Kimyasal asitli cilt bakım ürünlerini kullanırken nelere dikkat etmek gerekir?


Kimyasal asitli ürünler ciltteki ölü yada hasarlı hücreleri zamanla soyarak yeni cilt hücrelerinin çıkmasına yardımcı olur. Bu sayede kimyasal asitli cilt bakım ve kozmetik ürünleri leke, siyah beyaz nokta, geniş gözenekler gibi birçok cilt sorununa tedavi imkanı sağlarlar.

Bu ürünleri kullanmadan önce belli kullanım inceliklerine dikkat etmeyince ne olur? Maalesef aşırı yada yanlış kullanım sonunda cilt bariyerine zarar verebilir, bu yüzden istenmeyen sivilceler, lekeler ve çeşitli cilt sorunları ortaya çıkabilir. 

Kimyasal asitli ürünleri kullanırken dikkat edilmesi gerekenler

Asitli ürünler haftada 1 defa akşamları kullanılmaya başlanmalı. Cildin tolere etme durumuna göre haftada en fazla 3 akşam kullanılmalıdır. Haftada 3'ten fazla yapılan eksfoliasyon cilt bariyerine zarar verebilir.

Cildinizin özel bir hassasiyeti yada cilt sorunu varsa C Vitamini yada asitli ürünlerin kullanımı tavsiye edilmez. Kullanmadan önce lütfen doktorunuza danışın.

Aynı rutinde üst üste iki kimyasal asit ürün kullanılmamalı (AHA, C Vitamini, BHA, Mandelic Asit vb.)

Asitli ürünler kullandıktan sonra yaz/kış, özellikle dışarıda her 2-3 saatte bir güneş koruyucu kullanmayı ihmal etmeyin.

Cildinizin hassasiyet gösterdiği dönemlerde kimyasal asit içeren ürünleri bırakın, sadece cilt bariyerini onarmak için düzenli olarak onarıcı içerikli kremlerle nemlendirin ve güneşten koruyun.

C Vitamininin oranı %10 dan fazla ise cildi alıştırarak kullanılmaya başlayın ya da daha düşük orandaki C vitaminleri ile vitamin bakımına başlayın.