Cilt Bakımına Kaç Yaşında Başlanmalı? Hangi Yaş Aralığında Nelere Dikkat Edilmelidir?


Cilt bakımı, belirli bir yaştan sonra sağlıklı bir cilt için gerekli adımları uygulamak ve cildi beslemek için yapılmaktadır. Cildin aydınlık, pürüzsüz ve canlı bir görünüme sahip olması için gerekli uygulamaları içeren cilt bakımı, cildin erken yaşlanmasını da geciktirmektedir. Cilt bakımı için pek çok doğru bilinen yanlış bulunmaktadır. Bu da bakımı geciktirmekte ya da doğru uygulamaları aksatmaktadır. Yalnızca nemlendirici kullanmak ya da belirli aralıklarla cilt temizliği yapmak gibi uygulamalar yeterli değil hatta tam tersi oldukça eksiktir. Sağlıklı bir cildin ana ihtiyacı olan bakım, herkes için aynı ancak kullanılacak kozmetik ürün içerikleri farklıdır.

Cilt Bakımına Kaç Yaşında Başlanmalıdır?

Cilt bakımına kaç yaşında başlanmalı sorusu, belki de cilt bakımının en önemli soru ve konularından biridir. Çünkü kendi kendine kolajen ve nem üretebilen bir yapıya sahiptir. Ancak belirli bir yaştan sonra ne yazık ki bu üretim durur ve dışarıdan destek vererek cildin yapısı korunmaya çalışılır. Bundan dolayı cilt bakımında kullanılması gereken pek çok ürün içerik olarak birbirinden farklıdır. Kolajen içeren krem çeşitleri ile cildi dışarından destekleyebilirsiniz. Farklı cilt ihtiyaçlarına yönelik olarak hazırlanan ürünler ile gerek cildi nemlendirebilir, gerek yaşlanmayı durdurabilir, gerek bazı cilt problemlerini tedavi edebilirsiniz.

cilt bakımına başlama yaşı nedir

Evet her yaşın ayrı bir güzelliği vardır ve bu güzelliği korumak oldukça önemlidir. Bunun için de cilt bakımına ne kadar erken yaşlarda başlanırsa o kadar sağlıklı olacaktır. Tam olarak cilt bakımına başlama yaşı hakkında net bir yaş belirtmek doğru olmayabilir. Ancak en uygun zaman hiç kuşkusuz ergenlik dönemidir. Ergenlik dönemindeki sivilceler ya da sivilce izlerinden kurtulmak için de yapılacak tedavi ve kullanılacak ürünler ile birlikte cilt bakımının ilk adımları da atılmış olacaktır. 16-17 yaş grubu için cilt bakımına başlamanın en önemli artıları hem ergenlik döneminde mevcut cilt sorunlarından kurtulmak hem 20’li yaşlara sağlıklı bir cilt ile girmek hem de ileriki yaşlarda oluşabilecek erken yaşlanmanın önüne ciddi bir şekilde geçmek olarak sıralanabilir.

Yaşa Uygun Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Yaşa uygun cilt bakımı yapmak, cildin ihtiyaçlarını anlamayı ve onu en iyi şekilde korumayı amaçlamaktadır. Kulaktan dolma bilgiler dahilinde yapılacak bakım uygulamaları istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Çünkü her cildin yapısı ve ihtiyacı farklıdır. Bunun için cilt bakımı yapmaya başlamadan önce dikkat edilmesi gereken konular arasında en belirgin olanı şüphesiz cilt tipini tanımak gelir.

Ergenlik döneminde yapılacak cilt bakımı uygulamaları arasında tüm yaşlarda olduğu gibi ilk adım cilt temizliği olmalıdır. Bunun yanında ergenlik döneminde ciltte karşılaşılan sorunlar denilince ilk akla gelen sivilce ve akne ile yine bu yaşlarda savaşılır ya da iyileşen yaraların izleri yok edilmeye çalışılır. Bu da etkili bir cilt bakımını gerektirir. Bu aşamada temizleme jeli ürünlerini tercih edebilirsiniz.

cilt bakımının önemi nedir

20’li yaşlarda yapılması gereken cilt bakımı ise, azalan kolajeni artırmaya yönelik uygulamaları kapsar. Çünkü bu yaşlar itibariyle ciltte kolajen üretimi azalmaya başlar. Yaşlanmanın önündeki en büyük kalkan olan kolajenin azalması cildin yaşlanmasını ve kırışıklık başlangıcını da beraberinde getirir. Bu nedenlerden dolayı 20’li yaşlarda yine cilt temizliği başta olmak üzere, peeling, maske, c vitamini kullanımı, kolajen içeren nemlendirici ya da siyah nokta maskesi ürünlerinin kullanımına ağırlık vermek gerekir.

30’lu yaşlarda yapılması gereken cilt bakımı uygulamaları arasında mutlaka cildi nemlendirmek ve beslemek gelmelidir. Cilde uygun nemlendiriciler ile cilt beslenmelidir. Bu yaşlarda ince çizgiler kendini iyiden iyiye göstermeye başlar. Bunun için kırışık önleyici ürünler ve serumlar, göz çevresi bakımında kullanılacak uygun ürünler ile kırışıklıklar ile mücadele edilmelidir. Elbette ki cilt temizliğini ihmal etmeden.

40’lı yaşlarda yapılacak cilt bakımı ise ciltteki kolajen iyice azaldığından dolayı artık ciltte sarkmalar başlar. Sarkmaları ve kırışıklıkları önlemeyi amaçlayan anti aging ürünler kullanmak bu yaş grubu için oldukça önemlidir. Cildi temizlemek, uygun nemlendirici kullanmak, kırışıklık önleyici ürünler ile gece bakımı yapmaya 40’lı yaşlarda özen göstermek gerekir.

yaşa uygun cilt bakım ürünü nasıl seçilir

Her Yaş Grubunun Rahatlıkla Kullanabileceği Kozmetik Ürünler

Yaşa göre cilt bakımı yapmak oldukça önemlidir evet. Yaşın gerektirdiği ürünleri kullanmak cildin sağlığını korumak açısından da önem teşkil eder. Ancak bazı ürünler vardır ki her yaşta rahatlıkla kullanılabilir. Bu ürünler ile cildinize iyi bir bakım yapabilirsiniz. İşte onlardan bazıları;

By Wishtrend - Mandelic Acid 5% Skin Prep Water; cildi tahriş etmeden ölü hücrelerden temizleyen bu ürün, cildi pürüzsüz bir görünüme kavuşturur.

Manyo - Tea Tree Herb Oil - Yenileyici Yatıştırıcı Çay Ağacı Yağı; bitkisel özlerden oluşan bu yağ, cildi besleyen yoğun bir bakım yaparak cildin doğal parlaklığını korumaya yardımcı olur.

I'm From Yaşlanma Karşıtı Yoğunlaştırılmış Ginseng Serum; kırışıklık karşıtı bakım yapan bu ürün, mat görünümü engelleyerek cilde aydınlık bir görüntü kazandırır.

Korendy Türkiye adresinden rahatlıkla ulaşabileceğiniz bu ürünler ile cildinize etkin bir bakım yapabilir ve yaşlanmayı zamanın elinden alabilirsiniz 😉