Kimyasal ve Mineral Filtreli Güneş Koruyucular | Korendy Türkiye Turkey Kore Kozmetik KBeauty Skin care

Kimyasal ve Mineral Filtreli Güneş Koruyucular


Kimyasal ve Mineral Filtreli Güneş Koruyucular

Güneş koruyucular diğer kozmetik ürünlerden farklı olarak etki mekanizmaları açısından güneşin zararlı ışınlarına karşı koruyucu bir kalkan görevi görürler. Bu kalkan görevi gören kimyasal ve mineral filtreli güneş koruyucuları yakından tanıyarak cildiniz için daha doğru bir tercih yapabilirsiniz.

UV filtrelerine göre güneş koruyucular kimyasal ve mineral (fiziksel) olarak ikiye ayrılırlar.

Kimyasal güneş koruyucular karbon molekülüne sahip olan organik bileşiklerden oluşurken, fiziksel güneş koruyucular inorganik bileşiklerden oluşur.

Titanyum dioksit (titanium dioxide) ve çinko oksit (zinc oxide) mineral koruyucu içerikleridir. Bunlar dışında göreceğiniz diğer içerikler ise (örneğin Avobenzone, Oxybenzone, Diethylamino Hydroxybenzoyl Hexyl Benzoate gibi) kimyasal filtrelerdir.

Mineral filtreler doğal mineral renkleri gereği cilde uygulandıklarında ciltte bir miktar beyazlık bırakırken, kimyasal filtreler de böyle bir durum yaşanmaz. Mineral filtrelerin cilt üzerindeki beyaz görünümünü azaltmak için nano partiküller kullanılabilir. Bu durumda içerik listesinde titanyum dioksidin ya da çinko oksidin yanında parantez içerisinde nano yazar. Eğer nano ifadesi bulunmuyorsa, partiküller nano değil demektir.

Öte yandan mineral filtrelerin gözenek tıkama ihtimali, kimyasal filtrelere göre daha düşüktür. Kimyasal filtreler ise ciltte daha hafif his bırakırlar. 

Sadece mineral ya da kimyasal filtrelerin yer aldığı güneş koruyucular bulunsa da kimyasal ve fiziksel filtreli koruyucuları aynı krem içerisinde de bulabilirsiniz. Hassas ciltler özellikle sadece mineral filtre içeren güneş koruyucuları tercih edebilirler. Bunun dışında iyi formüle edilmiş, cilt için yatıştırıcı ve yumuşatıcı etkilere sahip içerikleri bünyesinde bulunduran kimyasal filtreli güneş koruyucuları da hassas ciltler rahatlıkla kullanabilir.

Ürün üzerinde 'fiziksel güneş koruyucu' ya da 'mineral güneş koruyucu' yazması ürünün sadece mineral filtre içerdiğini gösterir. Eğer herhangi bir açıklamada bulunulmuyorsa genelde sadece kimyasal filtre ya da her ikisini de içeriyor demektir. 

Kimyasal ve mineral filtreli güneş koruyucuların diğer farklarını öğrenmek için bu konudaki detaylı blog yazımıza buraya tıklayarak göz atabilirsiniz.

İdeal Bir Güneş Koruyucu Seçerken;

  • Yüksek koruma sağlamasına,
  • cilde kolay uygulanabilir olmasına,
  • serbest radikallere karşı içerisinde antioksidan özelliği bulunan vitamin ve içeriklere sahip olmasına özen göstermeniz faydalı olacaktır.

Korendy’de sadece fiziksel filtre içeren ve hem fiziksel hem de kimyasal filtreleri formülünde bulunduran güneş koruyucuları:

Cosrx Yatistirici Gunes Kremi

 Moremo Kimyasal Güneş Kremi

 Huxley Kaktüs Özlü Güneş Kremi