Cilt ve Vücut Kuruluğuna İyi Gelen En Etkili Kremler Nelerdir?


Ciltte pek çok sorun meydana gelir. Bazı cilt problemleri cildin kendi yapısından kaynaklanır bazıları ise kullanılan yanlış ürünler ya da cildin bakımı iyi yapılmadığı için oluşmaktadır. Dış faktörlere bağlı olarak oluşan cilt sorunları genellikle cildin yapısından ziyade stres, güneş ışınları, temizlenmemiş gözenekler gibi nedenler ile oluşan problemleri yansıtır. Ancak cilt kuruluğu genel olarak cildin yapısı ile alakalı bir durum olsa da burada yine cilt bakımı ile alakalı sorunlar göze çarpmaktadır.

cilt kuruluğuna iyi gelen en etkili kremler nelerdir

Cilt kuruluğu nedir diye bakılacak olursa; cildin en üst tabakasının yani epidermisin nemsiz kalması ile meydana gelen donuk ve mat bir cildi ifade eder. Üç temel cilt tipi vardır. Kuru, karma ve yağlı ciltler. Kuru ciltlerin sürekli karşılaştığı ve muzdarip olduğu cilt kuruluğu, kullanılacak cilde uygun etkili ürünler ile tedavi edilebilir. Kızarıklık giderici kremler destekleyici olup cildinize uygun seçilmesi durumunda etkisini hızla gösteren kozmetik ürünlerdir. Pek çok cilt probleminin tedavisi bulunmaktadır. Ancak burada dikkat edilmesi gereken konu, sorun ile karşılaşmadan önce oluşabilecek problemlerin önüne geçmektir. Cilt kuruluğu yalnızca yüzde oluşmaz, vücutta da görülebilen bu sorunun giderilmesi sağlıklı bir cilt için yapılacak en iyi yatırımlardan birisi olacaktır.

Cilt Kuruluğu Neden Oluşur?

Cilt kuruluğunun en önemli belirtisi cildin mat ve donuk görünmesidir. Bu sorun ilerledikçe bu görüntünün yanında ciltte pul pul dökülme ve yanma hissi de baş göstermeye başlar. Bu durum yalnızca cilt için değil vücutta da görülebilen belirtilerdir. Genellikle bacaklarda aşırı derecede gözlemlenebilen cilt kuruluğu, zaman içinde kaşıntı olarak da sorun oluşturmaya başlar. Aynı zamanda saç derisinde kepeklenme, deri yüzeyinde de (kollar ve bacaklar) çatlaklar oluşur. Tüm bu sorunların kaynağına bakılacak olduğunda karşımıza ilk olarak çıkan cilt kuruluğu nedeni tam anlamıyla nemsiz kalmış bir cilt olarak ifade edilir. Cilt kuruluğuna müdahale edilmediği takdirde ileriki zamanlarda egzama başta olmak üzere çeşitli cilt hastalıkları oluşmaya başlar.

cilt kuruluğu neden olur

Genel olarak cilt kuruluğunun nedenleri;

 • Hava şartları,
 • Sıcak su ile yapıla banyo,
 • Sabun kullanımı,
 • Yeteri kadar su ve sıvı tüketilmemesi,
 • Çeşitli cilt hastalıkları.

Cilt kuruluğunun nedenleri arasında en belirginlerden birisi olan hava şartları konusuna değinmek gerekirse; soğuk geçen kış mevsimlerinde kar, rüzgar gibi durumlar cildi olumsuz yönde etkiler. Soğuk hava cilt yüzeyinde kuruluğuna neden olduğu gibi gerginlik hissi ile rahatsızlık oluşturur. Özellikle geçiş mevsimlerinden daha fazla etkilenen cilt, hava koşullarına göre uygun ürün kullanma ihtiyacı hissetmektedir. Bunun yanında aşırı sıcak geçen yaz ayları da yine cildi kurutmaya yeten etkenlerden biridir. Özellikle güneş ışınlarına uzun süre maruz kalmak cildin kurumasına neden olmaktadır. Nemlendirici güneş kremi burada etkili bir cilt bakım adımıdır ve düzenli olarak kullanılmasında fayda vardır. Tüm bu nedenler bir araya geldiğinde özellikle hassas ciltlerin hava şartlarına bağlı olarak nemlendirici ürün kullanımına dikkat etmesi oldukça önemli bir konu olarak karşımıza çıkar.

Cilt Kuruluğunun Belirtileri Nelerdir?

İç ve dış faktörlere bağlı olarak meydana gelen cilt kuruluğu için “herkeste görülebilir” genellemesi yanlış bir ifade olacaktır. Özellikle nem kaybı yaşayan kuru ve kurumaya yatkın karma ciltlerde daha fazla görülen cilt kuruluğunun en önemli belirtileri;

 • Kaşıntı,
 • Pul pul dökülme,
 • Kızarıklık,
 • Matlık ve donukluk,
 • Cilt çatlaması ve oluşan kanama,
 • Yüzde gerginlik,
 • Ciltte soyulma.

“Cildim kuru iyi bir ürün kullanırım geçer” düşüncesi bazı sorunlar için ne yazık ki çözüm değildir. Evet iyi bir nemlendirici krem kullanımı cilt kuruluğuna oldukça iyi gelecektir. Ancak yerleşmiş ve ilerlemiş cilt kuruluğu aynı zamanda sorunlar için uygun bir hekime başvurmakta fayda vardır.

Cilt Kuruluğunu Önlemek İçin Neler Yapılmalıdır?

Pek çok sorun gibi cilt kuruluğu da ilerlemeden önüne geçilmesi gereken cilt sorunlarındandır. Bunun için yapılması gerekenler arasında;

 • Bolca su tüketmek,
 • Uygun bir nemlendiriciyi cilt bakım rutinine eklemek ve her gün bu ürünü kullanmak,
 • Banyo suyu sıcaklık derecesini iyi ayarlamak ve ılık su ile banyo yapmak,
 • Sabun kullanmaktan kaçınmak.
cilt kuruluğunun belirtileri nelerdir

Cilt ve Vücut Kuruluğu İçin Kullanılabilecek En Etkili Ürünler

Kozmetik sektöründe çeşitli bakım ve sorunlarla mücadele eden pek çok ürün bulunmaktadır. Burada önemli olan ürünlerin fazlalığı değil mevcut sorun ile baş edebilecek özelliklere sahip olmasıdır. Eğer cilt kuruluğu ile mücadele ediyorsanız kullanmanız gereken en etkili ürünler;

Atopalm Nemlendirici Kuru Cilt Kremi; kuruluk belirtilerini önlemeye yardımcı olan bu krem, cilde nem takviyesinde bulunarak oluşabilecek yaşlılık belirtilerine de savaş açar.

Klairs Ultra Nemlendirici Krem; cilt bariyerini onarmaya yarayan bu ürün cildi sağlamış olduğu nem ile rahatlatarak daha parlak ve nemli görünmesini sağlamaktadır.

Klairs Ultra Nemlendirici Vücut Kremi; cilt ve vücut için kullanıma uygun olan bu krem cilde ihtiyaç duyduğu nemi sağlayarak bakım yapmayı hedeflemektedir.

Siz de cilt kuruluğu ile mücadele ediyor ve cildinizi iyileştirmek için savaşıyorsanız Korendy Türkiye sayfasından bulabileceğiniz bu ürünler ile sorunu ortadan kaldırmaya başlayabilirsiniz.