50'li Yaşlarda Cilt Bakımı Nasıl Yapılır? Rutininizde Değiştirmeniz Gereken 3 Altın Kuralı İnceleyin!


Cilt, genç yaşlardan itibaren yaşadığı cilt sorunlarına bağlı olarak özel bakım isteyecektir. Özellikle yaşın ilerlemesine bağlı olarak olgunlaşan ciltte belli başlı pürüzler kendini gösterir. Burada hormonal dengelerin değişkenlik gösterdiği menopoz dönemi kırılma noktasıdır. Menopoz dönemi, kişinin tüm cilt yapısını değiştirmekle birlikte kırışıklık artışına ve elastikiyet kaybına neden olur. Ciltte belirginleşen bu olumsuz etkileri öncesinde engellemek için 50’li yaşlarda cilt bakımı nasıl yapılır diye sormak ve çözüme kavuşturmak gerekir.

50li yaşlarda cilt bakımı adımları nelerdir

Menopoz Döneminde Ciltte Meydana Gelen Değişiklikler Nelerdir?

Menopoz döneminde kişinin vücudunda ve cildinde belirginleşen değişiklikler olacaktır. Cildin nemini kaybetmesi ile birlikte pek çok etki görülür. İşte ciltte görülen değişiklikler;

 • Ciltte kuruluk hissi,
 • El, yüz, boyun bölgesinde sarkma,
 • Kırışıklık,
 • Büyüyerek artan lekeler,
 • Göz altı morlukları,
 • Tırnaklarda kırılma,
 • Elastikiyet kaybı,
 • Mat görünüm gibi pek çok etki görülmektedir.

Lekesiz ve parlayan bir cilt için rutininize dahil etmeniz gereken adımlar vardır. Bu adımlar yaşam kalitenizi arttırırken diğer yandan bedeninizi olumsuz etkilere karşı korur. Peki cilt sağlığınız için neler yapmalısınız?

 • Bol su tüketimi; sıvı alımı ile vücuttan ödem atılır. Toksinlerin atımı ile birlikte cilt tonunda iyileşme görülür. Ayrıca sürekli nemli kalan ve dolaşım sisteminin çalıştığı bir cilt, parlak ve sağlıklı görünür.
 • Spor yapmak; hareket halinde olan vücut sağlıklı bir parlaklık kazanır. Bunun nedeni ise kişinin kan dolaşımını harekete geçirmesidir. Toksinler atılırken diğer yandan terleme ile vücut yenilenir. Cilt, spor sayesinde sıkılaşır ve dolayısıyla estetik bir görünüme kavuşur.
menopoz dönemi belirtileri nelerdir
 • Düzenli ve yeterli uyku; bedenin dinlenmesi ile birlikte hormonlarda bir iyileşme hali meydana gelir. Özellikle kolajen miktarının artması ile cildin yaşlanma etkileri azalır ve esneklik ciddi oranda artar.
 • Sağlıklı beslenmek; temiz gıdaların tüketilmesi ile birlikte vücut, sağlıklı olarak çalışmaya devam eder. Hazır gıdaların tüketilmesi, fast food ve şekerli gıdalar oldukça zararlıdır. Şekerli gıdaların cilt üzerinde lekeye sebep olduğu belirlenmiştir. Bu sebeple kişi, genç yaştan itibaren yediği gıdalara dikkat etmeli ve hormonsuz yiyecek ve içeceklere yönelmelidir.

Yaşlanma Karşıtı Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Sağlıklı gıda alımı, hareketli bir yaşam ve doğru cilt bakımı ile güzel görünmek elbette mümkündür. Peki yaşlanma karşıtı cilt bakımı nasıl yapılır? Asıl önemli olan ve bilinmesi gereken bu adımdır. Çünkü kişi cildini ne kadar iyi tanırsa ve bakımlarını eksiksiz yaparsa olumsuz cilt etkilerinden o kadar uzak kalacaktır. Özellikle leke ve kırışıklık gibi cilt problemlerine karşı yaşlanma karşıtı ürünler kullanmak önemlidir. Burada dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise güneş kremidir. Güneş kremi ile cildi korurken diğer yandan nemlendirmiş ve aynı zamanda anti aging bakım yapmış olursunuz.

