Ciltte Beyaz Nokta Sorunu Neden Olur Nasıl Engellenir? Önleyici Önerileri İnceleyin!


Ciltte beyaz nokta sorunu, son yıllarda fazlasıyla araştırılan bir konudur. Akne ve siyah noktalar gibi bir cilt rahatsızlığı olan beyaz nokta, pek çok insanda kendini gösteren sorunların başında gelir. Beyaz akne olarak da bilinen bu nokta, kendini içi beyaz minik bir sivilce olarak gösterir. Görüntü olarak elbette ki kimsenin hoşuna gitmez ve ciltte kötü bir görüntüye neden olur. Ancak şunu unutmamak gerekir ki hemen hemen pek çok cilt sorunun çözümü mevcuttur. Eğer içsel bir hastalık ya da rahatsızlık söz konusu değilse, meydana gelen cilt sorunları ve problemleri ile savaşmak mümkündür.

ciltte beyaz nokta nasıl oluşur

Beyaz nokta, her ne kadar siyah nokta ve sivilce ile benzerlik gösterse de sıkılabilmesi söz konusu değildir. Kapalı komedon olarak da adlandırılan beyaz nokta, tedavi edilmediği takdirde siyah noktaya dönüşmesi mümkündür. Herkes pürüzsüz bir cilt ister öyle değil mi? Haliyle beyaz nokta gibi çözümü mümkün sorunlarla bile kimse karşılaşmak ve uğraşmak istemez. Bunun için yapılması gereken, bir sorun oluştuğunda tedaviye başlamadan ziyade o sorunu oluşmadan önce önüne duvarlar örmektir. Her gün başlangıç aşaması olarak güneş kremi kullanmak buna en iyi örnektir. Unutulmaması gereken bir konu var ki o da şudur; en güzel tedavi en iyi bakımdır.

Ciltte Beyaz Nokta Neden Oluşur?

Pek çok cilt rahatsızlığına bakıldığında karşımıza hiç kuşkusuz iyi temizlenmemiş ve bakımı yapılmamış bir cilt çıkar. En iyi cilt bakımı, iyi bir cilt temizliğinden geçer. Bu artık herkesçe bilinen ve asla unutulmaması gereken bir konudur. Beyaz noktanın oluşum nedeni de gözeneklerde biriken yağ, fazla sebum ve kirdir. Hafif gibi görünen bu nedenler zaman içinde beyaz noktanın yanı sıra büyük akneler, ciltte matlık, siyah nokta gibi kötü görüntü oluşturan sorunlara neden olur. Sivilce kremleri iyi bir alternatif olurken aynı anda pek çok etkiyi alabilirsiniz. Beyaz noktanın ne zaman çıkacağı ya da vücudun neresinde kendini göstereceği belli olmaz. En sık beyaz nokta ile karşılaşılan yer yüzdür. Özellikle yanaklarda ve göz çevresinde kendine ciddi bir yer edinen beyaz nokta, iyi temizlenmemiş bir cildin başlıca düşmanlarından biridir.

beyaz nokta nasıl tedavi edilir

Her ne kadar kirli bir ciltte beyaz nokta oluşur desek de arka plana bakıldığında karşımıza genetik faktörler de çıkmaktadır. Bunun yanı sıra hormonal etkenler, yanlış makyaj ve kozmetik ürün kullanımı da yine beyaz noktayı oluşturan nedenler olarak bilinmektedir. Genel olarak incelemek ve nedenleri incelemek gerekirse beyaz nokta en çok;

  • Hormonları etkileyen ilaç kullanımı,
  • Aşırı yağlı beslenme şekli,
  • Kanda artan yağ oranı,
  • İyi temizlenmemiş cilt ve gözenekler,
  • Düzensiz ve sağlıksız uyku,
  • Yanlış makyaj uygulamaları

Gibi nedenlerde kendini gösterir.

Özellikle bilinmesi gereken konulardan birisi de beyaz noktaların sıkılmaya müsait sorunlar olmadığıdır. Üzeri kapalı komedonlar olan beyaz noktaları sıkmaya zorlarsanız daha kötü görünmelerine neden olacağınızı unutmamanız gerekir.

ciltte beyaz nokta hangi sebeplerden oluşur

Beyaz Noktalar Nasıl Tedavi Edilir?

Beyaz nokta tedavisi için pek çok yöntem mümkündür ancak kullanılacak doğru kozmetik temizlik ürünleri ile bu sorundan en basit şeklide kurtulmanız mümkündür. Beyaz nokta sıkılabilen sorunlar olmadıkları için kesinlikle kozmetik ürün kullanımı gereklidir. Bunun için hazırlanmış tonikler, jeller olduğu gibi bu ürünleri kullanmadan önce doğal içerikli ve cilt ile dost olduklarından emin olmak gerekir. Beyaz noktaların tedavisi için kullanılması gereken en etkili ürünler şunlardır;

By Wishtrend - Mandelic Acid 5% Skin Prep Water; içeriğindeki mandelik asit ile cildi ölü hücrelerden temizleyen bu ürün cildi tahriş etmeden pürüzlü görünümü ortadan kaldırır. Aynı zamanda cildi nemlendiren ve canlı bir görüntüye kavuşturan bu su, ciltteki tahriş olasılığını tamamen ortadan kaldırmaktadır.

Cosrx Pürüz ve Komedon Önleyici Tonik; içeriğindeki %7 oranındaki AHA ile gözeneklerdeki fasla sebum ve kiri temizleyen bu tonik cildin daha pürüzsüz aynı zamanda canlı bir görüntü kazanmasına yardımcı olur. Ciltte beyaz nokta oluşumunun ciddi anlamda önüne geçmesinden dolayı komedon önleyici bu tonik cilt sorunu önleme özelliği ile de dikkat çekmektedir.

Jumiso Pürüz Önleyici Tonik; glikolik ve laktik asitten oluşan bu tonik cildi nazikçe temizler ve aynı zamanda yumuşa bir bakım yaparak beyaz nokta, siyah nokta ve sivilce gibi sorunların önüne geçer. Genel olarak gözenek bakımı yapması ile de dikkat çeken bu pürüz önleyici tonik cildi ölü hücrelerden arındırmaya ciddi anlamda yardımcı olur.

Cosrx Düşük Asitli Parlatıcı Tonik; içeriğindeki elma suyu ve söğüt kabuğu ile cildi doğal yollardan yumuşak bir bakım yapan bu tonik, asitler ile cildi canlandırmaya ve ölü hücrelerden temizlemeye yardımcı olur. Donuk ve mat görüntüyü ortadan kaldıran düşük asitli bu tonik, cildin parlamasına ciddi anlamda katkı sağlar.

Sağlıklı bir cilt için önemli olan şey, sorun oluşmadan o sorunun önüne geçmektir. Eğer siz de cildinize iyi bakmak aynı zamanda beyaz leke sorunundan kurtulmak istiyorsanız Korendy Türkiye adresinden ulaşacağınız bu ürünler ile canlı bir cilt için ilk adımları atabilirsiniz.