En İyi Yaşlanma Karşıtı Kremleri Nelerdir?


En Etkili Yaşlanma Karşıtı (Anti-aging) Kore Cilt Bakım Rutini Nasıl Oluşturulur?  

 

Yaşlanma karşıtı (Anti-aging) bakım birçok farklı yaş grubunu ilgilendiren, önleyici bakım ve iyileştirici bakım olmak üzere iki temel bakımı kapsayan çok kapsamlı bir konu.

Anti-aging konusu hakkında rehberimizi Kore cilt bakım esasları ve temel prensiplerine dayandırarak basit, kolay anlaşılır ve doğru ürünü seçmenize yardımcı olacak şekilde hazırladık.

Böylece bu yazıda temel olarak aşağıdaki konulara açıklık getirdik:

 • Yaş ilerledikçe cildin yapısında ne gibi değişiklikler oluşur?
 • Cildi yaşlandıran faktörler nelerdir?
 • Yaşlanma karşıtı (anti-aging) bakımına ne zaman başlanmalı?
 • Önleyici ve onarıcı yaşlanma karşıtı bakım esasları nedir?
 • Yaşlılık belirtilerini Kore ürünleriyle azaltmak için ihtiyacınız olan özel içerikler nelerdir?
 • Yaşlanma karşıtı Kore cilt bakım rutini nasıl oluşturabiliriz?

Yaşlandıkça Cilt Yapısında Neler Değişir?

Yaşlanmanın yol açtığı cilt yapısında değişiklikleri daha iyi anlamak için önce cildin yapısından söz edelim.

Vücudumuzun en büyük organı olan cilt üç katmandan meydana gelir, bunlar sırasıyla; epidermis, dermis ve hipodermis’dir. En üst katman olan epidermis cilde duru ve canlı görünümünü verir, bu yüzden porselen görünümlü cildin sırrı epidermiste yatar. Çeşitli nedenlerden dolayı hasara uğradığında ve normal fonksiyonlarını yerine getiremediğinde ise cilt kurur, pürüzlenir ve donuklaşır. İşte bu yüzden epidermese iyi bakmak oldukça önemlidir. Bir kozmetik sırrı öğrenmek isterseniz; cilde canlılık, duruluk ve nem verdiğini belirten kozmetik ürünlerin hepsi epidermisi hedef alır! Böylece duru bir cilde kavuşmanızı sağlarlar.

Ayrıca cildin üst katmanı her 28 günde bir kendini yeniler, başka bir deyişle eski cilt hücreleri ciltten dökülür ve yenileri ürer. Yılanın deri değiştirmesi gibi düşünebilirsiniz, tek fark ölü hücreler ciltten dökülürlerken onları gözle göremeyiz, biz farkında olmadan dökülürler (Evet, iyi ki de bu süreci göremiyoruz pek hoş olmazdı değil mi?) Fakat yaşlanmanın etkisiyle 28 günlük cildin kendini yenileme süresi 35 güne kadar çıkabilir, yani cilt kendini daha geç yenilemeye başlar. Neyseki bizler peeling etkili ürünlerle cildin kendini çok daha hızlı yenilemesini başarabiliyoruz.

Cildin orta katmanı dermise gelecek olursak, cilt için hayati önem taşıyan kolajen ve elastin lifleri burada bulunur, bu şekilde cilt gergin ve dolgun gözükür. Fakat zamanla kolajen ve elastin liflerinin zarar görmesiyle birlikte ciltte kırışıklıklar ve sarkmalar meydana gelir. Eğer bu sorunlara müdahale etmek istiyorsanız dermisi hedef alan ürünleri tercih etmelisiniz. Bir çok yaşlanma karşıtı bakım cildin orta katmanını hedef alır, kolajen üretimini teşvik eder böylece kırışıklıkların görünümünün azalmasını ve cildin daha sıkı görünmesini sağlarlar.

Cildin en alt katmanı olan hipodermis ise cilde şeklini verir çünkü yağlardan oluşmuştur. Kozmetik ürünler bu katmana etki etmezler. Dolayısıyla cilt bakımında bizim için önemli iki katman vardır; cildin porselen görünümü için epidermis, cildin sıkılığı ve dolgunluğu için dermis.

Yüzde Yaşlanma Belirtileri

Cilt yaşlanması her üç katmanda da meydana gelir ve kendini yüzeyde gösterir. Cildin üst katmanı epidermisde doğal olarak bulunan hyaluronik asit azalır böylece cilt kurumaya başlar. Ayrıca cilt güneş ışınlarına karşı daha savunmasız hale gelir ve yüzeyde lekelenmeler meydana başlar.

Cildin kendini yenileme sürecinin yavaşladığındansa yukarıda bahsetmiştik bu yüzden ciltteki yaraların da daha geç iyileşmeye başladığını fark edersiniz. Orta katmanda da durum hiç iç açıcı değildir.

25 yaşından itibaren her yıl kolajen üretimi %1 oranında azalır, cilt dokusu bozulur, kırışıklıklar belirmeye başlar. Hipodermiste ise yağ depolayan hücrelerin sayısı azalır, ciltte hacim kaybı yaşanır. Cildin üç farklı katmanında meydana gelen tüm bu değişiklikleri biz aynaya baktığımızda yüzümüze yerleşmiş ifade çizgileri, kırışıklıklar ve belli bölgelerdeki sarkmalar olarak görürüz.

Şimdi böyle bir senaryodan sonra ‘E peki ne yapacağız?’ dediğinizi duyar gibiyiz. Hemen cevaplayalım, hem içten hem de dıştan cildi besleyecek ve koruyacağız. Ama doğru bir adım atmak için öncelikle cildi hangi faktörler yaşlandırıyor gelin buna bir bakalım.

Cildi Yaşlandıran Etkenler

Sadece cilt için değil tüm organlar için geçerli olan yaşlanma doğal bir süreçtir. Bu süreçte beslenme, fiziksel aktivite, uyku düzeni ve psikolojik etmenler önemli rol oynarken, cilt dış dünya ile temasta olan bir organ olduğu için dışarıdan uygulanan bakımlar da yaşlanma sürecinde önemli rol oynar.

Cildi ele aldığımızda, yaşlandıkça, ciltte kırışıklıklar, kuruluk, cilt tonunda eşitsizlik, elastikiyet kaybı, donuk görünüm, geniş gözenekler ve kızarıklıklar gibi birçok cilt sorunu ortaya çıkar. Özellikle 25 yaşından itibaren ince kırışıklıklar kendini belli etmeye başlar, ardından yıllar içinde gelişen esneklik kaybı gözle görülür hale gelir.

Cilt yaşlanması içsel ve dışsal faktörlere bağlı olarak temelde altı nedenden dolayı ortaya çıkar:

Dışsal Faktörler

 • Güneş ışınlarına koruyucusuz biçimde maruz kalmak cildin orta katmanı olan dermiste üretilen kolajen miktarını azaltır, bu durum cildin incelmesine ve elastin  liflerinin işlevini kaybetmesine yol açar. Elastikiyetini kaybetmiş bir cilt için geniş gözenekler ve kırışıklıklar kaçınılmazdır. Güneş ayrıca “photo-aging” yani foto yaşlanma etkisiyle hiperpigmentasyonlara yani güneş (yaşlılık) lekelerine yol açar.
 • Serbest radikaller, hücre yapılarına zarar vererek (oksidatif stres olarak da bilinir) ve hyaluronik asit, kolajen ve fonksiyonel elastin gibi cilt bileşenlerini hasara uğratarak erken yaşlanmaya neden olurlar. Normal şartlar altında serbest radikaller ciltteki ,onları emme ve durdurma özelliğine sahip olan, antioksidanlar tarafından yakalanır ve nötralize edilir. Ancak, zaman içinde cildin serbest radikalleri etkisiz hale getirme kabiliyeti azalır. Cildi antioksidanlarla beslemek bu nedenle çok önemlidir.
 • Düzenli ve cilde uygun bir cilt bakımı uygulamamak, cildin çok daha erken yaşlanmasına yol açar. Cilt problemlerini tedavi etmemek ya da sert cilt bakım ürünleri kullanmak cilt sağlığını bozar.

İçsel Faktörler

 • Cilt kuruluğu, yaşlandıkça cildimizde üretilen sebum miktarı azalma gösterir, bu da cildin nem seviyesinin düşmesine neden olur. Nemsiz bir cilt kırışıklıkların belirmeyi en elverişli bulduğu cilttir.
 • Genetik, cilt yaşlanmasında anahtar rol oynamaktadır. Doğduğumuz andan itibaren belirli olan fototip ve cilt tipi, cilt yüzeyinde yaşlanma belirtilerinin ne zaman ortaya çıkacağını belirler.
 • Hormonal etkiler, sonucu azalan östrojen seviyeleri hücreler arasındaki mesajlaşmaların azalmasına neden olur. Bu durum sonucunda gerçekleşen zayıf kan akışı (cilde doğru), besin maddelerinin ve oksijenin cilde daha az iletilmesi anlamına gelir. Bu durum sonucunda cilt parlaklığını kaybeder, mat bir görünüm alır.

Her insanın içsel ve çevresel faktörler nedeniyle yaşlanma zamanı farklı olsa da, genelleme yapacak olursak ilk belirtiler 25 yaşından sonra ortaya çıkmaya başlar ve bu belirtilerinin hepsinin derinleşmiş biçimde görülmeye başlaması 50’li yaşlarda gerçekleşir..

Yaşlanma karşıtı (anti-aging) cilt bakımına hangi yaşta başlanmalı?

Söz konusu yaşlanma karşıtı bakım olduğunda en sık sorulan soru hangi yaşta anti-aging ürünler kullanılmaya başlanması gerektiğidir. Bu sorunun cevabında hem kişiye özel hem de genel bir görüş vardır.

Genel kabul gören görüş anti-aging bakımlara 20 yaş öncesi başlanmaması gerektiğidir. Bunun nedeni 20 yaş öncesinde yaşlanma karşıtı ürünlerin yerine getirdiklerini zaten cildin kendisinin yapıyor olmasıdır, yani bu ürünlere ihtiyaç olmadan 20 yaş öncesi cilt zaten kendini yenileyebilir, onarabilir ve yeteri kadar koruyabilir. Yaşlanma karşıtı ürünler bu yaş öncesi bu saydığımız nedenlerden ötürü gereksiz oldukları gibi cildi soyarak tahriş edici de olabilirler. 20 yaş öncesi gerekli olan temel cilt bakım ürünleri cilt temizleyicileri, nemlendiriciler ve güneş koruyucu kremlerdir.

Cevabın kişiye özel kısmı ise 20’li yaşlardan itibaren özellikle de 25 yaş sonrasında cildin neye ihtiyacı olduğunun kişiden kişiye farklılık göstermesi dolayısıyla kullanılması gereken ürünlerin herkes için farklı olmasıdır. 30 yaşında yüzünde hiç bir kırışıklık ve leke olmayan birisi olabileceği gibi, bu yaşta cildinde belirginleşmiş çizgileri ve ton eşitsizlikleri olan birisi de olabilir. Bu nokta bu iki kişinin kullanacağı ürünler birbirinden oldukça farklı olacaktır.

Burada temel olan cildin durumu ve neye ihtiyacı olduğudur. Bu nokta da iş cildi analiz etmek, tespit edilen cilt problemlerine karşı doğru ürün seçmekte yatıyor.

20 yaş üstü iseniz ve halihazırda cildinizde yukarıda sıraladığımız yaşlılık belirtileri yoksa önleyici bakımı, eğer yaşlılık belirtileri var ise onarıcı bakımı uygulamanızı tavsiye ederiz.

Yaşlanma için önleyici bakım mı, yoksa onarıcı bakım mı?

Cilt yaşlanmasını olabildiğince geciktirmek ve yaşlanma belirtilerini en aza indirgeyerek cildi yeniden canlandırmak, adeta şarj etmek, etkisi bilimsel çalışmalarla kanıtlanmış içerikler ve cilt bakım ürünleriye mümkündür. Bu kısımda yaşlanma karşıtı hangi ürünlerin kullanılması gerektiği sorusu sorulmadan önce asıl sorulması gereken soru nasıl bir yaşlanma karşıtı bakıma ihtiyaç olduğudur. Önleyici bakım mı? Yoksa onarıcı bakım mı?

Henüz ciltte yaşlılık belirtileri yokken uygulayacağınız önleyici bakım her zaman en etkili olan bakımdır. Hasar daha ortaya çıkmadan hasarın geciktirilmesi daha geç yaşlılık belirtilerinin ortaya çıkmasını, çıktıklarında da daha kontrol edilebilir olmalarını sağlayacaktır.

Uygulaması basit olan önleyici bakımın kuralları şunlardır:

 • Cilt mutlaka her gün temizlenmeli, özellikle akşam makyaj çıkarılmadan, cilt temizlenmeden uykuya geçilmemelidir.
 • Cilt ile uyumlu, pH dengeleyen ve nemlendiren bir tonik kullanmak cildi diğer bakım ürünlerine hazırlayacağından oldukça önemlidir.
 • Cilt tipine uygun bir nemlendirici kullanmak son derece mühimdir. Nemli cilt dış hasara karşı daha dirençli cilttir.
 • Antioksidanları ve cilde takviye sağlayan bileşenleri atlamayın. Cildi serbest radikallere karşı koruyacak antioksidan yönünden zengin ya da cilde takviye yapan içeriklere sahip nemlendirici, serumları ya da maskeleri tercih edin.
 • Nazik bir eksfoliasyonu bakım rutinine dahil edin, düzenli olarak cildin ölü hücrelerden arınmasına destek olun.
 • Güneş korumasını atlamayın. Sadece yaz aylarında değil tüm sene boyunca etkili olan UV hasarına karşı hem UVA hem de UVB koruması olan bir güneş koruyucu tercih edin.

Bunlar önleyici cilt bakım kuralları olmakla birlikte cilt yaşlanmasının görünümünün geciktirilmesi ve sağlıklı bir cilt için sağlıklı beslenme, spor, uyku düzeni ve stresi kontrol altına alma gibi çok yönlü bir yaklaşım benimsenmelidir.

Onarıcı bakıma başlama zamanı

Cildinizde yavaş yavaş ince çizgiler belirdi ise ya da daha derin kırışıklıklar, sarkma, kuruluk, ton eşitsizliği ve yaşlılık lekeleri mevcutsa onarıcı bakıma geçmeli, önleyici bakımdaki adımların yanı sıra her bir soruna yönelik etki edecek içerikleri bünyesinde barındıran yaşlanma karşıtı bakım ürünlerini tercih etmelisiniz. Onarıcı bakımda, önleyici bakımdaki antioksidan ve cilde takviye sağlayan bileşenlerin yanı sıra cildi yeniden yapılandırıcı bileşenlerini de tercih etmelisiniz.

Önleyici ve onarıcı cilt bakımı için gerekli içerikler

1. Antioksidanlar

Bunlar cilde karşı gelişen çevresel saldırıların etkilerini yok etmeye yardımcı olurlar, gözle görülür derecede sakinleşmiş -kızarıklığı yok ederek- ve stressiz bir cilt yaratırlar, cilt sıkılığını arttırmaya yardımcı olarak kırışık görünümünü azaltma da eşsiz bir rol oynarlar. Cilde aydınlık verirler. Etkililikleri birçok bilimsel araştırmayla kanıtlanmış başlıca kuvvetli antioksidanlar; C vitamini, A vitamini, E vitamini, ginseng, pirinç, beta-karoten, yeşil çay, üzüm ekstresi, bal, propolis, ve mugwort dur.

2. Yenileyici bileşenler

Bunlar daha genç bir görünüm sağlayabilmek için cildi canlandırırlar, çevrenin cilt üzerindeki yıkıcı etkilerine karşı mücadele ederler, ince çizgilerin ve kırışıklıkların görünümlerini en aza indirgemek için cildi dolgunlaştırırlar. Örneğin; retinol, peptitler, adenosin ve niacinamide.

3. Takviyeci bileşenler

Bunlar da cildi nem kaybına karşı korurlar, ciltte eksilen, pürüzsüzlük ve sıkılık sağlayan hayati maddelerin takviyesini sağlarlar, yumuşak ve nemli bir cilt yaratarak dokuyu iyileştirirler. Bu içeriklerin başlıcaları; gliserin, seramidler, lesitin, hyaluronik asit ve centella asiatica’dır.

Adım adım K-Beauty anti-aging cilt bakımı

Cildinizin ihtiyacının önleyici mi yoksa onarıcı bakıma mı ihtiyacı olduğunu belirledikten sonra ve hangi içerikleri cilt bakım rutininize eklemeniz gerektiğini öğrendikten sonra şimdi gelin adım adım nasıl bir yaşlanma karşıtı rutin oluşturabilirsiniz buna değinelim.

1. Tavsiye: Nazik Cilt Temizliği

Cilt temizliği cildin en üst katmanı olan epidermis katmanını hedef alır. Sağlıklı, ışıltılı ve genç görünen bir cilt için temizlik çok önemlidir fakat cildi sert yöntemlerle temizlemek sağlıksız, donuk ve kırışıklık oluşumuna elverişli bir cilde davetiye çıkarır. Çünkü bu tarz temizleyiciler cildin lipit ve protein tabakasını yıkıma uğratarak kolajen ve elastin üretimini sekteye uğratırlar.

Cilt temizliği basit bir adım gibi gözükse de yukarıda belirttiğimiz gibi cilde zarar vermeden cildi temizlemenin  önemli kriterleri vardır.

