Cilt Yağlanması Nedenleri Nelerdir Nasıl Engellenir? Uzman Önerilerini Hemen İnceleyin!


Ciltte oluşan ya da uzun yıllar varlığını devam ettiren pek çok cilt rahatsızlığı bulunmaktadır. Cinsiyet farkı gözetmeksizin kadın erkek herkeste cilt sorunu oluşabilmektedir. Bunda çeşitli iç ve dış faktörler etkili olduğu gibi hava şartları da bazı cilt rahatsızlıklarının oluşmasını tetiklemektedir. Cilt, insanın en önemli vitrinlerinden biridir. Vücut sağlığına ne kadar dikkat ediliyorsa aynı hassasiyet cilt için de gösterilmelidir. Ancak gerek ülkemizde gerek dünyanın pek çok yerinde, herhangi bir sorun oluşmadan cilde gerekli özen gösterilmemekte.

cilt yağlanmasının nedenleri nelerdir

Birçok cilt rahatsızlığının tedavisi mümkündür. Bu gerek günümüzde kendini fazlasıyla gösteren kozmetik ürünlerle gerek klinik uygulamalar ile pek çok rahatsızlığın tedavisi mümkün hale gelmiştir. Ancak en iyi tedavinin bakım olduğunu unutmak ya da bu kuralı dikkate almamak zaman içinde çeşitli problemler ile ciltte kendini göstermektedir. Bir başkasının cildine özenmek, imrenmek ve kendi cildinin de aynı güzellikte olmasını istemek elbette ki sizin cildinizi güzelleştirmeyecektir. Bunu unutmamak ve buna göre gerekli uygulamalar ile cilt bakımına başlamak gerekir.

Cilt Yağlanması Nedir?

Cilt yağlanması, cildin aşırı sebum üretiminden dolayı parlaması ve yağlanması anlamına gelir. Karma ve kuru ciltlere nazaran yağlı ciltlerde cilt yağlanmasına daha sık rastlanır. Sebum, deri altında cildin nemli kalmasını sağlayan yağ bezleridir. Ancak sebumun fazla üretimi ne yazık ki ciltte rahatsızlık boyutuna ulaşan bir parlamaya neden olur. Bunu da çeşitli kozmetik ürünler ile kontrol altına almak gerekir. Örneğin yağlı ciltler için güneş kremi. Cilt yağlanması tek başına da rahatsız eden bir durumdur ancak meydana getirdiği sonuçlar bu durumun kesinlikle tedavi edilmesi gerektiğinin sinyallerini vermektedir. Cilt yağlanmasının neden olduğu sorunlar dendiğinde akla ilk gelen problem hiç kuşkusuz sivilce ve aknelerdir. Aynı durum siyah noktalar için de geçerlidir. Aynı zamanda cilt yağlanmasının sonuçlarına bakıldığında genişleyen gözenekler de rahatsızlık yaratan görüntülere neden olur. Bunu önlemek için ilk adım yüz temizleme jeli kullanmaktır.

cilt yağlanması nasıl önlenir

Cilt Yağlanmasının Nedenleri Nelerdir?

Cilt yağlanmasının en önemli nedeni cildin fazla sebum üretimidir. En belirgin neden budur ancak hemen hemen tüm cilt rahatsızlıklarında iç ve dış faktörlerin çeşitli aralıklarla ciltteki sorunları tetiklediği görülmektedir. Genel olarak incelemek gerekirse cilt neden yağlanır dendiğinde karşımıza şu nedenler çıkmaktadır;

 • Aşırı sigara ve alkol tüketimi,
 • Stres ve devam eden uykusuzluk problemi,
 • Yanlış beslenme alışkanlıkları,
 • Cildin yeteri kadar ve doğru ürünler ile temizlenmemesi,
 • Eksik kalan cilt bakımı,
 • Yetersiz su tüketimi,
 • Genetik faktörler.

Cilt hakkında pek çok konuda doğru bilinen yanlışlar bulunmaktadır. Örneğin stres ve uykusuzluğun herhangi bir cilt sorunu hakkında etkili olmadığı düşüncesi oldukça yanlıştır. Stres, bilindiği üzere vücut sağlığını da olumsuz etkiler. Bundan en büyük payı alan cilt, farklı sorunlar ile kişiyi rahatsız etmeye başlar. Aydınlık bir cilt için c vitamini serumlarını tercih edebilirsiniz. Bu konuda da dikkatli olmalı, gerekli uygulamalar ile hem kendinize hem de cildinize özen göstermelisiniz.

cilt yağlanmasına ne iyi gelir

Cilt Yağlanması Nasıl Önlenir?

Cilt yağlanmasının tedavi yöntemleri oldukça basittir. En önemlisi de bu durum doğru uygulamalar ve alışkanlıklar ile rahat bir şekilde kontrol altına alınabilir. Yukarıda cilt yağlanmasını tetikleyen faktörlerden bahsettik. Bu maddelere dikkat etmek cildin iyileşmesi yolunda atılacak önemli adımları oluşturur. Cilt yağlanmasını kontrol altına almak için;

 • Sigara ve alkolden uzak durmak,
 • Düzenli uyku,
 • Stres ile başa çıkmak,
 • Doğru ve düzenli beslenme alışkanlıkları edinmek,
 • Gün içinde yeteri kadar su tüketmek,
 • Cilde uygun kozmetik ürünleri kullanımına dikkat etmek,
 • Cilt temizliğine önem vermek ve cilt bakımı rutini oluşturmak gerekir.
cilt yağlanmasına iyi gelen ürünler nelerdir

Cilt Yağlanmasını Tedavi Etmek İçin Kullanılabilecek Ürünler

Günümüzde herhangi bir cilt rahatsızlığının tedavisi, gelişmiş kozmetik ürün içerikleri ile oldukça etkili bir şekilde devam etmektedir. Bu anlamda Kore markalı kozmetik ürünler, oldukça etkili çözümler ile akla gelebilecek pek soruna cevap bulmaktadır. Cilt yağlanması da bunlardan biridir. Aşırı cilt yağlanması için kullanılabilecek en etkili ürünler nelerdir sizler için derledik.

Cosrx Düşük Asitli Parlatıcı Tonik; içerdiği söğüt ağacı kabuğu ve elma suyu sayesinde cilde nazik bir bakım uygulayan bu tonik aynı zamanda peeling etkisi yarattığı için cildi ölü deriden temizler.

I’m From Rahatlatıcı Dehidrasyon Karşıtı Esans; misk otu ile önemli ölçüde cildi rahatlatan bu esans, mat görüntüyü önler ve fazla yağlanmayı kontrol altına alır. Ferahlatma özelliği de yorgun cilt görünümünü ortadan kaldırır.

Cosrx Siyah Nokta Önleyici Tonik; ciltteki fazla sebum üretimini düzenleyerek yağlanmayı önleyen bu tonik aynı zamanda detaylı bir gözenek bakımı yaparak cildi ölü deriden temizler ve siyah nokta oluşumunun önüne geçer.

By Whistrend Kükürtlü Kurutucu Jel; içerdiği sülfür ile sivilce oluşumunu engelleyen bu jel cildi fazla sebumdan arındırarak detaylı bir gözenek temizliği yapar.

Cilt rahatsızlıkları sizi korkutmasın. Cildinize uygun ürünler ile cildinize iyi bakmaya devam ederken, cilt yağlanmasını yukarıda etkili ürünler ile rahat bir şekilde kontrol altına alabilirsiniz. Korendy Türkiye ile güzel bir cilt için gerekli her şey elinizin altında 😊