneş çok ısıtmıyor haliyle yakıcı olmaz” düşüncesinden ciddi anlamda uzak durmak gerekir. Çünkü güneş kremleri, güneşe karşı koruduğu gibi kışın da kara karşı koruma görevi görmektedir. Karın ışığı yansıtma durumu cilt üzerinde olumlu etkilere neden olmaz. Cilt ışığı süzemez, bundan dolayı ışığı geri çevirip cildin doğal nem ve ışığını korumak gerekir. Bunun için de kış mevsiminde de güneş koruyucu kullanmadan dışarı çıkmamak gerekir.

Hangi Güneş Koruyucu Kremi Kullanmalıyım?

Güneş koruyucu kremler yaz kış demeden kullanılmalıdır evet. Ancak yazın ve güneşin kendini iyice hissettirdiği şu günlerde daha fazla dikkatli olmak, koruyucu krem kullanmadan dışarıya çıkmamak gerekir. Bu cildi korumak anlamına gelir. Aksi takdirde ciltte meydana gelecek olan kuruluk ve özellikle güneş lekeleri ile ciddi anlamda savaşmak gerekecektir. Bu durumun önüne geçmek için önlem almalı ve mutlaka koruyuculuğu yüksek bir güneş kremi kullanılmalıdır. 

Peki güneş koruyucu kremler nasıl olmalıdır dersiniz? Ya da güneş kremi alırken nelere dikkat edilmelidir? Güneş koruyucu kremleri almadan önce özelliklerini okumak ve koruyuculuğundan emin olmak gerekir. Her cildin kullanacağı bakım ve cilt ürünleri birbirinden farklıdır. Ancak söz konusu güneş koruyucu ise her cilde uyumlu olma özellikleri ile dilediğiniz güneş kremini kullanabilirsiniz. Ancak içeriğinden emin olmak kaydıyla. Ya da özelliklerinden de diyebiliriz. 

Güneş kremi kullanırken en fazla karşılaşılan sorunların başında fazla parlama yaptığı ve makyajı kusturduğu söylenir. Gün içinde makyaj yapmak durumunda kalanlar için bazı koruyucu ürünler ciddi anlamda sorun olabiliyor. Makyaj ile birlikte ciltte aşırı parlama ve yapış yapış bir his bırakan kremler kadınları ciddi anlamda rahatsız eder. Kozmetik sektörüne baktığımız zaman her markanın oldukça iddialı güneş koruyucu kremleri ile karşılaşmaktayız. Bu da güneş kremlerinin önemini gösterir. Ancak marka ya da ürün ne kadar iyi olursa olsun, bazı ciltlerde olumlu bazı ciltlerde olumsuz etkileri olacaktır. Cilde uyum durumu gibi. 

hangi güneş koruyucu kremi kullanmalıyım

Güneş koruyucu krem seçerken özellikle koruyucu oranı yanı SPF oranı 30 ya da üzerinde olmalıdır. 30 SPF altında kalan güneş kremlerinin cildi koruyuculuğu yoktur. Bunu unutmamak gerekir. Ayrıca yazın terleme daha fazla olur. Terleme ve suya karşı dayanıklı, akmayan bir güneş kremi aldığınızdan emin olmanız gerekir. Aksi takdirde gün içinde terlemeden dolayı cilt güneş kremini atacak ve gün içinde cildiniz güneşe karşı savunmasız kalacaktır. Birçok güneş kreminin en büyük sorunu ciltte kalın tabaka halinde beyaz izler bırakmasıdır. Şeffaf ve su bazlı güneş koruyucular böyle bir iz bırakmayacak ve makyaj bazı olarak rahatlıkla kullanılacaktır. Bir de özellikle yağlı cilttler losyon ve jel formundaki ürünleri tercih etmelidir. 

Kore’nin Güneşe Savaş Açan En İyi Koruyucu Kremleri

Kalite ve güzellik sırları ile bilinen Kore kozmetiği, güneş koruyucu ürünleri ile de pek çok kadının tercihi olmaya devam etmektedir. Severek kullanacağınız Kore markalı güneş koruyucu ürünleri sizler için derledik.

Rovectin Aqua Soothing UV Protector, özellikle yaşlanma karşıtı etkisi ile dikkat çeken bu ürün SPF 50 oranı ile de cildi güneşe karşı ciddi anlamda korur. Aynı zamanda yapışkan bir bırakmadan kolay emilen özelliği ile makyaj altına rahatlıkla kullanılabilir. Cilde doğal bir aydınlık görünüm kazandıran bu ürün, doğal içerikler ile hazırlanmış tam anlamıyla vegan dostu güneş kremi olma özelliği de taşır.

Manyo Galac Moisture Sun Serum, krem ya da losyondan ziyade serum formuyla hazırlanmış olan bu ürün 50 koruma faktörü ile cilt lekelenmelerinin önüne geçer. Nemlendirme özelliği taşıyan bu serum güneşe karşı koruduğu gibi cildi nemlendirmeye de yardımcı olur. Kuru cilttler için oldukça yararlı bir koruyucu üründür. 

 

Dr. Ceuracle Pro Balance Biotics Clear Up Sun, hibrit filtreli probiyotik bu krem cildi koruyucu ve besleyici özelliği ile dikkat çekmektedir. Aynı zamanda cildin doğal tonunu koruyan ve eşitleyen bir krem olan bu koruyucu, aynı zamanda güneşi süzen bir filtreye sahiptir. 

 

Cildinize iyi gelecek ve aynı zamanda bakım yapacak Kore markalı en iyi güneş kremi çeşitlerini tercih ederek güzelliğini koruyabilirsiniz :)