Buna göre cilt temizliğinde bu kriterlere önem verin:

 • Alkol içeren temizleyicilerden kaçınmak, cildi fazla eksfoliye etmemek ve yıkamamak: Ünlü estetisyen Renee Rouleau’ya göre fazla eksfoliasyon, ciltte kırışıklık oluşumuna yol açan kronik ve uzun süreli enflamasyonlara neden olur.
 • Ilık su ile cilt temizliği yapmak: Estetik cerrahı Dr. Terry Maffi’e göre cilt temizliği için en ideali ılık su. Çünkü soğuk su ciltteki sebumu ve kirleri etkili biçimde temizleyemez, sıcak su ise cildi tahriş eder, faydalı yağları çözer. Ilık su cildin gerekli yağlarını muhafaza ederek cildi yumuşak biçimde temizler.
 • Temizlik sonrasında cildi sert havrularla kurutmak yerine yumuşak yapılı havlularla nazik hareketlerle kurulamak, cilt makyajını temizlemeden uyumamak: Temizlenmeyen ve tüm gece ciltte bekleyen makyaj, erken cilt yaşlanmasının en temel sebeplerindendir.

Yaşlanma belirtileri ile mücadelede (Anti-aging)
YAĞ BAZLI TEMİZLEYİCİ TAVSİYESİ
Bütün ciltler için

Heimish - All Clean Balm anti-bakteriyel, anti-mikrobiyal ve anti-akne (çay ağacı yağı ile) özellikler sağlayan antioksidan deposu birçok bitki özüyle doludur. Cildi irritasyona uğratmadan, makyajı ve güneş kremini kolaylıkla temizler, sebum ve kiri hızlıca çözerek ciltten uzaklaştırır. E vitamini özleriyle cilde nem verir, hipoalerjenik formülüyle hassas ciltlere dahi uygundur.

Klairs - Gentle Black Sugar Deep Cleansing Oil sebum üretimini kontrol altına almayı destekleyerek, hassasiyeti yatıştırmak üzere siyah fasulyeden elde edilen doğal yağlar içerir. İçeriğinde bulunan susam yağı, siyah kuş üzümü tohumu yağı gibi vitamin ve antioksidan deposu içerikler ile cildi nemli tutar, en hassas ciltlere dahi uygun bir formülasyona sahiptir.

Manyo - Pure Cleansing Oil içeriğinde bulunan soya fasulyesi yağı, jojoba yağı, üzüm çekirdeği yağı, squalene, pirinç kepeği yağı gibi on çeşit yağ, temel amino asitler, yağ asitleri ve vitaminler ile gözenekleri tıkamadan siyah noktaları ve sivilceleri hedef alırYapısı sayesinde derinlere nüfuz ederek kirleri çözüp dışarıya iter, cildin yenilenmesine katkıda bulunur, cilt bariyerini güçlendirmeyi, kırışıklıkların görünümünü azaltmayı ve cilt tonunun iyileşmesini destekler. 


Yaşlanma belirtileri ile mücadelede (Anti-aging)
SU BAZLI TEMİZLEYİCİ TAVSİYESİ
Bütün ciltler için

Klairs - Rich Moist Foaming Cleanser, sülfatsız amino-asit içeren formülüyle en hassas ciltleri bile kurutmaz, temizlik sonrası nemli bırakır. Hyaluronik asit ile nemi cilde hapseder, hücrelerin yeniden yapılanmasına yardımcı olur. Aloe vera ile kurulukları yatıştırır ve hassasiyeti giderir, hipoalerjeniktir.

Cosrx Good Morning Gel Cleanser, içeriğinde bulunan çay ağacı yağı ile fazla sebumu ve ölü derileri ciltten temizleyerek yağ dengesini kontrol altına almayı destekler. Doğal BHA ile gözenekleri derinlemesine fakat nazikçe temizleyerek siyah nokta oluşumunu engellemeye kızarıklıkların görünümünü azaltmaya yardım eder. İçeriğinde lotus çiçeği özü, yeşil çay özü, allantoin gibi pek çok yararlı içerik bulundurur.

 

2. Tavsiye: Besleyici Maskelerle Düzenli Cilt Terapisi

Önleyici ve onarıcı bakımda kullanacağınız nemlendirici ve serumlara ek olarak düzenli aralıklarla maske kullanmanız cildinizi besleyecek, savunma mekanizmasını güçlendirmeye böylece dış hasara karşı dirençli hale gelmesine yardımcı olacaktır.

Maskelerin cilt üzerindeki gücünü daha iyi anlatabilmek için sizlere öncelikle antioksidanların öneminden bahsedelim.

Cildin temel görevlerinden biri başta serbest radikaller olmak üzere, dışarıdan gelen zararlı etkenlere karşı iç organları ve kendini etkili bir şekilde korumasıdır. Fakat yaşlandıkça cildin hücre DNA’larına, proteinlerine ve cilt bariyerine zarar veren serbest radikalleri işlevsiz hale getirme yeteneği kayba uğrar. Serbest radikallerle ciltte doğal olarak üretilen antioksidanlar arasındaki hassas denge bozulur; serbest radikal sayısı onları etkisiz hale getiren antioksidanların önüne geçer. Böylece cildin erken yaşlanmasında, hiperpigmentasyonda, egzama ve akne gibi iltihaplı durumların tetiklenmesinde rol oynayan oksidatif stres ve yanı sıra cilt kanserleri durumları görülebilir. Bu nedenle cildi antioksidan dolu içeriklerle beslemek hem serbest radikallerin neden olduğu bu yıkımı düzeltmek, hem de kolajen ve elastin sentezini arttırarak cildi sıkılaştırmak, kırışıklıklardan kurtulmak için son derece önemlidir.

Antioksidanlar cilt ile serbest radikaller arasında bir tampon bölge oluşturarak cildi zararlı etkilere karşı korurlar. Ayrıca antioksidanlar cildin kendi kendini iyileştirme ve artık vücut için yararlı olmayan okside olmuş hücreleri yok etme yeteneğini canlandırmaya yardımcı olur, bu nedenle antioksidanlar yıllardır “gençlik kaynağı” olarak görülmektedir.

Kore kozmetiğinde yer alan önemli antioksidanlardan faydalanın!

Ginseng

Güçlü bir antioksidan olan ginseng, Asya’da panax ginseng olarak adlandırılır, yani “her şeyi iyileştirme kabiliyetine sahip” bir bitkidir öyle ki asırlar önce yaşamış Koreli prenseslerin güzellik için ginseng banyosu yaptığı bilinirmiş. Koreli kadınların yüzyıllardır güzellik ritüellerinin temelini oluşturan ginseng, gençleştirici ve oksidatif strese karşı mücadeleci özellikleri nedeniyle günümüzde de çok tercih ediliyor.

Ginsengin en öne çıkan yararı şüphesiz ki yaşlanma karşıtı olmasıdır. Cilt metabolizmasını ve kan dolaşımını hızlandırır, kırışıklıkları, cilt sarkmasını tetikleyen oksidatif strese karşı mücadele eder. Ayrıca birçok çalışma ginsengin dermisteki kolajen üretimini arttırdığını, cildi sıkılaştırdığını, dolgunlaştırdığını ve kırışıklık görünümünü aza indirgediğini göstermiştir.

Bu antioksidanlarla dolu bitki, ayrıca, UV ışınlarının zararlarına karşı durarak foto-yaşlanma ve melanin üretimini azaltıcı işlev göstererek hiperpigmentasyon oluşumunu engeller, ciltte ton eşitliğini sağlar ve cilde içten gelen bir parlaklık verir. Ayrıca ginsengin cilt yenilenme sanatındaki ustalığı, yaralardan yanıklara ve kesikler gibi diğer cilt tahrişlerine kadar her cilt probleminin tedavisinde yardımcı olur.


Pirinç

Antioksidan kaynağı diğer bir içerik olan pirinç, aydınlatma etkisi nedeniyle yüzyıllar boyu Koreli kadınlar tarafından yüz ve vücut temizliğinde kullanılmıştır. Pirinç suyunun nemlendirici, cildi aydınlatıcı ve dolaşımı iyileştirici antioksidanlar yönünden zengin olduğu birçok bilimsel çalışma tarafından kanıtlanmıştır.

Aynı zamanda, yaşlanma, güneş ve diğer çeşitli nedenlerle oluşan hiperpigmentasyonlar nedeniyle oluşan koyu lekelerin solmasına ve hatta önlenmesine yardımcı olan ferulik asit, gama-orizanol ve fitik asit gibi biyoaktif bileşikler içerir. 


Bal

Bal birçok vitamin, aminoasit, mineral ve enzim içerir. Ayrıca tüm diğer doğal olarak elde edilen kaynaktan daha fazla antioksidana sahiptir. Antioksidan özelliğinin yanı sıra antibakteriyel ve antienflamatuar içeriklere de sahip bal ciltteki nemi muhafaza etmede ve cilt bariyerini onarmada büyük rol oynar.

