Geniş Gözenek ve Siyah Noktalardan Kurtulma Rehberi


Geniş gözenekler ve siyah noktalar birçok farklı cilt tipini etkileyen, sıkça karşılaşılan cilt sorunlarından biridir. Kullanılan yanlış ürünler ve yanlış bakım yöntemleri ile daha da belirgin hale gelen bu sorunlarla Kore cilt bakımı uygulayarak nasıl kurtulacağımızı detaylı bir şekilde sizlerle paylaşıyoruz.

Geniş gözenekler ve siyah noktalar birçok farklı cilt tipini etkileyen, sıkça karşılaşılan cilt sorunlarından biridir. Kullanılan yanlış ürünler ve yanlış bakım yöntemleri ile daha da belirgin hale gelen bu sorunlarla Kore cilt bakımı uygulayarak nasıl kurtulacağımızı detaylı bir şekilde sizlerle paylaşıyoruz.

Bu yazıyı okuduktan sonra aşağıdaki soruların cevaplarını bulmuş olacaksınız:

 • Gözeneklerin işlevi nedir?
 • Gözenekler neden tıkanır, neden genişler?
 • Siyah noktalar neden oluşur?
 • Temiz ve duru gözenekler için ne yapmalı?
 • Gözenekli cildin temizliği nasıl yapılmalıdır?
 • Gözenek görünümünde etkili kil maskelerinin faydaları neler?
 • AHA/BHA toniklerin gözenekler üzerindeki etkileri neler, nasıl faydalanılır?
 • Esans ve nemlendiricilerde nelere dikkat etmeli?
 • Güneş koruyucuların gözenekler için önemi neler?

Gözenekli ve Siyah Nokta Sorunu Olan Cilde Özel Kore Cilt Bakımı

Geniş gözenek ve siyah nokta problemine çözüm önerilerimizi doğru uygulayabilmek ve kendinize uygun bir bakım rutini oluşturabilmek için öncelikle geniş gözenekler ve siyah noktalar neden kaynaklanır buna değinmekte fayda var.

Gözenekler neden var?

Gözenekler, vücudumuzun birçok yerinde bulunan, yağ ve terin dışarı akışını sağlamak ve cildi bakteriyel enfeksiyonlara karşı korumakla görevlendirilmiş, yağ bezleri ve kıl folikülleri bulunduran küçük açıklıklardır.

Cildin, ısısını düzenlemek ve doğal işleyişini sürdürmek için bu yapılara ihtiyacı vardır. Ayrıca gözenekler sayesinde cildimize uyguladığımız bakım ürünleri alt katmanlara dek nüfuz edebilir ve emilimleri artabilir.

Gözenekler hakkında en sık rastladığımız yanlış bilgi, gözeneklerin açılıp kapanabileceğidir. Oysa gözenekler açılmalarını ya da kapanmalarını sağlayan bir kas sistemine sahip değildirler. Dolayısıyla açılıp, kapanmazlar ancak yanlış bakım ya da diğer nedenlere bağlı olarak elastik yapılarından ötürü genişleyebilirler.

Gözenekler neden tıkanır, neden genişler?

Tüm sağlıklı gözeneklerde cildi kötü bakterilerden ve bazı patojenlerden korumak amacıyla belirli miktarda keratin (saçlarda, gözlerde ve tırnaklarda bulunan protein) ve sebum bulunur. Kimi zaman hücre döngüsünün yavaşlaması nedeniyle gözeneklerde bulunan keratin ve sebum kendiliğinden dışarı atılamaz ve böylece cilt yüzeyinde ölü deriler meydana gelir.

Öte yandan, yağ bezleri çeşitli çevresel ve içsel etkenler sonucu normal fonksiyonlarının ötesine geçerek çok daha fazla yağ üretmeye başlar. Oluşan bu yağ fazlası, ölü derilerle karışır ve gözenekleri tıkar. Bu tıkanma olayı sonucunda yağın hareket etmesi zorlaşır, gözenekler yağı dışarı atabilmek için genişler ve bunun sonucu olarak normal boyutlarından daha büyük görünmeye başlarlar. Bu gözeneklerin geniş görünmesinin yalnızca bir nedenidir, diğer nedenler ise;

 • Komedojenik olan ve alkol içeren makyaj ve cilt bakım ürünleri kullanımı,
 • Güneşin zararlı ışınlarına güneş koruyucusuz biçimde maruz kalmak,
 • Yaş ilerlemesiyle birlikte gelişen kolajen kaybı ve elastikiyet azalması,
 • Sert temizlik yöntemleri ya da cildin etkili biçimde temizlenmemesi sonucu meydana gelen irritasyonlar,
 • Cildi düzenli olarak eksfoliye etmemek,
 • Cildin susuz (dehidre) kalması sonucu gözeneklerin, gerilme etkisi nedeniyle daha geniş görünmeleri,
 • Sıcak iklimde yaşamak,
 • Genetik ve hormonal dengesizlikler.

Siyah noktalar neden oluşur?

Yukarıda bahsettiğimiz gibi gözenekler, elastik yapıları sayesinde, içlerinde biriken yağ ve teri dışarı atmak için genişleyebilirler. Fakat atılması gereken madde çoğaldıkça, yağ ve ölü derilerden oluşan bileşim özellikle alın, burun ve çeneden oluşan T bölgesinde sıkışabilir. Bu durum ilerler ve gerektiği şekilde tedavi edilmezse sebum ve ölü derilerden oluşan karışım havaya maruz kalarak okside olur ve siyah renge bürünür. Böylece siyah nokta oluşur ve gözenek görünümü çok belirgin hale gelir.

Temiz ve duru gözenekler için ipuçları

Siyah noktalardan arınmış, geniş görünmeyen temiz gözenekler için aşağıda sıraladığımız unsurlara dikkat edin:

 1. Sağlıklı ve dengeli beslenmek gözenekler için büyük önem taşır. Antioksidan ve vitamin yönünden zengin yiyecekleri tüketmek cildin yağ dengesi ve kolajen üretmesi açısından son derece faydalıdır. Örneğin laktik asit bakımından çok zengin olan çilek, antioksidan deposu yaban mersini, içerdiği pektin ile elma tüketmek gözenek görünümünü içsel yoldan azaltmayı destekler.
 2. Cilt bakımında haftada bir ya da iki defa cildi yumuşatan ve antioksidan yönünden zengin olan kil, kaolin ve bentonit içeren ürünler kullanarak geniş gözenek görünümüne neden olan sebum fazlası ve ölü derilerden kurtulabilirsiniz.
 3. Cildin yenilenme sürecini hızlandıran AHA, BHA ve PHA’ları cilt bakım rutinine dahil ederek gözeneklerin tekrar dolmasının önüne geçebilirsiniz.
 4. Kore’de “topikal botoks” olarak adlandırılan peptit içeren ürünler kullanarak susuz kalmış cildi nemlendirerek gözeneklerin sıkı görünmesini sağlayabilirsiniz.

Kore ürünleriyle cilt tipinize özel gözenek bakımı nasıl yapılır?

Bu yukarıda saydığımız tavsiyeleri göz önünde bulundurarak her cilt tipinde, farklı nedenlerle oluşabilecek gözenek görünümünü en aza indirgemek, cildi sıkılaştırmak, yatıştırmak ve siyah, beyaz noktalar gibi istenmeyen sonuçlarla karşılaşmamak için cilt bakımının olmazsa olmalarını sizlerle paylaşıyoruz:

1. Nazik bir cilt temizliği yapın

Cildi derinlemesine fakat nazikçe çift aşamada temizlemek gözenek görünümünü en aza indirgemenin temel adımıdır. Çünkü gözeneklerin geniş görünmesinin birincil sebebi aşırı sebum üretimidir. Sebum, kir ve ölü derilerin birleşimi gözenekleri tıkar, bu da gözenek problemlerine ve geniş görünüme neden olur.

Sebum fazlasını ciltten nazikçe temizlemek birinci adımsa, bunu yaparken ciltteki suyu tamamen çekmeyecek ürünler kullanmak ikinci adımdır. Çünkü geniş gözenek görünümünün sık karşılaşılan diğer bir sebebi susuz kalmış yani dehidre olmuş bir cilttir. Sert temizlik ajanlarıyla temizlenmiş cilt, koruyucu doğal lipid ve proteinlerden yoksun kalır, kuruluğun yarattığı gerilme etkisi ile gözenekler geniş bir görünüme bürünür.

Nazik fakat derinlemesine bir temizlik hem cilt bariyerini kuvvetlendirerek yağ-su dengesini sağlar hem de gözenek tıkanmasına sebebiyet vermeden sebum fazlasını ciltten alır.

