Round Lab ve Torriden markalı ürünler Çarşamba akşamı stoklarda

Cilt Bakımında Minerallerin Önemi Ve Faydaları Nelerdir, Hangi Mineraller Cilde İyi Gelir?


Cilt için faydalı pek çok vitamin ve mineral bulunmaktadır. Cilt bakım ve sağlığına dikkat edip bunu önemseyen herkes de bu mineraller hakkında fikir sahibi olmakla birlikte bu konunun önemini de fazlasıyla bilmektedir. Cilt, kendi kendine mineral üretebilmektedir. Ancak belirli bir yaştan sonra bu üretimi durduran cilt bazı kozmetik ürünler ya da besin yoluyla mineral takviyesine ihtiyaç duyar. Mineraller, cildi diri tutan ve nemlendiren önemli öğelerdir. Bunların azalması durumunda cilt daha sağlıksız görünmekle birlikte yaşlılık belirtileri, matlık gibi sorunlar da kendini göstermeye başlar. Her daim cildin dinç ve sağlıklı görünebilmesi için cilt bakım rutinlerinde cilt için yararlı besinler, mineraller, kozmetik ürünler her daim olmalıdır.

Herkesin bildiği gibi bol su tüketiminin cilt için faydaları saymakla bitmez. Bunda suyun içermiş olduğu mineraller oldukça etkilidir. Ancak su da bu aşamada yeterli kalmamaktadır. Eksik kalan vitamin ve mineralleri tamamlamak için dışarıdan destek almak büyük önem taşır. En iyi C vitamini serumu gibi pek çok özelliği bünyesinde barındıran cilt bakım ürünleri faydalı olacaktır.

minerallerin cilde faydaları nelerdir

Minerallerin Cilt İçin Faydaları Nelerdir?

Cilt sağlığı da en az vücut sağlığı kadar önemlidir. Nasıl ki belirli bir yaştan sonra vücut sağlığı için daha dikkatli beslenmeye ve birçok konuya dikkat etmeye başlıyorsak bu durum cilt için de yapılmalıdır. Çünkü cilt sağlığı demek gerçek yaşı saklayan, aynaya baktığınızda kendinize güven duymanızı sağlayan en önemli vitrinlerden biridir. Cilt ne kadar sağlıklıysa siz de o kadar mutlu olursunuz. Üstelik kim istemez ki makyaj yapmadan özgürce dışarıya çıkmayı. Cildinizde kapatılması gereken kusurların olmaması kulağa çok hoş gelmiyor mu? Peki dinç ve genç görünen bir cilde sahip olmak istemez misiniz? Elbette ki bunu herkes arzular. O halde cilt sağlığını koruyacak belirli aşamaları yerine getirmeli ve mineral desteği ile cildi hep mutlu etmeliyiz. 

mineraller nedir ne işe yarar

Genel olarak minerallerin cilt için faydaları şu şekildedir;

  • Cildin daha genç ve dinç görünmesini sağlar,
  • Ciltte oluşabilecek elastikiye kaybını en aza indirir,
  • Cilde doğal yollardan oksijen sağlar,
  • Kırışık oluşumunu engelleyerek erken yaşlanmanın büyük oranda önüne geçer,
  • Cildin nem dengesini korur ve aynı zamanda nem bariyerini güçlendirir,
  • Cildin kolajen üretimini destekler ve yardımcı olur,
  • İstenmeyen sivilce gibi cilt sorunlarının giderilmesini ve tedavi edilmesini sağlar,
  • Cilt temizliğine katkıda bulunur,
  • Oluşabilecek bakterileri önler ve cilt sağlığını korur.

Cilt İçin Minerallerin Önemi

Faydalarını yukarıda detaylı bir şekilde görebileceğiniz minerallerin, cilt için önemini de tahmin edebilirsiniz. Cilt sağlığını korumak özellikle de erken yaşlanma belirtilerini önlemek adına cilt için mineral desteğinde bulunmak büyük önem taşır. Mineraller, özellikle de cilt elastikiyetini koruması açısından önemli bir bakım içerir. Elastikiyetini kaybetmiş cilt, öyle olmasa bile yaşlı göstererek çizgi oluşumuna zemin hazırlayacaktır. Kolajen içeren kremler bu noktada önemli bir yere sahiptir. Cilt için faydalı mineraller, bazı besinler ile sağlanabilir. Minerallerin cilt için önemi dendiğinde akla ilk gelecek olan madde hiç kuşkusuz erken yaşlanmanın önlenmesi ve doğal olarak cildin nem dengesinin korunması gelmelidir.

cilt için faydalı mineraller nelerdir

Cilt İçin Faydalı Mineraller Nelerdir?

Öneminden ve faydalarından bu kadar bahsedilen minerallerden hangilerini kullanmak gerekir dersiniz? Doğada ve besinlerde pek çok mineral bulunmaktadır. Cilt için önemli mineraller ise şu şekildedir;

Bakır; saça ve cilde pek çok faydası bulunan bakırın en önemli görevi kolajen üretimini destekleyerek cildin genç görünmesine yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda nem tutma özelliği de bulunan bakır, cildin parlak görünmesine de katkı sağlar.

Kalsiyum; doğada ve insanlarda en fazla bulunan minerallerin başında kalsiyum gelir. Bu minarelin en önemli görevi ise doku ve hücre sağlamlığını korumaktır.

Çinko; bu mineral özellikle akne ve sivilce gibi cilt sorunlarının giderilmesini sağlar ve oluşumunu engeller. Tedavi etme özelliği bulunan çinko, cildin en çok ihtiyaç duyduğu mineraller arasında yer almaktadır. Bazı cilt hastalıklarının tedavisi için de etkili bir içerik sağlayan çinko, hücre yenilenmesini desteklediği için cildin her daim genç ve güzel görünmesini sağlamaktadır.

cilde faydalı olacak mineral çeşitleri nelerdir

Selenyum; antioksidan içeren mineral dendiğinde akla ilk gelenlerden olan selenyum, dokuların yaşlanma sürecini doğal yollarla geciktirmektedir. Erken yaşlanmanın başlıca nedenlerinden olan elastikiye kaybı, selenyum kullanımı ile birlikte yavaşlamakta ve cilt genç yaşlanmaktadır.

Kükürt; cilt en fazla oksijene ihtiyaç duyar. İşte kükürt de bu oksijenin üretimini sağlayan ve cildin oksijene doymasını sağlayan önemli minerallerden biridir. Cildin pürüzsüz görünmesine yardımcı olan kükürt, aynı zamanda saç ve tırnak bakımı için de gerekli minerallerden biridir.

Magnezyum; bu mineral ciddi bir hayati önem taşımaktadır. Ancak vücut magnezyumu kendi kendine üretememektedir. Bundan dolayı bazı besinler ile vücuda magnezyum takviyesinde bulunmak gerekir. Magnezyumun cilt için en önemli faydası, cilt neminin korunmasını sağlamaktır.

Cilt için gerekli mineraller, cilt güzelliğini destekleyerek cildin her zaman dinç görünmesini sağlamaktadır. Siz de bu mineralleri içeren besinler ya da kozmetik ürünler ile her zaman daha genç görünmeye ne dersiniz?