Mısır Firavunu Akhenaten'nin karısı olan Nefertiti’nin (M.Ö 1370), güzellik rutininde düzenli olarak bal kullandığı bilinir (“Nefertiti” adı aslen “güzellik” anlamına gelen “Nafteta” sözcüğünden türemiştir). Kleopatra ise (M.Ö.69, M.Ö. 30 - 30) cildini pürüzsüz ve sıkı tutmak için günlük güzellik ritüellerinde bal kullanmış, süt banyolarına bal eklemiştir.

Faydalarından detaylı olarak bahsettiğimiz bu üç etkili antioksidan içeriği bulabileceğiniz ve yaşlanma karşıtı cilt bakım rutininize dahil edebileceğiniz en meşhur Kore ürünlerini sizler için sıraladık.


Yaşlanma belirtileri ile mücadelede (Anti-aging)
MASKE TAVSİYESİ
Bütün ciltler için

I’m From - Ginseng Mask

Geumsan ginseng, ginsenosid (sadece Ginseng'de bulunan özel farmakolojik etkinlik taşıyan bir bileşendir) dahil olmak üzere 30 kadar çeşitli saponin içerir. % 3.97 konsantre ginseng özü ile formüle edilen bu maske, daha sağlıklı ve genç görünen bir cilt için gerekli besinleri cilde sağlarken, gözenekleri derinlemesine temizler. Elastikiyet kaybından muzdarip olan ciltlere enerji depolar.

Ginsengin doğal ısıtma özellikleri, kirleri serbest bırakmak için gözenekleri açar ve aktif bileşenlerin emilimine yardımcı olur. Cildi parlak ve sağlıklı hale getirmek için nemlendirirken, yüksek konsantrasyonlu ginseng özü cilde sıkıca yapışır ve cansız cilde esneklik katmaya yardımcı olur. Güçlü antioksidan özellikleri ile dış uyaranlardan ve biriken atıklardan yorulan cildi arındırır.

I’m From - Honey Mask

İçeriğinde bulunan %38.7 oranında Jirisan balı ve %46.44 doğal bal ile cildi beslerken aynı zamanda yoğun nem sağlar. Jirisan balı içerisinde 1000’den fazla bitki özü bulunduran, çok besleyici bir baldır. İçerisindeki propolis vitamin, mineral ve amino-asit yönünden zengindir.

Bentonit cildin elastikiyetini geri kazandırmaya yardım ederken aynı zamanda ciltteki kirleri çeker. Arı zehri yağ-su dengesini kurar, Avustralya fındığı yağı ve Jojoba yağı yoğun nemlendirme sağlar. Fındık yağı gözeneklerin görünümünü sıkılaştırmayı destekler.

Hassas, kuru ve tahriş olmuş ciltlere birebir olan bu maske aynı zamanda çatlak dudaklar ve tırnak bakımında da kullanılabilir.

I’m From - Rice Mask

Kusursuz ve inci beyazı bir cilt için en iyi kalitede, Kore’nin en iyi organik aydınlatıcı maddesi olan Yeoju Rice ile formüle edilmiş bu maske, cildi nazikçe eksfoliye eder, pürüzsüz, temiz, parlak bir cilt tonu ve doku sağlamaya yardımcı olur.

İçerisindeki pirinç taneleri ve pirinç tozu ile ölü cilt hücrelerini ve atıklarını giderir, cilt yenilenmesini hızlandırır, daha canlı bir görünüm sağlar. Pirinç suyu B1, B2 vitaminlerinin yanı sıra genişlemiş gözeneklerin görünümünü sıkılaştırarak ve cildin yoğunluğunu artırarak cildin elastikiyetini, sıkılığını geri kazandırmaya yarayan minerallerle doludur. Sıvı kristal emülsifikasyon teknolojisi ve % 25'ten fazla cilt dostu yumuşatıcılar ile, cildi mükemmel emicilik ve ferahlatıcı bir yüzey sağlayarak nemlendirir. Ayrıca cildi aydınlatmayı desteklemek için mükemmel olan gama orizanol içerir.

Klairs - Freshly Juiced Vitamin E Mask, yoğun antioksidan gücüne sahip E vitamini cildi nemlendirirken Niacinamide ile aynı zamanda aydınlık bir görünüm sağlamaya yardımcı olur, Adenozin ile kırışıklıkların görünümünü iyileştirmeyi destekler. Gece boyunca cildin yenilenmesini sağlar. Nemlendirici, uyku maskesi ve normal maske olarak kullanılabilen bu çok yönlü ürün, ekstra nemlendirme sağlayan vitaminden bir örtü gibidir. Puding benzeri dokusuyla yaklaşık 8 saat boyunca nem koruması sağlayan zengin bir esansa dönüşür.

Yaprak Maskeleri

Klairs - Rich Moist Soothing Tencel Sheet Mask, formülünde cildin temel bileşenlerini oluşturan 5 çeşit seramid içerir. Bu sayede güçsüz düşmüş olan cilt bariyerini kuvvetlendirmeyi destekler.  %100 pamuk ve tencel kumaşlı (yoğun mekanik işlemlere karşı yüksek bir dayanıma sahip doğal bir elyaf türü) bu maske, cilt tahrişlerini minimum düzeye indirecek şekilde tasarlanmıştır. Kuru ve enerjisi yok olmuş cilde uzun süreli nem sağlamak için aloe vera, pantenol ve hyaluronik asit ile zenginleştirilmiştir.

Jumiso - Rich Nourishment Mask, formülündeki seramidler ve argan yağı ile cildi derinlemesine besler, aynı zamanda cilt bariyerini onarmayı ve cildi güçlendirmeyi destekler. Özel yapısı sayesinde esansın cildin derinlere nüfuz etmesini sağlar. Siyah ginseng ile yorgun ve donuk cildin görünümünü canlandırır ve tazeler.

Jumiso - Chewy Elasticity Mask, Bu maske seramid, adenosine ve niacinamide gibi içerikler ile kırışıklıkların görünümünü azaltmaya velekeleri aydınlatmaya yardımcı olur, ayrıca cildi yoğun bir şekilde nemlendirir. Oldukça yumuşak, ince ve hava alan Kupra kumaşından hazırlanmış bu yaprak maske diğer maskelere göre 10 kat daha çok esans tutabilir, dolayısıyla cildinize daha çok konsantre esans ulaştırır.


3. Tavsiye: Nazik eksfoliasyon ile yaşlanma karşıtı bakım

Yaşlanmanın etkisiyle  cildin kendi kendine ölü derileri dökme yeteneğinin azaldığından yazının başında bahsetmiştik.

Cilt hücrelerinin yenilenme süresi uzadığında sert, pürüzlü, kuru ve donuk bir cilt görünümü ve hissiyatı ortaya çıkar. Eksfoliasyon ise ciltte birikmiş ölü derileri ve kalınlaşmış cilt tabakasını temizleyerek, cilt yenilenmesini ve kolajen üretimini hızlandırır. Düzenli bir kullanım sonucunda ölü derilerden, sebumdan ve çeşitli çevresel etkenlerden oluşan dış katman birikimi çözülür, yarattığı “kırışıklık-karşıtı” etki sonucunda kırışıklık görünümü yok olur, yenilenmiş ve taze bir cilt dokusu ortaya çıkar.

Yaşlanan cilt sonucu ortaya çıkan çoklu belirtileri yani ince çizgilerin görünümünü azaltabilecek, yeterli nemlendirme sağlayabilen, yaşlılık lekelerini en aza indirerek cilt tonunu dengeleyen ve dokuyu iyileştirmek için yumuşak eksfoliyanlar içeren, gelişmiş formülasyonlar gerekmektedir. Ayrıca, bu ürünler genellikle vitamin ve antioksidan içerikler bulundurmanın yanı sıra, doğal yaşlanma süreci boyunca bozulmuş cilt bariyer fonksiyonunu geliştirmek için yoğun nemlendirici bileşenler içermelidir.

Düzenli uygulanan eksfoliasyon, cilt bakım ürünlerinin emilimini arttırarak kullanılan anti-aging ürünlerden alınan verimliliği maksimum seviyeye ulaştırır, kolajen ve elastin üretimini tetikleyerek ciltte meydana gelen yaşlılık belirtilerini en aza indirger. İşte bu yüzden yaşlanma karşıtı bakımda eksfoliyanlar olmazsa olmazlardır. Siz de bakım rutini oluştururken cilt için nazik ama etkili eksfoliyanlara yer vermeye sakın ihmal etmeyin.

