Koreliler cilt bakımında sivilce izlerinden kaçınmak için neler yapıyor?


Sivilceler kötüdür, fakat sivilce izleri onlardan daha kötü! Sivilce İzlerinden kaçınmak için neler yapmak gerekir?

Sivilceler kötüdür, fakat sivilce izleri onlardan daha kötü! İzlerden kaçınmak için neler yapılır

Bugün sivilce izlerini ele alacağız. (Hani şu mümkün olduğunca uzağında kalmak istediğimiz konu). Sivilce izlerinin (skarlar) yalnızca cildinize değil, özgüveninize de etki ediyor :(

Şu sıralar sivilce izleri ile mücadele ediyorsanız, öncelikle birçok insanın bu problemle başa çıkmaya çalıştığını bilmelisiniz. Fakat endişeye mahal yok, kore cilt bakım ve kozmetik yöntemleri ile onları nasıl tedavi edeceğinizi, iyileştireceğinizi ve onlardan kurtulmak için nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini anlamanıza yardımcı olacağız.

Gerçek güzelliğinizi hissedebilmeniz için, cildinize ve kendinize olan güveninizi yeniden kazanmanızı istiyoruz.

Sivilce izlerini giderme yöntemleri nelerdir?

Lazer tedavisi

Lazer tedavisi yoluyla sivilce izlerinden ve pigmentasyondan kurtulmak iyi sonuçlar veren ve en profesyonel yöntemlerden biri. Bununla birlikte lazer tedavisi seçeneği oldukça pahalı ve iyileşmek için çok sayıda seans, yani zaman gerekiyor. Bu yüzden bu çoğu insan için bir numaralı seçenek değil.

Fakat, umutsuzluğa kapılmaya gerek yok. Lazer tedavisi sivilce izlerinin tedavisinde izlenebilecek tek yok değil.

Ev tedavisi

Evde yapacağınız iyi bir tedavi, çok iyi sonuçlar almanızı sağlayacaktır. Günümüzde bu amaca yönelik üretilen pek çok iyi ürün izlerinizi en aza indirgemeye ve hatta ortadan kaldırmaya elverişlidir. Önemli olan nokta, cildinizin spesifik ihtiyaçları doğrultusunda doğru ürünü seçmek ve düzenli olarak kullanmaktır.

En iyi sivilce izi tedavisini oluşturmak için üç ana kavram arasındaki farkı anlamak önemlidir: cilt lekeleri, pigmentasyon ve sivilce izleri.

Bu üç ayrı cilt problemi, ayrı tedaviler gerektirir. Bu üçü arasındaki temel farkın oluşum aşamalarına bağlı olduğunu söyleyerek başlayalım ve daha derinlere inelim.

A) Cilt Lekeleri

  Cilt lekeleri genellikle aşağıdaki formlarda belirir:

  • Benler
  • Sivilceler
  • Egzama
  • Güneş Lekeleri
  • Siyah Noktalar
  • Açık Yaralar

  B) Pigmentasyon

  Cilt lekesi ile pigmentasyonun temel farkı: pigmentasyon düzensiz melanin üretiminden kaynaklanır ki buna güneş ışınları, ilaç kullanımı ve hatta hamilelik bile sebep olabilir.

  Pigmentasyonun hipopigmentasyon ve hiperpigmentasyon olmak üzere iki çeşide ayrılır. Birisi daha açık renkli lekelerden oluşurken, diğeri kendi cilt tonunuzdan daha koyu renkte oluşur.

  C) Sivilce İzleri

  Sivilce izleri, sivilcelere uygun bir tedavi uygulanmamış olması veya yanlış bir tedavi yönteminin kullanılması nedeniyle oluşan lekelerdir. Sivilce nedeniyle oluşabilecek pek çok iz tipi vardır, ancak en yaygın olanları şunlardır:

  • İcepick skarlar (bu izler derinin alt tabakalarını etkilerler ve sivri uçlu bir görünümleri vardır)
  • Keloid skarlar
  • Boxcar skarlar
  • Rolling skarlar
  • Hiperpigmentasyon

  Belirli iz tipleri ve bunların nasıl tedavi edileceğine dair daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, konunun bu kısmı ile ilgili ayrıntılı videoyu izleyebilirsiniz.

  Sivilce izlerinin tedavisi

  Gördüğünüz gibi bu üç cilt problemi de birbirleriyle ilişkili ancak aynı zamanda üçü de birbirinden farklı.

  Lekeler pigmentasyona ve izlere yol açabilir, ama her pigmentasyon ize yol açmayabileceği gibi, her iz de pigmentasyona sebebiyet vermeyebilir. Ayrıca pigmentasyon ve ciltte meydana gelen izler her zaman lekelenme sonucu oluşmazlar.

  Endişelenmeyin, lekeleri ortak paydaya alarak oluşturulacak ve uygulanacak iyi bir tedavi iyileşmeyi sağlarken, sivilce izlerinin oluşma olasılığını önemli ölçüde azaltacaktır.

  Sivilce izlerinden nasıl kurtuluruz?

  Cildinize en uygun sivilce izi tedavisini inşa etmek için, öncelikle izlerin nereden geldiğini, nasıl oluştuğunu doğru bir şekilde belirlemek gerekir.

  Burada, sivilce izlerinden kaçınmak ve onları iyileştirmek için uygulanacak ve sizi en iyi sonuçlara götürecek yöntemleri paylaşacağız.