Geniş gözenekler için
YAĞ BAZLI TEMİZLEYİCİ TAVSİYESİ

Bütün ciltlere göre

Klairs - Gentle Black Sugar Deep Cleansing Oil, sebum üretimini kontrol altına almaya yardımcı olan bu yağ bazlı temizleyici, ciltteki hassasiyeti yatıştırmak için siyah fasulyeden elde edilen doğal yağlar içerir. İçeriğinde bulunan susam yağı, siyah kuş üzümü tohumu yağı gibi vitamin ve antioksidan deposu içerikler ile cildi nemli tutar. En hassas ciltlere dahi uygun bir formülasyona sahiptir.

Heimish - All Clean Balm, anti-bakteriyel, anti-mikrobiyal ve çay ağacı yağı sayesinde anti-akne özellikler sağlayan antioksidan deposu birçok bitki özüyle doludur. Cildi irritasyona uğratmadan, makyajı ve güneş kremini kolaylıkla temizler, sebum ve kiri hızlıca çözerek ciltten uzaklaştırır. E vitamini özleriyle cilde nem verir, hipoalerjenik formülüyle hassas ciltlere dahi uygundur.

Manyo - Pure Cleansing Oil, içeriğinde bulunan soya fasulyesi yağı, jojoba yağı, üzüm çekirdeği yağı, squalene, pirinç kepeği yağı gibi 10 çeşit yağ, temel amino asitler, yağ asitleri ve vitaminler ile gözenekleri tıkamadan siyah noktaları temizlemeye yardımcı olur. Yapısı sayesinde derinlere nüfuz ederek kirleri çözüp dışarıya iter, cildin yenilenmesine katkıda bulunur, cilt bariyerini güçlendirmeyi, kırışıklıkları azaltmayı ve cilt tonunun eşitlemeyi destekler.

Geniş gözenekler için
SU BAZLI TEMİZLEYİCİ TAVSİYESİ

Karma ve yağlı ciltlere göre

Cosrx - Good Morning Gel Cleanser, içeriğinde bulunan çay ağacı yağı ile fazla sebumu ve ölü derileri ciltten temizleyerek yağ dengesini kontrol altına almaya yardımcı olur. Doğal BHA ile gözenekleri derinlemesine fakat nazikçe temizleyerek siyah nokta oluşumunu engellemeyi ve kızarıklıkları gidermeyi destekler. İçeriğinde lotus çiçeği özü, yeşil çay özü, allantoin gibi pek çok yararlı içerik bulundurur.

By Wishtrend - Green Tea & Enzyme Powder Wash, içerisinde bulundurduğu enzimler ile keratinleri ve ölü derileri ciltten uzaklaştırarak siyah noktaları kontrol altına almayı desteklerken, cildi neme doyurur. Günlük kullanıma uygun olarak sağladığı nazik eksfoliasyon ile ölü derileri temizler, sebum fazlasını ve kirleri ciltten uzaklaştırır. Yeşil çayın antioksidan etkisi ve bulundurduğu A, C ve E vitaminleri sayesinde aydınlık bir görünüm sağlamayı destekler.

Manyo Factory - Deep Pore Cleansing Foam, formülünde mısır, papatya, yeşil çay, fasulye, papaya, kırmızı ginseng, patates gibi birçok bitki ekstresine yer veren, neredeyse %99’u doğal içeriklerden meydana gelen nazik bir temizleyicidir. Antioksidan bakımından çok zengin olan yeşil çay ve A, C, E vitaminleri ile cildi kir ve fazla sebumdan arındırır, kızarıklıkları ve iltihabı yok etmeyi, aynı zamanda aydınlık bir görünüm vermeyi destekler. Papaya enzimleriyle nazik bir eksfoliasyon ve ciltte gözle görülür bir aydınlık sağlamaya yardımcı olur.

Geniş gözenekler için
SU BAZLI TEMİZLEYİCİ
Kuru ve normal ciltlere göre

Klairs - Rich Moist Foaming Cleanser, sülfatsız amino-asit içeren formülüyle en hassas ciltleri bile kurutmaz, temizlik sonrası nemli bırakır. Hyaluronik asit ile nemi cilde hapseder, hücrelerin yeniden yapılanmasına yardımcı olur. Aloe vera ile kurulukları yatıştırmayı ve hassasiyeti gidermeyi destekler, hipoalerjeniktir.

2. Fazla sebumu yok eden ve gözenek sıkılaştıran maskelerden faydalanın

Gözenek bakımında kil maskelerini bakım rutininize eklemek için birden fazla sebep var.

Örneğin kil ve benzeri bentonit, kömür, volkan özü gibi maddeler bir mıknatıs gibi davranır. Gözeneklerde biriken fazla sebum ve kir gibi negatif yükleri emerek gözenek görünümünü minimize eder, cildi toksinlerden ve serbest radikallerden arındırmaya yardımcı olurlar. Bu maddelerin içinde yoğun miktarda bulunan selenyum, silika, magnezyum, potasyum, kalsiyum ve çinko gibi mineraller cilt elastikiyetini arttırmaya donuk ve cansız görünümü ortadan kaldırarak pürüzsüz ve sağlıkla ışıldayan bir görünüm yaratmaya ve hücre yenilenmesini hızlandırmaya yardımcı olurlar.

Ayrıca hücrelerdeki hidrojeni azaltarak oksijene yer açarlar, bu da hücrelerdeki kan akışının hızlanmasına ve cildin genç kalmasına yardımcı olur. Tüm bunlara ek olarak bu değerli mineraller doğal antibiyotik işlevi görerek cildi toksinlerden arındırmanın yanı sıra , gözeneklerin içindeki ve cilt yüzeyindeki bakteriler ile patojenleri ciltten uzaklaştırarak cilt florasını düzenlemeyi desteklerler.

Geniş gözenekler için
MASKE
Tüm ciltler için (Kuru ciltler yalnızca gözenek problemlerinin yaşandığı bölgelere uygulama yapabilirler)

Klairs Midnight Blue Calming Sheet Mask, içerisinde bulunan doğal BHA olan ak söğüt kabuğu suyu ile gözenekleri arındırırken, çay ağacı yağı ile ciltteki iltihabı ve hassasiyeti yok etmeyi destekler. Centella asiatica içeriği cildi yatıştırmaya ve onarmaya yardımcı olur. Ayrıca erythritol ile cilt ısısını düşürerek serinlik etkisi verir ve kızarıklıkların görünümünü azaltmayı destekler. Kağıt maskenin bambu kömüründen meydana gelen yapısı hassas ciltlere dahi uygundur.

Ayrıca diğer gözenek sıkılaştırıcı maske ve siyah nokta kremi ürünleri için lütfen tıklayınız.

3. Gözenek görünümünü küçültücü arındırıcı AHA/BHA toniği kullanın

BHA, yağda çözünebilen yapısıyla tıkanmış gözeneklerin derinlerine nüfuz ederek fazla sebumu çözer ve bu şekilde siyah nokta oluşumunun önüne geçmeye yardımcı olur.

Ayrıca BHA türevi olan salisilik asit, ölü deri ve yağ ile tıkanmış genişlemiş gözenekleri temizler (Uzman estetisyen Shani Darden).

Büyük gözenek sorununun bir nedeni de yaş ilerledikçe ciltten azalan kolajen ve elastin dokularıdır. Eski sıkılığını kaybeden ciltte gözenekler daha belirgin hale gelir. Ayrıca cildin kendini yenileme süreci yavaşlar bu nedenle dışarıdan bir ürün ile eksfoliasyon desteklenmezse, gözenekler biriken ölü derilerin ve kirlerin etkisiyle daha görünür hale gelirler.

En bilinen BHA formlarından biri olan salisilik asit; doğal olarak söğüt ağacı kabuğu, wintergreen (kışın yapraklarını dökmeyen bir ağaç türü) ve tatlı huş ağacı kabuğu gibi bitkilerden elde edilir.

AHA’lar ise cildi ölü deriden arındırıp, cildin kendini yenileme sürecini hızlandırarak gözeneklerin belirgin görünümünün azalmasını sağlarlar.

Tüm bu olumlu etkileri nedeniyle cilt bakım rutininde BHA ve AHA’lara mutlaka yer vermek gerekir. Burda dikkat edilmesi gereken nokta, BHA ve AHA kullanırken, akşam rutininde kullanılsalar dahi, sabah cildin güneşe karşı mutlaka korunması gerektiğidir.

Geniş gözenekler için
BHA ÜRÜNLERİ
Tüm ciltler için

Cosrx AHA/BHA Clarifying Treatment Toner, %0.1 AHA ve %0.1 BHA içeren formülüyle hem cilt yüzeyindeki ölü derileri yok eder, hem de gözeneklerin içine nüfuz ederek derinlemesine bir temizlik sağlayarak gözenek görünümünü azaltmayı destekler. Allantoin ve pantenol ile cildin eksfoliasyon sonrasında bile nemli kalmasını sağlar.

Cosrx - BHA Blackhead Power Liquid, içerisinde bulundurduğu BHA’nın yağda çözünen yapısı sayesinde gözeneklerin derinlerine nüfuz ederek yağı ve kiri çözer, gözenekleri arındırmaya ve dengeli bir cilde kavuşmanıza yardımcı olur. İçerisinde bulundurduğu niasinamid ile cildi aydınlatmayı destekler. %67.80 doğal BHA olan beyaz söğüt ağacı suyu ile cilt yüzeyini temizler, aydınlatır ve sivilce ve siyah noktalara karşı mücadele eder.

Some By Mi AHA BHA PHA Tonik, sivilcelerle ve siyah noktalarla savaşan en etkili toniklerden biridir. İçeriğinde bulunduran AHA cilt yüzeyini pürüzsüzleştirmeye yardımcı olurken, BHA sivilce ve siyah noktalarla savaşır, ölü derileri ve fazla sebumu ciltten uzaklaştırarak gözenekleri temizler. PHA hassas ciltler için geliştirilmiş bir AHA türevidir. Salisilik asit ve çağ ağacı özü sivilcelere etki eder, niasinamid cilt tonunu eşitlemeye yardımcı olur, sodyum hyaluronat iyileşme sürecini hızlandırmayı destekler. Lactobionik asit ise, adenozin ve sitrik gibi cilt için yararlı içeriklere sahiptir.

Manyo - Galactomy Clearskin Toner, formülünde bulundurduğu üç çeşit AHA ile (laktik asit, citric asit ve malik asit) cilt yüzeyindeki ölü derileri temizlerken, BHA ile gözeneklere nüfuz ederek fazla sebumu, kiri ve bakterileri yok etmeyi destekler. Galactomyes özütü ile cilt tonunu aydınlatmaya ve eşitlemeye, cadı fındığı yağı sayesinde sebum kontrolü sağlamaya ve cildi yatıştırmaya yardımcı olur. Centella asiatica ise cildi rahatlatır ve cildin yeniden yapılanmasını destekler. Pirinç kepeği cildi temizler, nemlendirir ve ölü derilerden arındırır, papaya enzimleri de cildi beslemeye yardımcı olur.

Diğer gözenek sıkılaştırıcı maske incelemek için lütfen tıklayın.

4. Esanslar ile cildinizi yatıştırın ve gözeneklerin görünümünü azaltın

Gözenek bakımında en önemli noktalardan biri de tekrar kir ile dolmalarının ve tıkanmalarının önüne geçmektir. Bu anlamda kullanacağınız esanslar, serumlar ve nemlendiricilerin gözenek tıkamaması büyük önem taşır.

Esanslar Kore cilt bakımında cildi bir sonraki ürüne hazırlamak ayrıca antioksidan içerikleri ile cilde özel bakım yapmak adına sıkça bakım rutinlerinde kullanılırlar. Örneğin deniz tuzu, mugwort, propolis, centella asiatica gibi antioksidanca zengin bitkiler ve maddeler hem antioksidan özellikleri hem de gözenekli ciltlere uyumları ile esanslarda tercih edilen içeriklerdir. Siz de bu tarz esansları cilt bakım rutininize dahil ederek gözeneklerinizin hem görünümünü azaltabilir hem de tekrar dolmalarını engellemeye yardımcı olabilirsiniz.

Geniş gözenekler için
ESANSLAR
Tüm ciltler için

I’m From Mugwort Essence, içeriğinde %100 oranında Kore'nin Ganghwa bölgesinde yetişen misk otu bulundurur. Bu sihirli ot, yüzyıllar boyu antibakteriyel ve antienflamatuar özellikleriyle tedavi etme ve toksinlerden arındırma amacıyla kullanılmıştır. Bu esans kızarık, yorgun, sivilceli, tahriş olmuş cildi anında ferahlatır, ısısını ve kızarıklığını azaltarak nemlendirir. Barındırdığı E vitamini özleri ile nemi cilde hapseder, cilt bariyerini onarmaya yardımcı olurken geçmek bilmeyen sivilcelere karşı savaşır.

5. Olgun ve gözenekli ciltler için peptit kullanın

Yaşlandıkça, UV ışınları ve çevresel faktörlere maruz kaldıkça cilt elastikiyetini kaybeder ve böylece gözenekler daha büyük görünmeye başlar. Bunun nedeni gözeneklerin etrafını saran kolajen ve elastin miktarının azalması ve gözeneklerin eskisi kadar güçlü olmamasıdır.

Peptitler cildin yapısında bulunan proteinlerin yapı taşı olan amino asitlerin kısa zincirleridir. Cildin iç ve dış kısımlarını sıkı tutmak ve elastikiyetini korumak için derinlere nüfuz eden peptitler, bunu kolajen üretimini tetikleyerek yaparlar. New York’lu dermatolog Dr. Dhaval Bhanusali peptitlerin vücuda “daha fazla kolajen üret!” sinyali gönderen mekanizmalar olduğunu belirtiyor.

Geniş gözenekler için
PEPTİT SERUMLAR
Tüm ciltler için

Klairs - Midnight Blue Youth Activating Drop, içeriğinde bulunan EGF (sh-Oligopeptide-1), bFGF (sh-Polypeptide-1) ve %95 oranında doğal anti-aging sağlayan içerik içerir. Her iki bileşen de cildin dış ve iç kısımlarını sağlam ve pürüzsüz tutan, aynı zamanda cildin elastikiyeti, parlaklığı ve cilt tonu için çok önemli olan faktörlerdir. Bu şekilde kolajen üretimini tetikler, kırışık oluşumunun önüne geçmeyeve cilt yüzeyini pürüzsüzleştirmeye yardımcı olurlar.

Bu üründeki yüksek EGF ve bFGF konsantrasyonu, maksimum 10 PPM seviyesine sahiptir ve toplam ağırlığın % 93'üne önemli etki eder. Ayrıca bu serum, anti-aging etkili içerikler olan adenosin ve guaiazulen içerir, UV ışınlarıyla uyarılan cildi sakinleştirir.

Barulab - 530 S-Peptide Ampoule, Ana içeriği olan BSP-11 sayesinde cilt hücrelerinizi hızlıca yenilemeyi destekler. Doğal Multi EX BSASM özleri ile cildi rahatlatmaya yardımcı olur. Sacran içeriğiyle hyaluronik aside göre 10 kat daha fazla nem sağlar. Daha önce sadece tıbbi amaçlar için kullanılmış olan, Madde P ile formüle edilmiş, dünyanın ilk cilt bakım ürünüdür.

Manyo - Bifida Complex Ampoule, içeriğinde bulunan Bifidalacto Complex %90 oranda bifidobakteriya ve lactobacilli enzimleri, hexapeptide-8, adenozin, maya mantarı ve niasinamid içerir. Cilt bariyerini güçlendirir, kırışıklıkları ve cilt tonunu eşitlemeye yardımcı olur. Cilt elastikiyetini arttırmayı destekleyerek cilde anti-aging bakım sağlar.

6. Gözenek görünümünü azaltmak için cildin yağ ve su dengesini sağlayan nemlendiricileri tercih edin

Nemlendirilmeyen ciltler, yağ-su dengesini kaybederek daha çok yağ üretmeye başlar, bu da gözeneklerin tıkanmasına ve olduğundan geniş görünmesine sebebiyet verebilir.

Oysa sağlıklı ve yeterince nemlendirilmiş bir ciltte gözenek görünümü çok daha az olacaktır. Burada dikkat edilmesi gereken nemlendirici seçiminde üst sıralarda komedojenik (gözenek tıkayan) içerikler barındıran ürünlerden olabildiğince kaçınmaktır. Örneğin acetylated lanolin, alg ekstresi, badem yağı, benzaldehyde, ethylhexyl palmitate, lauroyl lysine, sodium chloride gibi içeriklerin gözenek tıkama olasılığı yüksektir.

Dolayısıyla, cilt tipiniz yağlı bile olsa, mutlaka sabah ve akşam cildinizi nemlendirmeli, nemlendirici seçerken de gözenek tıkamayan içerikler içermesine dikkat etmeniz gerekir.

Geniş gözenekler için
NEMLENDİRİCİLER
Kuru ve normal ciltler için

Manyo - Galactomy Essence Cream, içeriğinde bulunan doğal yağlar ve maya mantarı ile cildi yoğun bir şekilde nemlendirir, bağışıklığını güçlendirmeyi destekler ve cilt hücrelerini zararlı UV ışınlarından korur, kolajen ve gliko-proteinlerin sentezini teşvik etmeyi destekleyerek cildin korunma mekanizmasını iyileştirmeye ve cildi daha esnek ve yumuşak hale getirmeye yardımcı olur.

Geniş gözenekler için
NEMLENDİRİCİLER
Karma ve yağlı ciltler için

Cosrx - Oil Free Ultra Moisturizing Lotion, içerdiği huş ağacı özü ile cilt tonunu eşitlemeye ve yüzeydeki pürüzleri gidermeye yardımcı olur. Tahriş olmuş ciltleri yeniden yapılandırmayı ve yatıştırmayı destekler. Yağsız formülüyle kolaylıkla emilirken, yağlı ciltlere ihtiyaç duyduğu yeterli nemi sağlar.

I’m From - Vitamin Tree Water Gel, yağ ve su yerine içerdiği %72.39 vitamin ağacı yaprağı ile cildi yatıştırıp arındırırken, beyazlatıcı etkisiyle cilt tonunu aydınlatmayı ve daha berrak bir görünüm vermeyi destekler. Serinletici etkisiyle kızarıklık ve hassasiyeti gidermeye yardımcı olur. Hafif yapısıyla ciltte ağırlık hissettirmezken, yağlı cilde gerekli nemi sağlar.

Pyunkang Yul - Moisture Serum, Coptis Japonica kökü özü ile hassas, irite olmuş fakat aynı zamanda nemsiz kalmış cildi nemlendirir. Cilt pH’ını dengeler, cildin koruyucu bariyerini güçlendirmeyi destekler, losyon kıvamındaki yapısıyla kolaylıkla emilir.

7. Güneşten mutlaka korunun

Güneş ışınları gözenekleri sıkı tutan kolajen ve elastin liflerini yıkıma uğratarak elastikiyet kaybına yol açar. Bu da gözeneklerin sıkılığını kaybedip, genişlemesine neden olur.

Ayrıca kolajen ve elastini kaybettikten sonra kazanmak biraz zorlu olabilir, o nedenle genç yaşlardan itibaren güneş koruyucusu kullanmak hem gözenek görünümünü en aza indirgemek, hem de anti-aging adına atılacak en iyi adımdır.

Güneş koruyucusunda tercih edilmesi gereken içeriklerden uvinul A plus güneş ışınlarına duyarlılığı stabilize ederken, ethylhexyl triazone aktif oksijene karşı durarak oksidasyonun zararlı etkilerine karşı çalışır.

Öte yandan nemlendiricilerde olduğu gibi güneş kremlerinde de karşımıza çıkan, gözenek tıkanmasını tetikleyen bu içeriklerden uzak durulmalıdır: butyl stearate, cocoa butter, cinnamon oil, cocos nucifera (hindistan cevizi yağı), decyl oleate, isopropyl isostearate, isopropyl myristate, isopropyl neopentanoate, isopropyl palmitate, myristyl myristate, myristyl propionate, octyl palmitate, octyl stearate, peppermint oil, propylene glycol-2.

Geniş gözenekler için
GÜNEŞ KORUYUCULARI
Bütün ciltler için

Klairs - All Day Airy Sunscreen SPF 50+ PA++++, su bazlı, jel formülüyle ciltte hafif ve yumuşak bitiş bırakır. Yüksek SPF ve PA seviyesi ile cildi hem UVA hem UVB'ye karşı herhangi bir yağlılık hissi veya beyaz kalıntı bırakmadan korur. İçeriğinde bulunan gliserin, niasinamid, beta-glukan gibi maddelerle yağ dengesini koruyarak nem verir, cildi aydınlatmayı ve berrak bir görünüm vermeyi destekler.

Bu yazımızda belirttiğimiz etkenlere ve çözüm önerilerine dikkat ederek, gözeneklerinizin tıkanmasının önüne geçebilir, siyah noktalara etkin bir gözenek sıkılaştırıcı bakım uygulayabilirsiniz. Burada en önemli nokta, herhangi bir alerjik etki görülmediği sürece, bu uygulamaların düzenli ve sürekli olmasıdır. Bu şekilde en iyi sonucu alabilirsiniz.😊