Sepette %25 Torriden indirimi Pazar 23.59'da bitiyor... Sepete ekle indirimi yakala.

Cilt İçin En Etkili Kolajen Kullanımı Önerileri - [2023 Güncel Rehber]


Son yıllarda adını sıkça duyduğumuz, pek çok cilt bakım ürününde karşımıza çıkan bir isim kolajen. Peki her yerde okuduğumuz ve gördüğümüz kolajen nedir, hakkında tam olarak bilgi sahibi miyiz? Kolajen; kısaca anlatmak gerekirse vücutta bulunması gereken, kemik, kas ve dokularda bulunan bir çeşit proteindir. Evet kolajen vücutta bulunan en önemli proteinlerden biridir. Zaman içinde pek çok faydalı protein gibi kolajen de vücutta yavaşça azalmaya başlar. Ve bu noktada devreye yaşlılık belirtileri girer. Yaşlılık belirtisi yalnızca kolajen eksikliğinden kaynaklanmaz elbette. Yaş bu konuda her ne kadar belirleyici rol olsa da zamanı durdurmak olmaz ancak yaşlılık belirtilerini büyük oranda yavaşlatabiliriz. Unutmamak gerekir ki en iyi güneş kremleri de yaşlanma belirtilerini ciddi manada azaltır.

kolajen nedir ne işe yarar

Kolajenin faydaları tabiri caizse saymakla bitmez. Dokuları bir arada tutan bir protein olduğundan dolayı deriye esneklik kazandırır. Şunu da atlamamak gerekir ki kolajen yalnızca ciltte değil, saç ve tırnak gibi bölgelerde de varlık gösteren bir proteindir. Kolajen yalnızca günümüzde değil çok eski çağlarda özellikle Uzak Doğu’da kadınlar tarafından çeşitli yiyecekler sayesinde tüketilip, ciltlerine gençlik kazandırmak amacıyla kullanılıyordu. Varlığı bilinse de kullanım alanı hakkında pek bir fikir sahibi olunmayan kolajen, gelişen ve değişen kozmetik sektöründe artık adından ve öneminden daha sık bahsettirmeye başlamıştır.

Kolajenin Faydaları Nelerdir?

Kolajenin faydaları saymakla bitmez dedik. Önemine değindik, varlığından bahsettik. Peki sıralamak gerekirse kolajenin vücut ya da cilt için sağlamış olduğu yararlar nelerdir hep birlikte inceleyelim;

 • Cildin kaybolan elastikiyetini geri kazandırır,
 • Cildin nem dengesini korur,
 • Cilt esnekliğini artırır,
 • Yaşlılık belirtilerini yok ederek cildin daha genç görünmesini sağlar,
 • Cilde doğal bir aydınlık görüntü kazandırır.
kolajen krem etkileri nelerdir

Evet ne yazık ki kolajen de zaman içinde yaşa bağlı olarak azalır. Ancak kolajenin azalmasına yalnızca yaş etki etmez. Bunun yanında farklı etkenler de yine vücutta kolajen miktarını azaltır. Kolajen kaybına neden olan faktörler ise;

 • Uzun süreli ve korunmasız bir şekilde güneş ışığına maruz kalmak,
 • İlerleyen yaş,
 • Çevre kirliliği,
 • Yanlış kozmetik ürün kullanımı,
 • Yeteri ve sağlıklı bir şekilde uyumamak,
 • Fazla tüketilen sigara ve alkol,
 • Çok fazla şeker ve tuz tüketimi,
 • Aşırı ve devamlı stres altında olmak,

Ne yazık ki vücutta bulunan yararlı protein ve vitaminler farklı faktörlere bağlı olarak azalır. Yaş her ne kadar bunda belirleyici bir etken gibi görünse de yukarıda saydığımız nedenler de vücutta kolajen miktarını ciddi anlamda azaltan durumlardır. Unutmayın yaşı durduramayız ancak belirtilerini ciddi anlamda erteleyebiliriz. En iyi C vitamini serumu da kolajen ile birlikte destekleyici ürünler arasındadır.

Vücuda Kolajen Takviyesi Nasıl Sağlanır?

Vücuda kolajen takviyesi, çeşitli kozmetik ürünler ile cilt için sağlanırken tüketilecek bazı besinler ve dikkat edilecek bazı hususlar ile azalan kolajeni toparlamak oldukça mümkündür. Bunun için yapılması gerekenler;

 • Ispanak, domates, havuç, pırasa gibi A vitamini yönünden zengin besinler tüketilmeli,
 • Gün içinde bol bol su içilmeli,
 • C vitamini yönünden zengin portakal, greyfurt, çilek, kivi yiyecekler tüketilmeli,
 • Kuruyemiş, balık, et, süt ve yoğurt gibi proteinlerin tüketimine ağırlık verilmeli,
 • Sigara ve alkolden uzak durulmalı,
 • Düzenli uyuma alışkanlığı edinilmeli,

Bu hususlara dikkat edildiği takdirde kolajen miktarı değil azalmak, gün be gün ciddi bir oranda artış gösterecektir.

kolajen krem nasıl kullanılır

En Etkili Kolajen İçeren Kozmetik Ürünler

Yukarıda saydığımız maddeler kolajen takviyesi için dikkat edilmesi ve uyulması gereken konulardır esasında. Ancak çeşitli kozmetik ürünler ile de özellikle cilde kolajen takviyesinde bulunmak mümkündür. Devamlı sorulan sorulardan biridir, cilde kolajen takviyesi mümkün müdür diye. Evet elbette mümkündür. İşte o en etkili ürünlerden bazıları;

Kaine Kırışıklık Önleyici Elastikiyet Koruyucu Kolajenli Vegan Krem; bu ürün cildin doğal bir şekilde parlamasına yardımcı olduğu gibi cildin daha dolgun göstererek sağlıklı bir görünüme kavuşmasına yardımcı olur. Aydınlık görüntünün yanında cilde pürüzsüzlük de kazandırır.

Dr. Ceuracle Donuk ve Kırışıklığa Meyilli Ciltlere Kırışıklık Karşıtı Kolajen Maskesi; cildin elastikiye kaybını önleyerek daha sıkı görünmesini sağlayan bu maske, ciltteki nemi koruma altına alır. Bunun yanında ekstra nem takviyesinde bulunur.

I’m From Elastikiyet Artırıcı %30 Vegan Kolajenli Krem; bu kremin en önemli özelliği kırışıklıklara savaş açması olmakla birlikte cildin sıkılığını artırır, cilt esnekliğini korur, yeni oluşacak çizgilerin büyük oranda önüne geçer.

Klairs Anti-aging Gece Serumu; kolajen artırıcı bu serum, anti aging özelliği ile kırışıkları ciddi anlamda azaltır ve yeni çizgi oluşumunu önler. Ciltte azalan kolajeni de büyük oranda geri kazandırır.

Bu Kore markalı kozmetik ürünler, tamamen doğal içerikli olup cilde kolajen takviyesi için kullanılabilecek en etkili ürünler arasında gösterilmektedir. Korendy Türkiye adresinden rahatlıkla bulabileceğiniz bu ürünler, cilt sağlığınızı korumanıza yardımcı olurken, cildin gençleşmesi yönünde ona yapabileceğiniz en büyük iyiliklerden olacaktır.