Cilt Hassasiyeti Nasıl Anlaşılır, Neden Olur, Ne İyi Gelir?


Pek çok insanın sahip olduğu en belirgin cilt rahatsızlıklarından biri cilt hassasiyetidir. Cilt hassasiyeti, etrafınızdaki insanlardan da devamlı duyduğunuz “cildim çok hassas” ifadesini anlatır. Cilt tipleri arasında yer alan hassas ciltler hakkında en fazla bilinen yanlış düşünce her zaman ve durumda alerjik reaksiyon gösteriyor olmasıdır. Evet bu cilt tipi, diğer ciltlere nazaran kullanılan yanlış ürünlere ya da herhangi bir uygulamaya eğer cilt ile uygunluğu yoksa daha fazla tepki verir. Ancak genel olarak tek sorunu alerjik tepkimeler değildir.

cilt hassasiyeti neden olur

Hassas ciltlerin genel olarak koruma bariyeri bozulmuştur. Bundan dolayı iç ve dış faktörlerden oldukça etkilenir. Bunlar stres, uykusuzluk, yanlış ürün kullanımı, beslenme şekli gibi etkenlerdir. Bu cilt tiplerinin en fazla gösterdiği reaksiyonlar arasında kızarma, yanma, kabuklanma gibi sorunlar bulunmaktadır. Günlük hayatta bu hassasiyetleri kısmen azaltmak için güneş ışınlarına dikkat etmeli; en iyi güneş kremini seçmeye özen göstermeliyiz. Diğer yandan hassas ciltler ne yazık ki kendilerini koruyamadıkları için yukarıda saydığımız tepkiler haricinde morarma gibi sorunlarla da karşılaşmakta, cilt hassasiyeti sahip kişileri bu anlamda oldukça zorlamaktadır.

Cilt Hassasiyeti Nasıl Anlaşılır?

Güzellik ve bakım uygulamaları kapsamında devamlı dile getirilen bir vardır o da; cilt tipini tanımaktır. Cilt tipini bilmeden ve onu tanımadan yapılacak her uygulama yanlış bir uygulama olacaktır. Bunun için pek çok yerde yapılan testler ile cilt tipini tanımak mümkünken evde de herkes cilt tipini rahatlıkla gözlemleyip, tanıyabilir.

cilt hassasiyeti nasıl anlaşılır

Cilt hassasiyeti kendini şu şekilde gösterir; sürekli olarak bir batma hissi, yüzü yıkadıktan sonra gerginlik ve yanma, rüzgar ya da soğukta direkt ciltte meydana gelen kızarma, cilt bakım ürünü kullanımından sonra gelen karıncalanma hissi gibi sorunlar yaşanıyorsa bu cilt tipi hiç şüphesiz hassas bir cilttir. Eğer siz de bu sorunları yaşıyorsanız cildinizin hassas olduğunu bilebilirsiniz. Bu sorunlar ne yazık ki yaşam kalitesini düşürmektedir. Dışarıya çıkarken hatta gece uyurken bile cilt kendini koruyamadığı için kişiye aşırı rahatsızlık verir. Hassas ciltler nemini kaybetmiş ve var olan nemi korumayı başaramayan bir cilt tipidir. Bu sebeple cildinize en uygun hassas cilt için nemlendirici ürünleri arasından seçim yapabilirsiniz.

Hassas Cilt İçin Dikkat Edilmesi Gereken Konular

Hassas ciltlerin yaşamış olduğu sorunlar nedeniyle bu cilt tipine sahip insanlar ciltlerine yapacakları bakıma daha fazla özen göstermeli ve onu her duruma karşı korumalıdır. Çünkü bu cilt kendi kendini koruma yetisini büyük oranda kaybetmiş bir cilt tipidir. Eğer cildiniz hassas ise pek çok konuya dikkat etmeniz gerekir. Bunların başında beslenme alışkanlıkları gelir. Aşırı yağlı ve baharatlı yiyeceklerden büyük oranda uzak durmak, sebze ve meyve ağırlıklı beslenmek ve bunun yanında bol miktarda su tüketmek gerekir.

hassas cilt bakımı dikkat edilmesi gerekenler

Elbette hepsi bu kadar değil. Güneş ışınlarına aşırı maruz kalmak, soğuk havalarda herhangi bir koruyucu olmadan dışarıya çıkmak, yüzü çok sıcak ya da çok soğuk su ile yıkamak gibi durumlardan cildinizi hep korumanız gerekir. Hassas ciltler, dış etkenlere çok daha açık olduğundan dolayı güneş koruyucu kullanmayı hiçbir şekilde ihmal etmemesi gerekir.

Hassas Cilt Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Cilt hassasiyeti için uygulanması gereken bakımlar, diğer cilt tiplerine göre biraz daha dikkat gerektirmektedir. Her mevsim bunun yanında sabah ya da akşam için de kullanılacak ürünler buna göre seçilmelidir. Hassas ciltler için nemi hapsedemez ve var olan nemi koruyamaz dedik. Bundan dolayı bu cilt tiplerinde sık sık yanma, batma ve kızarıklık gözlemlenir. Tüm bu nedenlerden dolayı hassas ciltler için kullanılacak bakım ürünleri arasında en çok bulunması gereken ürün hiç kuşkusuz nemlendiriciler olacaktır. Cildi nemlendirecek, her durumda nemi koruyacak bir ürün kullanımı bu cilt tiplerinin bakım rutininde olmazsa olmaz bir ürün haline gelmelidir. Kullanılacak olan maskeler de yine nemlendirici içerikli olmalı, serumlar, peelingler gibi cilt bakım ürünleri kullanımına özen gösterilmelidir.  

hassas cilt bakımı nasıl olmalıdır

Cilt Hassasiyetine Sahip Olanların Kullanması Gereken En Etkili Ürünler

Hassas ciltlerin kullanacağı ürünler her daim nem içerikli ürünler olmalıdır dedik. Bunun için de doğal içerikli ürün kullanımına ağırlık verilmeli ve en etkili ürün seçiminde bulunmaya dikkat etmek gerekir. Korendy Türkiye, Kore markalı cilt bakım ürünleri ile cilt hassasiyeti sorununu en aza indirecek ürünleri bulabileceğiniz bir adrestir. Bu ürünlerin başında;

By Whistrend Badem Özlü Pürüz Önleyici Kimyasal Peeling Toniği; cildi nazik bir şekilde ölü deriden arındıran bu tonik, cildi nemlendirirken parlak ve aydınlık bir görünüme kavuşmasına yardımcı olur.

Rovectin Çok Amaçlı Yüz Bakım Yağı; 9 farklı esansiyel yağdan oluşan bu ürün, cilt bariyerini onarma ve yatıştırma özelliği sayesinde nemi cilde hapsederek cildin nemini korumaya çalışır.

Isntree Aloe Veralı Yatıştırıcı Losyon; aloe vera ve Hindistan cevizi yağı içeren bu losyon, cildi içten dışa nemlendirir ve bunun yanında pul pul dökülme, yanma, kızarma gibi tahribatları büyük oranda önler.

Eğer siz de cildinizin hassasiyetinden muzdaripseniz, yukarıdaki doğal ürünler ile onu mutlu etmeye başlayabilirsiniz. Cildinizin özgür kalacağı bu ürünleri Korendy Türkiye’den rahatlıkla bulabilirsiniz.