Göz Çevresi Bakımı Nasıl Yapılır Hangi Noktalara Dikkat Edilmelidir Uzman Tavsiyelerini İnceleyin!


Göz çevresi, yüzdeki en hassas noktalardan biri olmasıyla birlikte deri yapısı olarak da yüzün diğer yerlerine nazaran daha ince bir deri yapısına sahiptir. Bundan dolayı göz çevresi bakımı oldukça hassas bir şekilde yapılmalı ve göz çevresine özel olarak hazırlanmış bakım ürünleri kullanılmalıdır. Göz bakımı ya da göz çevresi bakımı, bu bölgede oluşan morluk, halka, kırışıklık gibi sorunları ortadan kaldırmak ve oluşumlarını önlemek amacıyla yapılan bir uygulamadır. Cilt güzelliği ve sağlığından devamlı bahsedilir. Bununla ilgili yapılması gerekenler anlatılır. Peki ya göz çevresi bakımı hakkında ne kadar bilgi sahibiyiz?

göz çevresi bakımı önemi nedir

Göz çevresi, daha erken yaşlanmaya oldukça elverişli bir bölgedir. Bu da mevcut deri yapısından kaynaklanmaktadır. Ve bu bölgeler, yaşla alakalı bizlere bilgi verir. Göz çevresi ne kadar aydınlık ve sağlıklıysa yüz de bir o kadar dinç görünür. Uykusuzluk bile direkt gözlere yansıyan ve burada yorgun bir görüntü oluşmasına neden olan bir durumdur. Tüm bunlar göz önüne alındığında göz çevresi bakımı yapmanın önemi oldukça bariz bir şekilde karşımıza çıkmaktadır.

Göz Çevresi Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Hassasiyeti ve yapısından bahsettiğimiz göz çevresi için yapılacak bakımlar da özel bir hassasiyet gerektirmektedir. Öncelikle göz çevresi bakımı için bu bölgeye özel olarak hazırlanmış ürün kullanımına dikkat etmek gerekir. Şunu çok iyi bilmek gerekir ki, cilt için hazırlanan nemlendiriciler ayrı göz çevresi için hazırlananlar ayrıdır. Bu çevrenin hassasiyetine göre hazırlanan bakım ürünlerinin içeriği de direkt göz çevresine etki etmekte olup, bölgedeki sorunları gidermeye yöneliktir.

göz bakımında yapılan hatalar nelerdir

Ne yazık ki çoğu insan cildinde herhangi bir sorun oluştuktan sonra bakım yapmaya başlar. Ve çeşitli tedavi yöntemleri ile sorundan kurtulmaya çalışır. Oysa ki burada önemli olan, sorun oluşmadan önce oluşabilecek problemleri analiz etmek ve oluşumlarını engellemektir. Özellikle yüksek korumalı güneş kremi, cildi olumsuzluklara karşı koruyan ilk ve en önemli adımdır. Aynı durum göz çevresi için de geçerlidir. Bu bölge uykusuzluktan, yorgunluktan ve üzüntüden bile etkilenen bir bölge olduğu için kullanılacak ürünler ile bu detaylara ait izler ortadan kaldırılabilir. Göz çevresinde en fazla karşılaşılan sorunlar genel olarak; kırışıklık, morarma, halka görünümü, yağ bezeleri, torbalanma gibi istenmeyen problemlerdir. Bu problemleri genetik faktörler etkilediği gibi yanlış beslenme, dış faktörler ve yanlış ürün kullanımı da tetiklemektedir.

Göz Çevresi Bakımı Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Göz ve göz çevresi bakımı için alkol ve yağ içermeyen ürün seçimine özen göstermek gerekir. Özellikle yoğun yağ içeren ürünler göz çevresini nemlendirmekten çok yağ bezeleri oluşmasına neden olmaktadır. Bu da yine en fazla yapılan hatalardan biridir. Yağ bazlı ürün kullanımı ile göz çevresi nemlenir ve ince çizgi görünümü azalır düşüncesi yanlıştır, buna özellikle dikkat etmek gerekir. Yine en fazla sorulan sorulardan ve karşılaşılan sorunlardan olan göz ve göz çevresi temizliği de yine bölgenin hassasiyeti adına oldukça önemli bir konudur. Göz çevresi temizliğinde oldukça nazik ve yumuşak davranılması gerekir. Bölge için özel olarak hazırlanmış temizleme ürünleri ile göz çevresi temizlenmeli ve gözü sert bir şekilde ovalamak yerine ufak dokunuşlar ile nazikçe makyajdan ve kirden arındırmak gerekir. Yağ bazlı temizleyici ürünleri ile makyaj ve diğer kalıntıları ciltten nazik bir şekilde arındırabilirsiniz.

göz bakımı çevresi nelere dikkat edilmelidir

Bu bakım önerilerinin yanında dış faktörlere de göz çevresi bakımı için dikkat etmek gerekir. Bol bol su tüketmek, sağlıklı beslenmek, yeteri kadar uyumak (7-8 saat), stresten kaçınmak, alkol ve sigara tüketimini azaltmak ya da bu alışkanlıklardan vazgeçmek göz çevresi için yapılabilecek en iyi bakımlardan olacaktır. Özellikle göz çevresi gece bakım rutini oldukça önemlidir. Cilt gece boyunca kendini yenilediği için kullanılacak nemlendirici ya da serumlar, göz çevresine siz uyurken yeteri kadar ilgi göstermiş olacaktır.

Göz Çevresi Bakımı İçin Kullanılabilecek En Etkili Ürünler

Göz çevresi özel bir bakım ve özel içerikli ürünler kullanılmayı gerektirir dedik. Seçilecek temizleme ürünleri, nemlendiriciler, bakım ürünleri kesinlikle hassas göz çevresine uyumlu olmalıdır. Bunun için tercih edebileceğiniz en etkili ürünler şu şekildedir;

Beauty Of Joseon Besleyici Retinal Ginseng Göz Serumu; yaşlanma önleyici güçlü içeriği ile daha dinç bir göz çevresi görünümü oluşturan bu serum, aydınlatma özelliği ile de daha dinç bir göz çevresi oluşturmaktadır.

I’m From Canlandırıcı Kırışıklık Önleyici Serum; yaşlanma belirtilerini önleyen bu serum göz çevresinin elastikiyetini koruyarak mat görünümü ortadan kaldırır.

Barulab Anti-Aging Peptit Ampül; sunmuş olduğu yoğun nem takviyesi ile oluşabilecek ince çizgilerin önüne geçen bu ampül, yaşlılık belirtilerini tamamen ortadan kaldırmaktadır.

Bir sorun oluşmadan önce önlem almak yapılacak tedavilerden daha önemlidir. Siz de göz çevrenizde oluşabilecek ya da var olan sorunlar için Korendy Türkiye adresinden yukarıdaki ürünlere ulaşabilir, dinç bir görüntü ile mutlulukla parlayan göz çevresine sahip olabilirsiniz 😊