Cilt Parlama Problemine Yeşil Çay ile Savaş Açın


Yorucu bir günün ardından eve gelip sıcak yeşil çayınızı yudumladığınızda kendinizi dinlenmiş ve stresten arınmış hissedersiniz. Bize kendimizi rahatlamış hissettiren bu çayın içeriğinde ise çok daha fazlası var. 2010 yılında başlatılan araştırmalarda botanikçiler yeşil çayın sadece ruhumuz için değil cildimiz içinde sayısız faydası olduğunu kanıtladılar. Gelin yeşil çayın cilt parlaması başta olmak üzere sayısız faydalarını birlikte inceleyelim.

yesil-cay-cilt-bakimi

  1. Yaşlanmaya Dur De!

Çevremizden sık sık yeşil çayın yaşlanma karşıtı olduğunu duyarız peki ya bu çayın hangi özelliği yaşlanma karşıtı? Cilt sağlığı için olmazsa olmaz vitaminler B2 ve E vitaminidir, B2 vitamini ciltte var olan kolajen seviyesinin korunmasına destek olurken E vitamini ile birleştiğinde yeni oluşacak olan cilt hücrelerini destekler. E vitamini aynı zamanda hücre içindeki nemi koruması ile bilinen bir vitamindir bu sebeple yeşilçay nemlendiricinizin en büyük dostu olacaktır.

  1. Günümüzün Cilt Problemlerine Karşı En Etkili Maddesi: Anti-inflamatuar

Yeşil çayı anti-inflamatuar deposu olarak nitelendirmek yeridir! Yeşil çayda bulunan doğal kateşin maddesinin içindeki yüksek polifenol içeriği ciltteki iltihap, kızarıklık ve şişkinliğin baş düşmanı. Özellikle cilt problemi olup, hassas bir cilt yapısına sahip olan ve her kozmetik ürününü kullanamayan kişiler için yeşil çay harika bir alternatif olacaktır.

  1. Ölü Cilt Hücrelerine Bay Bay!

Eksfoliye edici özelliği sayesinde cildinize kir olarak dönen her madde ile savaşır. Ciltte görülen ölü derilerin giderilmesi, siyah noktaların temizlenmesi, tekrar oluşmaması için cildinizin arınmasına ve yenilenmesine yardımcı olur.

  1. Güneşin Zararlı Işınlarından Korunun

Yeşil çayın içinde bulunan anik asit ve teobromin maddelerinin ağrı kesici özelliği bulunmakta, bu maddeler aynı zamanda cilt hasarlarını iyileştirmeye yardımcı olur. Güneşin zararlı ışınlarının cildimize verdiği hasarı onarmak için antioksidan kaynağı yeşil çay birebir!

  1. Aknesiz Bir Yaşam İçin

Yeşil çay sadece hassas cilt yapısına sahip olanlar için değil, yağlı veya karma cilt tipleri için öneriliyor. Araştırmalara göre yeşil çay düzenli tüketildiğinde ciltte bulunan sebum üretimini azaltmaya yardımcı oluyor, içinde bulunan tannis maddesi ise cildin doğal yağ seviyesini kontrol altında tutuyor. Yukarıda belirtilen kateşin özü ise doğal antibiyotik görevi üstlenerek akne oluşumunu engelliyor.

yesil-cay-cilt-kremi

Cilt Bakımında Yeşil Çayın Yeri

Faydası saymakla bitmeyen yeşil çayın kozmetik ürünlerinde kullanılmaması haksızlık olurdu. Kozmetik ürünlerinde yeşil çay özünün kırışıklıklarla savaşıp yaşlanma belirtilerine karşı etkili bir bileşen içerdiği gözlemlenmiştir. Genellikle yüz yıkama, serum ve nemlendiricilerde kullanılan yeşil çay ekstresinin cildi yatıştırma, UV ışınlarından koruma, kızarıklık ve şişkinliği alma özellikleri vardır. Favori yeşil çay özlü ürünlerimizi sizin için derledik.

Yeşil Çay Özlü Toz Temizleyici

Cildimde bulunan nemi yok etmeyen ama peeling özellikli  bir temizleyici arıyorum diyorsanız bu ürün tam sizlik! By Wishtrend’in yeşil çay yaprağı tozu ve papin enzimi içeren Green Tea & Enzyme Powder ürünü cildinize düşük pH’lı nazik ve etkili bir temizliği vadediyor. Ürünün içinde bulunan bileşenler siyah nokta, kir ve ölü hücrelerin zamanla yok olmasını hedefler ve kullanımdan sonra cildinizde nemli bir his bırakır. 

Nasıl Kullanırım?

Toz formundaki ürünü ortalama 5 kuruş büyüklüğünde elinize aldıktan sonra köpürtmek için az miktarda su ekleyin. Burun, çene, alın ve yanaklarda kullanıma uygun olan bu ürünü yağlı ve siyah noktaların fazla olduğu bölgelere hafifçe masaj yaparak uygulayın. Ürünü gece bakım rutininize eklemenizi öneririz, eğer gündüz kullanmak isterseniz ürünün kullanımından sonra güneş koruyucu kullanmayı unutmayın.

Cilt Bakım Rutininiz ve Sağlıklı Bir Cilt İçin; Yeşil Çay

Cildinize vereceğiniz en güzel hediye nemlendirmesi ve antioksidan özelliği olan tonik ve serum olacaktır. Cilt bakım rutininizin değişmeyen parçalarının içeğinin doğal ve etkili olması en önemli konu, yeşil çay ve antioksidan özelliği olan ürünler cilt temizliğinizi destekleyerek yaşlanma karşıtı bir bariyer oluşturacaktır.  

Güney Kore’nin önde gelen markalarından Klairs’in Fundamental serisinden olan Fundamental Sprey ve Serum ürünleriyle ile karşınızdayız. İki üründe ana maddesi olan yeşilçay sayesinde kullanıcılarına güzel nemlendirilmiş ve sağlıklı bir cilt vadediyor. Cildinizin günlük temizliğini sağladıktan sonra tonik yerine Fundamental spreyi kullandığınızda cildinizin gerekli nemi kazandığını gözlemleyeceksiniz. Fundemental sprey nemli, sağlıklı ve ferah bir cilt için çantanızdan ayırmadığınız bir sprey haline gelecek.

Nasıl Kullanırım?

Cildinizin temizliğinden emin olup, yeşilçayın verdiği ferahlık hissinden sonraki adım tartışmasız ki cilt serumu! Elinize 2-3 damla alarak kullanacağınız serumu tempon harektleri ile yüzünüze ve boyun bölgenize düzenli olarak uygulayın. Cildinizin yağlı, kuru veya hassas olması farketmeksizin sebum dengesini sağlamak ve sağlıklı bir cilt görünümü  için düzenli serum kullanımı cildinizi daha sağlıklı, genç ve canlı gösterecektir.