yaşlanma karşıtı cilt bakımı nasıl yapılır

Güneş kremi her zaman günün ilk bakım adımı olmalıdır. Mevsime bağlı olarak güneş kremi tazelenmeli ve kış ayları dahil olmak üzere güneş kremi kullanımı ihmal edilmemelidir. Makyajı ve güneş kremini ciltten arındırmak için gün sonunda yüz temizleme jeli tercih edilmelidir. Son adım olarak ise nemlendirici kullanmak gereklidir. Kolajen içeren kremler bu adımda oldukça faydalı olacaktır. Çünkü cildi nemlendirmek parlaklık verirken diğer yandan seçilen serum gibi ürünlerin etkisini artırmaya yardımcı olacaktır. Peki bu basit ve etkili cilt bakımının yanı sıra 50’li yaşlarda dikkat edilmesi gereken cilt bakım adımları nelerdir? İşte cilt bakımında basit ve etkili tüyolar!

Cilt Bakım Rutininizi Değiştirecek 3 Adım

Güneş kremi, yüz temizleme ve nemlendirici adımı gibi basit ama etkili cilt bakımıyla birlikte yaşlanma karşıtı ürün seçimi yapmak oldukça önemlidir. Özellikle hücre yenilenmesini destekleyen, toparlayıcı ve yoğun formüllü ürünler tercih edilmelidir. 50’li yaşlar gibi ciltte sarkmaların artması, kırışıklık, mat ve donuk cilt görüntüsü için önerilen 3 altın kuralı birlikte inceleyelim!

Birinci adım, retinol kullanımıdır. Retinol, hücre yenilenmesine ve onarılmasına yardımcı olur. Bu sayede yaşlanma etkilerine karşı oldukça etkili bir etkin maddedir. Kırışıklıklara oldukça iyi gelmesiyle bilinir. Göz serumu ya da göz kremi tercihlerinizde retinol kullanımı ile göz çevresinde iyi bir etki yakalayabilirsiniz.

İkinci adım, peptit içerikli ürün kullanımıdır. Peptit, cildi sıkılaştırmaya yardımcı olurken aynı zamanda yaşlanma belirtilerinin önüne geçer. Cilt bariyerini güçlendirmek için mutlaka cilt bakım adımınızdan herhangi birini peptitli seçebilir; olgunlaşan cildiniz için önlem almaya başlayabilirsiniz.

Üçüncü adım ise anti aging bakımıdır. Anti aging hücrelerin yenilenmesinde ve cilt dokularının iyileştirilmesinde kullanılır. En iyi anti aging ürünü güneş kremidir. Bunun yanı sıra çeşitli cilt bakım ürünlerini tercih edebilir ve kendinize özel rutin oluşturabilirsiniz.

50’li Yaşlarınız İçin En Etkili Cilt Bakımı Ürünleri

50’li yaşlar ve sonrası için cilt bakım ürünlerinin içerikleri ve formülleri oldukça önemlidir. En etkili Kore markalı cilt bakım ürünleri şunlardır;

I'm From - Anti-Aging Ginseng Serum; yoğun Ginseng özü ile hem maske hem serum ikilisini sunan bu özel set ile cildinize yaşlanma karşıtı bakım yapabilirsiniz.

Barulab - 530 S-Peptide Ampoule; cildi sıkılaştırma, kırışıklık ve ince çizgi önleyici özelliği ile sunulan peptit ampül ürünü bakım rutininizde olması gereken ürünlerin başında gelmektedir.

Beauty of Joseon - Revive Eye Serum with Ginseng + Retinal; A vitamini formu ile göz çevrenize bakım yaparken diğer yandan Retinal ve Ginseng içeriklerinin etkisini kısa sürede hissedebilirsiniz.

By Wishtrend - Vitamin A-mazing Bakuchiol Night Cream; yaşlanma karşıtı etkileri ile birlikte özel formülü ile aynı zamanda cildi nemlendirir. Bu sayede gözenek görünümünden kırışıklık önlemeye kadar pek çok etkiyi aynı anda göstermeye yardımcı olur.

50 yaş ve sonrası için etkili cilt bakımı rutini oluşturmak istiyorsanız Korendy Türkiye sayfasını ziyaret edebilir; canlı, aydınlık ve pürüzsüz bir cilde sahip olabilirsiniz!