Ev Gibi Kapalı Alanlarda da Güneş Koruyucu Kremi Kullanılmalı mı? Güneş Kremi ile Uyunur mu?


Güneş kremi kullanmak, cilt bakımı için yapılacak en büyük iyiliklerden biridir. Cilt güzelliği sırları nedir diye bakıldığında ürün kullanım sıralaması içinde mutlaka güneş kreminin de bulunduğu göze çarpmaktadır. Önemi ve faydaları güzellik ve cilt bakımı tavsiyelerinde devamlı bahsedilen güneş kremi hakkında, hala pek çok kişi yanlış davranmaktadır. Bilmemekten mi ya da güneş kremi kullanımının yanlış anlaşılmasından kaynaklı bir sorun yaşanıyor bilemeyiz. Ancak güneş kremi kullanımı cildin ihtiyaç duyduğu esas bakımlardan birini sunmaktadır.

Genel olarak güneş kremi nedir sorusuna şu şekilde net bir açıklama getirmek gerekir; cildi kanser başta olmak üzere yanık ve leke gibi sorunlardan koruyan topikal bir üründür.

kapalı alanlarda güneş kremi kullanılır mı

Güneş Kremi Kullanımı Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Güneş kremi kullanımı hakkında yapılan pek çok uygulama mevcuttur. Uygulamaların yanı sıra cilt bakım ürünleri kullanmanın önemi hakkında tam olarak bilinçli olamama ve doğru bilinen yanlışlar ile yapılan pek çok hata vardır. Öneminden bu kadar bahsedilen güneş kremleri hakkında doğru bilinen yanlışlar şu şekildedir;

 • Güneş kremleri yalnızca açık renkli kişiler tarafından kullanılmalıdır,
 • Güneş kremleri yazın kullanılan ürünlerdir,
 • Güneş kremlerini her gün kullanmaya gerek yoktur,
 • Yağmurlu ya da karlı havalarda güneş kremi kullanılmaz,
 • Kapalı ortamlarda evde ya da işte güneş kremi kullanımı gereksizdir,
 • Güneş kremlerinin koruma faktörleri ürün için önemli bir konu değildir,
 • Güneş kremleri yalnızca plajda ve güneşlenirken kullanılmalıdır,
 • Üzerinde güneş koruyucu krem yazan her ürün kullanılabilir,
 • Güneş kremlerini ürün bitene kadar kullanmak (4-5 yıl),
 • Serin ya da gölge yerlerde güneş kremi kullanılmaz.

güneş kremi hakkında bilinen yanlışlar nelerdir

Doğru Güneş Kremi Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

İsminin güneş koruyucu krem olması ne yazık ki pek çok insanı bu ürünün yalnızca güneşli havalarda kullanılması gerektiği düşüncesine sürüklemektedir. En büyük yanlış da işte burada yapılmaktadır. Güneş koruyucu krem, cildi güneşten koruyan bir kalkan görevi görür doğru. Ancak bu ürünü kullanmak için yaz mevsiminin ya da güneşli havaların gelmesini beklemek oldukça yanlış bir davranıştır. Diğer yandan güneş kremleri, kuru ciltler için nemlendirici görevi görmektedir.

Doğru güneş kremi kullanımı için yapılması gerekenler;

 • 4 mevsim güneş koruyucu ürün mutlaka kullanılmalıdır,
 • Cilt tipine uygun ürün seçiminde bulunmak gerekir,
 • Güneş koruyucu ürünleri 2 en fazla 3 yıl içinde tüketmek gerekir,
 • Güneş kremlerini yalnızca yüze değil tüm vücuda uygulamak gerekir,
 • Güneş kremleri kapalı ortamlarda da kullanılması gereken ürünlerdir,
 • Güneş kremleri günlük cilt bakım rutini içinde mutlaka kullanılmalıdır,
 • Güneş kremleri üzerinde belirtilen koruma ibarelerine dikkat edilmelidir.

doğru güneş kremi nasıl kullanılmalıdır

Yapılması gerekenler bu kadar basitken cilt sağlığı için en büyük iyiliklerden birisi olan güneş koruyucu krem kullanımı asla ihmal edilmemesi gereken bir konu olmalı ve bu ürünü kullanmak alışkanlık haline getirilmelidir. Güneş kremi öncesi C vitamini ürünleri kullanmak, ciltte oldukça canlı bir görünüm elde etmenizi sağlayacaktır. 

Evde Güneş Kremi Kullanılır Mı?

Güneş kremleri kullanımı hakkında en fazla “evde güneş kremi kullanmaya gerek var mı?” sorusu ile karşılaşılır. Ve bu soruya verilecek cevap çok nettir; Evet. Evde otururken de güneş kremi kullanımına dikkat edilmesinde fayda vardır. Güneş pencere camları filtre görevi görmez ve güneş ışınlarını rahatlıkla geçirir. Camlardan oluşacak ışın yansımaları sonucunda cilt güneş ışınlarına ve ışığa maruz kalacaktır. Bundan dolayı da evde, işte kısacası kapalı ortamlarda da güneş koruyucu ürünler mutlaka kullanılmalıdır. Yağlı ciltler için güneş kremi, koruyucu bir adım sayılırken diğer yandan kuru ciltler için en etkili nemlendirme ürünüdür.

evde güneş kremi nasıl kullanılır

Güneş Kremi İle Uyunur Mu?

Güneş kremleri günlük bakım rutini içinde olmalıdır evet. Ancak gece yapılacak cilt bakımı daha farklı adımlar gerektirir. Gece yatmadan önce cilt mutlaka yağ bazlı temizleyici ile temizlenmeli, gün içinde biriken yağdan ve tozdan arındırılmalı, nemlendirici krem ürünleri kullanılmalıdır. Böylece gece boyunca dinlenen cilt sabaha oldukça sağlıklı bir şekilde uyanacaktır. Bundan dolayı günlük bakım rutini ile gece cilt bakım rutinini birbirinden ayırmak gerekir.

En Etkili Güneş Koruyucu Ürünler Nelerdir?

Güneş kremi seçerken oldukça hassas davranmak ve cilt sağlığını da gözetmek gerekir. Kore markalı güneş kremleri, cildinizi güneşten koruduğu için sağlıklı bir şekilde bakımını da yapmaktadır. İşte en etkili güneş koruyucu ürünler;

Beauty Of Joseon Pirinç Özlü Kimyasal Filtreli UV Koruyucu; cildi parlatma ve nemlendirme özelliği bulunan bu ürün, güneş ışınlarına karşı yüksek bir koruma sağlar.

Klairs Ultra Hafif Dokulu ve Rahatlatıcı Güçlü UV Koruyucu; kadifemsi dokusu ile cilde yumuşacık etki bırakan bu ürün, su bazlı formülü ile 50+ koruma sağlar.

By Whistrend Mavi Işın Korumalı Nemlendirici Güneş Kremi; kızıl ötesi ışınlara ve mavi ışığa karşı koruma sağlayan bu krem, aynı zamanda yaşlanma karşıtı bakım yapmaktadır.

Cosrx Hibrit UV Koruyucu; UVA ve UVB ışınlarına karşı yüksek koruma sağlayan bu koruyucu, cildin nem bariyerini koruyarak sağlıklı bir bakım sağlar.

Hangi güneş koruyucu kremi kullanmalıyım diye düşünüyorsanız Korendy Türkiye sayfasından bulabileceğiniz yukarıdaki ürünler ile cildinizi güneşe karşı koruyarak aynı zamanda cilde sağlık yüklü bir bakım da uygulayabilirsiniz 😊