Güneş Koruyucular Hakkında En Çok Merak Edilenler


gunes koruyucular hakkinda merak edilenler

Doğru güneş kremini seçmekte zorlanıyor ve uygulama yöntemleri kafanızı karıştırıyorsa, bu yazıda güneş koruyucular hakkında bir çok sorunuza cevap bulacaksınız.

1) İdeal bir güneş koruyucuda hangi özellikler olmalı?

Cilt tipiyle uyumlu olmalı. Cilt tipinize uygun bir güneş koruyucu kullanmak cilt problemleri yaşamamanız açısından önemlidir. Uygun cilt tipinin belirtildiği güneş koruyucuları tercih edin.

Cilde estetik açıdan uyumlu olmalı. Cilt üzerinde beyaz bir tabaka bırakmayan güneş kremleri estetik açıdan görünümün daha doğal olmasını sağlar. Bu yüzden özellikle mineral filtreli güneş kremleri seçerken ürün açıklamasında bu konuya değinmiş olmasına özen gösterin.

2) Güneş koruyucular bakım rutininde hangi adımda olmalı?

Güneş koruyucular cilt bakım rutininin son adımında uygulanırlar.

3) Güneş kremi makyaj üstüne nasıl yenilenir?

Gün içerisinde güneş kreminizi yenilemek eğer makyaj yapıyorsanız farklı bir ürün kullanmayı gerektirebilir. Koruyucuyu yenilemek için renkli güneş koruyucuları, tercihen de süngerli (cushion) UV filtresi içeren kapatıcıları tercih edebilirsiniz.

4) SPF 30 güneş koruyucusundan sonra sürülen BB krem SPF 15 ise, ciltte toplam SPF değeri 45 mi oluyor?

Hayır. SPF değerleri matematiksel olarak hesaplanmaz. Burada önemli olan her bir SPF değerinin ne kadar UVB ışınını filtrelediği. Örneğin; SPF 30, SPF 15'e göre daha fazla koruma sağlıyor (SPF 30 UVB ışınlarının %97'sini, SPF 15 %93'ünü filtreliyor) bu yüzdeyi ekstra filtre koyarak yükseltemiyorsunuz. Her zaman SPF değeri yüksek olan güneş koruyucunuz kadar güneş koruması elde edersiniz. Yani üst limiti, en yüksek güneş koruyucu faktörü belirler. Bu durumda siz iki ürün kullansanız da, 45 değil 30 koruma faktörü elde etmiş oluyorsunuz.

5) Korendy güneş koruyucusu sunarken nelere dikkat ediyor?

Korendy her üründe olduğu gibi güneş koruyucusu ürünlerde de en temiz ve etkili içeriklere sahip olmasının yanı sıra, aşağıdaki hususlar da göz önünde bulunduruluyor:

  • Fiziksel koruyucuların yanı sıra yeni nesil güneş filtrelerini de formüllerinde kullanmaları,
  • Cilt tipleri ile uyumlu olmaları,
  • Cilt üzerinde beyaz kalıntı bırakmamaları,
  • Cildi besleyen ve nemlendiren faydalı içerikleri bünyelerinde barındırmaları.

Korendy’de farklı ihtiyaçlara göre güneş koruyucular ve UV filtreli kapatıcılardan ilginizi çekebilecekler: