Round Lab ve Torriden markalı ürünler Çarşamba akşamı stoklarda

Ciltte Hassasiyet Neden Olur, Nasıl Geçer? Ve Hangi İçeriklere Dikkat Edilmelidir? Hemen İnceleyin!


Hassas cilt; tahrişe yatkın olan ve pek çok etkene reaksiyon gösteren ciltlere verilen isimdir. Bu reaksiyonlar genelde ciltte batma, yanma, kaşıntı, kızarıklık şeklinde kendini gösterir. Eğer kullanılan bir üründe bu tarz reaksiyonlar meydana geliyorsa cilt o üründeki herhangi bir maddeye tepki gösteriyor ya da bu maddeye karşı cildin alerjisi olduğu anlamına gelir. Genelde kuru ciltlerde hassasiyet daha yaygın görülür ancak yağlı ciltler de hassasiyet karşılaşılabilen bir durumdur.

cilt hassasiyeti nasıl oluşur

Ciltte hassasiyet pek çok kişinin sıkıntı yaşadığı durumlardandır. Sürekli ciltte bir yanma hissi ya da kaşıntı elbette ki sıkıntı oluşturmaktadır. Kişinin yaşam kalitesini düşüren ve moral olarak da olumlu etkiler meydana getirmeyen bu durum, kadınlarda erkeklere oranla daha sık görünmektedir. Fazla kuruyan ciltlerde özellikle rastlanan kaşıntı durumu yine cilt hassasiyetine örnek olarak gösterilecek reaksiyonlar arasında yer alır. Kızarıklık giderici krem ürünlerini bu noktada incelemek faydalı olacaktır. Cilt hassasiyeti geçici bir durumdur. Kullanılacak bazı kozmetik ürünler ile bu sıkıntıya çözüm bulunabilmektedir. Ancak geçmeyen durumlarda uzman hekime başvurmakta fayda vardır.

Ciltte Hassasiyet Neden Oluşur?

Ciltte hassasiyet oluşması, pek çok etkene bağlıdır. Kuru ciltlerde yağlı ciltlere oranla daha sık görülür. Ancak cilt hassasiyetini tetikleyen bazı detaylar bulunmaktadır. Bunda stres ve üzüntü, fazla tüketilen alkol ve sigara, aşırı baharatlı yiyecekler ve kızartma, soğuk ve sıcak hava, rüzgar ne yazık ki cilt hassasiyetini artırmaktadır. Beslenme alışkanlıkları her ne kadar cilt hassasiyeti üzerinde olumsuz etkiler meydana getirse de kullanılan yanlış kozmetik ürünler de yine cilt hassasiyetinin tetiklenmesine neden olabilmektedir.

hassas cilt belirtileri nelerdir

Hassas Bir Cilt Nasıl Anlaşılır?

Hassas ciltler pek çok duruma ve şarta reaksiyon göstermektedir. Bu da ciltte aynı zamanda kişide bazı sıkıntılara neden olabilmektedir. Moral bozan ve gerginlik hissi oluşturan bu sorun, birçok belirti ile kendini göstermektedir. Cildin hassas olduğu nasıl anlaşılır dendiğinde akla ilk gelecek olan belli başlı etkenler bulunur.

  • Hava değişikliklerine karşı cilt tepki göstermesi (soğuk ve sıcak hava, rüzgar),
  • Ciltte geçmeyen yanma, batma, kaşıntı hissi,
  • Özellikle yüz yıkandıktan sonra oluşan gerginlik,
  • Makyaj sonrası meydana gelen yanma hissi,
  • Kış aylarında oluşan pul pul dökülme ve matlık,

Bu reaksiyonları gösteriyorsa hiç kuşkusuz bu cilt hassas cilt özelliğine sahiptir. Güneş kremi ile cildinize iyi bakabilir, oluşabilecek hassasiyetlere karşı önlem alabilirsiniz.

Ciltte Hassasiyet Oluşturabilen İçerikler Nelerdir?

Ciltte hassasiyet oluşumu için pek çok etken bulunmaktadır. Hava şartları, beslenme, stres gibi faktörler. Bazı kozmetik ve makyaj ürünlerinde bulunan içerikler de cilt hassasiyetine neden olan içerikler arasında yer almaktadır. Bu içerikler genel olarak;

  • Sülfat; genellikle şampuanlarda ve temizleme ürünlerinde bulunan bu madde, ürünlerin köpürmesini sağlamaktadır. Hassas cilde sahip olan kişilerin, içeriğinde sülfat bulunmayan ürünleri tercih etmesi gerekir. Sülfat ciltte kaşıntı ve kızarıklık gibi reaksiyonlara neden olur.
  • Kokular, parfümler; ürünlerin güzel kokmasını sağlayan bileşenler, kimyasal içerikli olduğu için ciltte bazı tepkimelere neden olmaktadır. Genelde kızarıklık, şişlik şeklinde kendini gösteren semptomların özünde kimyasal koku bileşenine tepki yatmaktadır. Hassas cilde sahip olanların kokusuz ibaresi yer alan ürünleri tercih etmesi gerekir.

hassas cilt nasıl geçer

  • Alkol; cildin tahriş olmasına neden olan en önemli faktörlerden birisi olan alkol, çeşitli alerjik reaksiyonlara da neden olmaktadır. Alkol, cildin daha fazla kurumasına neden olur. Bu da ciltte kaşıntı, gerginlik ve pul pul dökülme gibi reaksiyonları meydana getirir.
  • Asitler; pek çok cilt bakım ürününde bulunan salisilik asit ve glikolik asit ciltte tahrişe neden olan en önemli etkenler arasında yer alır. Asitler hassas ciltler de kaşıntı ve kızarıklığa neden olur.

Hassas Ciltlerin Kullanması Gereken Ürünler

Hassas cilde sahip olanlar cildine özenli bir bakım yapmalıdır. Bazı içeriklere sahip olan ürünlerden uzak durmalı, cilt sağlığını koruyacak ürün kullanımına ağırlık vermelidir.

By Wishtrend - Cera-barrier Soothing Ampoule - Bariyer Koruyucu Dengeleyici Centella  ve Peptit Ampulü; seramid ve 7 çeşit peptit ile cilt bariyerini güçlendiren bu ürün, canlandırıcı bir bakım sunmaktadır.

Klairs - Midnight Blue Calming Cream - Yatıştırıcı Onarıcı Centella Kremi; stresi önleme ve bakım yapma özelliği bulunan bu ürün, hassas ciltleri yatıştırmaya yardımcı olmaktadır.

Kaine - Green Calm Aqua Cream (Yeşil Çay ve Mugwortlu Bariyer Destekleyici Yağlandırmayan Krem; yoğun hidrasyon takviyesi ile cilt bariyerini güçlendiren bu krem, nemlendirme ve stres önleme özelliği de göstermektedir.

By Wishtrend - Propolis Energy Calming Ampoule; cildi nemlendirip besleyen bu ürün aynı zamanda leke karşıtı bakım yaparak cildi korumaktadır.

Kore kozmetik markaları, hassas cilde uygun olarak hazırladıkları bu ürünler ile cilt stresini azaltmakta ve kişinin hayat kalitesini de artırmaktadır. Siz de Korendy Türkiye sayfasından bulabileceğiniz bu doğal içerikli ürünler ile cilt hassasiyetinizi azaltabilir ve mevsim geçişlerine sağlam cilt bariyeri ile merhaba diyebilirsiniz 😊