Korendy neden döviz zammı yapıyor?


Neden döviz zammı yapıyorsunuz? Fırsatçı mısınız? 

Sevgili Korendy ailesi, maalesef bazı müşterilerden bu şekilde haksız ve katı ithamlar aldık. Tabiki fırsatçı değiliz. Böyle yanlış anlaşılmaları düzeltmek için döviz zammı hakkında sizi detaylı olarak aydınlatmak istedik:

Döviz artışının en önemli sebebi, yatırım için aldığımız kredilerin döviz üzerinden olmasından kaynaklanıyor
Korendy Kozmetik ve Tic Ltd Şirketi geçen sene kurulmuş olan küçük sermayeli bir şirket. Fakat böyle bir işe başlamak için büyük bir sermaye gerekiyor. Sermaye cebimizde olmayınca bankalardan kredi çekmek gerekiyor, ki birçok şirket de bu şekilde kurulur yada büyür. Fakat çok daha düşük faiz oranı sebebiyle yatırım kredilerini 1.5 sene önce TL yerine döviz üzerinden çektik ve hala büyük çoğunluğunu ödememiz gerekiyor. 

Eski stoklar bittiğinde, yeni stokları tamamlamak için döviz üzerinden yeterli bir sermaye gerekiyor
Eğer eski TL fiyatlarıyla satış yaparsak, sermayemiz erimiş olur ve döviz üzerinden yeni stok almaya gücümüz yetmez. Ayrıca sadece ürün alımında değil, %50ye varan gümrük masrafları ve uluslararası taşıma ödemelerimiz de döviz üzerinden yapılmaktadır. 

Ama bazı Kore markaları zam yapmıyor, neden?

Türkiye'de bazı Kore yada yabancı markalar uzun zamandır faaliyet göstermekte. Bunlardan bazıları resmi distribütör olduğu için ürünleri çok ucuz fiyata alıp, döviz artışından önce de fahiş şişirme fiyatlardan satabiliyor. Döviz artışı olsa dahi, bu firmaları çok fazla etkilemiyor. Fakat Korendy daha 1-2 yıllık yeni bir firma olduğu için, diğer firmalar gibi büyük birikimleri olmadığı ve fiyatlarda şişirme yapmadığı için döviz artışı yapması elzem oluyor. 

Döviz düştüğü zaman fiyatlar yine inecek mi?

Tabiki, eğer döviz kuru uzun vadede düşüş gösterirse, Korendy'deki fiyatlar da orantılı olarak azalacaktır. Fakat yakın vadede çok fazla dalgalanma olduğu için ani bir azaltma yapmayı planlamıyoruz. 

NEDEN BAZI ÜRÜNLERDE DÖVİZ ARTIŞINDAN DAHA FAZLA BİR ARTIŞ OLDU?

Bazı üretici firmalar Korendy'deki ürünlerin piyasa fiyatının çok altına olduğu için bize uyarı verdi. Mesela yakın zamanda Manyo Factory - Galactomyces Cream 75ml ürün 116.90 TL'den 258.90'ye çıktı. Çünkü normal satış fiyatı 47.000 Kore Wonu, yani ortalama $45 yada 250TL. (Bakınız: Manyo.kr) Buna benzer farklı durumlar söz konusu olduğu için ve farklı markalardan şikayet almamak için sitedeki fiyatları yakın zamanda güncelledik.

Peki daha önceden nasıl çok ucuza sattık? Ürünler sahte miydi?  
Tabiki sahte olması söz konusu değil. Her ürünü markaya bağlı Koreli yetkili dağıtıcılardan temin ediyoruz. (Bakınız: Korendy Orijinallik Garantisi) Fakat bazı ürünleri tanıtım amaçlı olarak yüksek oranda indirimli olarak temin edebiliyoruz. Biz de bu oranlar üzerinden daha makul fiyatlara veriyorduk.  

Ama Cosrx ürünleri neden üreticinin sitesinden çok daha fazla? 
Her markanın iskonto oranları çok farklı. Mesela yeni çıkan bir marka ürünlerini bize çok daha uygun fiyata sağlıyor, çünkü bu şekilde rekabetçi piyasaya girip tanıtım yapmayı hedefliyor. Fakat Cosrx gibi dünyaca çok bilinmiş popüler markaların tanıtıma ihtiyacı olmadığı için ve talep de olduğu için toptan satış fiyatını yüksek oranda veriyor. Bu yüzden mesela Cosrx sitesinde 9.900 won (yaklaşık $9 yada 53TL) olan bir ürünü satış fiyatından daha yüksek fiyata satmak zorunda kalıyoruz. Ayrıca Cosrx ürünlerinin hacmi diğer markalara göre yüksek olduğu için uluslararası uçak taşıma maliyeti çok daha fazla oluyor. 

Sonuç olarak

Hepinizi çok seviyoruz, ve her zaman bir müşteri gibi empati kurarak size hizmet veriyoruz. Fakat bir işletmenin sürdürülebilir bir şekilde hizmet verebilmesi için istemesek de döviz artışı yapmak zorunda kalıyoruz. Ama sizler gibi tek dileğimiz dövizin hızlı bir şekilde düşmesi ^_^

Değerli desteğinizi bizlerden esirgemediğiniz için her zaman müteşekkiriz. Desteğinize her zaman ihtiyacımız var. Lütfen destek mesajlarınızı aşağıda paylaşınız.

Şimdiden mutlu bayramlara
Korendy Türkiye Ekibi