Yaşlanma belirtileri ile mücadelede (Anti-aging)
EKSFOLİYATÖR TAVSİYESİ
Bütün ciltler için

By Wishtrend - Mandelic Acid 5% Skin Prep Water cildi tahriş etmeden ölü derileri temizler, cildinizin rahat bir şekilde oksijen almasını sağlayarak nem verir ve sonrasında uygulanacak ürünlerin emilimini arttırır. İçeriğinde bulunan mandelik asit bir AHA türevidir, fakat AHA’dan daha geniş moleküllere sahip olduğu için derinlere nüfuz etmez, bu nedenle hassas ciltler için bile uygundur. İltihaplı aknelere karşı etkili olan antibakteriyel özellikler bulundurur. Beta-glukan cilde nem verip, kızarıklığı yatıştırmayı destekler, panthenol ise nem vererek iltihabı önler. Hyaluronik asit nemi ciltte hapsederek eksfoliasyon sonrası olası kuruluğu engeller. Centella asiatica ciltte yaşanan tahrişi azaltmaya katkı sağlayarak yatıştırıcı etki sağlar.

Klairs - Gentle Black Sugar Facial Polish esmer şeker ile gözenekleri arındırarak siyah noktaları temizlemeye yardımcı olurken, içeriğinde bulunan yaban mersini yağı, A, E vitaminleri ve shea ile cildi nemlendirir. Fazla yağı ciltten uzaklaştırır ve kızarıklıkları azaltmayı destekler. (Derisi çok ince ve aşırı hassas ciltler haricinde tüm cilt tiplerine uygundur)

Manyo - Active Refresh Herb Peel ölü derileri nazikçe temizler ve cildin hidrolipid dengesini sağlamaya yardımcı olur. İçeriğinde bulunan pirinç tozu ile cilt tonu eşitsizliklerini gidermeye katkı sağlayarak cilde aydınlık bir görünüm kazandırmayı destekler. Lavanta suyu ile fazla yağı absorbe eder, gözenek tıkanmasının önüne geçer.


4. Tavsiye: Tonik ile temel cilt bakımı hazırlığı

Cilde uygun seçilmiş bir tonik, günlük cilt bakım rutininin önemli bir parçasıdır. İyi bir tonik cildin pH’ını dengeleme ve ürünlerin emilimini arttırma özelliklerinin yanı sıra ciltte bir nem bariyeri oluşturarak yaşlılık etkilerine karşı mücadele eder, daha genç, sıkı ve sağlıklı bir görünüm yaratmaya yardımcı olur.

Endüstriyel kimyasallar ve çevre kirliliği yoluyla cildimize ulaşan pek çok toksin, cilt sağlığını olumsuz yönde etkiler. Tonikler bu tarz istenmeyen maddeleri ciltten uzaklaştırır ve bu sayede serbest radikallerin yol açtığı kırışıklık görünümünü engeller. Ciltteki nemi istenen seviyede tutarak yaşlanma belirtilerini azaltır.

Siz de cilt tipi ve ihtiyacınıza yönelik bir toniği cilt bakım rutinine dahil ederek, günlük kullanımda bir sonraki ürünün etkinliğini artırmaya yardımcı olabilir, cildinizin sağlığının bir göstergesi olan pH dengesini rahatlıkla koruyabilirsiniz.

Yaşlanma belirtileri ile mücadelede (Anti-aging)
TONİK TAVSİYESİ
Bütün ciltler için

Cosrx - AHA/BHA Clarifying Treatment Toner %0.1 AHA ve %0.1 BHA içeren formülüyle hem cilt yüzeyindeki ölü derileri yok eder, hem de gözeneklerin içine nüfuz ederek derinlemesine bir temizlik sağlar ve gözenek görünümünü azaltmayı desteklerminimize eder. Allantoin ve pantenol ile cildin eksfoliasyon sonrasında bile nemli kalmasını sağlar.

Jumiso - Yes I am Toner AHA 5% %5 oranda glikolik ve laktik asitten oluşan AHA içeriğiyle her kullanımda cildinizi nazikçe eksfoliye eder; ölü hücrelerden arınan cilt daha pürüzsüz ve canlı bir görünüme kavuşur. Üstelik alkol içermeyen formülü sayesinde cildi kurutmaz, gözeneklerin görünümünü iyileştirir ve donuk cilde aydınlık bir görünüm kazandırmaya yardımcı olur.

I’m From - Rice Toner formülünde bulunan öğütülmüş, yüzyıllardır Kore’de geleneksel cilt bakımı içeriği olarak kullanılan Yeoju pirinci sayesinde cildin derinlerinde bulunan kirlerden kurtulmanızı sağlar. Normal pirinçlerle karşılaştırıldığında Yeoju pirinci, cilt için mükemmel olan, aminosin ve lisin gibi aktif maddeler gibi lif içeriklerine sahiptir. Gamma oryzanol ile donuk ve cansız cilde ışıltısını geri kazandırır ve neme doyurur.

Pyunkang Yul - Essence Toner esansa benzer kıvamıyla cildinizi yoğun bir şekilde nemlendirir, cildinizin sağlıklı görünmesini sağlar. İçeriğinde bulunan %91 oranında Geven Kökü Ekstresi antioksidan, anti iltihap etkisiyle cildinizi güçlendirmeyi destekler, yaşlanma belirtileri ile savaşır.


5. Tavsiye: Antioksidan / peptit içeren esans ve serumlarla özel bakım  

Yaşlanma ile birlikte kolajen seviyesinde görülen düşüş sonucu, “peptit” üretilmeye başlanır. (Bknz) Bu da cilde kolajeni kaybettiği ve daha fazla kolajen oluşturması gerektiğine dair bir mesaj gönderir. Peptitler, proteinlerle birlikte çalışarak 23 farklı türden hangi tür kolajenlerin onarıma ihtiyaç duyduğunu bildirir. Peptitler, EGF ve bFGF adı verilen ve ayrıca ikili peptit olarak da adlandırılan iki farklı bileşenden oluşur.

EGF (sh-Oligopeptide-1), yani Epidermal Büyüme Faktörü, cildin yenilenmesini sağlamak için epidermis üzerinde çalışır. 20 ve30'lu yaşlarda oluşan ince çizgiler ve kırışıklıklar üzerinde oldukça etkilidir. EGF aslında vücutta doğal olarak bulunur, ancak 20'li yaşların ortalarından başlayarak hızla azalır. Cildin EGF'sini cilt bakımı ile yenilemek, sadece cildin yenilenmesini hızlandırmak ve cildin dış bariyerini güçlendirmek için değil, aynı zamanda cildin dolgunluğunu sağlamak ve ince çizgilerin hızla iyileşmesini sağlamak için cildin yenilenme döngüsünü düzenler.

bFGF (sh-Polypeptide-1), yani Fibroblast Büyüme Faktörü, ise cildin derinliklerinde, dermis üzerinde çalışır. Sadece UVA ışınlarının neden olduğu cilt hasarlarını iyileştirmekle kalmaz, kolajen, hyaluronik asit, fibronektin ve UVA hasarının azalttığı diğer vücut bileşenlerinin üretimini teşvik etmenin yanı sıra, ince çizgilerin ve kırışıklıkların görünümünü de iyileştirir. 30'ların ortalarından itibaren yerleşmeye başlayan derin kırışıklıklar üzerinde büyük etkileri vardır.

Yaşlanma karşıtı peptitler, cildi daha dayanıklı kılan yapı taşlarını canlandırmak için kullanılırken, işlevlerini yerine getirmek için gereken maksimum potansiyeli sağlamak için antioksidanlar gibi bazı içeriklerin yardımına ihtiyaçları vardır. Bu bileşenlerin tümü bir cilt bakım ürününde doğru şekilde formüle edildiğinde, çoklu yaşlanma belirtilerine hitap etmek ve harika sonuçlar elde etmek için çok iyi çalışırlar.

Peptit ve antioksidanları formüllerinde barındıran serumlar nemlendiricilerden daha yoğun kıvamda, temel görevleri cilt onarımı olan ve nemlendiriclere kıyasla daha küçük molekül boyutuna sahip olduğu için cildin daha derinlerine nüfuz edebilen cilt bakım ürünleridir. Esanslar ise toniklerden daha yoğun kıvamda, cilde nem takviyesi yapan, cildi bir sonraki ürüne hazırlayan ve cilt onarımı için gerekli vitamin ve antioksidanlarla zenginleştirilmiş özel bakım ürünleridir. Esanslar tonikten sonra, serumlar da esanstan sonra cilde uygulanır.

Ampullerden bahsedecek olursak, ampüller serumlara kıyasla daha konsantre yapıdadırlar ve serumdan sonra uygulandıklarında serumun etkinliğini artırırlar.

Cilt bakım rutininizde 7 adımlı Kore cilt bakımını uyguluyorsanız hem esansları hem de serumları/ampulleri birlikte kullanmanızı tavsiye ederiz.

Yaşlanma belirtileri ile mücadelede (Anti-aging)
SERUM TAVSİYESİ
Bütün ciltler için 

Klairs - Midnight Blue Youth Activating Serum, çeşitli yaşlanma belirtileriyle mücadele etmek ve ince çizgilerin, kırışıklıkların görünümünü iyileştirmek için tasarlanmış bir gece serumudur.

20'li yaşların ortalarında, vücutta EGF konsantrasyonu hızla azalır ve ciltte üretilen kolajen miktarı da % 50'ye düşer. Bu üründeki yüksek EGF ve bFGF konsantrasyonu, maksimum 10 PPM seviyesine sahiptir ve toplam ağırlığın %93'üne önemli etki eder. Bu serum kırışıklık iyileştirici etkilere sahip bir hammadde olan adenosin ve guaiazulen ile UV ışınlarıyla uyarılan cildi sakinleştirir. Yoğun antioksidan deposu olan yaban mersini, peptitlerle beraber çalışarak cilde genç bir görünüm sağlamaya yardımcı olur.

I’m From - Ginseng Serum, cildi daha taze ve canlı hale getirmek için kan dolaşımını artırmak üzere tasarlanmış bir serumdur. Kore’nin Geumsan bölgesi, 1.500 yıllık bir geçmişi olan bir Kore ginsengi türüne ev sahipliği yapmaktadır.

Geumsan ginseng, ginsenosid (sadece Ginseng'de bulunan özel farmakolojik etkinlik taşıyan bir bileşendir) dahil olmak üzere 30 kadar çeşitli saponin içerir. Bu serum, genç görünümü geri getirmek için cildi besler ve pürüzsüzleştirir. Ginseng özü, elastikiyeti artırmayı desteklemek ve cildi daha parlak hale getirmek için cildin derinliklerine nüfuz eder.

Yüksek konsantrasyonlu ginseng özü cilde sıkıca yapışır ve esneklik sağlamaya yardımcı olur. Ginseng ekstresinin konsantre antioksidan özellikleri, dış uyaranlardan ve biriken atıklardan yorulan cildi arındırır.

Manyo - White Vita·C Liquid Serum, deniz geyik dikeni, kuşburnu ve limondan elde edilen doğal C vitamini ile cilt bariyerini onarmaya, cilt lekelerininn görünümünü aydınlatmaya ve yeni leke oluşumlarını engellemeye yardımcı olur. İçeriğindeki P vitamini ise yaşlanma karşıtı bir etki sağlarken, C vitamini oksidasyonunu engellemeyi ve emilimini arttırmayı destekler.


Yaşlanma belirtileri ile mücadelede (Anti-aging)
ESANS TAVSİYESİ
Bütün ciltler için

Manyo - Bifida Complex Ampoule, içeriğinde bulunan Bifidalacto Complex %90 oranda bifidobakteriya ve lactobacilli enzimleri, hexapeptide-8, adenozin, maya mantarı ve niacinamide içerir. Cilt bariyerini güçlendirir, kırışıklıkların görünümünü iyileştirmeye yardımcı olur, cilt tonunu eşitlemeye yardımcı olur ve kolajen üretimini hızlandırmayı destekler. Cilt elastikiyetini arttırmaya katkı sağlayarak ileri derece anti-aging bakım sağlar.

Cosrx - Hyaluronic Acid Hydra Power Essence yüksek konsantrasyonda Hyaluronik Asit ile sunulan nemlendirici özelliği, cilt hücrelerine anında ve derin nem doygunluğu sağlar. Kuruluk ve pul pul dökülme sorunu ortadan kaybolur. Hyaluronik Asit anti-enflamatuar etkisi ile cildi yatıştırır, kızarıklığı giderir, mikro yırtıkların ve tahriş olmuş bölgelerin iyileşmesini hızlandırır. Ayrıca, Yabani İğde Özü kan damarlarının elastikiyetini arttırır, kan dolaşımını ve cilt bağışıklığını kuvvetlendirir.


Yaşlanma belirtileri ile mücadelede (Anti-aging)
AMPÜL TAVSİYESİ
Bütün ciltler için

Barulab - 530 S Peptide Ampoule, ampül bakım içerdiği S peptitin ana içeriği BSP-11 sayesinde kolajen üretimini teşvik etmeye yardımcı olarak cilt hücrelerini yenilemeyi destekler. Doğal MultiEX BSASM özleri ile cildi rahatlatmaya yardımcı olur, sacran içeriği ile  hyaluronik aside göre 10 kat daha fazla nem sağlar. Daha önce sadece tıbbi amaçlar için kullanılmış olan, Madde P ile formüle edilmiş, dünyanın ilk cilt bakım ürünüdür. Tek kullanımlık poşetlerdeki bu ampulü özellikle hassas ve kuru ciltler dahil bütün ciltler kullanabilir.

Manyo - Skin Renew Vita·E Ampoule, içeriğinde bulunan saf E vitamini ile cilt bariyerini güçlendirmeyi destekler, vitamin ve besinlerin cildin alt katmanlarına dek ulaşmasını sağlayarak cildin onarma süresini kısaltmaya yardımcı olur.

Avokado özü içerdiği protein, mineral, C ve E vitamini, karotenoid ve squalane sayesinde cilt yüzeyinin ve cilt esnekliğinin daha hızlı onarılmasına yardımcı olur, cilt tonunu iyileştirmeye katkı sağlar. Formülünde tatlı badem yağı, yer fıstığı yağı, ayçiçeği yağı, zeytinyağı gibi cildi besleyen ve nemlendirerek erken yaşlanma belirtilerinin önüne geçmeye yardımcı olan pek çok içerik bulundurmaktadır.

Klairs - Fundamental Ampule Mist, yeşil çay bazlı formülü ile içeriğindeki pirinç, salatalık, bamya ve misk otu sayesinde cilde yoğun ve etkilili bir nemlendirme ve antioksidan bakım sağlar. Yüksek kalitede formülasyona sahip bu ampül sprey sadece bir kaç fıs ile cilde gerekli besinleri aktararak cildin parlak ve canlı görünmesini görünmesine yardımcı olur. İçeriğindeki Trehalose cildi derinlemesine, uzun süreli nemlendirmek için nemi cilde hapseder.

Cosrx - Propolis Light Ampule cildi beslemek, nemlendirmek ve arındırmak için bir araya gelen propolis özü, doğal nemlendirici bileşen, amino asitler ve B5 vitamininin eşsiz birlikteliğinden oluşur. Formülde bulunan yoğunlaştırılmış besinler cilt bariyerini ve cildin nem tutma kapasitesini güçlendirerek sağlıklı, nemli ve ışıltılı bir görünüm kazandırır, gün boyu süren pürüzsüzlük deneyimi sunar.

By Wishtrend - Polyphenol in Propolis 15% Ampoule cildin bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur, sivilceleri iyileştirmeyi destekler,  cildi yatıştırır ve cildi canlandırır.


6. Tavsiye: Doğru nemlendiriciler ile cildi neme doyurma

Cilt yaşlandıkça kendi kendine yetemez duruma gelir ve nemini hızla kaybetmeye başlar. Bu yüzden nemlendirici yaşlanma karşıtı bakımda en önemli cilt bakım ürünlerinden biridir.

Şimdi gelin yaşlanma karşıtı nemlendiricilerde en etkili içeriklerden bahsedelim.

Hyaluronik Asit
Yaşlanmanın sonucu olarak kolajen ve elastin üretiminin yavaşlamasının yanında hyaluronik asit üretimi de azalmaya başlar.

Hyaluronan olarak da bilinen Hyaluronik asit, vücut tarafından doğal olarak üretilen berrak, yapışkan bir maddedir. Temel işlevi dokuların nemli kalmasını sağlamak için ciltteki suyu tutmaktır. Yaşlanma sonucu azalan hyaluronik asit eksikliği cildin nemini kaybetmesine, kurumasına ve dış etkenlere karşı güçsüz kalmasına yol açar. İşte bu yüzden cilt bakım ürünleriyle kaybedilen nemi takviye etmek oldukça önemlidir.

Gözde nemlendirici içeriklerden hyaluronik asit nem tutma kapasitesiyle ince çizgilerin ve kırışıklıkların görünümünü azaltmada önemli rol oynar, antioksidan özellikleriyle serbest radikallere karşı mücadele eder.

Seramidler
Seramidler, cildin en üst katmanlarında yüksek konsantrasyonlarda doğal olarak bulunan lipitlerdir. Cildin bileşiminin % 50'sini oluştururlar, bu nedenle cildinizin nasıl göründüğünü ve çevresel tehditlere nasıl tepki verdiğini belirlemede hayati bir önem arz ederler.

Ayrıca nem kaybını sınırlayan ve kirlilikten, diğer çevresel etkenlerden kaynaklanan zararlara karşı cildi koruyan koruyucu bir tabaka oluşturarak yaşlanma karşıtı bir rol oynarlar. Yaş aldıkça ciltteki doğal seramid etkinliği azalır ve cilt bariyeri zayıflamaya başlar. Sonuç kırışıklık ve susuzlukla mücadele eden bir cilt dokusudur. Bu nedenle seramid içeren nemlendiriciler kullanmak anti-aging rutininin önemli bir parçasını oluşturur.

Siz de nemlendirici seçerken öncelikle cilt tipinize uygun olmasına özen göstermeli, ardından yukarıda bahsettiğimiz gibi, en etkili içeriklerden olan hyaluronik asit ya da seramid içermesine özen göstermelisiniz. Bu şekilde nemlendirme adımdan maksimum fayda sağlayacaksınız.

Yaşlanma belirtileri ile mücadelede (Anti-aging)
NEMLENDİRİCİ KREM TAVSİYESİ
Bütün ciltler için

Pyunkang Yul - Nutrition Cream, Moğolistan'da yetişen Geven otu ile zararlı dış etkenlere karşı cildi koruyarak yaşlılık belirtilerine karşı mücadele eder, Shea yağı ile cildi nemlendirir, Balmumu sayesinde nem kaybını önler. Yoğun kıvamlı bu krem cilde kolay yayılarak yapışkanlık ve yağlılık hissi bırakmadan anında emilir.

Pyunkang Yul - Balancing Gel, %90 oranında güçlü anti-aging maddesi olan Geven Kökü Ekstraktı içerir. Özel formülü cildinize anti-aging etkisi sağlar, cilt bariyerini güçlendirmeyi ve hücrelerin yenilenmesini hızlandırmayı destekler.

Manyo - Galactomy Essence Cream, içeriğinde bulunan doğal yağlar ve maya mantarı ile cildi yoğun bir şekilde nemlendirir, bağışıklığını güçlendirmeyi, kolajen ve gliko-proteinlerin sentezini hızlandırmayı, dolayısıyla cildin korunma mekanizmasını iyileştirmeyi ve cildi daha esnek ve yumuşak hale getirmeyi destekler. Niacinamide sayesinde cilt tonunu iyileştirmeye yardımcı olur, pigmentasyon belirtilerini, renk eşitsizliklerini ve sivilce izlerini azaltmaya, sebum üretiminin normale dönmesine yardımcı olur.

Cosrx - Hyaluronic Acid Intensive Cream bu yoğun nemlendirici krem cildinizin nem seviyesini arttırır, yağ-su içeriğini dengeleyerek nem kaybına karşı savunma görevi üstlenir. Besleyici vitamin ve amino asitleri bünyesinde buluşturan Yabani İğde Suyu (doğal C vitamini kaynağıdır), hücrelerin onarılmasına ve yaşlanma belirtilerinin yavaşlatılmasına yardımcı olan mükemmel bir antioksidan görevi görür. Ağırlık hissi yaşamadan cildini derinlemesine nemlendirmek isteyen normal ve kuru ciltler için idealdir.

Manyo - Rosehip Repair Cream, %96 oranında doğal içeriğe sahip formülünde bulunan C vitamini ile cilt lekelerini aydınlatmayı, E vitamini ile cilt bariyerini kuvvetlendirmeyi, A vitamini ile kırışıklıkların görünümünü azaltmayı ve P vitamini ile cildi yatıştırmayı destekler. Özellikle kuru ciltlerin kullanımına uygundur.


Yaşlanma belirtileri ile mücadelede (Anti-aging)
NEMLENDİRİCİ YAĞ TAVSİYESİ
Bütün ciltler için

Pyunkang Yul - Oil, %100 doğal yollarla elde edilen 7 çeşit yağ karışımı ve shea yağı ile cilt bariyerinin doğal bir şekilde onarılmasına yardımcı olur ve cildin yumuşak, pürüzsüz, ışıl ışıl görünmesini sağlar. Jojoba tohumu, ayçiçeği, sardunya ve biberiye gibi bitki bazlı yağların güçlü bir karışımı ile antioksidan koruma sağlar ve cildin hızlıca yenilenmesine yardımcı olur.

Klairs - Fundamental Watery Oil Drop , bakım yağlarının nemlendirme gücüne sahip fakat yapışkan olmayan dokusuyla cilt tarafından etkili bir şekilde emilir. Ayrıca içeriğindeki yeşil çay, maya özü, seramid ve peptitlerle yaşlanma karşıtı bakım sunar ve cildin yenilenme sürecini hızlandırmaya yardımcı olur.

Manyo - Rosehip Oil, doğal bir C vitamini kaynağı olan kuşburnu yağı ile lekeleri aydınlatır, cildin yenilenmesini teşvik ederek skar görünümünü azaltmaya yardımcı olur. Omega 3, 6 ve 9 ile E, C, A, P vitaminleri yönünden çok zengindir.

Omega asitler kan damarlarının duvarlarının esnekliğini arttırırmayı ve kılcal damarları güçlendirmeyi desteklerler. Hücrelerin bağışıklığını arttırmaya katkı sağlayarak sivilce, egzama gibi cilt sorunlarıyla mücadeleyi kolaylaştırırlar. Cildin derin lipit katmanlarında gömülü omega asit molekülleri sayesinde nemin hapsedilmesini sağlanır. Kolajen liflerini güçlendirmeye yardımcı olarak erken yaşlanma ile mücadele ederve cilt pürüzsüzlüğünü sağlamayı desteklerle. Bölgesel olarak uygulanabilir, ya da nemlendirici krem ile karıştırılabilir.


7. Tavsiye: Yaşlanma karşıtı göz çevresi bakımı

Yaşlanma belirtilerinin ciltte kendini ilk gösterdiği bölgelerin başında göz çevresi gelir.

Göz çevresindeki deri, cildin geri kalan kısmına nazaran çok daha ince ve narin bir yapıya sahiptir,  bu nedenle kırışıklık oluşumuna ve sarkmaya daha elverişlidir. Bu kırılgan yapıya sahip bölgenin nemsiz kalması kırışıklık ve ince çizgilerin oluşumunu tetikleyen faktörlerin en başında gelmektedir.

Antioksidanlar, peptitler ve A,C ve E vitamini gibi içerikler barındıran göz kremleri hücre yenilenme sürecini ve eksik olan hayati maddelerin seviyesini arttırarak göz çevresine hem nem sağlar, hem de yaşlanma karşıtı bakım uygularlar. Siz de bu özel içerikleri bünyesinde bulunduran göz kremlerini tercih ederek, günlük kullanımda kırışıklık belirtilerinin önüne geçebilir ve var olan kaz ayağı dediğimiz kırışıklıkların görünümünü azaltabilirsiniz.  

Yaşlanma belirtileri ile mücadelede (Anti-aging)
GÖZ BAKIM ÜRÜNÜ TAVSİYESİ
Bütün ciltler için 

Manyo - Bifidalacto Eye Cream, Bifida ve lactobacilli bakterileri, peptit, amino asit ve patentli birkaç özel madde içeren bu göz kremi göz bölgesindeki cildin koruyucu katmanını güçlendirmeyi, kırışıklıkların görünümünü azaltmayı cildi aydınlatmayı destekler.

%64 Bifidalacto kompleksi ile kolajen üretiminin hızlanmasına yardımcı olur. İçerdiği bambu ekstraktı ile cildin esnekliğini onarmaya, cildi germeye ve kılcal damar duvarlarını güçlendirmeye yardımcı olur. Kolajen ve elastin üretimine yardımcı olarak kırışıklıkları azaltan 5 çeşit peptit ve cildi nemlendiren 17 çeşit aminoasit içerir. Niacinamide ve adenosine gibi aydınlatıcı maddeler sayesinde cildi aydınlatmaya katkı sağlar.

Rootree - Mobitherapy Age Defy Eye Cream, Koreye özel, eskiden sadece kral ailesinin yararlanabileceği Dendro panax ağacının hem antioksidan deposu olan, hem de besleyici ve antibakteriyel özellikleri ile bilinen maddelerini içerir. Jeju Kanola, Citrus Sudachi ve nane kompleksi ile cildi daha berrak yapmaya yardımcı olur. Niacinamide ve Adenosine gibi beyazlatıcı maddeler sayesinde cildi beyazlatmayı ve kırışıklıkların görünümünü azaltmayı destekler. Göz çevresinin esnekliğini arttırmaya, aydınlatmaya katkı sağlayarak kırışıklık bakımı yapar.

I'm From - Ginseng Eye Cream saponin içeriği yüksek olan Panax Ginseng ile Dağ Ginsenginin tohumundan çıkarılan, cildin elastikiyet seviyesinin artırılmasında etkili olan yüksek ginsenosid içeriğine sahip Kırmızı Ginseng ile Çözünebilir Kolajen bulundurur. Sıkı bir doku sağlamak için cildin kıvrımlarına yapışan bu içerikler cilde nemli bir yüzey kazandırır, elastikiyeti artırır, yorgun cildi besler, aydınlatır ve dolgun bir görünüm sağlar.

I’m From - Ginseng Serum, cildi daha taze ve canlı hale getirmek için kan dolaşımını artırmak üzere tasarlanmış bir serumdur. Kore’nin Geumsan bölgesi, 1.500 yıllık bir geçmişi olan bir Kore ginsengi türüne ev sahipliği yapmaktadır.

Geumsan ginseng, ginsenosid (sadece Ginseng'de bulunan özel farmakolojik etkinlik taşıyan bir bileşendir) dahil olmak üzere 30 kadar çeşitli saponin içerir. Bu serum, genç görünümü geri getirmek için cildi besler ve pürüzsüzleştirir. Ginseng özü, elastikiyeti artırmayı desteklemek ve cildi daha parlak hale getirmek için cildin derinliklerine nüfuz eder.

Yüksek konsantrasyonlu ginseng özü cilde sıkıca yapışır ve esneklik sağlamaya yardımcı olur. Ginseng ekstresinin konsantre antioksidan özellikleri, dış uyaranlardan ve biriken atıklardan yorulan cildi arındırır.

Heimish - Bulgarian Rose Water Hydrogel Eye Patch, Bulgar gülü suyu ile gerçek nemlendirmeyi sağlar. Niacinamide ile beyazlatma ve kırışıklıkların görünümünü iyileştirmeye yardımcı olmak için çift fonksiyonel etki sağlar. Allantoin kırışıklık görünümüne karşı mücadele ederek cilde nem verir. Centella Asiatica göz çevresini rahatlatır ve hassasiyeti yok etmeyi destekler.


8. Tavsiye: Güneşe karşı cilt koruması

Koruyucusuz biçimde güneş ışınlarına maruz kalmak erken yaşlanma belirtilerinin ortaya çıkmasının en önemli sebebidir.

UVA ve UVB ışınları kırışıklıkların, hiperpigmentasyonun, elastikiyet ve kolajen kaybının, cilt dokusunun bozulmasının ve daha pek çok belirtinin ana nedeni olduğu dünyanın farklı bölgelerinde, farklı bilimsel çalışmalarda pek çok kez kanıtlanmıştır. Örneğin Dünya Sağlık Örgütü’nün “Güneşten Korunma: Temel Öğretim Kaynağı” adlı raporu, insanlara UV radyasyonunun sağlık üzerindeki risklerini ve kendilerini nasıl koruyacakları ile ilgili tüm bilgileri öğretmeye adanmıştır.

Güneş ışınlarının olumsuz etkilerini gösteren bir çalışmada farklı derecelerde güneş ışınlarına maruz kalan ikizler ele alınmıştır. Araştırma sonucunda güneş ışınına daha fazla maruz kalan ikizin, diğerinden 11,5 yaş daha yaşlı bir cilt dokusuna sahip olduğu belirlenmiştir. Amerikan Fotobiyoloji Derneği tarafından yayınlanan bir diğer araştırma ise, insanların 18 yaşına kadar güneş hasarlarının sadece yüzde 23'üne uğradığını ve bundan sonra her on yılda yaklaşık yüzde 10 daha fazla etkilendiklerini ortaya çıkarmıştır.

Tüm bu araştırmaları ve dermatologların güneş kremine verdikleri önemi düşündüğümüzde yaşlanma karşıtı bakımda kolajen ve elastin seviyelerinin yıkıma uğramasını engellemek, kırışıklık ve sarkma oluşumlarının önüne geçmek, ciltte meydana gelebilecek ton farklılıklarını önlemek ve daha pek çok yaşlılık belirtisiyle savaşmak için güneş koruyucusu kullanmak bakım rutininde en önemli adımdır.

Yaşlanma belirtileri ile mücadelede (Anti-aging)
GÜNEŞ KORUYUCUSU TAVSİYESİ
Bütün ciltler için

Rootree - Mobitherapy UV Sunshield SPF 50+ PA+++, cildi güneş ışınlarının pigmentasyon ve erken yaşlanmaya yol açan zararlı etkilerinden korur. Güneş ışınlarına maruz kalmış ciltteki kızarıklığı gidermeye yardımcı olur. Ciltte beyazlık ve yapışkanlık hissi bırakmadan kolaylıkla emilir, cildi nemli tutar.

Cosrx - Aloe Soothing Sun Cream SPF 50+ PA+++, Aloe yatıştırıcı güneş kremi içeriğindeki 5500 ppm aloe yaprağı suyu ile nem bariyeri oluşturarak cildin kuruluğunu giderir, içeriğindeki bitkisel kaynaklı içerikler ve bilimsel olarak ultraviyole ışınlarına karşı etkisi onaylanmış maddelerin karışımı ile cildi güneş ışınlarına karşı korur. Tüm cilt tipleri için uygundur.

Klairs - Soft Airy UV Essense SPF 50+ PA++++ Hassas ciltler için geliştirilmiş su bazlı özel formülü ile cilt üzerinde hafif ve yumuşak bir bitiş bırakır. Jel dokulu krem herhangi bir yağlılık hissi veya beyaz kalıntı bırakmadan cildi güneş ışınlarına karşı korur.


ÖZETLE

Bu yazıda detaylı olarak cilt yaşlanmasının deri altında ve yüzeyinde nasıl gerçekleştiğini, yaşlanma karşıtı bakım rutinini nasıl oluşturabileceğinizi, hangi içeriklere önem vermeniz gerektiğini ve bu özel içerikleri barındıran Kore cilt bakım ürünlerini sizlerle paylaştık.

Bu detaylı yazıyı sadece üç cümlede toparlamak gerekirse;

 1. Yaşlanma doğal bir süreç olup, bu süreci hızlandıran faktörlerden (serbest radikaller, zararlı UV ışınları, hayat tarzı, yanlış ürün seçimi ve hatalı uygulama yöntemleri) uzak durmak, bu etkenlere karşı gerek hayat tarzında değişiklik yapmak, gerekse cilt bakımında doğru içeriklere yönelmek gözle görülür şekilde yaşlılık belirtilerinin azalmasına katkı sağlayacaktır.
 2. Yaşlanma karşıtı bakıma henüz daha yaşlanma belirtileri (ince çizgiler, kırışıklıklar, sarkma, nem kaybı, güneş lekeleri gibi) ortaya çıkmadan ‘önleyici bakım’ ile başlamak, yaşlılık belirtileri ortaya çıktığında ‘onarıcı bakım’ ile devam etmek en etkili sonucu almanızı sağlayacaktır.
 3. ‘Önleyici bakım’ da antioksidan ve cilde takviye sağlayan bileşenleri bakım rutinine eklemeli, ‘onarıcı bakım’ da ise antioksidan, cilde takviye sağlayan bileşenler ve cildi yeniden yapılandırıcı bileşenlerini de tercih etmelisiniz.

Bu yazıdaki her bir bilgi cildinizi daha iyi tanımanızı ve anlamanızı sağlayacak, dolayısıyla ürün seçerken daha doğru karar vermenize yardımcı olacak. Fakat biz sizler için bir adım daha öteye gittik ve ürün seçimine yardımcı olmak için cilt tipiniz ve ihtiyacınıza yönelik yaşlanma karşıtı bakım rutini tablosu hazırladık.

Yaşlanma karşıtı bakım rutini tablosunun üst kısmında cilt tipinizi, sol kısımda da cilt bakım durumunuzu seçerek, karşılık gelen kutuda ideal yaşlanma karşıtı bakım rutininizi bulabilirsiniz.

Anti-aging etkili ürünü seçim tablosu

(Tablo çok yakında eklenecek)

Kutu içerisinde belirtilen 'Cilt Durumu' harfi yeşil ise o cilt durumuna uygun olduğunu, kırmızı ise uygun olmadığını gösterir. Örneğin 'A' yeşil, 'R' kırmızı ise, kutu içerisinde belirtilen ürünler özellikle akneli ciltler için uygun fakat rozalı ciltler için uygun değil demektir. Herhangi bir harf yoksa mevcut cilt durumu gözetilmeksizinn kullanıma uygun demektir.

Bu bakım rutinine temel bakım adımlarının yanı sıra ihtiyacınıza yönelik de ekstra bakım ürünlerini de koyduk. Böylece bakım rutini sırasıyla; yağ bazlı temizleyici, su bazlı temizleyici, peeling, tonik, göz kremi, yüz kremi ve güneş kreminden oluşuyor. Ek ürünler ise esans, serum, ampul ve maske. Böylece hem bu blog yazısındaki bilgilerden faydalanarak hem de bu tabloda size özel cilt bakım rutininden fikir alarak kendinize yaşlanma karşıtı etkili bir bakım rutini oluşturabilirsiniz.