  1) Lekelerden kaçınmak ve onları tedavi etmek için uygulanacak en iyi yöntemler

  Bu yöntemler sivilce izleri ve hiperpigmentasyon oluşumu olasılığını en aza indirger. (Tabi, cildinize sadece leke oluşumu öncesinde değil, oluşum sırasında ve sonrasında da iyi bakmalısınız.)

  • Cildinizin ihtiyaçlarına uygun olarak oluşturulacak günlük bir bakım rutini, lekelenmenin önüne geçecektir
  • Lekeler ortaya çıkmışsa, daha fazla zarar vermemek için onlara dokunulmamalı ve leke tedavisine devam edilmelidir
  • Sivilceler söndükten sonra, leke oluşumunun önlenmesinin yolu cildin iyileşmesine yardımcı olacak içeriklerin kullanılmasından geçmektedir

  Sonuç olarak iyi bir cilt bakım rutini çok önemli. Çünkü bu videoda da görebileceğiniz gibi hücrelerin kendilerini yenilemesini sağlayan içerikler yalnızca iz ve hiperpigmentasyon oluşumunu en aza indirgemekle kalmaz, aynı zamanda yeni sivilce oluşumunu engeller.

  2) Var olan izlerin (skarların) tedavisinde izlenecek en iyi yöntemler

  Bu izler cilt dokunuzu etkilediğinden, önceki adımda kullanılması tavsiye edilen hücre yenilenmesini sağlayan içeriklerle beraber (örneğin Centella Asiatica) Hyaluronik Asit, E Vitamini veya Allantoin gibi yüksek oranda nemlendiricilik barındıran içerikleri rutininize ekleyebilirsiniz.

  Bu içerikler, cildinizdeki izlerin görünümünü en aza indirgemeye yardımcı olurlar. Özellikle pigmentasyonu hedef alan içeriklerle beraber kullanıldığında tedavi iki kat etkili olacaktır.

  Niacinamide veya bazı asit türleri, melanin üretimini en aza indirgeyerek ve cilt yüzeyini nazikçe eksfoliye ederek cildi aydınlatırlar.

  3) En etkili, yıldız yöntem

  Eğer hiperpigmentasyonu tedavi ederken, aynı zamanda kolajen üretimini arttırmak istiyorsanız uygun dozda seçilmiş C vitamini hem sivilce izlerinin yarattığı renklenmeleri en aza indirecek, hem cilt yüzeyini düzeltecek hem de nazik bir eksfoliasyon sağlayacaktır.

  Özellikle C ve E vitaminleri beraber kullanıldığında ikisinin birlikteliği en iyi sivilce izi tedavisini oluşturacak ve iki vitamin birbirlerinin etkilerini maksimize edecektir.

  Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar:

  • C vitaminini diğer güçlü aktif içeriklerle kullanmaktan kaçınmalısınız.
  • Kullanıma cilt tipinize uygun bir dozla başlamalısınız. (Hassas ciltler için %5 uygundur)
  • Hassas bir cildiniz varsa veya rutininizde ilk kez aktif bir içeriğe yer verecekseniz, yavaş yavaş rutininize dahil etmek en iyisidir.
  • Herhangi bir aktif içeriği kullanırken mutlaka güneş kremi kullanılmalıdır.

  Öyleyse sivilce izleri için uygulanacak en iyi tedavinin üç kilit noktası var: yenilenme, nemlendirme ve iyileştirme.

  4) Ne olursa olsun güneşin zararlarından kaçının

  Diğer tüm tedbirlerin yanı sıra, güneşin zararlarından kaçınmak sivilce izlerini ve hiperpigmentasyonları önlemenin en önemli yollarından biridir.

  Ciltte sivilceyi tetiklemeyen, cilt tipinize ve cilt ihtiyaçlarınıza uygun doğru güneş kremini bulmanın zor olduğunu biliyoruz ama özellikle hassas bir cilde sahipseniz kendinize uygun güneş kremini seçmek çok önemli.

  Cildi korumak için yeterince güçlü ama gözenekleri tıkamayacak kadar da hafif ürünler seçmelisiniz

  Örneğin, bir müşterimiz (Gizem G**) Klairs Soft Airy UV Essence hakkında şöyle diyor:

  "Yumuşacık ve çok hafif bir güneş kremi. Cildin üst tabakasında oturup elinizi attığınızda kir gibi çıkan güneş kremlerinden sonra bu bana temiz hava gibi geldi, bunu kullanınca cildim hava alıyor yahu. Beyazlık bırakmıyor, mat bir bitişi de yok, ama kesinlikle yağlı değil. Sivilcelenme de yapmadı. Yağlı ciltlerin nemlendiriciyi atlayıp direk bunu sürmesini tavsiye ederim zaten nemlendirici ile aynı görevi görüyor açıkçası"

  Son olarak söylemek istiyoruz ki, bu cilt problemlerinin herhangi birisiyle mücadele ediyorsanız, umutsuzluğa kapılmayın. Verilen tavsiyeleri yavaşça rutininize dahil etmek cildinizde büyük farklar yaratacaktır. İzler olsun olmasın sen çok güzelsin ve cildinden çok daha fazlasısın!

  Çeviri: instagram.com/skincareamour
  Kaynak: wishtrend.com/blogglam?r=1781