Cilt Bakımında Birlikte Kullanılmaması Gereken İçerikler Nelerdir? Uzman Tavsiyelerini İnceleyin


Cilt bakımı için şakaya gelmez bir konudur desek yanılmış olmayız. Bir çok kişi için fazlasıyla dikkat edilen ve hassas uygulamalar ile önem verilen konulardan olan birisi olan cilt bakımı, son yıllarda dikkat çeken pek çok ürün ile önemini devamlı hatırlatmaktadır. Ancak her ne kadar gün be gün yepyeni ürünler varlığını göstermeye devam etse ve cilt için faydalı ürünler olarak lanse edilse de bazı ürünler vardır ki bir arada kullanılması cilt için yarardan çok zarar oluşturmaktadır.

cilt bakımında nelere dikkat etmek gerekir

Cilt için faydalı serumlar ya da asitler, içerik bakımından saymakla bitmeyecek yarar ile cildi beslemektedir. Kimisi yaşlanmayı geciktirirken kimi ürün sivilceleri engeller. Özellik ve sonuçlar bakımından her bir ürün kendi içinde oldukça etkili olsa da bir arada kullanıldıkları takdirde ciltte geri dönüşü olmayan hasarlar bırakabilmektedir. Bundan dolayı cilt bakımı özellikle dikkat edilmesi gereken bir konu olsa da asıl dikkat edilmesi gereken hususların başında bazı ürünlerin bir arada kullanılmasının cilt için etkileri nelerdir bunları araştırmakta yarar vardır. Cilde verilecek zararların yanı sıra kullanıldığında cilde fayda edecek ürünler farklı ürünler ile birlikte kullanıldığında asıl faydasını yok etmektedir. Cilt bakımı konusunda hassas ve dikkatli olmak cilt için yapılacak en büyük iyiliklerden birisi olacaktır. Çünkü cilt bakımı demek yalnızca cildin istediği ürünleri kullanmak değil, ona sağlık depolayarak ileriki yaşlarda da bakımlı ve güzel görünmesini sağlamasına yardımcı olmaktır.

Cilt Bakımında Birlikte Kullanılmaması Gereken Ürünler

Birlikte kullanılmayı sevmeyen ürünler ciltte özellikle soyulma, kaşıntı, kızarıklık gibi sorunlara neden olur. Cildin gösterdiği böyle reaksiyonlarda ürün kullanımını bırakmak ve sorunlar ilerlemeden uzman bir doktora görünmekte fayda vardır. Pek çok ürünü bir arada kullanmak cilde etkili bir görsellik kazandırsa da bazı ürünleri bir arada tercih etmekten uzak durmak gerekir.

cilt bakımında hangi içerikler kullanılabilir

Peki kendi içlerinde yararlı ve sağlıklı olsalar da birlikte kullanılmaması gereken ürünler nelerdir dersiniz?

C Vitamini ve Salisilik Asit kullanımı; C vitamini, cilt için gerekli en etkili bileşenlerden birisidir. Cildi yaşlanmaya karşı koruduğu gibi olası cilt sorunlarının birçoğunu da önleme özelliği bulunmaktadır. Bundan dolayı cilt bakım rutininde c vitamini kullanımı olmazsa olmazların başında gelmelidir. Ancak bu kadar etkili olmasına rağmen C vitamini salisilik asit ile birlikte kullanıldığında ciltte herhangi bir reaksiyon göstermeyecek olsa da etkisini kaybetmesine neden olacaktır. Salisilik asit cildi sayarak gözeneklerden cildin alt katmanlarına nüfus eder ve buradaki fazla yağı ayna zamanda ölü hücreleri temizler. Bu temizlik işlemi C vitaminin etkilerini de hiç sayacağı için günün farklı saatlerinde bu ürünleri ayrı ayrı kullanmakta fayda vardır.

Güneş Kremi ve nemlendirici kullanımı; cilde yapılacak en büyük iyiliklerin başında her gün SPF içerikli ürün kullanma gelir. İster dışarı çıkın isterseniz evde olun. Her gün güneş koruyucu kullanmak cildi koruyacak önemli kalkanlardan birisidir. Ancak bu ürünü nemlendirici ile birlikte kullanmak, etkisini azaltacak ve güneşe kalkan olma görevi düşecektir. Bunun için önce güneş koruyucu kremi uygulayıp cilt tarafından emildiğinden emin olunduktan sonra nemlendirici ürünü uygulamak daha doğru bir kullanım olacaktır. Böylece cilt her iki üründen de istediğini yararı kazanacaktır.

cilt için faydalı bakım ürünleri nelerdir

C vitamini ve retinol kullanımı; retinol de c vitamini de kendi içlerinde aktif bileşenler içerir. Ancak bu iki ürünün bir arada kullanılmaması kesinlikle tavsiye edilmez. Çünkü aynı anda kullanılmaları demek ciltte tahriş ve kızarıklık gibi sorunlar ile karşılaşılması anlamına gelmektedir. Bu ürünlerin aynı anda kullanılması etkilerini azaltacaktır. Bundan dolayı C vitaminini gündüz, retinolü ise gece kullanılması gerekir. En iyi C vitamini ürünlerini inceleyerek rutininize ekleyebilirsiniz.

Her Cildin Kullanabileceği Cilt Bakım Ürünleri

By Wishtrend - Mandelic Acid 5% Skin Prep Water; içindeki mandelik asit sayesinde cildi tahriş etmeden cildi ölü hücrelerden temizleyen bu ürün sayesinde cilt pürüzsüz ve olduğundan daha parlak bir görüntüye kavuşur.

Cosrx - BHA Blackhead Power Liquid - Siyah Nokta Önleyici Tonik 100ml; siyah nokta ve geniş gözenek görünümü büyük ölçüde engelleyen bu tonik, cildi fazla sebumdan arındırarak cildin daha berrak görünmesine yardımcı olur.

Beauty of Joseon - Revive Eye Serum with Ginseng + Retinal; ginseng özü içeren ve göz çevresini besleyerek bakım yapan bu ürün, yaşlanma önleyici özelliği ile göz çevresine daha aydınlık bir görüntü kazandırır.

By Wishtrend - Vitamin A-mazing Bakuchiol Night Cream - %0.03 Retinal Gece Kremi 30gr; içerdiği A vitamini sayesinde cilde derinlemesine bir bakım yapan bu gece kremi ile gece boyunca cilt kendini yeniler ve yaşlanma karşıtı bakım ile cildin erken yaşlanmaya karşı korur.

Güzellik tesadüf değildir. Cildinize uygun bakım yöntemleri ve ürünleri ile genç bir görünüme sahip olmak için Korendy Türkiye adresini ziyaret edebilir aynı zamanda yukarıdaki ürünler ile tanışabilirsiniz.