SPF ve PA Değerlerine Göre Güneş Koruyucu Nasıl Seçilir?


spf pa degerlerine gore gunes koruyucu nasil secilir

Bu yazıda cilde etki eden güneş kaynaklı farklı UV ışınlarını ve güneş koruyucuların koruma göstergeleri olan SPF, PA ve diğerlerinin ne anlama geldiğini öğreneceksiniz.

Güneş kaynaklı ultraviyole ışınları dalga boylarına göre UVA, UVB ve UVC olmak üzere üç çeşittir. UVC ışınları ozon tabakası tarafından filtrelenir, yeryüzüne UVA ve UVB ışınları ulaşır.

UVA ışınları cildin orta katmanı olan dermise kadar ulaşarak cilt lekelerine, UVB ışınları ise cildin üst katmanı olan epidermise etki ederek bronzlaşmaya sebep oluyor. Ayrıca her iki ışın da erken yaşlanmaya neden olurken, cilt kanseri riskini de artırıyor.

Aşağıda size güneş kremleri üzerinde bulunan, UV ışınlarının koruma çeşidini ve kapasitesini gösteren ölçümleme sistemlerini anlattık.

SPF (Sun Protection Factor) yani GFK (Güneş Koruma Faktörü)

Koruma sağladığı ışın: UVB

Nedir: Güneş koruyucu ürünün cildi UVB ışınlarından ne kadar süre ile koruduğunun göstergesidir. Eğer güneş koruma faktörü olmadan 10 dakikada cildiniz kızarmaya (yanmaya) başlıyorsa, SPF 15 bu süreyi 15 katına çıkaracak demektir.

  • SPF 15, UVB ışınlarının %93’ünü,
  • SPF 30, UVB ışınlarının %97’sini,
  • SPF 50, UVB ışınlarının ise %98’ini filtreler.

PA “The Protection Grade of UVA” yani “UVA koruma faktörü”

Koruma sağladığı ışın: UVA

Nedir: Japonya’da geliştirilmiş PPD reaksiyonuna dayanan bir ölçümleme sistemi. PA nın yanın yer alan artı (+) işaretlerinin sayısı PPD ye denk gelecek şekilde koruma yüksekliğini gösterir.

Buna göre;

  • PPD: 2 - 4 arasında ise , PA+
  • PPD: 4 - 8 arasında ise, PA ++
  • PPD: 8 - 16 arasında ise , PA +++
  • PPD: 16’dan yüksek değerler içinse , PA ++++ ifadeleri kullanılır.

PPD “Persisting pigment darkening” yani “kalıcı pigment koyulaşması”

Koruma sağladığı ışın: UVA

Nedir: UVA ışınından korunan ve korunmayan cildin ne kadar sürede renk değiştirdiğinin ölçümü. Örneğin PPD 5, güneş kremi sürdüğünüzde sürmediğinize kıyasla 5 katı kadar daha fazla yanmadan güneşte kalabileceğinizi gösterir.

Broad Spectrum

Koruma sağladığı ışın: UVA ve UVB

“Geniş Yelpaze” ayrıca “broad spectrum sunscreen” ya da “broad spectrum protection” olarak da ürün üzerinde görebilirsiniz. Genelde Amerikan menşeli ürünlerde bulunan bu ifade ürünün hem UVB hem de UVA ışınlarına karşı koruduğunu gösterir.

Korendy’de sizi hem UVB hem de UVB ışınlarına karşı koruyan güneş kremleri:

Rootree Anti-aging güneş kremi Klairs Fiziksel Filtreli Güneş Kremi Shangpree UVA/UVB Güneş Koruyucusu

Güneş koruyucular hakkında en çok merak edilenleri cevapladığımız blog yazımızı okumak için buraya tıklayabilirsiniz.